Komentowana treść: MorphOS 3.12
[#181] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #178

Openfirmware nie powinno pokazywać się w ogóle.
Coś jest namieszane, lub jest problem sprzętowy. (15 min o których wspominasz)
Jak masz ustawione boot-device w OF ( wpisz printenv) ?
Masz zrobione jakies bootmenu (skrypt w OF)?
Dlaczego nie użyjesz pendrive do startu MOSa ?

Możesz wylistowac zawartość CD w OF ? Pisałem wcześniej jak to zrobić.
[#182] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #178

Odepnij tę Twoja nową klawiaturę i zabacz czy pójdzie z cd. Moze nagraj na inną płytkę jeszcze raz. Może napęd Ci pada?
[#183] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #180

Masz dokładnie to co u mnie. Dysk Sata podpięty przez kartę pci. U mnie ta kombinacja powoduje ułomne uruchamianie Mosa. Zrób prosty test , zostaw płytę z Mos 3.12 a odepnij kartę pci , zobaczysz jak szybko załaduje się system z płyty.
Pomiędzy Mos3.11 a 3.12 nastąpiła zmiana w boot.img powodująca takie problemy, w 3.11 tego nie bylo
[#184] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #180

Właśnie przed chwilą przy starcie wlazło mi w ofw. Niestety wtedy się już płyty xd nie da wsadzić do napędu, bo ktoś w pm wymyślił napęd bez guzika.. Zgodnie z sugesią wcześniejszą wpisałem boot. Wcześniej źle pisałem że jakiś komunikat związany z MacOS się pojawia. jednak co innego. Nie chciało mi się tego przepisywać, bo to jak wspomniałem dzieje się na tyle rzadko że można pominąć. Piszę więc tak z pamięci: can't open pci/r00000000 i tu coś jeszcze dalej... Czy ktoś mi w końcu napisze jak się w pm wchodzi w ofw? - pytam już chyba 4 raz. W pegu było fajnie, wystarczyło Esc przy starcie nascisnąć.
[#185] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #184

Na każdym Macu do OF wchodzi się tak samo

Wejście do OpenFirmware uzyskasz kombinacją klawiszy: Command+ Option+O+F
Korzystając z klawiatury intel-owskiej, będzie to: Ikona (wiodącego systemu)+Alt+O+F

Otwarcie napędy CD nastąpi jest podczas startu komputera będziesz miał wciśnięty lewy przycisk myszy.
Za to w OF wystarczy wpisać

eject cd
a potem
mac-boot


ps. Ten błąd o którym piszesz może być spowodowany nie rozpoznaniem dysku SATA lub CD
Najlepiej zrób zdjęcia z OF. Łatwiej będzie namierzyć problem.
Jak u ciebie wygląda lista po wydaniu komendy printenv w OF.
Udało się wylistowac zawartość CD w OF, czy zawartość partycji BOOT (hfs) z boot.img ?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 06:09:51 przez Norbert
[#186] Re: MorphOS 3.12

@deez, post #162

Czemu zamieniłeś x1950xt na x1900xt silent?


Wątpię, żeby rzookol zamienił XT na silent. Po prostu - pewnie taką kartę miał jeszcze pod ręką i taką przetestował. Przez swój wielki radiator to wersja silent nawet nie bardzo się zmieści "pod klapką" w PowerMacu G5.

Ja wczoraj przetestowałem na płycie głównej od starego pecet dwa Radeony X1900, które nie chciały mi działać z G5 PCIe - wygląda na to, że sprawne (w każdym razie - dają normalny obraz). No to teraz pora spróbować flasha.
[#187] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #180

Ale co mogą mieć dodatkowe urządzenia podpięte do komunikatu że boot.img too old...
Już mi się odechciało mosa 3.12. Poczekam, może kolejna wersja nie będzie miała zepsutej instalki. BTW, z ciekawosci zajrzałem na partycję Boot: i widzę tanm oprócz pliku boot.img jeszcze 7 takich plików tylko z numerkami różnymi. Czy one są tam potrzebne?
Norbert: co to znaczy? orzystając z klawiatury intel-owskiej, będzie to: Ikona (wiodącego systemu)+Alt+O+F
Jaka Ikona? Pytałem jak wejść w ofw... Na mojej klawiaturze nie ma klawisza Option

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 14:42:29 przez lubmil
[#188] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #187

Czemu tu nie można ostatniego posta edytować po dłuższym czasie... ;/
Dłuższym, bo po reboocie weszło mi samo do ofw. Zgodnie z instrukcją wpisałem eject cd i wsadziłem płytę z mosem 3.12 wpisałem boot /pci/cd - can't open. Bo tak było nap[isane w requesterze w tym podwójnym oknie. Wpisuję zatem mac-boot zgodnie z sugestią wyżej. Zrobił się szary ekran i mimo długiego czekania nic. No to reset z klawki i sytuacja się powtarza jak to wcześniej opisywałem. W podwójnym oknie wybieram polski i polish keyboard. Po OK info że boot.img zbyt stary i by w ofw wpisać boot /pci/cd . Potem proponuje reboot. No ale nie będę tego samego powtarzał w kółko, bo wiadomo że to skopane jest. No i niech ktoś powie że ta instalka nie jest zepsuta... ;< Nawet mi nie przeszkadza aż tak że na start z cd muszę czekać 15+ minut.
[#189] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #187

Ikona (wiodącego systemu) = znak Windows.
Przypadkiem nie była to Twoja kolejna (siódma ) aktualizacja Morphosa ?
Tak samo jak tworzy się katalog Morphos (z numerkami) na partycji startowej przy kolejnej nowej wersji systemu.

Wygląda ze twój PM czyta boot.img z dysku a resztę z CD.

Udało ci się w końcu wylistowac płytkę CD i partycje z boot.img (hfs)
[#190] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #188

Dlaczego wpisujesz taką ścieżke dostępu ( boot /pci/cd )
Skąd taki pomysł.
Nie jest dziwne ze jest can't open.

Jak u ciebie wygląda w OF - printenv i devalias ?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:03:31 przez Norbert
[#191] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #190

Ech, już chyba 3x pisałem o tym boot /pci/cd - że to się pojawia w requesterze gdy w tym podwójnym oknie wybierzemy język, klawkę i klikniemy OK. Więc to nie mój pomysł, tylko twórców mosa. Z wejściem do ofw mam problem, że 1 ręka nie wcisnę jednocześnie lAlt Ctrl Win o f. To o czym pisałem to mi samo wlazło do ofw. Ogólnie MorphOS nie jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. A to jest teraz politycznie niepoprawne ;>
[#192] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #189

Ciekawe jak duża jest partycja u niego gdzie ma te 7 plików boot.img? Niech skasuje wiekszość, no chyba, że trzyma je dla potomnych
[#193] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #191

Sprawdź jeszcze jak możesz czy ściągnięte iso morphosa ma ten sam MD5 co podają na stronie.
[#194] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #191

Gdzie ja napisałem ze potrzebne jest wciśnięcie 5 klawiszy ?
Wejście do OpenFirmware uzyskasz kombinacją klawiszy: Command+ Option+O+F
Korzystając z klawiatury intel-owskiej, będzie to: Ikona (wiodącego systemu=windows)+Alt+O+F


Wystartuj z dysku z MOSa 3.11, podmontuj obraz nowego systemu i wyciągnij odpowiedni boot.img dla Twojego komputera.
Nagraj to boot.img na partycje BOOT.
Po resecie będziesz miał boot.img 3.12 a system 3.11.
Teraz zrob aktualizacje montując obraz plyty lub z fizycznej plyty CD

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:33:57 przez Norbert
[#195] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #194

Ok, zrobię tak. choć trochę się boję, bo jak mi 3.11 z dysku nie wystartuje z tym boot.img z 3.12 to co wtedy zrobię... A md5 sprawdzałem zaraz po zassaniu iso mosa. Aha, ja nie mam startować z dysku 3.11 a tylko go mieć odpalony, ale boot.img inny
[#196] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #195

A nie trzeba jeszcze "pobłogosławić" pliku boot.img po podmianie komendą HFSSetMacBoot z katalogu Sys:MorphOS/C ? Bo bez błogosławieństwa nie wystartuje.
[#197] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #196

Wszystko zależy co ma wpisane w OF przy boot-device.
Ja bez "poblogoslawienia" startuje z pendrive czy HDD.
Wszystko na fat32.
A co ma wpisane lubmil, to nie wiem.?
Nie chce pokazać to wypisuje OF po komendzie printenv
[#198] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #196

Też nigdy nie błogosławiłem tego pliku po podmianie i było zawsze ok.
[#199] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #197

Nie dowiemy się prędko co ma wpisane przy boot-device bo ma problem z wejściem do OFa.
No chyba, że automagicznie mu wejdzie raz na ruski rok... ale oby wtedy nie spanikował tylko wpisał to o co prosiłeśszeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:12:53 przez deez

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:13:31 przez deez
[#200] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #161

To nikt jeszcze nie próbował tej nowej możliwości Morphosa i mógłby się podzielić spostrzeżeniami ?
[#201] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #200

Działa jak standardowy ekran (screen). Na liście w oknie edycji ekranów dostępny będzie nowy tryb, w przypadku posiadania np. Radeona 9600, obok wpisu Radeon9600 pojawi się
Radeon9600.1.

Wymagane jest GPU z serii R300 oraz monitor w pełni wykrywany przez system. Tryb działania monitora ograniczony do pierwszego z domyślnych jego ustawień pobieranych przez ddc.

Jeśli z jakiegoś powodu edid monitora nie jest pobierane przez ddc, drugi monitor będzie odbierał ten sam sygnał co pierwszy (klonowanie), dodatkowy ekran (karta.1) nie będzie dostępny.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 10:32:40 przez Korni
[#202] Re: MorphOS 3.12
Szkoda, że nowe OWB nie radzi sobie poprawnie z iPKO
[#203] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #196

Mac bootuje bootinfo.txt, nie boot.img bezpośrednio. Normalnie pobłogosławiony masz bootinfo tylko.
[#204] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #188

boot /pci/cd to jest komenda działająca na Pegasosach. Przy okazji poprawimy, bo wprowadza w błąd faktycznie. Instalka jest w porządku, po prostu masz klawiaturę, której nie lubi OF. Skopiuj boot.img nowy na patrycję Boot:, np z nazwą boot3-12.img, żeby nie zepsuć działającego. ISO skopiuj na SYS: z nazwą np mos.iso. Wtedy w OF wpisujesz

boot hd:,\boot3-12.img bi DH1:mos.iso

Uwaga: nie zadziała SYS:, System: itd, musi być nazwa patrycji.
[#205] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #204

Chyba coś poszło nie tak, bo Lubmil się nie odzywa.
Obraził się na Morphos czy na nas ? szeroki uśmiech
[#206] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #205

lubmil się nie odzywał, bo pozostał przez 3 dni bez komputera. Miałem tylko peceta złoma w którym mysz nie działa i nie mogłem się tu zalogować bez myszy. W skrócie wygladało to tak, że zgodnie z sugestią wywaliłem boot.img - znaczy zmiebiłem mu nazwę na boot_3.11.img i miałem wgrać boot.img z 3.12 ale tego nie zrobiłem. No i zima. PM nie chciał wystartować z cd ani z 3.11 ani 3.12. W ofw wpisywałem odpowiednie polecenie z podaniem innego boot.img i nie wychodziło. Aha, w ofw wchodzi mi teraz bez problemu natentychmiast - użyłem nowego balsamu po goleniu SKINO w pudełku, którym wcisnąłem klawisze Alt Win. o f już ręką. W międzyczasie przypomniałem sobie radę by pci sata odłączyć. Wyjąłem kabelek i dziś dopiero przed południem mos 3.11 wystartował z płyty. W każdym razie chwilowo mam dość nowego mosa. Poczekam na wwersję która startując z cd będzie używała własnego boot.img a nie tego z dysku.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 22:40:59 przez lubmil
[#207] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #206

Wg mnie to się chyba nie doczekasz, bo IMHO w 3.12 jest wiso ok.
[#208] Re: MorphOS 3.12

@deez, post #207

Nie jest w 3.12 wsio ok. Bo co prawda z cd mi startuje, ale boot.img czyta z dysku. Zresztą napis na dole jest: Downloading MorphOS 3.12. Już to pisałem, że pokazuje się to podwójne okno na koniec i po wybraniu języka i klawki dostajemy komunikat że boot.img jest niewłaściwy/zły. A jak się nie doczekam to trudno, będę już zawsze używał 3.11
Ty może startowałeś to nie z płyty tylko z .iso jakimś poleeniem w ofw z podaniem skąd boot.img ma być brany. Podziel się tą wiedzą.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 00:21:03 przez lubmil
[#209] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #208

Tak, startowałem plik iso z hadeka, uprzednio zgrywając nowy boot.img...
- skopciłem najpierw odpowiedni (czyli dla G4 będzie to plik z katalogu "mac_ppc32") plik boot.img z iso 3.12 na partycję boot:
- sam plik iso z morphosem 3.12 (nazwałem plik morphos.iso) umieściłem na partycji DH2:
- później wszedłem do OF i wpisałem:

boot hd:2,\boot.img bi="DH2:morphos.iso"

To tyle i aż tyle.
Powodzenia
[#210] Re: MorphOS 3.12

@deez, post #209

Fajnie, ale jak nie wystartuje to z nowym boot.img już mi potem 3.11 z dysku nie wystartuje i znów będę bez kompa ileś dni. ;/ Ale chyba się jednak skuszę. Co prawda wiele nowych rzeczy w 3.12 nie jest mi potrzebne, ale to nowe OWB by się przydało. Ale dla pełnej jasności... Czemu jest hd:2 - czy dlatego że na dh2: miałeś plik .iso? Ja nie mam partycji DH2: i powiedzmy że na DH0: umieszczę .iso to wtedy ma być dh:0 ?? W razie W można liczyć na to, że tak jak teraz wystartuje mi z cd 3.11 Chociaż to był jakby przypadek, że się udało. No i on mi tu dziś z cd startował gdy na Boot: nie było wcale boot.img

[



Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 02:14:59 przez lubmil
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem