Komentowana treść: MorphOS 3.12
[#31] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #29

Jeśli chciał zaktualizować to raczej na agp bo skąd niby miałby mieć wcześniej system na pcie? No chyba, że od znajomych króliczka
[#32] Re: MorphOS 3.12

@deez, post #31

mogl przelozyc dysk :P
[#33] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #30

Kompatybilność z OS4. Os4 emu nie jest juz chyba rozwijane.

Mos jest juz kompletnym systemem. Nie widze tutaj juz wiele do rozwijania poza sterownikami gfx oraz aktualna przegladarka.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 07:04:29 przez Sventevith
[#34] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #32

Plan był taki, żeby najpierw zaktualizować na AGP, a ewentualnie potem bawić się w przekładanie dysków. Niestety, spalił na panewce. Spróbuję jeszcze wypalić płytę, ale najpierw muszę z powrotem podpiąć napęd optyczny (został odłączony przy okazji testów różnych dziwnych Radeonów na AGP).

EDIT: @rzookol: Próbowałem odpalać też z parametrem bm dla boot-menu, ale efekt był dokładnie taki sam.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 07:21:19 przez recedent
[#35] Re: MorphOS 3.12
Nie wiem, czy coś mam nie tak, ale przestało działać zamykanie systemu. Wybieram z menu by zamknąć system, daję zamknięcie i mam "zwis"...
[#36] Re: MorphOS 3.12

@KaczusNG, post #35

Na powerbooku zamykanie działa.
[#37] Re: MorphOS 3.12

@fazior, post #36

Problem jest znany i dotyczy Pegasos 2. Prawdopodobnie w 3.13 będzie to poprawione.
[#38] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #37

I widzę że MUI jest już w wersji 5.0.

Tylko że wszystkie ustawienia są w języku angielskim. Czy jest szansa na polskie lokale? Czy raczej mało prawdopodobne?

I jeszcze - w ustawieniach mam Drukarki (ikonkę) i drugą ikonkę Printer. Która jest właściwa?

Ta Printer oparta jest o turboprint.

Kiedyś już pisałem. Mam drukarkę XEROX Phaser 3260. Ona ma POSTSCRIPT.

I np. z programu Calimero da się na niej drukować bez problemu. W ustawieniach z turboprint mam włączoną emulację drukarki HP LaseJet6series., a device netprinter.

W ustawieniach drukarki Calimero mam: Device: netprinter.device, Unit 0 Level 3.

A w OWB dalej nic się nie da wydrukować. Jak to zmusić do drukowania?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:12:35 przez gilban
[#39] Re: MorphOS 3.12

@gilban, post #38

Eee... MUI5 mamy już dawno, na pewno było już w czasach 3.10, nie jestem pewien wcześniejszych wersji.
[#40] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #39

Może i było. Jednak jak wyżej - dalej są problemy z obsługą drukarki.

W programie Scriba, też nie mam problemu z drukowaniem.

Drukowanie w programie VPDF, który korzysta z ustawień turboprina działa bez zastrzeżeń.

Jak zmusić OWB do współpracy z drukarką?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:29:21 przez gilban
[#41] Re: MorphOS 3.12
Zauktualizowane OK
[#42] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #32

No OK. Mam G5 DC z Airportem i Bluetoothem w szafie czekającego na kompatybilną wersję MOSa i chyba nadszedł jego czas. Co działa, co nie działa? Paczka z X1900GT w drodze, bo w budzie siedzi niekompatybilna z MOSem NVidia 7800GTX. Będę musiał tego Radzia flaszować? Przy założeniu że będę korzystał tylko z Morphosa.
[#43] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #42

Nie, flasz nie będzie potrzebny. Ale Open Firmware (tudzież applowskiego boot menu) na nim nie obejrzysz.

EDIT: Posiadasz oryginalną Runway Card do tegoż Maka? Toż to biały kruk jest prawdziwy. Inna rzecz, że nie wiem czy Ci ten AirPort zadziała z 3.12 (choć to chyba układ znany i lubiany z późnych iBooków tudzież Maca Mini).

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:58:45 przez recedent
[#44] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #43

Z tego co kojarzę (bo sam nie mam) to Airport z G5 PCie normalnie działa z MorphOSem. Co do kart graficznych to zawsze mówilem, że działa na pewno X1950XT wersja z cyckami. Inne mogą działać ale nie muszą.
[#45] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #43

Hmmm, szczerze mówiąc nie wiem jak to się nazywa, ale wykrywa WiFi i Bluetootha (mam akrylową klawiaturę na BT), brakuje tylko takiej dokręcanej z tyłu G5 anteny, o takiej: link

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:35:32 przez Jenot
[#46] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #45

Eee... Dual Core nie potrzebuje anteny. On ma takie plastikowe cuś z tyłu, które robi za antenę.

[#47] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #46

No faktycznie coś takiego ma :)
A sama karta wygląda tak: link. Faktycznie jest napis Run Way. Jak działa to świetnie.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:44:47 przez Jenot
[#48] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #44

Hmmm, a XT to nie jest EFI? Wydawało mi się że tylko zwykłe 1900 były z Open Firmware, a XT to już czasy pierwszych Maców Pro.
[#49] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #48

Zwykla pecetowa karta ma być. Z cyckami !!!!
[#50] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #49

OK, OK, i bez flaszowania?
[#51] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #24

Teraz czekamy na odpowiedź Hyperionu


Gratuluję uaktualnienia systemu i usprawnień w zakresie przeglądarki internetowej, aczkolwiek Hyperionu bym do tego wątku nie mieszał, bo jak już niedawno pisałem, takie fakty jak aktualizacja MorphOSa nie są nawet odnotowywane w dyskusjach, nie mówiąc kreowaniu "jakichś odpowiedzi". Na rozwój systemu AmigaOS 4, wpływ ma wiele czynników ale na pewno nie poczynania MOSTeamu.

bo zawsze lepiej mieć konkurencje niż jej nie mieć.


To też jest pytanie czy można tutaj mówić o bezpośredniej konkurencji. Ongiś zadałem pytanie czy po latach od premiery MOSa dla komputerów SAM460 powstał już sterownik audio dla tego komputera. Odpowiedzi nie otrzymałem, więc zakładam że nie powstał.

Na pytanie czemu nie powstał, odpowiedź wydaję się oczywista, bo nikt nie uznał za ważne by go wykonać, a nie uznał bo nikt na SAm460 nie używa MorhOSa (pomijam pojedyncze przypadki, jakichś bloggerów, którzy zainstalowali ten system by opisać sam proces itp.). Teraz analogicznie sytuacja powtarza się z X5000, w przypadku wersji 3.10 i 3.11 było sporo gadania (nawet na wyrost) o obsłudze nowego komputera, pewnie znowu pojawiły się jakieś nadzieję na podebranie użytkowników (gdyby to się udało można by mówić o konkurencji), ale wydaje się iżte nadzieje znowu spełzły na niczym.

Jako użytkownik X5000 specjalnie sprawdziłem changelog i nie znalazłem tam ani jednej dedykowanej zmiany pod kątem tego komputera. Skoro zamiast tego MOSTeam stawia na lepszą obsługę wiatraków w starych Makach, czy innych typowo macowskich technologii jak FireWire, to jest jasne że rejestracji MorphOSa dla X5000 nie było lub była ich symboliczna ilość i głównym targetem dla MOSTeamu nie jest odbijanie użytkowników nowych Amig, a utrzymanie dotychczasowej grupy użytkowników, którą należy zachęcać do kupowania kolejnych starych Maców i rejestrowania kolejnych licencji systemu, przypisanych do sprzętu.

A skoro tak to trudno mówić o konkurencji, gdyby zamiast tych wiatraków doszła obsługa Polarisów, wtedy bym się zgodził.
[#52] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #49

Przy czym cycki mają być srebrzyste i odsłonięte:



[#53] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #52

Ooooo... :3
[#54] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #24

Mogles tego nie pisac, ja tam nie czekam/czekalem na odpowiedz Hyperionu.
Czy to konkurencja, nie wiem. Za malo nas by sie jeszcze klocic.
[#55] Re: MorphOS 3.12

@stefkos, post #54

Ale ja się nie kłócę. To raczej chęć zdrowego współzawodnictwa. Na przykład dodanie Ghostscript do MorphOSa po części spowodowane było tym, że Ghostscript w AmigaOS4 jest a a w MorphOSie nie było :). Oczywiście każdy z teamów zajął inną nisze więc tak naprawdę nie są konkurencją dla siebie. Chyba, że ktoś nie ma komputera NG i chce coś nowego kupić.
[#56] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #55

A toście sìe z tym GS obudzili, przecież AOS 4 miał to od wersji 4.0 Pre-Release sprzed 15 lat. Więc jeśli faktycznie się tym inspirowaliście, to powinno być to dodane gdzieś tam w okolicach MOSa 1.4.
[#57] Re: MorphOS 3.12

@MUFA-amigaone-pl, post #51

Powód małego zainteresowana użytkowników X1000/5000 czy Sam460
Morph OS em, jest oczywisty.
Każdy z nich posiada już system, lub dwa, Amiga OS 4.x czy Linux.
Więc zakup licencji to jakiś tam wydatek. Więc zapewne cześć użytkowników wypalił CD i sprawdza na Live jak to bangla.
Nawet Intel puszcza teraz AMD do przodu z Ryzenami aby utrzymać konkurenta przy życiu.
Bo 90 % udział w rynku nikomu na zdrowie nie wychodzi. Konkurent to motor rozwoju.
Wiec na NG Amiga też musi to działać...
[#58] Re: MorphOS 3.12

@MUFA-amigaone-pl, post #56

No support do był dodany (w Turboprincie i PS: device) ale nie było samego Ghostscripta.
[#59] Re: MorphOS 3.12

@gilban, post #40

Dziwne .szeroki uśmiech
U mnie (3.11) działa drukowanie z OWB na drukarce sieciowej.
Jaki device masz przy OUTPUT w oknie PRINT.. pod OWB ?
[#60] Re: MorphOS 3.12

@WojtekX, post #57

Żeby nie było, że poniżej OT ciągnę - cieszę się razem z użytkownikami MOSa. Wielkie gratulacje także dla MOS Teamu, kawał dobrej roboty! OK

Nawet Intel puszcza teraz AMD do przodu z Ryzenami aby utrzymać konkurenta przy życiu.


Sorry, że odpowiem nie w temacie - wszak znajdujemy się na amigowym forum - ale z tym to pojechałeś. Nagle Intel się obudził, żeby AMD "przepuścić z przodu" (po ponad dwóch latach od premiery pierwszej iteracji architektury ZEN), gdzie chodzą głosy, że ich nadchodzące procesory dedykowane platformie HEDT nagle mogą potanieć i zrównać się cenowo z Threadripperami (gdzie wcześnie były nieporównywalnie droższe, a wiele więcej nie oferowały) i jakimś nieobliczalnym cudem będą kompatybilne z chipsetem X299. Tak, to jest "standardowe" posunięcie Intela... .

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 20:25:49 przez Lokaty
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem