Komentowana treść: MorphOS 3.12
[#211] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #210

To zależy na którą partycja to BOOT.
Łatwo to sprawdzisz.
Wpisz
Dir hd:,\
lub
Dir hd:1,\
lub
Dir hd:2,\

Któras z tych komend wylistuje partycje BOOT i wtedy wiadomo co należy wpisać.

Czyli np.
boot hd:2,\boot312.img BI dh0:morphos.iso


Lepiej użyj nazwy boot312.img, że w razie problemów będziesz miał plik z 3.11
[#212] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #206

Poczekam na wwersję która startując z cd będzie używała własnego boot.img a nie tego z dysku


To OpenFirmware startuje system. MorphOS tu nie ma nic do gadania. OpenFirmware dajesz polecenie wystartowania z CD przez 'C' i wtedy ładuje boot.img z CD. Jeśli nie udaje Ci się wcisnąć w odpowiednim czasie C lub Alt, to żadna nowa wersja systemu tu nie pomoże.
[#213] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #212

Dokładnie o tym samym pomyślałem w nocy, że skoro podajesz nazwę boot.img to mogę dla 3.12 mieć nawę boot12.img. I już nawet taki sobie wgrałem na Boot: A co z tym błogosławieniem pliku... i na czym to polega?
[#214] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #213

Nie zawracaj sobie głowy błogosławieństwiem. Jak odpalisz z konsoli ofa plik boot312 i podasz mu ISO to system przy instalacji sam poustawia. Czasem gdy partycja sfs na której siedzi ISO jest mocno zapełniona jest problem ze startem z tego ISO, więc warto mieć w miarę czystą partycję na obraz ISO. Ścieżka do boot jest ofowa natomiast ta w parametrze bi - amigowa (nazwa woluminu, ta która ustawiana jest w hdconfigu, klasycznie np. dh1)
[#215] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #213

Chodzi o ustawienie flagi w HFSie, która pokazuje Open Firmware z którego pliku bootować. Ale jaca parę postów wyżej pisał, że "błogosławieństwo" dotyczy właściwie bootinfo.txt a nie samego boot.img, więc...
[#216] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #200

To nikt jeszcze nie próbował tej nowej możliwości Morphosa i mógłby się podzielić spostrzeżeniami?


Ja podpiąłem do komputera dwa 23-calowe monitory Cinema Display (po tym jak założyłem X1950 na AGP, bo wcześniej nie miałem dwóch złącz DVI w karcie). Wynik jest taki, że mam kopię ekranu na drugim monitorze. A jak zrobić inaczej, np. żeby OWB był na jednym monitorze, a Ambient na drugim?

[#217] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #216

Nie jest to wspierane obecnie. Tylko kopia ekranu. Tak gdzieś wyczytałem w komentarzach Michała.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 20:49:39 przez Sventevith
[#218] Re: MorphOS 3.12

@Sventevith, post #217

A mi się wydawało, że tzw. "rozszerzony pulpit" nie jest obsługiwany, a dwa ekrany na dwóch monitorach - owszem.
Kopię ekranu to miałem dużo wcześniej, jeszcze w czasach 3.10 chyba - jak podpinałem jeden monitor przez ADC, a drugi przez DVI to miałem 2x to samo.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 20:58:30 przez recedent
[#219] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #218

na x1950 chyba nie ma obslugi dwoch ekranow, sprobuj na radeonie 9800 albo 9600pro
[#220] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #218

Na pb działa jak trzeba.
[#221] Re: MorphOS 3.12

@fazior, post #220

Tzn. w ekranach zrobiłem sobie nowy ekran, odhaczyłem "rozszerzony" i jak go wybiorę np. w Tower57 to tenże odpala mi się na monitorze a na laptopie nadal świeci Ambient. A, i mogę sobie latać po ekranach kursorem kombinacją lewa amiga+m, czyli standardowo amigowo.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:05:19 przez fazior
[#222] Re: MorphOS 3.12

@fazior, post #221

Co to znaczy "odhaczyłem rozszerzony"? Testowo podpiąłem PowerBooka do monitora syna i uzyskałem najpierw "klona", a potem udało się wyklikać drugi ekran ale ustawienia "rozszerzony" nigdzie tam nie widziałem.

[#223] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #222

Ok, chodzi o ustawienia ekranów (edit screen) enhanced display nie ma nic do dwóch monitorów, tak czy inaczej da się go zaptaszkować:).
[#224] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #222

Ooo działa- super OK
[#225] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #212

Rzecz w tym, że startując z cd z MorphOS 3.12 nie bierze on sobie boot.img z płyty, tylko z Boot: W czasie startu zresztą widać na dole napis "Downloading MorphOS 3.11", mimo że na płycie na pewno jest 3.12 Zamierzam zrobić wszystko tak jak mi wyżej radzono, ale na razie brak czasu na to. Zapisałem sobie jasno na kartce co mam wpisać i tyle. Wcześbniej zawsze przy poprzednich mosach start z cd był dla mnie rzeczą "świętą". Zawsze startowało i jak się rozkwasiła partycja startowa to był to jedyny ratunek, i pewny.. Na to aż mi wystartuje z cd z Mos 3.11 długo czekałem, ale w końcu się udało i odzyskałem komputer. A dodatkowe pytanko, jak w ofw wystartować mosa z cd - co trzeba wpisać? łącznie z podaniem skąd boot.img ma brać.



Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 00:26:22 przez lubmil
[#226] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #225

W końcu aię zabrałem za to - prZed chwilą, i porażka. Chyba czas porzucić mosa i zacząć win używać. ;/
Najpierw nie chciało mi wejść do ofw, ale chyba za 10 resetem weszło w końcu.
Sprawdziłem że partycja Boot: TO hd:0 i wpisałem zgodnie z waszą instrukcją
boot hd:0,\boot12.img bi "DH0:morphos.img"
i dostałem komunikat w rodzaju (może niedokładnie przepisałem):
boot hd:0,\boot12.img bi "DH0:morphos.img" DISK-LABEL:LOAD(nonintersposed) >notsupportedload=0 oldier32=1
LOAD-SIZE is too small
Plik boot.img wziąłem z mac_ppc32/ i wrzuciłem na Boot: pod nazwą boot12.img
Ponadto na DH0: jest iso z mos 3.12 pod nazwą morphos.iso
Proszę powiedzieć mi co tu źle zrobiłem? To zrobię kolejne podejście.
Nie wiem czy plik boot.txt też jest ważny, bo jego na partycję Boot: nie wrzucałem. Cały czas jest tam ten z mosa 3.11

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 15:29:18 przez lubmil
[#227] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #226

boot hd:0,\boot12.img bi "DH0:morphos.img


a nie powinno być:

boot hd:0,\boot12.img bi "DH0:morphos.iso


[#228] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #227

To tu pisząc to się pomyliłem. W ofw wpisywałem dobrze .iso Zresztą przed chwilą sprawdziłem jeszcze raz w ofw i ten sam komunikat co wyżej podałem. Nie wiem czy ten morphos.iso ma być w cudzysłowiu czy nie, ale próbowałem i tak i tak.
[#229] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #228

Czy w tym PM G4 masz tylko dysk na PCI-SATA i CD na ATA ?
Trochę by to wyjaśniło .
[#230] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #229

cd standardowo jak wszyscy chyba. Dysk startowy to ATA 320GB wpięty na stałe. wewnątrz jest dysk sata 1TB wpięty w kartę pci sata. Jeszcze mam dysk sata 1,5 TB wpinany tylko czasami w usb - to dysk na backupy żywcem pozostałych. Widać nie jest mi dane manie nowego mosa. robię wszystko jak mi każecie i zdaję tu relacje, i jakoś nie wychodzi.
[#231] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #230

Drogi lubimile spróbuj tak jak poniżej. Zdaje się są jeszcze jakieś błędy w Twoim wpisie. W dokumentacji nie widziałem żeby pierwszą partycję dla OF-a opisywało się jako "hd:0,\" - powinno być "hd:,\" czyli bez cyfry. U mnie (chociaż oczywiście nie łatwo było do OF-a wejść z moją klawą) zadziałało to tak:

boot hd:,\boot12.img BI dh0:morphos.iso


PS. Żadne znaki cudzysłowia potrzebne nie były z tym, że boot12.img mam na partycji HFS a morphos.iso na partycji SFS.







Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 09:50:05 przez ede

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 10:01:54 przez ede
[#232] Re: MorphOS 3.12

@ede, post #231

Pomogło. Moim błędem było że sprawdzając to dir hd: uznałem że jak bez cyferki to oznacza 0. Nowy mos zainstalowany, ale jestem nieszczęśliwy, bo w owb zniknęły mi te wszystkie hot-gadżety. Skopiowałem z mego poprzedniego systemu wszystko co mi się wydawało że ma z tym związek, ale lipa. Chwilowo więc używam owb 1.25 I tu te gadżety są, z czego wynika że to nie w env-archive siedzi bo ten katalog skopiowałem ze starego w całości.. Pytanie więc gdzie siedzi info o tych hot-gadżetach? Czy nie może być instalka nowego mosa żeby nic nie psuła. Bo poza tym jak zwykle zniknęły dane dla magicbeacon - ale to drobiazg wkopiować je ze starego. Wkażdym razie dziękóję wszystkim którzy pomagali. Jeszcze tylko ten owb, bo to na nim mi najbardziej zależało.





Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 21:09:43 przez lubmil
[#233] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #232

OWB jak jest zainstalowane standardowo w Applications/OWB to teoretycznie wystarczy zaptaszkować w menu 'View' to co potrzebujesz (mniemam że chodzi Ci o Quicklinks) i chyba jeszcze w 'Settings/Preferences...' dać Save i powinno być OK. A jak miałeś instalację np. w katalogu Applications/OWB1.25 to trzeba też zgrać z niego do Applications/OWB chyba bookmarks.html i chyba coś jeszcze ale nie wiem dokładnie co - coś z katalogu Conf w OWB.
Pokombinuj :)
[#234] Re: MorphOS 3.12

@ede, post #233

No dzięki, już mam jak wcześniej. Inaczej jest tylko to że gadżwet otwierania nowej karty miałem z przodu paska url i nie miałem gadżetu strona domowa. Poza tym zrobił się w pasku url bardzo drobny font. W każdym razię dzięki za tę radę. Może cały ten spam w tych komentarzach komuś z potomnych się przyda. Ogólnie jednak instalka mosa jest skopana nieco. W KwaKwa znów mi zrobiło w strefie pisania font maczek. Ale z tym już sobie poradziłem wgrywając prefsy MUI ze atarego backupa. BTW, q innym wątku walczyłem z zapalaniem klawiatury gamingowej. A teraz będąc w tym ofw zauważyłem, że tu działa klawisz scroll lock i mi tę klawkę zapala. Jeszcze w owb, w tej liście zapamiętanymi linkami było u góry pole do szukania, a teraz nie ma. To było bardzo użyteczne. Zdążyłem jeszcze wstawić dawnego graba i tu zedytować. Tak wyglądał mój owb https://zapodaj.net/91affe1bda615.png.html Dziwne, bo widzę że gadżet otwierania pustej karty miałem w 2 miejscach. Optymalnie by było móc skopiować jakieś pliki z poprzedniego owb by mieć tak samo. Np. pasek url teraz mam na samej górze, a był tuż pod kartami.




Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 22:59:42 przez lubmil
[#235] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #234

No i gitara, cieszę się, że udało mi się pomóc :)
[#236] Re: MorphOS 3.12

@ede, post #235

A co z tym paskiem url... znaczy tym gdzie on jest i że malutki strasznie font w nim?
W każdym razie za dotychczasową pomoc, zwłaszcza w instalacji mosa - dziękuję. Tak to jest jak się używa niszowego systemu i się mało na tym zna. Przy używaniu Windows wszędzie są ludzie którzy wiedzą. Jak to mój znajomy napisał:
Windowsa używają miliardy, Linuxa miliony, a MorphOS-a 4 osoby
No i jeszcze to pole do szukania w książce adresów. No i brak tam gadżwru do kasowania wpisów. Ogólnie jest lipa z owb









Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 23:20:42 przez lubmil
[#237] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #236

Pozdrów znajomego! Musi być niezły z matematyki
Jedyna lipa jak dla mnie to źle działające ipko.pl, no dobra i umiejscowienie "plusa" otwierającego nową kartę.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 23:25:35 przez deez
[#238] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #236

A co z tym paskiem url... znaczy tym gdzie on jest i że malutki strasznie font w nim?


W OWB menu Settings/MUI.../Windows i tu Fonts - Big: i zmieniasz na jaki Ci pasuje. Dla zakładek analogicznie w Groups - na dole okna jest ustawienie tego fonta (Tab Groups).


PS. Jeśli chodzi o fonty, które wyświetlane są w zawartości stron www to już bezpośrednio w ustawieniach OWB można zmienić. Choć nie mam pewności czy zawsze to zadziała bo niektóre strony mogą być tak zbudowane, że browser załaduje customowy font z serwera.





Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 23:43:10 przez ede
[#239] Re: MorphOS 3.12

@ede, post #238

No latam po tych prefsach owb, i już coś udało mi się poprawić. Ale ten pasek url u samej góry mnie drażni i nie znalazłem gdzie to zmienić. Poza tym w prawym dolnym rogu był taki zespół lampek, co mrugał gdy czytało stronę
[#240] Re: MorphOS 3.12

@lubmil, post #239

Lampki w menu View - chyba status czy jakoś tak, zaptaszkować. Fonty (pasek URL) w ustawieniach MUI dla OWB, tam gdzie jest Tiny: Big:, itp. Od URL jest Big: paradoksalnie.




Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 00:22:52 przez ede
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem