Komentowana treść: MorphOS 3.12
[#121] Re: MorphOS 3.12

@RadziN, post #120

Przerabianie sterów z Linuksa to dowód na to, że jest za mało sił, żeby zrobić coś samodzielnie, więc nie ma się co obrażać tylko popłynąć z prądem. Po co robić sobie pod górkę? Kiedyś wierzyłem, że się da, dziś wiem, że to niemożliwe. A Airix to nie Anubis.
[#122] Re: MorphOS 3.12

@96, post #121

Nie przerabianie, a pisanie od podstaw w oparciu o kody linuxowe. Przerabiać to ja przerabiam sterowniki SANE do skanerów na amigowe #?.device. Chyba nie myslisz, że pozostale systemy ze swoimi sterownikami i oprogramowaniem nie bazują na innych systemach? Dajmy takie libjeg, libpng. Z 70% wykorzystywania jpegów i pngów bazuje na tym kodzie. I co? Pójdziesz do jakiegoś twórcy gry czy programu pod Windowsa i mu powiesz - nie korzystaj z linuxowego kodu? Przecież Cię wyśmieje. Albo będziesz chodził i użytkownikom odinstalowywał Chrome pod Windowsem bo oryginalnie kod powstał pod Linuxem i OSXem? Wolne żarty.
[#123] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #122

Przeczytaj ze spokojem co napiałem, co zasugerowałem i dlaczego. To ma się nijak to Twoich wywodów o odinstalowywaniu oprogramowania, niczego takiego nie sugerowałem. Zawracanie Wisły kijem już mnie nie bawi, jeśli rozumiesz co mam na myśli.

Szkoda mi czasu na tłumaczenie, dlaczego uważam tak, a nie inaczej. Miłej i owocnej pracy.
[#124] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #107

Zachęcony przez jacę ostatecznie wypełniłem ten raport na bugtrackerze. Co ciekawe - jPV, inny użytkownik X800XT nie zaobserwował u siebie takich ekscesów. Za to podobny objaw dawało u niego jakieś urządzenie na USB, podłączone bezpośrednio do komputera. U mnie za hub USB robi monitor Cinema Display, no ale zawsze mogę odłączyć i sprawdzić czy bootnie z płyty.
[#125] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #124

Ja nie mam nic podłączonego przez USB.
Mam podłączony dysk SSD z OSXem poprzez Wiebe PCI to SATA.
Dysk z Morphosem mam klasycznego HDDka.
[#126] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #124

Najszybciej to by chyba było połączyć się przez firewire i ściągnąć log na drugim komputerze, dodatkowo poaktywować flagi logowania dla boot.img. Jesli logowanie firewire nie działa albo nie ma się kabla to można zainstalować z PowerMacu kartę z RS232 z tym, że logowanie przez serial działało mi na PowerMacu MDD a na G5 już nie. Na G5 PCie natomiast komputer nie wstaje przy włożonej karcie z RS232 (u mnie, u F.Mariaka działa).
[#127] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #126

Okej okej, kabel firewire mam, drugi komputer z FW też. A teraz wytłumacz mi jak głupiemu - co gdzie podpiąć (no, ewentualnie ten krok możesz odpuścić), jakim programem log przechwycić i jakie tagi do bootargs pododawać.
[#128] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #127

Podpinam się do pytania Koszera.
[#129] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #127

Tez jestem zainteresowany.
[#130] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #127

Zainstalujcie SDK Morphosowe, tam jest program Tools/ohci1394_mon/
Jest on uzywany przez LogTool z Sys:Applications, można go także używać z shella, dokumentacja jest dołączona do programu.
[#131] Re: MorphOS 3.12

@Kwiatki, post #125

Po zgłoszeniu błędu dostałem dziś maila od Franka Mariaka, w którym zwrócił uwagę, że stos FireWire wypluwa wyjątkowo dużo informacji na starcie systemu. Idąc tym tropem spróbowałem odłączyć kamerkę iSight (FireWire), którą mam podłączoną do monitora Cinema Display (który z kolei jest podłączony przez FireWire z tyłu mojego PowerMaca). Po tym zabiegu restartowałem komputer kilkanaście razy i ani razu problem się nie powtórzył. Ciekawe... Będę jeszcze testował.
[#132] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #131

Hmm. Ja zaczynam podejrzewać natomiast kartę PCI - SATA do której to mam podłączony dysk SSD. Są sytuacje gdzie po włączeniu PM karta "nie wstanie" i dyski nie pojawią się w boot menu. Dotychczas nie miało to znaczenia - MOS i tak się ładował - teraz nie.
Recedent - Obsługa stosu firewire sie pojawiła w 3.12, stad pewnie klops startowy systemu
[#133] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #130

No dobrze - przegrałem na pendrive'a morphos.iso, boot.img z kapalogu mac_ppc64, odpaliłem OF, bootuję poleceniem:
boot ud:,\boot.img bi umsd0:moorphos.iso
czyli zgodnie z tutorialem. Chwilę pokręcił, wyświetlił komunikat: DO-QUIESCE finished i tak wisi. Na domyślnym boot.img z głównego katalogu wywala jakiś błąd pamięci.
Po włożeniu CD z MOSem i poleceniu:
boot ud:,\boot.img bi cd
po wyświetleniu komunikatu DO-QUIESCE finished zakręci jeszcze przez chwilę CD i tyle.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 20:05:08 przez Jenot
[#134] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #133

Z płyty CD inaczej się startuje .
Wystarczy wcisnąć C podczas startu komputera.
Jeśli masz inny sprzęt z Morphosem i kabel FireWire to można inaczej to rozwiązać
Uruchamiasz tam tryb TARGET MODE (T podczas startu komputera)
Potem na docelowym G4/G5 uruchamiasz z pendrive
boot ud:,\boot.img BD dh0:
[#135] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #134

Ja wiem, jak wystartować Maca z CD, ale przez "C" załaduje domyślny boot.img z płyty, ja myślałem, że OF ma problem z wczytaniem iso z mojego pendrive'a, "cd" to w OF alias do urządzenia CD-ROM i powinno zadziałać jak trzeba. Problem leży gdzie indziej... Aha, G5 PCIe, Radeon X1900GT. Ale to chyba nie Radeon jest problemem bo obraz by zniknął, albo coś takiego, a u mnie po prostu kursor sobie miga na końcu komunikatu i tyle.
[#136] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #135

A plik iso nazywa się morphos.iso czy inaczej?
[#137] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #136

Dobrze się nazywa :)
[#138] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #135

Płyta Morphosem jest tak zrobiona że dopasowuje się do G4 czy G5 i uruchamia odpowiedni boot.img.
Nie trzeba tego wymuszać
[#139] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #138

No to z domyślnym boot.img jest lipa. 8GB RAM może być problemem?
[#140] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #139

Nie. Ja mam 8 w DP i działa. Masz jakieś dziwne peryferia podłączone?
[#141] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #140

Nie. Grafika, dysk 2TB, DVD, klawiatura na USB, mysz bezprzewodowa Logitech.
[#142] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #141

Dual core, czy Quad core?
OSX na nim normalnie działa?

To może być kwestia karty graficznej. Poczytaj tutaj.

P.S. Piszesz, że masz tam Radeona X1900, a wyświetla Ci Open Firmware? To znaczy, ze to oryginalny makowy Radeon, czy jakiś przeflaszowany?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 22:06:02 przez recedent
[#143] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #142

DC 2.0 - 10.4, 10.5 bez problemu.
[#144] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #133

Na domyślnym boot.img z głównego katalogu wywala jakiś błąd pamięci.


Ten 'domyślny' jest na Pegasosa. OF Maca szuka w mac_ppc32/64 boot.img przy boocie z CD, stąd taki układ tych plików.

Jeśli po DO-QUIESCE wisi i zupełnie nic się nie dzieje, to przyczyn może być kilka:

a) nie znalazł USB - masz inne dyski USB podłączone może? zostaw samą klawiaturę na USB i dysk z ISO i spróbuj ponownie. Jeśli masz inne dyski/klucze na USB, to dysk z ISO może być nazwany np UMSD1

Przydaje się klucz USB z diodą tutaj - od razu widać, czy próbuje po załadowaniu boot.img bootować z niego.

b) nie zainicjalizował karty graficznej - jeśli obraz zostaje szary z OpenFirmware, to albo przypadek a) albo ten. Podziel się dokładnym vendor i product ID karty tutaj proszę

c) jeśli obraz przechodzi w czerń albo monitor się wyłącza, nie zadziałała poprawnie autokonfiguracja. jakąś sekundę po DO-QUIESCE wciśnij i trzymaj ctrl - to wymusza 1024x768@60Hz którą wyświetli wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 07:18:25 przez Jacek Piszczek
[#145] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #144


a) nie znalazł USB - masz inne dyski USB podłączone może? zostaw samą klawiaturę na USB i dysk z ISO i spróbuj ponownie. Jeśli masz inne dyski/klucze na USB, to dysk z ISO może być nazwany np UMSD1

Tylko klawiatura, mysz (a w zasadzie dongle logitech wireless unified), pendrive z boot.img i morphos.iso. Nazwy sprawdzone, alias ud of ustawia prawidłowo, użycie pełnej ścieżki usb1/2/3 nie pomaga.


Przydaje się klucz USB z diodą tutaj - od razu widać, czy próbuje po załadowaniu boot.img bootować z niego.

Taki mam, na 100% próbuje z niego, zresztą jeśli nie znajduje boot.img czy morphos.iso to wyświetla błąd.


b) nie zainicjalizował karty graficznej - jeśli obraz zostaje szary z OpenFirmware, to albo przypadek a) albo ten. Podziel się dokładnym vendor i product ID karty tutaj proszę

To jest możliwe, dane karty podam wieczorem, to jest Sapphire Radeon X1900GT przeflaszowany macowym biosem (OF) z themacelite, flasher widział ją jako R580. Leopard zainstalował się i działa bez jęknięcia. Jednak... jak "dla jaj" próbowałem odpalić Morphosa z 7800gtx to zachowanie było inne - napisy OF znikały i zostawał biały ekran. Próbowałem też przed flaszowaniem radeona uruchomić system z CD - czarny ekran. Monitor podłączony przez przejściówkę DVI-HDMI.


c) jeśli obraz przechodzi w czerń albo monitor się wyłącza, nie zadziałała poprawnie autokonfiguracja. jakąś sekundę po DO-QUIESCE wciśnij i trzymaj ctrl - to wymusza 1024x768@60Hz którą wyświetli wszystko

Spróbuję. A właśnie, może problemem jest monitor? 2560x1440? OF zgłasza się w jakiejś dziwnej rozdzielczości (sprawdzę, czy w natywnej monitora), w OF czcionki są tak małe, że niewiele widać.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 08:09:46 przez Jenot
[#146] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #145

Przeflashowane karty są oficjalnie niewspierane. Może zadziała, może nie.

Na R580 z PC BIOSem będziesz miał czarny (albo szary ;) ekran, bo taka kombinacja nie jest wspierana. Z R600 powinno się udać natomiast, za to nie będziesz miał OF.


Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 08:15:15 przez Jacek Piszczek
[#147] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #146

Siara... szukam odpowiedniej karty, do trzech razy sztuka.
[#148] Re: MorphOS 3.12

@Jenot, post #145

Przy bootowaniu z kartą nv lub bez, powinieneś ustawić sterownik virtual i np. serwer vnc. Bez instalacji wymagałoby to zmodyfikowanego obrazu ISO.
[#149] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #146

Przeflashowane karty są oficjalnie niewspierane. Może zadziała, może nie.

Na R580 z PC BIOSem będziesz miał czarny (albo szary ;) ekran, bo taka kombinacja nie jest wspierana. Z R600 powinno się udać natomiast, za to nie będziesz miał OF.


Acha. Czyli jak 1900/1950 to tylko model sprawdzony przez rzookola (z cyckami), albo Norberta (czerwona), a generalnie lepiej od razu pójść w stronę HD 2400/2900 (tylko bez akceleracji 3D)?
[#150] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #149

Może tak oftopicznie dla lamy.
Czym PM G5 7.3 jest gorszy od PM G5 11.2 ?
Ew jakie są korzyści z posiadania 11.2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem