Komentowana treść: MorphOS 3.12
[#91] Re: MorphOS 3.12

@Jacek Piszczek, post #37

A komu to przeszkadzało?
[#92] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #52

Mam inna kartę x1950x z 256MB i tez działa na PM 2.3GHz Pcie.
System odpalony z pendrive.
Karta sieciowa niewykrywana, ale walczę z kartą LAN na USB.
[#93] Re: MorphOS 3.12

@Phibrizzo, post #84

1. Quicklinks już nie są takie quick, bo trzeba je sobie ręcznie z menu załączać przy każdym uruchumieniu przeglądarki. Zaptaszkowanie w preferencjach Quicklinks jako widoczne nie działa jakby .

Tez myslalem ze nie dzialaja bo nie zwrocilem ze w nemu jest opcja do zaptaszkowania.
Jednak gdy to zrobilem OWB od tego momentu zawsze sie uruchamia z Quicklinkami.


Ok zaptaszkowałem jeszcze raz w menu, zapisałem ustawienia i działa. W preferencjach OWB to jest od wyświetlania ikon na Quicklinkach. Nie mam pojęcia czemu działało a potem przestało, może przez odpalenie 1.25 z katalogu z 1.26..
[#94] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #92

1. obsugiwane sieciowki podalem w 4 komentarzu
2. zrob fotkę swojej karty jak możesz to dodam do galerii z obslugiwanym sprzętem, nie baw sie w lan po usb, to zawsze dzialalo srednio (testowalem z 2 i zrywalo transfery)

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:30:28 przez michal_zukowski
[#95] Re: MorphOS 3.12
Ja na szczęście zaktualizowałem bez problemów i na razie nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości. Ale może coś jeszcze okazać się po czasie.
[#96] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #69

Ja tylko chciałem zaraportować, że udało mi się zainstalować MorphOSa 3.12 na moim sprzęcie, ale w sposób kombinowany, nieoficjalny i nie zalecany przez MorphOS-Team. Opisuję kroki po kolei:

1. przekopiowałem boot.img dla PowerMaca G5 (czyli z katalogu mac_ppc64) na partycję Boot:
2. "pobłogosławiłem" go narzędziem HFSSetMacBoot
3. zrestartowałem system tak, żeby uruchomił się z nowego boot.img
4. z instalacyjnego medium uruchomiłem iWizarda, który dokończył aktualizację.

Już wszystko działa. Ciekawe, że podczas bootowania z pena/płyty miałem czarny ekran, a ten sam boot.img odpalony z dysku twardego daje radę.
[#97] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #96

No dobra, nie jest tak zielono. Udaje się wystartować raz na pięć razy średnio. Kłopot z inicjalizacją karty najwyraźniej. Z reguły wygląda to tak, że komputer startuje, pokazuje się na chwilę szary ekran, a potem zamiast boot screena z motylkiem mam tylko ciemność.
[#98] Re: MorphOS 3.12
Kurcze, skąd bierzecie te wszystkie problemy? Co jest przyczyną? Próbujecie sprzętów, które nie do końca są wspierane przez MorphOSa czy może dopiero dostały wsparcie i jeszcze cierpią na problemy wieku dziecięcego?
Ja na PowerBooku 5,6 (G4, 1.67 GHz) nie stwierdzam problemów. Wszystko działało tak jak wcześniej.
[#99] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #97

Spróbuj ustawić, aby start Morphosa następował za każdym razem poprzez bootmenu (BM)
Jeśli nadal nie będzie obrazu wtedy wciśnij V. Wymusi to ekran w VGA.
Jeśli zadziała, będzie znaczyło ze jest problem z inicjacji przy wyższych rozdzielczościach.

ps.
Ja korzystam jeszcze bardziej nietypowego startu Morphosa .
Boot.img jest na pendrive z FAT a reszta na HDD. Bez partycji boot w hfs.
Na pendrive może być też skrypt dla OF z multistartem dla różnych systemów i nośników (CD, HDD, FW)


Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 12:26:45 przez Norbert
[#100] Re: MorphOS 3.12

@MDW, post #98

A dlaczego by nie spróbować.?
U mnie działa na PM G5 PCIe na karcie gfx z peceta.
Przypomina to walkę z roznym sprzętem podłączanym do Amigi.
Zadziała czy nie zadziała
W moim przypadku czyje zadowolenie ze wreszcie zadziałało na Pcie
[#101] Re: MorphOS 3.12

@MDW, post #98

Podejrzewam, że gdybym miał "normalną" kartę graficzną jak Ty (tzn. 9600 albo 9700) to też by wszystko chodziło jak trzeba. Ale zachciało mi się "top speeda" to mam.

BTW: Na PowerBooku zainstalowałem z USB bez najmniejszego problemu, żeby nie było.
[#102] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #100

A dlaczego by nie spróbować.?

A tak, pewnie. Jeżeli kogoś to kręci to w pełni się zgadzam z tym, że należy próbować. Szczęście, że są tacy ludzie, którzy chcą próbować, testować. Dzięki temu MOSTeam robi poprawki. Chwała Wam za to pionierzy (nie chodzi mi o radzieckich harcerzy, hehe). OK Dzięki takiemu grzebaniu potem tacy lamerzy jak ja mają coś co działa pewnie i stabilnie. OK

Przypomina to walkę z roznym sprzętem podłączanym do Amigi.
Zadziała czy nie zadziała

Ja właśnie tego najbardziej nienawidziłem w Amidze klasycznej - problemów sprzętowych. Nie miałem ich wiele, a i tak klasyczna kanapka prawie doprowadziła mnie do szału i porzucenia amigowego świata. Sytuację uratował Pegasos I/G3, a potem II/G4, który wtedy wszedł. Pozwolił te wszystkie Blizzardy, BVision, FastATA, FlickerFickery, PCICMA net, interfejsy myszy, klawiatury... odstawić w kąt i zająć się używaniem maszyny.

Generalnie fajnie, że da się kupić do MorphOSa sprzęt w którym tych wszystkich problemów nie ma. Chodzi o to żeby było coś dla ludzi lubiących grzebać i dla ludzi, których grzebanie odstrasza. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 12:49:51 przez MDW
[#103] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #97

Ale piszesz o G5 pcie czy G5 AGP?

Bo jak AGP to po prostu uzyj sterowników z 3.11 i tyle.
[#104] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #103

Cały czas o AGP.

No w sumie mogę Radeon.monitor wydłubać z 3.11 tylko... Chyba nie po to były nowe stery pisane?

P.S. Po podmianie Radeon.monitor na ten z 3.11 oczywiście wszystko wróciło do normy.
[#105] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #103

Tak mnie, rzookol, nagabujesz o te PCIe to postanowiłem spróbować.
Mam dwa Radeony X1950 na PCIe (niestety, nie z cyckami) i żaden z nich nie zadziałał. Co ciekawe - komputer z założonym 1950 nie przechodzi nawet autotestu (nie ma gongu). Kiedy zaś zakładam standardową nVidię 6600 LE, gong magicznie się pojawia, wraz z boot menu. Jeśli płyta z MorphOSem 3.12 jest w napędzie to nawet zaczyna bootować. Co prawda zatrzymuje się na "szarym ekranie" (co nie jest takie niespodziewane, zważywszy na to że nVidia nie ma sterowników do MorphOSa).
[#106] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #97

łączę się z Toba wirtualnie - mamy identyczne problemy.
Z tego wynika ,że to x800/850 stwarza te chocki-klocki.
[#107] Re: MorphOS 3.12

@Kwiatki, post #106

Napisałem o tym na MorphZone. Miejmy nadzieję, że sprawa dotrze do BigFoota i zakończy się fixem nie później niż w 3.13. Chociaż w sumie można też skorzystać z bugtrackera.
[#108] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #107

Trzeba albo na ten okres przeprosić się z radkiem9600 , albo wrócić do 3.11 ;-(
[#109] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #105

Ja przełożyłem NVidie do slotu 3 a w 1 mam x1950 ( bez cyckow)
Dzieki temu mam podgląd na OF i a Morphos startuje z Radeona.
[#110] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #109

Po sflashowaniu na makowe OF bedziesz mieć i to i to na jedej karcie z tym, że trzeba miec OSX 10.5 bo 10.4 wyswietla tylko dwa kolory.
[#111] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #109

Daj zdjęcie tej "bezcyckowej" karty. Wygląda na to, że chyba tylko ja mam pecha. Kiedy nVidię wkładam do slotu x8, a Radeon siedzi w x16 efekt jest u mnie taki sam - nie ma gongu, komputer nie startuje poprawnie, na nVidii też nie ma obrazu.

Kurczaki, chyba muszę sobie sprawić płytę PC ze slotem PCIe, żeby przetestować te wszystkie karty.
[#112] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #111

Ja bede miał na sprzedaż jedną kartę X1950XT działającą z PowerMakiem G5 jakby co.

tzn. chyba bede miał bo kupiłem sobie X1900XT w wersji Silent i jak zadziala w Mosem to wtedy X1950XT jest na sprzedaż.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 21:41:33 przez michal_zukowski
[#113] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #105

Wygrzebałem jakąś X1950Pro, bez cyców (bo chłodzenie zmienione na jakiegoś potwora, który nie mieści się pod ekran G5). Objawy jak u Ciebie - brak gongu, nie bootuje z płyty. Numeru z dwoma kartami nie próbowałem (nie ma siły żeby 7800GTX zmieściła się razem z Radziem).
[#114] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #111

link
link
link


PS
poprawiłem się


Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 23:23:28 przez Norbert
[#115] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #114

Wygląda na to, że potrzebuję pozwolenia, żeby oglądać te karty (mimo, że bez cycków).
[#116] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #94

1. widziałem
2. fotki zrobione, udostępnione
Faktycznie, po testach LAN na USB zrywa po czasie połączenie.
Ciekawe czy jest szansa na poprawienie tego?
Czy to wina .class w Poseidonie czy stosu TCP w MOS?
[#117] Re: MorphOS 3.12

@recedent, post #96

Mogłeś tez zainstalować/uruchomić Morphosa poprzez FireWire.
W sumie to najważniejszy jest boot.img z 3.12, który to umożliwia.
Dla testów boot.img umiescilem na pendrive w PM G5, a system 3.11 był na iBooku.
Morphos ładnie zaskoczył.
[#118] Re: MorphOS 3.12

@Norbert, post #116

Złe są klasy poseidona (a raczej niedostosowane do dziadowskich chinskich chipetów). Nie jestem pewien na 100% bo wtedy nie byłem w MorphOS Teamie, ale Chris Hodges przeanalizował kody linuxowe od USB i napisał klasy Amigowe (od podstaw, tam nie ma linijki kodu identycznej). Natomiast logika pozostała ta sama (łączenie z błędami). Trzeba by sprawdzić czy jakieś poprawki były dodawane w klasach linuxowych i nanieść je na kod Amigowy.
.
[#119] Re: MorphOS 3.12

@michal_zukowski, post #118

Chris Hodges przeanalizował kody linuxowe od USB i napisał klasy Amigowe (od podstaw, tam nie ma linijki kodu identycznej). Natomiast logika pozostała ta sama (łączenie z błędami). Trzeba by sprawdzić czy jakieś poprawki były dodawane w klasach linuxowych i nanieść je na kod Amigowy.


To nie lepiej usiąść i pogadać w teamie o tym, żeby przenieść MorphOSa-a na jądro Linuksa? M. Schulz walczy z projektem Airix, który ma być takim amigowym wcieleniem systemu amigowego z jądrem Linuksa. Wtedy przeskoczenie na inny sprzęt będzie łatwiejsze. Po co wymyślać koło na nowo. Licencja Linuksa nie zabrania kasowania za swoją wersję, więc finansowanie będzie. Michała przeciągnąć na swoją stronę albo dołączyć do niego.
[#120] Re: MorphOS 3.12

@96, post #119

Ponieważ, nie mogę nigdzie się doszukać szczegółów owego projektu Airix(pewnie słabo szukam)... ale skojarzyło mi się to już z innym projektem takim z przed prawie dekady Anubis, taaak. Z całym szacunkiem dla M. Schulca ale życzę większych i owocniejszych sukcesów tym razem:)

A co do połączenia sił, linuxów, odkrywania koła czy innych takich, sparafrazuje:
"- Co to ma być? - Linux. - Jak bym zamawiał Linuxa to bym prosił Linuxa c'nie? Zabieraj mi to?" Więc daruj sobie. Zakładam, że MOST wie co robi. Ostatnia aktualizacja jest na to dowodem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem