[#61] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@abcdef, post #59

A co to za procek ten Power9?

Czy jest kompatybilny z PPC albo x86?
Jakie ma endiany?
[#62] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@ZbyniuR, post #61

[#63] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@abcdef, post #55

Tylko po co wszystko przepisywać na x86 jeśli będzie np. 30% lepiej niż G5 2.7GHz? Dla tych 30% się nie opłaca - do FHD i tak będzie mało, pakowarki, enkodery też nie będą dużo lepiej działać. Tak samo przeglądarka z wieloma oknami. Opłacałoby się gdyby móc wykorzystać 64bit architekturę, 40(czy 48bit) przestrzeń adresową, SMP i SMT. Ale gdyby kernel MOS to wykorzystywał (...)


Najlepsze jest to, że morphosowy kernel (Quark) zdaje się, że nie ma z tym problemu. Tylko jego jedyny obecny proces (ABox) jest napisany w trybie kompatybilności z AmigaOS, stąd ograniczenia. Jeśli już zmieniać obsługiwaną architekturę (a wypada zmienić, bo PPC jest - delikatnie mówiąc - technologią schyłkową), to przy okazji można się pozbyć zbędnego ABoxa i wreszcie stworzyć mitycznego QBoxa , bez zbędnego balastu. I z 30% zrobi się - bo ja wiem - 300%?

co do "do FHD i tak będzie mało" - śmiałe stwierdzenie, bo filmy w FullHD normalnie chodzą na G5.
[#64] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #63

śmiałe stwierdzenie, bo filmy w FullHD normalnie chodzą na G5
VP9? 1920x1080p60? :) Bez frameskip? :)
Tak zerkając na np.: https://sintonen.fi/pics/mplayer_benchmark.png mogłem odnieść inne wrażenie, ale jeśli na każdym G5 można odpalić YT i sobie te VP9 FHD oglądać bez frameskipping to już tego tematu nie będę wracał. Co do reszty wypowiedzi - POWER9 to proce typowo serwerowe, podobnie POWER8. Dostępność dla amigantów będzie problematyczna i takie samo będzie wykorzystanie możliwości. Plus jest taki, że wyciąga pod ~4GHz przy nowszej architekturze więc od G5 QorIQ PASemi itp. powinno być jednak wyraźnie szybsze.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 14:30:51 przez abcdef
[#65] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #1

RaspberryPi 4 już przebija PowerPC i kosztuje jakieś 260zł za wersję 4GB

Na ARM można by zrobić emulację PowerPC i M68K na tej samej zasadzie co obecnie MOS emuluje M68K ponieważ ARM może działać w BigEndian

Wszystko już jest open-source więc podstawa do napisania driverów jest. Baza użytkowników tego komputerka będzie się powiększać i taki custom nie-linuxowy system jak MOS mógłby też zyskać trochę reklamy w świecie.

Zdecydowanie ciekawszą opcją by było mieć kartę microSD z MorphOSem do Pi niż kupować jakiegoś statego Maca który ani to nie ma nic wspólnego z Amigą ani nie jest fajny, ani szybki ani cichy (a szczególnie G5 ) ani low power ani w zasadzie nic. Ot stary martwy hardware bez żadnej możliwości dalszego upgradeowania.
[#66] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #65

Ot stary martwy hardware bez żadnej możliwości dalszego upgradeowania.
Kłamstwo, można zmianiać karty graficzne i inne na pcie

ani cichy (a szczególnie G5 )
Kłamstwo, nagłośniejszy jest MDD, G5 jest cichszy niż moj PC stacjonarny
[#67] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #66

Jak masz komputery jeszcze głośniejsze od G5 to chyba poziom hałasu w Twoim domu jest niezgodny ani z BHP ani nawet prawami człowieka

Dla wydajności komputera gdzie w zasadzie na grafice nic się nie robi liczy się w 99% wydajność CPU a grafika to tyle aby wyświetlanie obrazu dobrze robiła, jakieś kopiowanie bloków pamięci itp. oraz akcelerację video oczywiście bo filmy każdy chce mieć na komputerze :)

Argument przeciwko przejściu na ARM miał jakikolwiek sens ponieważ popularne komputerki ARM były słabe a te wydajniejsze były bardzo niszowe i i tak mniej wydajne niż dodawanie obsługi coraz to szybszych Maców. To się zmieniło. Pi4 ma Cortex A72 i 4GB pamięci. Typowy Mac G5 jest wielki, głośny, zużywa bardzo dużo prądu i wydajnościowo nie ma nic do zaoferowania.

Z Pi można zrobić bardzo malutki bezgłośny albo cichy komputerek, wrzucić do każdej obudowy, nawet wydrukowanej samemu. To używają miliony ludzi na świecie. Jest szansa na promocję systemu w świecie. No i jakby nie patrzeć nie jest to jakieś badziewie od Apple, firmy konkurenta Commodore.

Ja to nie wiem co się wszyscy na tego PowerPC uparli. Procesor który z Amigą ma tyle wspólnego że jakieś koszmarnie drogie akceleratory wyszły pod koniec lat 90tych na które było kilka portów programów z M86K i kilka portów z PC a przez który zakończono linię Motoroli 68000... przy czym maczało palce też samo Apple bo się im uwidziało że ktokolwiek się nabierze na "RISCową jakość". Już gorszego procesora aby go wybrać to już chyba nie było aby na nim budować świetlaną przyszłość Amigi

Może inaczej: sprawa jest prosta. Albo się towarzystwo przeniesie na Pi4 a potem na Pi5 itp, najlepiej jako projekt przynajmniej częściowo OSS albo cały MorphOS będzie kontynuował powolną agonię w hermetycznym środowisku i nikt o nim nawet nie usłyszy że takie coś w ogóle jest i ktoś to w ogle używa. Takie jest moje zdanie...
[#68] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #67

Powolna agonie? Przeciez to jest koniec procesu fosylizacji.
[#69] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #67

PPC ma tyle wspólnego z Amigą, że ktoś kiedyś przebąkiwał i później na meetingu potwierdzał, że Amiga miała w to iść. Ale żadnych prac w tym kierunku zasadniczo nie zrobiono, a ostatnie co zrobiono to był krok w kierunku PA-RISC o ile mnie pamięć nie myli (co jest udokumentowane). Więc takie sranie w banie, że PPC.
To co mogło kusić z PPC to fakt, że to nadal w dużej mierze motorola (pierwszy plus) i że "japko" wcześniej wybrało PPC jako następcę (drugi plus - możliwość podkradnięcia softu emulatorem maca).
MOS ma swoich zwolenników, AOS4 ma swoich zwolenników. Jedno środowisko od biedy może iść w POWER (ale coś tego nie widać), drugie inwestuje w stosunkowo słabe i ekstremalnie drogie rozwiązania. Nie ma co popędzać, bo moim zdaniem przepisanie całego systemu i tak nie ma sensu bo nie ma zupełnie żadnego softu pod ten system w wersji ARM. A jak trzeba będzie uruchamiać coś od linuksa to po co w ogóle MOS? Można postawić linuksa z gui jak mos i ukrytym w tle emulatorem 68k. I byłoby to znacznie szybciej, znacznie łatwiej.
[#70] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #69

Przepisanie systemu ma taki sens że te maki czy inne komputery PPC są w większości już w kategorii "retro".

No może ten open source POWER9 wygląda dość fajnie ale z drugiej strony jakoś mi się nie wydaje aby było sens w to wchodzić. Pracy będzie przy tym też bardzo dużo a i sam hardware ani nie jest łatwo dostępny ani na pewno nie jest tani.

Opcja aby użyć jądra i X-ów Linuxa nie jest wg. mnie taka zła, szczególnie na początku i/lub aby mieć łatwy support innych platform oraz aby ułatwić development aplikacji.

Jedyne czego uważam że nie wolno robić to portów na X86 bo takowy zabiłby ten system
[#71] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #70

No dobra, to inaczej - czy Cortex A72 1.5GHz z narzuconym kagańcem 1 rdzeń i 32bit jest wg Ciebie szybszy od 1.8GHz G5? A jeśli tak uważasz to na jakiej podstawie konkretnie? Odpowiem, bo to akurat już sprawdzaliśmy - w idealnych warunkach jest co najwyżej porównywalny zegar w zegar. Zatem MOS@Pi4 pod względem wydajności nie będzie szybszy. Grafika (względem karty na pcie) też nie będzie szybsza. Sterownik do kodeka wideo to nie w kij pierdział. Ostatecznie samo pracochłonne przeniesienie aktualnej funkcjonalności MOSa na ARM byłoby bez jakichkolwiek fajerwerków. Żeby był sens to 64bit, multicore... ale znów jest kwestia istniejącego natywnego mosowego softu, któego na arm zwyczajnie nie będzie.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 08:30:38 przez abcdef
[#72] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #70

Jedyne czego uważam że nie wolno robić to portów na X86 bo takowy zabiłby ten system


...gdyż? AROS jakoś sobie na x86 radzi i nie umiera (chyba).
[#73] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #72

Dokładnie. Pomimo iż AROS istnieje już dosyć długo co jakiś czas pojawiają się wypowiedzi aby przenieść jakiś "neoamigowy" system X lub Y na x86. Nie rozumiem tego i dziwi mnie to, ale pojawia się to co jakiś czas w różnych wątkach.
[#74] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Solo Kazuki, post #73

To dlatego, że nie za bardzo mamy alternatywę, niestety. Inne opcje albo się kończą, albo już się skończyły. Tak czy siak - myślę, że cokolwiek zrobi MorphOS Team to będzie to przemyślane i optymalne rozwiązanie.
[#75] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #74

Najśmieszniejsze, że w rzeczywistości najlepsza opcja to jest wirtualizacja na hoście z linuksem. Może by się dało poskładać distro, które by to "zakrywało całkowicie" linuksa pod spodem, ale z drugiej strony wielu nie przypadłoby to do gustu. A skutek jest taki, że jest mnóstwo wiecznie niezadowolonych i kilka wykluczających się inicjatyw. I jeśli nic się nie zmieni to będzie tylko powoli malejące grono niezadowolonych.
[#76] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #74

No właśnie, pytanie zasadnicze. Czy Morphos Team wypuścił jakieś zapowiedzi o ewentualnych przesiadkach na ARM/x68/x64 etc. Czy to luźnadyskusja?
Ewentualnie, można by zadać takie pytanie odnośnie dalszych planów i przechodzenia na inną architekturę.
[#77] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #74

Tak czy siak - myślę, że cokolwiek zrobi MorphOS Team to będzie to przemyślane i optymalne rozwiązanie.
Nie można jednak wykluczyć możliwości, że MorphOS Team nic nie zrobi.
[#78] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Krashan, post #77

Myślę że po pełnym oprogramowaniu kart Radeon na pci-e czyli całkowitym ogarnięciu sprzętowym tego co się da będzie można odpowiedzieć czy pchać się w x64 czy kończymy zabawę.

Od początku roku było powyżej 2500 commitów do MorphOSa. To daje średnio 13 commitów na dzień. Całkiem niezły wyniki jak dla mnie, wewnętrznie to wygląda dość optymistycznie.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 13:18:48 przez michal_zukowski
[#79] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #69

Jest już amiwm które wygląda jak amigaos 3.1
[#80] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #78

Dla mnie Morph OS po prostu musi wskoczyć na wiele rdzeni PPC oraz max RAM. A kompatybilność z Amiga OS zostawić po stronie emulacji. Na Win UAE nikt nie narzeka.
Dalej to oczywiście obsługa Mac ów z PCIex, taki czeka u mnie.
Nie będę płakał jak się pojawi na ARM, ale na x86 wykluczam zakup licencji.
Dla mnie lepsze retro PPC niż x86.
I Wszystko to wymaga pracy i czasu, a i chęci czasem brak....
[#81] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #80

IMHO czy Morph OS zostanie przepisany na ARM czy będzie obsługiwać wiele rdzeni,
podobnie jak Amiga OS, raczej nie posłuży już do niczego innego niż do "amigowania".
Cokolwiek by systemy NG nie miały, czymkolwiek by się nie stały, brakuje im oprogramowania umożliwiającego współczesne wykorzystanie.

Prócz amigowania mogłyby znaleźć jakąś inną niszę, ale tam już zazwyczaj siedzi duuuuużo bardziej elastyczny Linux.

Pozostaje dołączyć do klasykowców i cieszyć się amigowaniem, albo jak niektórzy, ciągle czekać na amigowego mesjasza.
.
[#82] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #81

Jeżeli znalazł się czas i chęci na przepisanie wszystkiego pod PPC aby Morph OS działał jak Amiga OS 3.x,
to chyba mniej czasu zajmie tym samym ludziom na napisanie pod własny system użytecznych programów typu przeglądarka itp. Nawet w formie płatnej jak coś ala enhanced soft...
[#83] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #82

to chyba mniej czasu zajmie tym samym ludziom na napisanie pod własny system użytecznych programów typu przeglądarka


Żartujesz?
Nawet przeportować gotowca nie są w stanie, przecież próbowali Firefoksa
a co dopiero napisać własnego. Skąd niby wziąć nagle tak dużą społeczność etatowych programistów??? Poza tym, to trzeba cały czas rozwijać bo po roku, dwóch, już jest przestarzałe.
To nie jest dłubanie przy Sokobanie w Amosie.
.
[#84] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #83

Nie, nie żartuję....
Przeportować gotowca to jak zmusić samochód osobowy do orania pola i to w takim tempie jak robi to etatowy ciągnik.
Pisałem o napisaniu własnego softu, korzystając z systemowych rozwiązań Amigi. A nie pisaniu guza na guzie, gdzie jest 80% kodu niepotrzebne. Wszystko tylko po to by zamulać kolejne generacje sprzętu.
Wszystko się da, więc nie przeszkadzaj aby ci co pracują nad niemożliwym, mogli dokonać swego dzieła...


Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 22:09:28 przez WojtekX
[#85] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #83

to chyba mniej czasu zajmie tym samym ludziom na napisanie pod własny system użytecznych programów typu przeglądarka


Żartujesz?
Nawet przeportować gotowca nie są w stanie, przecież próbowali Firefoksa


Hę? Kiedy ktoś z MorphOS Teamu portował Firefoxa? To dla mnie zupełnie nowa wiadomość - podaj szybko jakieś źródło tej rewelacji.
[#86] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #84

Skoro na takich fantazjach niektórzy amigowcy ciągną już ponad 20 lat to zapewne pociągną kolejne.
A póki co można na nowo poukładać ikonki na pulpicie z amigowym filingiem
.
[#87] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #85

Kiedy ktoś z MorphOS Teamu portował Firefoxa

- podaj szybko jakieś źródło tej rewelacji.


A gdzie napisałem że z MorphOS Teamu? Podaj szybko jakieś źródło tej rewelacji ;)
.
[#88] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #87

Watek jest o MorphOSie to chyba wystarczy.
[#89] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #87

No czekaj, wypada wiedzieć na co się odpowiada. Post #82, kolega WojtekX pisze (wytłuszczenia moje):

Jeżeli znalazł się czas i chęci na przepisanie wszystkiego pod PPC aby Morph OS działał jak Amiga OS 3.x,
to chyba mniej czasu zajmie tym samym ludziom na napisanie pod własny system użytecznych programów typu przeglądarka itp. Nawet w formie płatnej jak coś ala enhanced soft...


Następnie jest Twoja odpowiedź (post #83):

Żartujesz?
Nawet przeportować gotowca nie są w stanie, przecież próbowali Firefoksa


Udajesz głupiego, czy jak?

Myślałem, że masz jakieś ciekawe informacje, że FF był portowany pod MorphOSa, a tu zwykły, ordynarny trolling, meh.
[#90] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #89

Udajesz głupiego, czy jak?


Kultury chłopcze.
.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem