[#271] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #261

Jeśli chodzi o x86 i arm to jeśli MOS Team zrobi coś w stylu amigowych gui i okienek na podstawie z unixa to ma to jakieś szanse.
Jakiś taki Amiga OS X, najlepiej open source.
Jak będzie soft jak na innych systemach a na wierzchu własne okienka to może co z tego bedzie.
Inaczej skończy to tak jak AROS jako gorsze uae.
Nikt se nie bedzie utrudniał na siłe życia jak na dokładnie tym samym komputerze można zrobić wszystko sto razy szybciej lepiej taniej na win/lnx/osx.
To musi być na tyle dobre żeby tego Windowsa warto było włączać nie częściej niż raz na tydzień.
Cały czas mam nadzieje że MOS team tego nie zepsuje.
Że jeszcze nie jest za późno.
[#272] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #271

Nikt se nie bedzie utrudniał na siłe życia

Zdefiniuj o jakie utrudnianie chodzi? Normalne, że system musi się czymś wyróżniać by się go chciało wykorzystywać. Co ma do tego platforma? W czym szybszy sprzęt z MOSem będzie gorszym wyborem od wolniejszego na PPC jeśli będzie w miarę nowoczesnym x86? Misiu pysiu zrozum, że kijem Wisły nie zawrócisz, MOS Team nie ma zamiaru zdobywać serc pecetowców, wykroić kawałka tortu zdominowanego przez Win, Linux, MacOS. Ma dać nową platformę tym co MOSa lubią i potrzebują czegoś szybszego, co nie zamuli przy odtwarzaniu fhd vp9 na YT. Jeśli chodzi o funkcjonalność to systemy amigowe dla PPC TAKŻE są do tyłu względem takiego linuksa, podejrzewam, że nawet ostatni macos ppc działał pod wieloma względami lepiej. Więc po co to wszystko? Właśnie po to. Przejście na x86 zupełnie nic by nie zmieniło.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 16:42:30 przez abcdef
[#273] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #272

MOS Team nie ma zamiaru zdobywać serc pecetowców, wykroić kawałka tortu zdominowanego przez Win, Linux, MacOS. Ma dać nową platformę tym co


Chyba nie jest w stanie zdobyć serc pecetowców, gdyby któraś z odnóg NG była wstanie wskoczyć na sklepowe półki, to dawno by już NextGenowe Amigi były na morelach.

Co nie zmienia faktu że kiedyś może i co nie którzy stawiali MOS-a koła WinXP.

Tylko XP dziś zmienił się w Win10, a Motyl spoczął na grzybie i oto cała Historia
[#274] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@tWINpIX, post #273

Co nie zmienia faktu że kiedyś może i co nie którzy stawiali MOS-a koła WinXP.

Tylko XP dziś zmienił się w Win10, a Motyl spoczął na grzybie i oto cała Historia


Doprawdy, nie mam pojęcia co poeta miał na myśli.
[#275] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #274

Chodziło oto że, Historia zatacza koła. Rulezowanie 10 lat temu przy okrzykach Intel OUTSIDE, ma się nijak do tego co jest dzisiaj.

Do tego te wszystkie benczmarki NG vs "Amiga500", recenzje i co roczne dwa FPS-y w Quaku więcej. Można uznać za stek bzdur:)

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:20:30 przez tWINpIX
[#276] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #272

Przez takie myślenie aros jest tam gdzie jest.
Przez takie myślenie MOS na x86 skończy jak aros.
Nikt normalny nie będzie se na siłe życia utrudniał.
Jak dokładnie na tym samym komputerze można zrobić wszystko sto razy szybciej lepiej pod win/lnx/osx to będzie używane win/lnx/osx.
Nikt się nie będzie bawił w optymalizację kodu pod mos/aros jak dokładnie na tym samym komputerze wystarczy włączyć win/lnx/osx żeby mieć 10 razy tyle fps.
Nikt się nie będzie bawił w optymalizację kodu strony pod mos/aros jak dokładnie na tym samym komputerze wystarczy włączyć win/lnx/osx żeby js działał 15 razy szybciej.
Nikt się nie będzie bawił w raytracing na mos/aros jak dokładnie na tym samym komputerze wystarczy włączyć win/lnx/osx żeby było 20 razy szybciej.
Nikt nie zrezygnuje z webasma czy webgl każdy powie to se włącz przeglądarkę na win/lnx/osx która to ma.
Nikt nie zrezygnuje z javy czy .net core każdy powie to se włącz win/lnx/osx.
Parę takich przykładów z życia. Pewno by się jeszcze co znalazło.
Może raz czy dwa jak ktoś jest naprawdę wielkim fanatykiem to się pomęczy aż trzy razy.
A potem mos wyląduje tak jak aros w vb. Takie życie.
To jest największy problem ze zwolennikami x86 czy arm na Amidze.
Ma być tanio ale nie musi być dobrze.
I dlatego to się tak wszystko kończy.

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:50:26 przez swinkamor12
[#277] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #276

Przez takie myślenie AOS4 jest tam gdzie jest, Amiga jest tam gdzie jest i będzie póki ostatni amigowiec nie wyginie.
Nikt normalny nie będzie se na siłe życia utrudniał

Np. kupował AmigaOne X5000 za cenę platformy na threadripperze by kupić dodatkowo sterownik do radeona z ledwością obsługujący podstawową funkcjonalność?
No patrz, a jednak są tacy amigowcy i kupują. Utrudniają sobie życie. Coś co przeczy twojej tezie. Więc jest do kosza.
Jak dokładnie na tym samym komputerze można zrobić wszystko sto razy szybciej lepiej pod

Słowo klucz, spróbuj się domyśleć o co chodzi, nie spodziewam się, że ci się uda, ale spróbować możesz. Odpalenie linuksa ppc na PowerMac G5 daje większe możliwości niż Morphosa, ciekawe że jednak zdecydowana większość użytkowników tych Powermac albo używa starego dobrego macosx, albo właśnie morphosa ;)
To jest największy problem ze zwolennikami x86 czy arm na Amidze

I dotyczyło też PPC od samego początku czyli pierwszych prób integracji z AOS3.x
Może zamiast czarnowidztwa i tez bez poparcia w faktach usiądziesz na tyłku i zaczekasz?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 08:59:07 przez abcdef
[#278] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@tWINpIX, post #275

Rulezowanie 10 lat temu przy okrzykach Intel OUTSIDE, ma się nijak do tego co jest dzisiaj.


Jakiś przykład że ktoś w 2010 "rulezował przy okrzykach Intel outside", czy tak sobie z d... czapki wyciągnąłeś? Bo ostatnie ruezowanie "Intel outside" to pamiętam na Amiga SHOW w 1998...

Do tego te wszystkie benczmarki NG vs "Amiga500"




recenzje i co roczne dwa FPS-y w Quaku więcej. Można uznać za stek bzdur:)


Nie wiem jak pilnie śledzisz "coroczne FPS-y w Quaku", ale nie widzę związku zupełnie. W jaki sposób optymalizacja sterowników do kart graficznych ma być uznana "za stek bzdur" w kontekście spodziewanej zmiany architektury?
[#279] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #277

Widze kolejnego co chce x86 czy arm bo tanio.
Dlatego to wszystko tak wygląda. Nie ważne czy się do czego nadaje czy nie, ważne że tanio.
Oczywiście nikt normalny nie będzie se utrudniał życia i używał jakiegoś szajsu jak
DOKŁADNIE NA TYM SAMYM KOMPUTERZE da się zrobić wszystko sto razy szybciej lepiej pod win/osx/lnx.
To jest właśnie coś co nie dociera.
Mnie to śmieszy.
Kolejny któremu sie wydaje że ludzie se bedom wmawiać nie to wcale nie jest pc nie mogę zainstalować tam windows i zrobić wszytsko sto razy lepiej szybciej.
nic nie dociera bo tanio.
[#280] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #279

Kolego, patrz mnie na usta:

na każdym sprzęcie NG można zainstalować Linuksa i "zrobić wszystko lepiej szybciej".

Ale nie można na tym Linuksie zrobić jednej rzeczy - uruchamiać natywnie morphosowego oprogramowania. Poza tym - jeśli sprzęt ma te same parametry to nie może być jednocześnie "sto razy szybszy" od siebie samego. Może magicznie przybędzie mi RAMu i gigaherców jak uruchomię Windowsa?
[#281] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #279

DOKŁADNIE NA TYM SAMYM KOMPUTERZE da się zrobić wszystko sto razy szybciej lepiej pod win/osx/lnx.


Wszyscy tutaj o tym wiemy, ale nie dlatego tu jesteśmy.
[#282] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #279

Oczywiście nikt normalny nie będzie se utrudniał życia i używał jakiegoś szajsu jak
DOKŁADNIE NA TYM SAMYM KOMPUTERZE da się zrobić wszystko sto razy szybciej lepiej pod win/osx/lnx.
To jest właśnie coś co nie dociera.


hehe no to Ty chyba nie czaisz bazy :) Nikt normalny nie myśli jak Ty - te wszystkie wygibasy są dla hobby, zabawy i tylko trochę dla "pracy" (chyba bardziej chodzi o to, żeby pokazać, że "da się" :). Nikt nie neguje, że na komputerku z windą można zrobić coś 100 razy szybciej (wolny masz komputer - tylko "po co"? Co do ma do AmigaOS? MorphOS?

Akurat w sprawie Amigi u mnie np. jest prosta kalkulacja: Amiga 68k - TAK, Amiga PPC - NIE (nie mam już sprzętu - myślę, że ppc to już Mac i MorphOS), Mac 68k i PPC (PPC z MorphOS) - TAK, WinUAE - NIE (nie używam wIndows)... proste...

Czy chcę MOSa na x86? Jest mi to obojętne, bo po prostu zrezygnuję z niego wtedy. MorphOS na PPC, czy ARM - TAK, na x86 - NIE. Nie po to nigdy nie kupiłem sobie komputera "typu pc" z x86 i windows (tzw. pc), żeby dla MOSa to robić...

Z tym ARMem mam nadzieję, że Apple spróbuje upchnąć procesory w swój sprzęt... Innego wyjścia nie ma dla mnie na nowego MOSa Jedyny wyjątek mogę zrobić, jeżeli MOS (x86) pójdzie na MBPro heh

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 23:13:03 przez X-Type^HVR
[#283] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #282

Czy chcę MOSa na x86? Jest mi to obojętne, bo po prostu zrezygnuję z niego wtedy. MorphOS na PPC, czy ARM - TAK, na x86 - NIE. Nie po to nigdy nie kupiłem sobie komputera "typu pc" z x86 i windows (tzw. pc), żeby dla MOSa to robić...


Pocieszę Cię, że jest mowa o tym, że przynajmniej pierwsze wersje "MorphOSa NG" mogą działać równolegle na 64-bitowym PPC i x64.
[#284] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #283

No i ok :) A jeżeli kiedyś uda się uruchomić MOSa na nowym sprzęcie Apple - to też może być... trudno :)
[#285] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #279

DOKŁADNIE NA TYM SAMYM KOMPUTERZE da się zrobić wszystko sto razy szybciej lepiej pod win/osx/lnx.


I dokładnie na tym komputerze można zrobić wszystko 1000 razy szybciej, niż na stojącym obok zagracającym i zajmującym miejsce MAC'u z MorphOS'em. Więc po co w ogóle go włączają?
[#286] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@sanjyuubi, post #285

Ponieważ modek napisany w DigiBooster3 daje +100 do zajefajności i o to w tym chodzi, a TaskTracker w MUIBase to najlepsza db apka w gui jaka sobie zaimplementowałem by mięć kontrola zdadań w hobbystycznych projektach. Przejście na x86 jest kolejnym etapem i nie sądzę by MOS skończył jak AROS (wybacz Michał Schulz ;)). Aros jest tak nieprzeciętnie niestabilny i to go zabija i zniechęca ewentualnych userów, tona braków w usability w stosunku do MOSa oraz brak jakiejś spójnej wizji rozwoju. IMHO to są główne przyczyny tego gdzie AROS jest teraz.
[#287] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #280

Z arosem też tak miało być.
Potem się okazało że prawdziwego SMP nie ma, sterowniki są kilkanaście razy wolniejsze niż pod win/osx/lnx, CUDA/OpenCL nie ma, wsparcia dla sprzętowego dekodowania video nie ma.
I tak naprawdę aros na szybkim pc działa czasem wolniej niż MOS/Amiga Os 4 na szybkim ppc.
[#288] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #287

Dochodzą też rzeczy których w aros/mos nie ma a które będą po włączeniu win/osx/lnx.
Poza tym dopóki MOS działa na czymś innym niż pc to jest to hobby i wiele można wybaczyć.
Bo to nie pc.
Ale trzymanie osobnego pc na aros/MOS?
Męczenie się np z plikami z Worda i Excela kiedy można po prostu odpalić windows?
Brak javy .net core webasm webgl?
Takie trochę śmieszne.
[#289] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #288

Z ilu aplikacji javowych korzysta taki zwykly użytkownik? Wymien chociaż 10?
[#290] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #289

Pewnie Minecraft
[#291] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #290

Tia i kiedys był jdownloader.
[#292] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #288

No ale z kolei na Windows brak intuition, datatypes, iffparse, audio, graphics, clipboard, exec. Bez tych rzeczy nie uruchomisz programów dla Amigi.

Napisać 5-literową nazwę "webgl" jest proste. Trudniej opracować taką technologię, czy też dostosować do danego systemu.

Zatem kolega, zamiast wyśmiewać systemy wywodzące się z Amigi, niech sam spróbuje poświęcić się ich rozwojowi.

Wątpię jednak by tak się stało, bo teraz wszyscy czekają na gotowe. A jak każdy myśli w ten sposób, to nic się nie wydarzy.
1
[#293] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #289

A cha nie ma Javy to znaczy nie jest potrzebna?

Nie chce znowu wyjść na złośliwego chama.
Rozumiem że jak używamy czegoś co nie jest pc to ok to jest hobby.

Ale to jest po prostu dziwne.
Naprawdę zamierzacie udawać że na pc ten czy tamten soft jest niepotrzebny?
Albo że sie nie da Windowsa włączyć?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:19:20 przez swinkamor12
[#294] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #293

A myślisz, że na moim PowerMacu G5 nie da się Linuksa włączyć? Albo OSX włączyć?
[#295] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #293

Powtórzę to jeszcze raz bo widzę, że nie rozumiesz.
Nie ma zasobów żeby zadowolić każdego. Dlatego w MorphOSie prace posuwają się w tych rejonach, które umożliwią korzystanie z systemu Januszowi z Grażyną, czyli poczta, przeglądarka, obsługa osprzętu. Odtwarzanie muzyki i filmów + jakaś tam postać gier czyli 3d. Dodatkowo, żeby system miał swoj ekosystem programistyczny potrzeba także sensownego SDK. Jeśli tych rzeczy nie ma to system staje się ciekawostką. Wszystkie pozostałe elementy systemu są dodatkiem, przeważnie zrobionym bo komuś coś było potrzebne. Java nie jest potrzebna użytkownikom, dotnet w większości wypadków też nie. Nie wiem czy czytaleś wątek o portowaniu nowego Webkita na Amigans.net. Środowisko OS4 obczaiło, że są pare lat do tyłu i żeby pomyśleć o jakimkolwiek porcie to wpierw muszą uaktualnić SDK, co przy maraźmie Hyperionu jest utrudnione. Jeśli uważasz, że Java jest MorphOSowi potrzebna to zrób bounty, ale zrób swoją komercyjną wersję i sprzedawaj. Jak masz jaja obstawać przy swoim to pokaż na co cię stać.
[#296] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #295

Do niego nic nie dotrze, on żyje w swoim wydumanym świecie ;)

BTW ARM zamknęło specyfikację Cortex X1 - rdzeni ARM dla bezkompromisowej wydajności (żeby osiągnąć choć trochę tego co Apple z custom ARM core), czyli jakieś 2-3 lata i będą takie w SoC do kupienia. Może wtedy będzie warto, bo to powinno być zegar w zegar zdecydowanie wydajniejsze od G5 :)
[#297] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #296

czyli... jak mówiłem - Apple wie, co robi :)
[#298] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #280

Może magicznie przybędzie mi RAMu i gigaherców jak uruchomię Windowsa?


Biorąc pod uwagę, że MorphOS używa jednego rdzenia i 2GB ram to przybędzie i jednego i drugiego ;D
[#299] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #295

Widzę że MOS team nie wyciągnął wniosków z porażki arosa i idzie tą samą drogą.
To się skończy tak samo jak przy arosie.
Nie będzie ani lepiej ani szybciej a większy sens będzie miało używanie uae niż MOS na x86.
A szkoda bo może by coś z tego było.

Portowanie różnych rzeczy. Nie, no ludzie.
Po to się zmienia architekturę żeby se upraszczać życie a nie utrudniać.
Podstawy i tak nie widać to zróbcie to na unixie i będzie po problemie.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 12:53:06 przez swinkamor12
[#300] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #295

Dlatego w MorphOSie prace posuwają się w tych rejonach, które umożliwią korzystanie z systemu Januszowi z Grażyną
Tylko że po MorphOS-a nie sięgają Janusz z Grażyną, oni sobie odpalą Windows 10 i będą hepi. Chyba nie przemyśleliście targetu. Konkurencją dla Win czy nawet Linuxa na x86_64 nie macie szans być.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem