[#331] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #330

Czy ty widzisz "" i rozumiesz jak odczytać umieszczone w nich słowa? Najwidoczniej nie. Twoja ignorancja momentami miażdży. Poza tym napisałem, dlaczego uważam że tzw. integry to jest to, co u nas moim zdaniem się sprawdzi. Nie wykluczam żadnej architektury ARM, x86. Uważam, że Intel robi najlepsze stery do swoich produktów. Nie przyjęli cię to teamu Arosa czy co?
[#332] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #325

Nigdzie nie napisałem, że Mac to nie pc


Zawartość postu #319


Pod warunkiem, że da się uruchomić na Macach z intelem... Nie wszyscy mają pc... i nie chcą mieć.


To jak mam to rozumieć?

To nie są żadne legendy, o rzekomych Mac'ach stających się magicznie PC'tami poprzez serwisowanie ich sprzętu w nieautoryzowanych serwisach słyszałem może góra 2 lata temu. Jeśli chcesz być autoryzowanym serwisantem Apple, to nie możesz naprawiać ich laptopów, tylko serwisować (wymiana płyty głównej, matrycy, itd). Wystarczy pooglądać (może tak dziej się tylko w USA) przez jakie bzdety chcą wymieniać klientom płytę główną, wygięty pin, odpięta bateria, a jak już zauważą, że te markery zmienią kolor, to już masz diagnozę, że płyta zalana, choć nigdy nie miała kontaktu z płynem. Apple cieszy ząbki, że gotówka płynie gęsto, a klienci, że ich laptop naprawiony(?).

Napisałeś "Pod warunkiem...", to zabrzmiało jakby MOS na x86 miałby sens tylko i wyłącznie, gdyby przenieśli go na twojego MAC'a, a gdyby wybrali jakiś inny model to już sensu by nie było, bo Mac to jedyna słuszna platforma.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 19:35:52 przez sanjyuubi
[#333] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #329

Pozwolisz, że to my będziemy określali na co poświęcamy swój czas i pieniądze?
[#334] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #330

Kolego swinkamor, jeśli zamierzasz powtarzać swoje przemyślenia jak katarynka również w tym wątku, to dostaniesz przymusowy urlop od komentowania za trolling.
[#335] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@sanjyuubi, post #332

Chyba chodziło Ci o mój post #318? On był odpowiedzią na konkretny cytat:

"nie będziesz musiał trzymać drugiego komputera dla swojego ulubionego systemu"
Pod warunkiem, że da się uruchomić na Macach z intelem... Nie wszyscy mają pc... i nie chcą mieć.


Chodziło mi o to, że jeżeli MOS będzie tylko na x86, ale nie zadziała na Macu x86 (a tak zrozumiałem), to nie wszyscy (konkretnie ja np.) z tego skorzystają. Po prostu nie kupią dodatkowego laptopa/pieca z takich, czy innych powodów.

Co do Maców... o co chodzi z tym Mac/PC? Rozumiem, że można zrobić sobie hack.intosha, zainstalować macOS i wtedy to będzie pc. Jeżeli masz jednak konkretną płytę (zaprojektowaną), konkretne elementy wyróżniające ten komputer od podobnego pc (np. touchID, system operacyjny itp), to dlaczego nie nazwać go Mac i serwisować w autoryzowanym serwisie? Jak masz laptop Della, to przyjeżdża pan Zdzisiu i naprawia Ci płytę główną? Czy ją wymienia najczęściej? Oczywiście racje są po obydwu stronach, ale tutaj nie można generalizować. Bo niby Apple cieszy się, że zarabia, a np. Dell nie? nie żartuj. Firma ma zarabiać. I guzik mnie obchodzi, czy mi wymienią płytę główną, czy nie - komputer ma być naprawiony i już.

Napisałem "pod warunkiem", ponieważ chodziło mi o takie sytuacje, jak moja. Jeżeli wybiorą x86, ale bez możliwości instalacji na jakimś x86 Macu, to... tak, dla mnie to już nie ma sensu. Nie dlatego, że Mac to jedyna słuszna platforma (tego chyba nie napisałem?), ale dlatego, że nie chcę mieć innej platformy x86 i kolejnych komputerów "typu pc". Windowsy mnie nie bawią osobiście i unikam jak mogę

Ogólnie zobaczymy... tak, czy inaczej MOS Team coś wybierze... a co? hmm nie wiemy :) Apple 5 lat chyba "ciągnęło" development OS X na ppc / x86, więc może tutaj też zapanuje dualizm? ok, to żart - bo sensu w tym nie ma... coś trzeba wybrać. I najlepiej, żeby można było zainstalować i na blaszaku i na macu
[#336] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS na ARM - czemu nie?
[#337] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS na ARM - czemu nie?
[#338] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #337

X możesz spytać świnki czy dla dobra wszystkich nie może sam siebie dodać do ignorowanych ? Piszę do Ciebie bo on mnie dodał do ignorów i nie zobaczy co napisałem ;)

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 20:57:19 przez mikecios
[#339] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS na ARM - czemu nie?
[#340] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #335

Z tym PC, to chodziło o to, że Apple w jakimś oświadczeniu stwierdziło, że serwisy, które naprawiają ich produkty, konwertują je na PC, nie chodzi o instalację żadnego oprogramowania, po prostu sama naprawa płyty głównej w nieautoryzowanym serwisie sprawia, że Mac już nie jest Mac'iem, tylko PC. Louis Rossman, serwisant, który walczy z patologią ich polityki, pokazywał to oświadczenie w jednym ze swych filmików.

Co do naprawy laptopa, to w ramach gwarancji mało kogo obchodzi, czy wymienią ci laptopa, czy samochód przy okazji na nowszy też, chodzi mi o naprawy poserwisowe, tutaj wątpię, czy akurat nie grało by roli, czy zostaniesz naciągnięty na wymianę płyty głównej, kiedy przyczyną jest jakaś pierdoła lub układzik za 30zł, z punktu widzenia użytkownika prywatnego. Jak już wspomniałem, nie wiem, czy nie jest to zjawisko typowe na rynku USA.
Tutaj jeden z filmików na ten temat diagnoz punktów serwisowych: https://www.youtube.com/watch?v=o2_SZ4tfLns Nie wiem, czy Apple nie jest jedyną firmą, która walczy z punktami serwisowymi, które naprawiają ich produkty, był przypadek, że przez pewien czas telefony, które miały wymieniane przyciski HOME na zamienniki, przestały działać po aktualizacji, Apple celowo zablokowało te telefony, po jakimś czasie je odblokowali, ale chyba nie z własnej woli. Jeden z procesów przeciwko serwisom skończył się dla nich przymusem udostępnienia schematów. Najciekawsze jest to, że mają za złe stosowanie zamienników, kiedy sami nie umożliwiają zakupu oryginalnych części. Autor vloga Linus Tech Tips musiał poruszyć niebo i ziemię, by zdobyć nową matrycę do świeżo zakupionego Mac'a, która się uszkodziła przy rozkręcaniu (dodam, że chciał za nią zapłacić od samego początku). Dla mnie ich sposób działania jest dziwny i podchodzi mi pod robienie z klienta idioty. Mogę też się mylić, ale takie mam po prostu wrażenie i jestem przeczulony na fanatyzm, przez co bezmyślnie zinterpretowałem twoje stwierdzenie jak podchodzące pod coś fanatycznego.

Nie wiem na co się zdecyduje MOSteam, najbardziej logicznym wyborem jest komputer, który istnieje w tej samej konfiguracji w dużej ilości, tutaj Mac'i wydają się dobrym wyborem właśnie z tego względu.
[#341] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #334

to dostaniesz przymusowy urlop od komentowania za trolling.

Tarnowiaku! Czyń swoją powinność!
1
[#342] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@sanjyuubi, post #340

Z jednej strony tak, z drugiej - odpalali na B450 i Zen (AMD) a to nie jest platforma, która istnieje w Macach, tam tylko intel.
[#343] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #342

Dzięki uprzejmości Adama znalazłem dodatkowe plusy Rpi4 RPi4 z 8GB RAm i niestety tylko dla starszych modeli RPi, ale może z 4 też zadziała.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 23:37:45 przez KM_Ender
[#344] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS na ARM - czemu nie?
[#345] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MorphOS na ARM - czemu nie?
[#346] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #324

Obsługa procesorów Intela, a w zasadzie iGPU i chipsetu, miała by sens bo przez lata była to jedyna sensowna opcja więc i dużo takiego sprzętu jest w cyrkulacji a jako że Intel to w zasadzie nic od lat nie zmienił w swoim sprzęcie to można by za jednym zamachem mieć support dla platform sprzedawanych przez lata.

Jednak wydaje mi się że nawet te niewielkie różnice były by problemem i aby coś z tego było to potrzeba zdecydować się na konkretną nową platformę i porzucić pomysł aby ktoś na swoim starym PC używał MorhpOSa. Tutaj produkty Intela ani nie są najbardziej ekonomiczne ani najbardziej popularne ani nie mają jakiejś szczególnie dobrej wydajności grafiki aby były dobrym wyborem.

Nienawiść do Intela a dokładniej nienawiść do x86 to zjawisko które było od zawsze a którego nigdy nie rozumiałem. Powstanie PowerPC było bezpośrednią przyczyną zakończenia rozwoju procesorów Motorolii 68K a więc i jakiejkolwiek możliwości sensownego rozwoju.

Za to PC i x86 to w zasadzie z Amigą miały tylko tyle wspólnego że obie platformy były komputerami które chwilę konkurowały na jednym rynku.


PC zdominował rynek jeszcze przed premierą Amigi...
[#347] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #346

PC zdominował rynek jeszcze przed premierą Amigi...


Tak. Na szczęście nie w 100% i dzięki temu możemy cieszyć się wolnym wyborem :) Nie musisz instalować x86 tylko wIndows itp, jeżeli nie masz na to ochoty :)

Jednak powszechna obsługa intela (jak już ktoś zauważył) nie wchodzi w grę - tutaj ma wchodzić w grę kilka konkretnych "platform"...
[#348] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #346

Cóż za straszna pomyłka.
Nie ma żadnej nienawiści do Intela.
Po prostu nikt nie chce używać na pc systemów operacyjnych dużo gorszych niż Windows.
[#349] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #348

Dużo gorszych od wIndows? to nie ma ich aż tyle...
[#350] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #348

Windows to po prostu brak wyboru.
Tak się latami układało rynek, aby wybór był tylko jeden.
Dlatego reszta świata może się wydawać gorsza od Windows.
Ale w sumie nie na darmo mówi się że ten system to Virus.

Myślę że Morph OS w wersji na ARM byłby dobrym wyborem.
Np. na Rpi 4.....
Duzo kopi by się sprzedało.
[#351] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #350

Myślę że Morph OS w wersji na ARM byłby dobrym wyborem.


To, co kiedyś pisałem - prawdopodobnie Apple zmierza na Arm... Zobaczymy, czy już teraz?

"Według najnowszego raportu Bloomberga, nowa era w historii Maca zacznie się 22 czerwca – to właśnie wtedy, podczas sesji otwierającej konferencję WWDC 2020, Apple ma ogłosić ogromną zmianę technologiczną w swoich komputerach – przesiadkę na własne procesory ARM."
źródło: Thinkapple/Bloomberg link
[#352] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #351

to, że zrobią własne procesory nie podlega dyskusji. pytanie, czy będą rzeczywiście lepsze niż to co jest na rynku, chodzi o ARM czy tak samo wydajne i z logo, za które trzeba zapłacić.
[#353] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #352

Prawdopodobnie już jest lepsze (w mobile Army by Apple są bardzo wydajne), pytanie jak będzie w stacjonarnych. Na pewno lepiej mieć i to pod kontrolą - Apple już w historii musiało zmieniać procesory (producenta - Motorola/IBM vs Intel)... Myślę, że teraz jest w stanie samo ogarnąć produkcję procesorów do części (a może ii całości?) swoich komputerów... oby :)
[#354] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #353

Kwestia jest taka, że jeśli zechcą robić procki tylko dla siebie to skończą jak z PPC - tam w konsorcjum były jeszcze Motorola i IBM i okazało się, że w trójkę nie dają rady podbić świata. Czemu miałoby im się udać w pojedynkę?
[#355] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #354

Jeśli to będzie "po prostu szybki ARM" (co niektórzy mówią że "ARM" i "szybki" w naturze nie występują w jednym zdaniu ) to mogą się pokusić o sprzedaż jakiejś nieco okrojonej wersji. Nikt przecież nie mówi że będą to procki tylko dla Appla. Mają takie zapotrzebowanie na procki ze może im rzeczywiście się opłaca produkować tylko pod swoje potrzeby, "kosząc" wydajnościowo większość konkurencji. W każdym razie przy tych cenach co zwykle Apple sobie bierze za swój sprzęt to może im się ten exclusive opłacać
[#356] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #354

Nie udało im się, ponieważ ich nie produkowali i byli skazani na opóźnienia (logistyczne, technologiczne - pamiętamy jak ppc zaczęło odstawać od konkurencji). Teraz są jeszcze silniejszą marką, mają przynajmniej jedną platformę, na której się takie procesory sprawdziły (telefony)? Posiadają także technologiczne zaplecze - wykupione firmy itp.

Świata nie muszą podbijać - wystarczy, że zrobią (już im się to udaje na rynku mobile) dobry procesor, tańszy (bo w sumie dla siebie i uniezależnią się od Intela. Mi to wystarczy Do dzisiaj nie mogę pogodzić się z przejściem na intela właśnie :( Keynote o tym... to było jedno, ze słabszych... bolało ;-(
[#357] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@pisklak, post #355

Jeśli puszczą to w świat na licencji, to nici z ekskluzywności. W sumie gdyby te "pospolite" Maki Mini zaczęły kosztować ludzkie ceny, to byłoby super. Im jednak nie zależy na ilości.
[#358] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #357

ale zaraz... przecież Arm jako taki produkuje nie tylko Apple :) Więc "tańsze" opcje też są/będą :)
[#359] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #354

Raczej nie... IBM dał POWER ale w zasadzie nie bardzo go interesowała jego mniejsza wersja. Używał chyba tylko w kilku "budżetowych" blade server i w sumie tyle, później olał. Innymi słowy można uznać, że z trójcy to on dał technologię. Motorola miała produkować. A Apple miało kupować i dawać zarys potrzeb. To nigdy nie było konsorcjum nastawione na "podbicie świata" :) Bo prawda jest taka, że gdyby IBM bardzo chciał to w czasach Pentium III i Pentium 4 by Powerami x86 wygniótł.
[#360] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #359

Bo prawda jest taka, że gdyby IBM bardzo chciał to w czasach Pentium III i Pentium 4 by Powerami x86 wygniótł.


Obawiam się, że nie miał... softu - wtedy dominacja x86 była znacząca... To nie Apple, które potrafiło zmienić ppc na x86... micro$oft tutaj wygniótł ze swoim wirusem większość rynku...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem