[#451] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #447

nvme to pcie, ale bez wsparcia w uefi nie można zbootować z nośnika nvme na adapterze pcie/m2. Jest dostępny pod systemem i można go wykorzystywać. Można też dodać moduł obsługujący nvme do UEFI (jeśli jest miejsce w kostce). Podejrzewam, że podobny problem mógł dot. gfx na pcie makówek. Warto pamiętać, że uefi to sam w sobie jest swoistym systemem operacyjnym z własnymi, oddzielnymi od docelowego OS sterownikami.
[#452] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@MUFA-amigaone-pl, post #444

Tak więc zamiast czepiać się jakiś spraw sprzed ćwierćwiecza lepiej wziąłbym się na miejscu Twoim i Twoich kolegów do pracy, a zwłaszcza zadbał o to by ta płyta MSI na której ma działać MOS była też wspierana przez AROSa. Bo choć MOS X86 może być zagrożeniem dla AROSa, to może być też szansą na jego większą popularyzację, zwłaszcza gdyby okazało się że działa na pecetach lepiej.


AROS z zadnym amisystemem nie konkuruje, wiec nie wciagaj mnie prosze w wyscigi pomiedzy amisystemami, bo to jest domena OS4 i MOS-a. My robimy system z sentymentu dla AmigaOS, zeby nauczyc sie czego nowego a takze dla samej frajdy tworzenia systemu i bez zamiaru scigania sie z kimkolwiek. Mamy uzytkownikow? To super! Naprawde sie ciesze. Ale i bez uzytkownikow grzebanie w niskopoziomowym kodzie bylo dla mnie zawsze kopalnia wiedzy.

Czasami wprowadzamy w AROSie zmiany w ramach eksperymentu, jak chocby to mialo miejsce w przypadku 64-bitow dawno temu czy SMP obecnie, naciagajac "kompatybilnosc" w ten czy w inny sposob. Czasami portujemy go na nowe platformy, jak to mialo miejsce kiedys z Sam440/460 i Efika, albo jak to mialo miejsce z raspberry. AROS jest open source, nie umrze nigdy. Co najwyzej stanie w miejscu jezeli odejdzie ostatni uzytkownik i ostatni developer. Ale nawet w takiej postaci nadal bedzie lezal chocby na GitHub-ie i bedzie mogl byc reaktywowany w dowolnym momencie. O OS4 i MOSie tego sie powiedziec nie da.

Jezeli MOS bedzie na x86_64 dzialal lepiej niz AROS, to tym lepiej dla MOS-a. Jezeli beda chcieli skorzystac z naszego doswiadczenia, tym lepiej dla nich i dla nas.

Chcesz rywalizacji miedzy systemami? Od tego masz OS4 i MOS-a. Najpierw swinka morska cisnie na nas zebysmy rywalizowali z windowsem czy linuksem (utopia), teraz ty sugerujesz rywalizacje z morphosem...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:06:30 przez mschulz
[#453] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@mschulz, post #452

Ja w nic Was nie wciągam po prostu znam życie i znam użytkowników MOSa. Jeśli nie będzie wojenek na linii MOS AROS (co może się zdarzyć ze względu że AROS nie ma użytkowników, więc nie ma potencjalnych żołnierzy) to bardzo fajnie. Jeśli takie wojenki będą, to mniej fajnie, natomiast fakty są takie że jak komuś dotąd np. na G5 chodził RCTW o 1fps szybciej niż na X5000, to nie omieszkał wchodzić z tym na forum i głosić, który z systemów jest lepszy. Tak więc przypuszczam że jak mu teraz będzie coś chodziło na pececie pod MOSem szybciej niż pod AROSem, z równą chęcią będzie to manifestował i dzięki czemu stojący nieco na uboczu AmigaOS (co przez lata było przywilejem AROSa) od takich zaczepek odpocznie. Źle nie życzę AROSowi ale lepiej życzę AmigaOS, więc liczę że ta zmiana architektury zaowocuje mniejszą skalą czarnego PR wymierzoną w moją platformę. Oczywiście mogę się mylić.
[#454] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@MUFA-amigaone-pl, post #444

Ponawiam pytanie, ile osób to te 30% z kupujacych AmigaONEX1000 lub X5000? 30% wygląda lepiej od 30 osób lub nawet 300 osób i można próbować naginać rzeczywistość do swoich argumentów.
Skoro ktoś ma dowody na przestępstwo MOSTeamu (wykorzystanie cudzej własności intelektualnej - źródeł AmigaOS) to dlaczego ich nie wykorzystał? Odpowiedź może być tylko jedna, nawidoczniej nie ma dowodów, a jemu co najwyżej tak się wydaje, kto wie, czy nie w gronie weteranów z dawnych lat i po kilku zupach chmielowych, kiedy to ryby urastają w opowieściach do rozmiarów wieloryba.
Ciekawe co byś zrobił gdybyś dostał pozew od Teamu za zniesławienie? Powołałbyś się na pana D?
Rafał ja nie wiem jak było, Ty też tego nie wiesz, więc zastanów się co opowiadasz. Obaj nie mamy dowodów w tej sprawie przeczących lub potwierdzających stanowisko którejkolwiek ze stron.
PPC umarło, nikt tego nie robi na rynek masowy. Równie dobrze możesz tłumaczyć, że tylko 68k, bo wszystko inne to nie Amiga. Oby się nie okazało, że powstaną nowe turbiny, ale 68060 oryginalnych, nieszlifowanych nie będzie. No i wtedy przeproszą się z FPGA lub ARM.
Trzeba uciekać na coś innego niż PPC, ale AmigaOS 4 chyba ma nieco ręce związane licencjami, czy coś. Kiedyś tak było, później Ty pisałeś, że nie, moze wyjśc na każdą architekturę, ale napisze jak Ty, nie wierzę, bo kiedyś czytałem, że nie może i to uważam za prawdę. Zrobię to samo, co Ty w kwestii wykorzystania źródeł, uprę się na wersje jednej strony i odrzucę dla zasady inne tłumaczenie, bo tak.
Zobaczymy co wyjdzie z tej przeprowadzki, bez niej będzie już tylko gorzej i niech Cie nie zmylą ci, którzy deklarują, że oni nie pójdą, nie kupią itd. Jak im sprzęt padnie nowy czy stary, to co będa płacić do 10 tys. za karton, bo ma nadruk, że to po Amidze PPC lub za takową z dopiskiem, nie wiem czy sprawna? :)
[#455] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@MUFA-amigaone-pl, post #453

Wiec mowisz ze po przejsciu na x64 nie bedzie juz zadnego "czarnego PR'u" w strone MorphOSa ze strony uzytkownikow/programistow os4? Jak tak to nie moge sie doczekac:)
[#456] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@MUFA-amigaone-pl, post #438

to Dave Haynie twierdzi że Morpshos powstał na bazie nielegalnie wykorzystanych źrodeł udostępnionych dla Phase 5 na poczet zrobienia AmigaOS na Blizzardy i Cyberstormy. MOSTeam konsekwentnie temu zaprzecza, a skoro zaprzecza i nie można tego twardo podważyć, to trzeba to uznać za oficjalną prawdę

Ejże, ejże... Pamiętasz niejakiego Benjamina H. który, z podobną zawziętością jak ty twierdził, a potem miał składać pozwy sądowe, że MorphOS powstał na nielegalnie wykorzystanych źródeł. I co? i nic.. Jakoś pozwu nie było, gość się uspokoił, widocznie miał lepszą "optykę" na tą sprawę niż ty i niejaki Dave H.
[#457] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #404

I takiego Zena2 gotowego sobie kupię za 300 zł? Cały,. gotowy komputer do zabawy z MOSem?
[#458] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #457

Poczekasz parę lat to kupisz używkę, możliwe że bardzo blisko tej ceny. ok, racja
[#459] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #457

A czemu chcesz za tyle kupić? To na X5000 o zdecydowanie mniejszych możliwościach musisz wydać przynajmniej 2x tyle.
[#460] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #457

Rpi4 w obudowie z klawiaturą, myszką, obudową to jakieś 600 zł, więc tyle trzeba by dać. Na pc pewnie koło 2 tys. Jest różnica w cenie i osiągach.
[#461] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #460

Najistotniejsza jest płyta, a w sumie chipset i uefi. Zakładając, że chodzi o B450 Mortar to pewnie coś w ten deseń, ok 400zł, R3 3100 - 500zł, 16GB RAM ~300zł, dysk nvme 480gb ~300zł, obudowa 100, zasilacz 150, zakładając, że potrzebna jest karta amd to RX 570 ~650zł. Klawiatura + mysz stówka. 2500 jak w pysk strzelił. Jeśli APU jest do wykorzystania to można o te 650zł obniżyć. Albo zamiast R3 3100 wziąć 1200AF i o połowę koszt proca zmniejszyć. Nie warto? Lepsze raspberry? RPi 8GB to 400zł z zasilaczem. A jest zdecydowanie gorszy procesor i grafika. I nie ma dysku nvme (i być nie może). Jak zechcesz dać SSD SATA3 to dołożysz jakieś 50zł za dobry adapter i kolejne 200-300 za dysk. Do tego klawiaturę i mysz. Dołożysz mocne chłodzenie za stówkę, bo się broadcom gotuje i zaciąga ręczny to znów cegiełka. I wydawało się że masz sprzęt 5-6x tańszy, a wychodzi ostatecznie tańszy ledwie połowę, a kilkukrotnie mniej wydajny tak czy siak.
[#462] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #461

Najistotniejsza jest płyta, a w sumie chipset i uefi.
Najistotniejsze jest zaimplementowanie obsługi standardów które obowiązują w PC już od wielu lat a które obsługuje większość pecetów tj. dyski IDE, grafika VESA, obsługa USB, ACPI, PCI, itp. a także obsłudze wielu rdzeni i normalnej ilości pamięci.

Na etapie gdy w ogóle rozmawiamy o tym czy MOS idzie na x86 czy ARM mówienie o jakichś chipsetach i kupowaniu dedykowanych komputerów wydaje się całkowicie niepoważne nie...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 18:50:10 przez XoR
[#463] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #462

A po co to obsługiwać. Jeżeli MorphOS wejdzie na konkretny chipset konkretnej płyty, nie ma sensu tego historycznego bagażu w spadku przejmować.
[#464] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #461

Ja jestem zwolennikiem APU. Czy to Ryzen czy Athlon wsio rybka. Proca nie zamierzam kręcić, więc A320 lub A520. Pamięć 16GB, dysk SSD 120GB i reszta. Skoro Aros był na Athlonie, to może taki proc pozwoliłby szybciej ogarnąć port.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 19:34:11 przez KM_Ender
[#465] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Krashan, post #463

I tak większość tego "bagażu" potrzebujesz do tego aby system działał w VM i są to rzeczy najlepiej udokumentowane i najprostsze do zaimplementowania.

Oczywiście aby nie robić sobie sztucznych ograniczeń można od razu wymagać np. procesora z konkretnymi instrukcjami np. myślę że AVX2 byłoby dobrym wyborem jako minimum.
[#466] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #459

Zgadza się. Nie muszę i nie chcę kolejnego komputera x86. Chcę jednak do MOSa jakąś nowszą, popularną platformę na Arm. Nikt za 2-3 tys chyba nie kupi PC tylko do MOSa? Albo wykorzysta swój sprzęt, albo... dokupi jakąś sensowną platformę dla swojego hobby :), ale nie kolejny grzejnik
[#467] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #460

A miejsce? A ten powiew "inności"? Poza tym do pC też musisz dokupić to wszystko, co do malinki... a co dalej? kupisz takiego pc do MOSa? I tylko MOSa? I to chodzącego tak sobie z softem 68k (a tego jest dużo). Ja kibicuję MOSowi - jeżeli będzie Arm - ok! Jeżeli będzie na x86, a nie zadziała np. na Macach x86 - nie kupię pC = wysiadam sobie z MOSa.... Szkoda, ponieważ to bardzo fajny system NG...
[#468] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #461

Hmm jeżeli kupisz sprzęt "wypasiony" tylko do MOSa, to ma to jakiś sens.... Ale jak masz "wypasiony" sprzęt i chcesz dodatkowy komputer/laptop do swojego hobby (MOSa), to lepsze jest Raspberry. Hmm a jeżeli będzie Arm i możliwość instalacji na nowych komputerach (jeżeli wyjdą) by Apple z Armem? Dla mnie bomba
[#469] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #466

No to widać autorzy nie chcieli inwestować czasu w coś niewiele lepszego niż power mac g5. Masz im za złe, że wolą coś mocniejszego?
[#470] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #469

Nie, absolutnie. Szkoda mi tylko, że nie dołączę... chyba, że będzie im się chciało supportować jabłka na x86 - wtedy od czasu do czasu odpalę sobie MOSa Wtedy MOS będzie po prostu kolejnym OSem... jeszcze mniej "innym" od wszystkich...


Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 20:45:34 przez X-Type^HVR
[#471] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #470

Myślę, że jak dograją sam system by działał jak trzeba to z czasem wsparcie dla innych konfiguracji będzie się pojawiało. Natomiast powinno być jasne, że najpierw system musi działać stabilnie i wydajnie na "platformie developerskiej".
[#472] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #467

Dla mnie jedynymi sensownymi platformami pod OS4/MOS są obecnie tylko:
- AmigaOne 1222
- PC ze średniej półki

Ze względu na cenę. Powyżej 2000 PLN nie wyobrażam sobie sprzętu.
Wbrew opinii Rzookola uważam, że na A1222 może powstać dobry soft.

Przecież ten sprzęt mają kupować głównie ludzie przeciętnie zamożni.

P.S. Chodzi mi oczywiście o sprzęt nowy.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 21:10:14 przez Hexmage960
[#473] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #467

Mi naprawdę wszystko jedno co wybiorą.
[#474] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #470

jabłka na x86 to bardzo ogólne określenie i w tą grupę wliczają się liczne modele wydawane przez Apple na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Poza tym Apple to Intel a w przeciwieństwie do PC na Intelu nie rozwiążesz problemu kompatybilności dodaniem obsługi typowych pecetowych standardów bo Apple ma swój EFI i swoje standardy które są trochę inne niż te stosowane w PC.

Nie widział bym natomiast problemu z odpaleniem takiego MOSa x86 pod VM o ile obsługa któregoś programu tego typu zostanie zaimplementowana.
[#475] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #474

Czyli jakie? To, że Apple utrudnia instalację MacOS na zwykłym PC nie znaczy, że produkty Apple to nie są - konstrukcyjnie - PC. Mogą mieć inne EFI, ale nadal to jest EFI ze wszystkimi tego konsekwencjami, EFI w ogóle nie ma nic do tego co jest pod systemem. Nadal muszą stosować rozwiązania konstrukcyjne wybranej platformy (intela). Design będzie zupełnie inny, ale architektura sprzętu jest ta sama. I w ten sam sposób MacOS musi obsługiwać mini pcie, m2, usb3, thunderbolta etc. etc. jak windows, czy linux. Różnica będzie w API, w sterownikach, ale sama implementacja danej funkcjonalności opiera się na tych samych regułach. To, że w Apple nie ma DX, Vulkana a OpenGL jak jest to tylko 3.0 to nic innego jak ograniczenia sztucznie narzucone przez Apple. Sprzęt jak najbardziej może korzystać z Vulkana czy OGL4.x
A to jak bardzo wszystko jest "inne" to najlepiej dokumentuje możliwość zainstalowania MacOS na PC, wystarczy poszukać narzędzi do zrobienia "hackintosha" ...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 22:05:51 przez abcdef
[#476] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@waldiamiga, post #456

Ejże, ejże... Pamiętasz niejakiego Benjamina H. który, z podobną zawziętością jak ty twierdził, a potem miał składać pozwy sądowe, że MorphOS powstał na nielegalnie wykorzystanych źródeł. I co? i nic.. Jakoś pozwu nie było, gość się uspokoił, widocznie miał lepszą "optykę" na tą sprawę niż ty i niejaki Dave H.


Przepraszam co ma gadanina o mjej "zawziętości" do cytatu pod którym się podpisałeś, gdzie uznałem zaprzeczenia MOSTemu w tej sprawie za prawdę, gdzie potem potwierdziłem że MOS nie powstał ze źrodeł AmigaOS 3.x do zarzutów pana Haynie, który twierdził coś dokładnie odwrotnego? Co ty chłopie paliłeś dzisiaj?

Na marginesie nie sądziłem że doczekam czasów kiedy to na amigowym forum, ktoś nazwie żywą legendę Amigi, człowieka który pracował przy konstrukcji komputerów A2000, A3000 A1200 i A4000 per "niejaki". Rozumiem że masz bardzo duże osiągnięcia w temacie Amigi że określasz gościa, ktory jest w pierwszej piątce najbardziej zasłużonych osób dla naszego komputera w sposób tak lekceważący wymiotuje
[#477] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Hexmage960, post #472

AmigaOne 1222 nie istnieje i w tym roku nie zaistnieje. Może w następnym, poza tym nowe GCC nie obługuje komend SPE w A1222, czyli w praktyce ten komp to ślepa uliczka.
[#478] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #477

A mam pytanie - jaki jest najnowszy GCC dla Amiga OS4? Bo na stronie Hyperionu najnowsze SDK jest z 2015, a w paczce jest GCC bodajże z 2007! Więc jak to jest, że wymagany jest najnowszy?

https://www.hyperion-entertainment.com/index.php/downloads?view=files&parent=30

Co do A1222 to ma podobno zaistnieć.

Może Tabor II będzie mieć lepszy procesor?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 23:05:45 przez Hexmage960
[#479] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #454

Ciekawe co byś zrobił gdybyś dostał pozew od Teamu za zniesławienie? Powołałbyś się na pana D?
Rafał ja nie wiem jak było, Ty też tego nie wiesz, więc zastanów się co opowiadasz. Obaj nie mamy dowodów w tej sprawie przeczących lub potwierdzających stanowisko którejkolwiek ze stron.


Dokładnie obaj nie mamy dowodów, a skoro nikogo nie skazano to obowiązuje zasada domniemania niewinności i trzeba stanowisko MOSTeamu uznać za obowiązującą prawdę. Czy ja coś napisałem nie po polsku? Czy Team ma mnie oskarżyć o zniesławienie za to że napisałem iż Haynie ich oskarżał? Wiesz Wikipedia o tym pisze, o Hermansie też, są cały czas linki do oficjalnych wypowiedzi. Team mógłby to raz na zawsze uciąć oskarżając ludzi znanych z imienia i nazwiska o zniesławienie. Powołano by biegłego, zbadałby źrodła i potwierdził ich wersję, każąc Hermansowi i Hayniemu płacić odszkodowanie.

Nigdy tego nie zrobił i nie zrobi, tak samo jak nigdy Hermans ani Haynie nie pozwą MOSTeamu. A taka sytuacja pomimo iż jak jeszcze raz podkreślam sankcjonuje niewinność MOSTeamu, zawsze będzie rodzić pytania. Po pierwsze czy Haynie mógł sobie wymyślić że Amiga Technologies udostępniła źródła Phase 5? Moim zdaniem to wątpliwie, bo zapewne nie odbyło się to "na krzywy ryj", tylko na podstawie umów i pewnie są na to papiery.

Po drugie czy Hayniemu mogło się przewidzieć w sprawie tych żywcem przekopiowanych komentarzy do źrodeł? Oczywiście nie mogło bo on sam tych źródeł nie widział. To jest główny argument adwokatów Teamu "że oskarża a sam nie widział". Natomiast powstaje pytanie po co, jeśli kroił wyssaną z palca aferę miał się powoływać na innego inżyniera i swojego współpracownika Andego Finkela, który miał to widzieć? Przecież jeśli to czysty wymysł i doszłoby do procesu o zniesławienie Finkel mógłby oświadczyć że niczego nie widział i takich informacji mu nie przekazywał.

Wreszcie po co w ogóle Haynie wyskoczył z takimi oskarżeniami, jaki miał w tym interes by wystrzeliwać z tak ciężkich dział narażając się na proces? Kolejnym naturalnym pytaniem pozostaje więc kwestia czy nie miał jakiegoś układu z Hermansem? No ale tu znowu rodzi się podstawowe pytanie, że jeśli tak było to czemu nie napisał tego w latach 2003 - 2004, gdzie sprawę podnosił Ben i gdzie wsparcie ze strony kluczowego człowieka z Commodore mogłoby być istotnym wsparciem jego zarzutów, tylko zrobił to lata później w kwietniu 2011 roku, kiedy to Hermans już dawno sobie temat odpuścił?

Słowem nie widać w postępowaniu Dave jakiegoś jasnego motywu, być może jest jakiś ukryty o którym się nie dowiemy, bo raczej Twoja teza że gościu się uchlał i coś źle usłyszał wydaje się mocno naciągana. Tak czy siak w świetle aktualnych informacji i aktualnego stanu prawnego podtrzymuję że MOS nie powstał na bazie źródeł AmigaOS 3, ale pytania pozostają.
[#480] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Hexmage960, post #478

Żeby miało lepszy to najpierw trzeba by było z czego wybierać a właśnie z tym w świecie PPC jest problem. A jakoś nie wydaje mi się by ktoś próbował instalować procesor dla urządzeń sieciowych tylko dlatego, że jest ciut mocniejszy (i ma altiveca ;) )
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem