[#571] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #568

Jak rozumiem najlepszy MOS@ARM to 32bitowy ;)


Gdzies to napisalem?
[#572] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #570

A jeśli chodzi o zadania jakie mogą wykonywać... nie, raczej nie. Korzystając z systemowych rozwiązań (spi, i2c, uart, usb) jest raczej bez większej różnicy, bo się odwołujesz przez np. spidev więc bez znaczenia czy to będzie z broadcoma, allwinnera czy mediateka.


Moze troche nieprecyzyjnie sie wyrazilem. Chodzilo mi bardziej o ilosc, jak to okresliles "bare metal" dystrybucji do roznych celow (Libreelec, Octoprint, Dosbian, OpenMediaVault, Retropie, Amibian...tak na szybko z pamieci). I jak rowniez zauwazyles dzialaja one bez wiekszego rzezbienia. Preperujesz karte SD i uzywasz.
Od strony sprzetowej takie rzeczy na przyklad link.
[#573] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@BuLa, post #572

Chodzilo mi bardziej o ilosc, jak to okresliles "bare metal" dystrybucji do roznych celow (Libreelec, Octoprint, Dosbian, OpenMediaVault, Retropie, Amibian...tak na szybko z pamieci).


Zadna z wymienionych nie jest bare metal. To sa po prostu dystrybucje linuksa doszlifowane pod konkretne zastosowanie.
[#574] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@BuLa, post #572

Bare metal to chodziło mi właśnie o projekty typu
Pi1541
PiTUBE Direct
AmigaDrive
To co wymieniasz to ukierunkowane zadaniowo distro debiana, zresztą omv, librelec, czy octoprint działają fajnie na orangepi.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 11:25:09 przez abcdef
[#575] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@tWINpIX, post #555

Chodzi o faworyzowanie platformy AMD jest tym dzisiaj czym IntelOUTSIDE kiedyś... Ten tok myślenia doprowadził środowisko NG tu gdzie aktualnie się znajduje czyli w ...

Właściwie tylko gdy pojawiły się zapowiedzi AMD64, a tym bardziej już po ich premierze gdy okazało się że te procesory są genialne, to ta platforma była widziana przez dużą część środowiska amigowego jako idealna. Zwolennicy AMD64 mówili o cenie i dostępności sprzętu i możliwości jego customizacji i dynamicznym rozwoju procesorów x86 i generalnie lepszej optymalizacji oprogramowania dla x86.

Zwolennicy PowerPC mówili "x86 Outside na 100%" i "Nie będzie Intel pluł nam w twarz!" i podobne dyrdymały... i wygrali argument

I co się okazało? Żadna platforma na PowerPC nie osiągnęła wyższej wydajności jednego wątku dostępnej na Socket 754 (po OC). Ba, dzisiaj to jeden wątek na PC ma porównywalną wydajność do wszystkich wątków takiego PowerMac G5 z dwoma dwu-rdzeniowymi G5@2.7GHz.

Wg. mnie już MOS 2.0 powinien być na AMD64 bo już wtedy PowerPC było martwą platformą bez absolutnie żadnych możliwości rozwoju. Jedynie można było oprogramować trochę szybsze Maki z G5 które już wtedy były znacznie wolniejsze niż typowy PC.
[#576] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #565

Czemu mam pokazywać w downloads? Jest oficjalny system 64bitowy? Jest. Jest opracowany przez RPi foundation? Jest. Jest do pobrania z oficjalnego serwisu? Oczywiście, że jest. Co z tego, że beta.

Bo www.raspberrypi.org/downloads jest oficjalna strona, na ktorej sa dostepne oficjanie wspierane wersje Raspbiana czy Raspberry Pi OS, jak to teraz nazywaja, i z ktorej pewnie z 90% uzytkownikow sciaga obrazy instalacyjne. Jakos nie widze tam wersji 64bit....
64bitowa beta, ktora firmuje pi zostala przedstawiona sie raptem pare tygodni temu i jest do sciagniecia tylko przez jakis link z bloga i chyba z githuba.
[#577] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@docent, post #576

Nie tylko z bloga.
Ftp
oryginalna strona, oryginalny downloads... tak? Tak. Chciałeś, masz.
Poza tym to co wymieniłeś nie zawiera obrazów a same linki do nich, transfer odbywa się z wymienionej wyżej.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 08:42:36 przez abcdef
[#578] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@docent, post #576

Sekcja downloads nie jest widocznie przeznaczona dla wersji beta.
Zresztą co ma istnienie oficjalnego Raspbiana do czegokolwiek co się tyczy sterowników dla 64-bit vs 32-bit OS na RPi?
[#579] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #578

Wersji beta powiadasz?
https://downloads.raspberrypi.org/raspios_full_armhf_latest
To jest ze strony raspberrypi.org/downloads/raspberry-pi-os adres linku do archiwum.
Teraz czy to archiwum tam jest (w downloads...) ? Nie beta, oficjalny release? A no jest. Więc ta teoria upadła. Zatem pokazałem, że release 64bit jest i jest z oficjalnej strony raspberry foundation jak prosił docent. Tyle w temacie
Odnośnie sterowników 32 vs 64bit to nic nie stało przecież na przeszkodzie by na Pi3 zainstalować 64bitowego gentoo na przykład. Problem jest też taki, że gentoo nie korzysta z 64bitowej wersji sterownika od broadcoma bo ten jest zamknięty. Wykorzystywany jest sterownik open source i działa (z odpowiednią wersją firmware), ale to jest wip. I z tego typu problemami użytkownicy rpi się zmagali odkąd rdzenie były w aarch64 i chcieli adekwatny system by to wykorzystać. Więc nie jest to kwestia po prostu rekompilacji drivera na 64bit bo by dawno raspi OS to wspierał.
[#580] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #579

Wersji beta powiadasz?
https://downloads.raspberrypi.org/raspios_full_armhf_latest


Wersja armhf to wersja 32-bit.
[#581] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@mschulz, post #580

Serio, no nie wiedziałbym gdybyś mi nie powiedział ;)
Zarzut był że ten serwer to wersje BETA więc pokazałem, że NIE TYLKO BETA.
Sekcja downloads nie jest widocznie przeznaczona dla wersji beta

Wersji beta powiadasz?

Teraz rozumiesz?
[#582] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #579

No ok...
ale na https://www.raspberrypi.org/downloads/ nie ma jeszcze wersji 64-bit

ja rozumiem że to ppa jest ale przecież w dyskusji w internecie nie zawsze chodzi o to aby dla zasady ślepo zaprzeczać wszystkiemu i wszystkim nie patrząc komu i na co się odpowiada
[#583] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #582

Eh, no tak, pośpiesznie błędnie zrozumiałem Twój post, wybacz. Nie zmienia to faktu, że prawidłowo wskazałem docentowi
wskaz mi w takim razie gdzie w downloads na stronie raspberry jest oficjalny 64bitowy system
po czym dowiedziałem się, że
Jakos nie widze tam wersji 64bit....
64bitowa beta, ktora firmuje pi zostala przedstawiona sie raptem pare tygodni temu i jest do sciagniecia tylko przez jakis link z bloga i chyba z githuba

Więc nie, nie jest "jakiś link z bloga" i nie jest "chyba github" tylko oficjalne forum i oficjalny serwer plików. W tym momencie byłem uczulony na manipulacje więc nie odczytałem poprawnie kolegi wypowiedzi. Jeszcze raz przepraszam.
[#584] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #577

Widze, ze nic nie zrozumiales, wiec wyloze lopatologicznie:
- gros uzytkownikow wykorzystuje strone www.raspberrypi.org do sciagania obrazow instalacyjnych systemu, a nie ftp
- na stronie www w oficjalnym dziale downloads dostepnym pod www.raspberrypi.org/downloads, do ktorego prowadza linki ze stron www raspberrypi.org sa dostepne tylko wersje 32 bitowe systemu
- w tym samym dziale nie ma dostepnych do sciagniecia obrazow instalacyjnych z systemem 64 bitowym
- wersja 64 bitowa w wersji beta zostala oficjalnie przedstawiona 28 maja na blogu raspberry link, link i jest dostepna przez forum link
- skad odbywa sie transfer nie ma znaczenia, wazne skad sa te pliki linkowane
[#585] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@docent, post #584

Nie pytałeś o www.raspberrypi.org/downloads. Zapytałeś po prostu o downloads. To dostałeś odpowiedź, też z oficjalnym downloads, która cię nie usatysfakcjonowała, bo miałeś inne założenia. To jest Twoja sprawa. To czy RPi nie miało 64bitowego systemu wcześniej (tj. przed 28 maja 2020) - jasne że miało, m.in. wspomniane gentoo on rpi3. Nie był to raspbian, owszem, ale była to dystrybucja przygotowana specjalnie dla raspberry. Tak samo jak swoją malinkową wersję ma libreelec oraz tak samo jak stricte malinkowe są obrazy retropie i amibian.
skad odbywa sie transfer nie ma znaczenia, wazne skad sa te pliki linkowane

Czyli nadal upierasz się przy tym, że info na blogu i hosting na githubie?
[#586] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #585

Odwracasz kota ogonem - wyraznie napisalem, ze chodzi o strone www z downloads, cyt: "Bo www.raspberrypi.org/downloads jest oficjalna strona".
Nie twierdze, ze raspberry nie mialo 64btowego systemu wczesniej - oczywiscie, ze mialo ale nie byly one oficjalnie dostepne do sciagniecia na stronach www raspberrypi.org.
I dalej upieram sie o info na blogu link, link i githubie link - linki do tych informacji ci zalaczam, warto bys sie z nimi zapoznal, zanim zaczniesz cos pisac.
[#587] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #583

Więc nie, nie jest "jakiś link z bloga" i nie jest "chyba github" tylko oficjalne forum i oficjalny serwer plików. W tym momencie byłem uczulony na manipulacje

Jesli ktos tu manipuluje, to ty. Najpierw twierdzisz, ze kazde pi wymagaloby napisania nowego drivera dla Mos. Gdy udowadniam ci, ze sie mylisz i tylko rpi 4 wymagaloby nowych driverow bo soc jest odmienny, to stwierdzasz, ze 64bit wymaga nowych sterownikow. Gdy pisze, ze nie ma to wielkiego znaczenia, bo i tak uzytkownicy sciagaja i instaluja na rpi 32bitowy system, bo 64bitowy jest w fazie beta i nieudostepniany przez oficjalna stone www z downloadami, to za wszelka cene usilujesz udowodnic, ze jest inaczej. Przy okazji myli cie sie bare-metal z dystrybucjami linuxa, arch64 z armhf...
Na twoim miejscu nie ciagnalbym tego watku.
[#588] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@docent, post #587

Haha, teraz to pojechałeś ;)
Przy okazji myli cie sie bare-metal z dystrybucjami linuxa, arch64 z armhf...

wskaż gdzie, jeśli ci się nie uda oznacza to tylko tyle że sam nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i również nie nadążasz za wątkiem. Ja za swoją pomyłkę przeprosiłem, ciekawe czy Ty masz tyle honoru by zrobić to samo.
Gdy pisze, ze nie ma to wielkiego znaczenia, bo i tak uzytkownicy sciagaja i instaluja na rpi 32bitowy system

Ma znaczenie dla tych co używają 64 bitowego systemu, co udowodniłem podając jedno z rozwiązań jakie stosowali w czasach Pi3. To nie tak, że ja sobie wydumałem 64bit os dla rpi, na oficjalnym forum jest 15 stronicowa dyskusja na ten temat, a pytanie wraca jak bumerang odkąd Pi zaczęło stosować rdzenie z Aarch64. To, że RPi Foundation dopiero teraz zrobiło OS zupełnie nic nie zmienia. A gdyby znacząca większość użytkowników było zadowolonych tym co daje rasbian to by nie powstawały wyspecjalizowane distro.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 15:28:45 przez abcdef
[#589] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #588

Ja to muszę powiedzieć że największym rozczarowaniem po powrocie do Amigi jakieś 10 lat temu był system aros na x86.
Nie dość że wyjątkowo kiepskie sterowniki 3D noveau miały tragiczną wydajność to jeszcze były duże problemy ze znalezieniem karty gdzie by to działało.
deweloperzy i użytkownicy arosa zatrzymali się gdzieś w rozwoju w okolicach roku 2006 gdzie jeszcze prawie wszystko robiło się cpu.
Wielu oszustów zwolenników x86 i arosa przekonywało że jak się porzuci ppc i przejdzie na x86 to będzie dużo szybciej.
Co się okazało? Wszędzie tam gdzie trzeba było więcej mocy jak gry, wyświetlanie filmów, obróbka filmów, raytracing wszystko się zrzuca na dużo szybsze od cpu karty graficzne i dziadowski aros jest na szybkim x86 tak samo wolny jak MOS na G4.
I co najgorsze to się nie zmieni, bo lider czyli nv nie daje dokumentacji a tylko robi zamknięte sterowniki do windows i paru odmian unixa.
Tak że żadnych płyt czy grafik referencyjnych a po paru latach szukania tego po śmietnikach.
Po zmianie architektury ma być spokój z szukaniem hardware żeby zadziałał.
Żadnych więcej problemów z hardware ze sterownikami po zmianie architektury!!!
Żadnych jakiś super wolnych badziewi typu noveau.
Tylko unix i open source!!!
Wtedy będzie pewne że zadziała wszędzie, zadziała zawsze, będzie działać zawsze i szybko.
[#590] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #589

Tylko unix i open source!!!


Mało Ci jeszcze unixów? Tego jest na pęczki (i czasami dużo lepsze, bardziej rozwinięte - patrz macOS), więc po co pchać w to MOSa? Żadnego systemu open-source, ponieważ to nie wypali... Może częściowo, może niektóre rozwiązania... Dodatkowo trzeba utrzymać licencjonowanie, żeby komukolwiek się chciało coś robić... Upodabnianie się do unixa (poza jakimiś jednostkowymi rozwiązaniami) spowoduje tylko problemy.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 13:00:43 przez X-Type^HVR
[#591] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #590

Tak chce mieć spokój a nie kolejne kłopoty.
Po cholerę to wiązać z jakimś konkretnym sprzętem.
Który i tak nic ciekawego nie wnosi?
Jak zmieniać to lepiej tak żeby działało wszędzie.
[#592] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #589

(..)dziadowski aros jest na szybkim x86 tak samo wolny jak MOS na G4.

Co znaczy wolny . Pracowałeś na MorphOS i G4 Jak dla mnie, system zapiera.... na PowerPC G4. Jedyne co rzeczywiście muli i męczy to przeglądanie stron www. Tutaj nawet G5 powoli nie wyrabia, no ale to jest spowodowane raczej kiepskim "pisaniem" stron www. A twierdzę tak dlatego, że nawet na moim iMac z Core i5 z 16 GB Ram, czasami przeglądanie niektórych stron potrafi mocno przymulić komputer, co w sumie jest jakąś paranoją.

MorphOS na PowerPC G4 naprawdę jest szybkim i zwinnym systemem i tyle :D :D
[#593] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #588

Udzielilem ci wczesniej za darmo rady, choc zazwyczaj biore za to kase - powinienies jej posluchac i nie kompromitowac sie, ciagnac ten watek. Sam chciales.
msg 572:
O bare-metal:
Chodzilo mi bardziej o ilosc, jak to okresliles "bare metal" dystrybucji do roznych celow (Libreelec, Octoprint, Dosbian, OpenMediaVault, Retropie, Amibian...tak na szybko z pamieci).
msg 574:
Po zwroceniu uwagi, ze to sa zwykle dystrybucje linuxa na rpi, tu sa juz inne bare-metal:
Bare metal to chodziło mi właśnie o projekty typu
Pi1541
PiTUBE Direct
AmigaDrive
msg 579:
o wersji 64bit beta:
Wersji beta powiadasz?
https://downloads.raspberrypi.org/raspios_full_armhf_latest
I dalej
Nie beta, oficjalny release? A no jest. Więc ta teoria upadła. Zatem pokazałem, że release 64bit jest
Po zwroceniu uwagi, ze armhf to jest dystrybucja 32bit a nie 64bit drwiaco odpowiadasz, usilujac przykryc probe manipulacji lub brak wiedzy:
Serio, no nie wiedziałbym gdybyś mi nie powiedział ;)
Slabo.

Reszte pomijam, bo to nieudolna proba uzasadnienia twojego zdania z wykorzystaniem wyrwanych z kontekstu fragmentow tego, co wczesniej napisalem.
Nie bede wiecej tracil czasu na kontynuowanie tego tematu, wiec badz laskaw mi nie odpowiadac.
[#594] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@docent, post #593

Jak cię wątek zmęczył to powinieneś odpocząć, bo sam się kompromitujesz. I nie masz nawet tyle honoru by się przyznać.
Chodzilo mi bardziej o ilosc, jak to okresliles "bare metal" dystrybucji do roznych celow (Libreelec, Octoprint, Dosbian, OpenMediaVault, Retropie, Amibian...tak na szybko z pamieci).

To nie jest cytat z mojej wypowiedzi. Czyjej? Idź poszukaj a nie zawracaj mi gitary.
Po zwroceniu uwagi, ze to sa zwykle dystrybucje linuxa na rpi, tu sa juz inne bare-metal

Bzdura, to akurat ja obok mshulz zwróciłem uwagę autorowi powyższych słów, że jego lista to nie bare metal i pokazałem projekty które są.
o wersji 64bit beta:

Nie widzę tam słowa o 64bit beta, odpowiedź była nie do ciebie tylko XoR poprzez moją błędną interpretację (źle zrozumiałem jego wypowiedź zakładając że mowa o file serverze oraz pominął "nie" i odpowiedziałem przykładem pokazując że na ftp jest też dokładnie to co w raspberrypi.org/downloads w domyśle OBOK nierozwijanych już projektów jak pidora oraz projektów w wersji beta jak arm64). Do tej złej interpretacji się przyznałem i przeprosiłem.
Po zwroceniu uwagi, ze armhf to jest dystrybucja 32bit a nie 64bit drwiaco odpowiadasz, usilujac przykryc probe manipulacji lub brak wiedzy:

J/w ale jesteś zbyt antagonistycznie nastawiony, złość przesłania ci logikę.
wiec badz laskaw mi nie odpowiadac

nie będę manipulantowi bez honoru dawał takiej satysfakcji.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 04:33:16 przez abcdef

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 04:36:26 przez abcdef
[#595] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #594

Panowie, czwarta w nocy a Wy się słówek czepiacie. Naprawdę jest sens?

[#596] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@teh_KaiN, post #595

@teh_KaiN Zostaw niech się 'dzieci się bawią' :) już wole to niż czytać te bzdury ni-to-świnki-ni-to-morskiej.
[#597] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@teh_KaiN, post #595

nie ma sensu :) Sens jest w tym, że trzeba odkurzyć koszulki intelOUTside :) Apple rozpoczęło transformację na Apple Silicon! uff.. doczekałem się :)

https://imagazine.pl/2020/06/22/oficjalnie-komputery-apple-beda-mialy-procesory-od-apple-wwdc-2020/

To co, może jednak Arm?
[#598] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #597

Jak zorganizujesz ich procki które na 99% będą wlutowane sztywno w płytę oraz dokumentację... bo przecież Apple nie zależy na tym żeby ktoś pisał inny OS na ich sprzęt albo żeby ktoś uruchamiał ich OS na nie ich sprzęcie ;)

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 22:02:14 przez abcdef
[#599] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #597

[#600] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #599

hehe no tak, Apple się kończy.... już od prawie 40 lat
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem