[#631] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #630

Ha, touché. Chociaż w pierwszych wersjach wymagał jeszcze niektórych elementów w wersjach 68k.
[#632] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #628

Wolno?
Wg. recenzji https://www.windowscentral.com/surface-pro-x nie jest aż tak źle jak myślałem że będzie. Już Snapdragon 850 miał wydajność emulacji wydajniejszą niż Atom natywnie.

Jedyne co jest źle to czas pracy baterii bo podobno Surface Pro X działa tylko 25% dłużej niż wydajniejszy Surface Pro 7 z Core i5... całkowicie bez sensu więc jest używać ARM-y do takich urządzeń

Podobnie będzie w komputerach Apple.
Apple zresztą nie robi tego z żadnych technicznych powodów tylko finansowych. Skoro już robią procesory i są dość wydajne to nie ma dużego sensu używać Inteli w produktach w których mogli by wspierać swój biznes. Dodatkowo będzie impuls dla użytkowników Apple-a aby zrobić upgrade ich komputerów.
[#633] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #632

Atom atomowi nierówny, to raz, a dwa - Apple nigdy nie robi nic z innego powodu niż z powodów finansowych ;) A jeśli ARM osiągnie poziom średniej półki x86 to wystarczy w zupełności.
[#634] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #633

Patrząc na to, że iPad Pro bije w geekbenchach MacBooki Pro...
[#635] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #633

[#636] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #635

I tak pierwszego dnia dostaniemy w necie wyniki wydajności
[#637] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #635

To dość normalne przy tego typu programach. Dobrze, że nie muszą mieć oddzielnego pomieszczenia z kontrolą dostępu i możliwością kontroli z Apple - tak masz w gamedevie np. przy testach nowych konsoli.
[#638] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #631

Ja tam cały czas mam nadzieję że ludzie w MOS team się opamiętają.
I że zrobią to open source, na podstawie z unixa i działające wszędzie.
Jakiś taki drugi szit jak aros na x86 to będzie koniec MOSa.
[#639] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #638

Jakiś taki drugi szit jak aros na x86 to będzie koniec MOSa.


Jeśli to będzie oznaczało, że wreszcie przestaniesz powtarzać te swoje "mądrości" to mimo wszystko będzie warto.
[#640] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #638

A ja, że Ty się opamiętasz :) Wszakże Twoją opinię znamy, od jakiegoś czasu już.
[#641] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #639

W tym wypadku trzeba napisać "mondrości"
[#642] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #638

Spalisz swojego 386 z karta graficzną przed Sejmem na znak protestu. Był moment, że dało się czytać twoje wywody, teraz mam wrażenie, że jesteś botem, który w kółko nawija to samo.
[#643] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #633

Przecież mają zarabiać, jak każda komercyjna firma. Tutaj jeszcze chodzi o uniezależnienie się od kaprysów Intela... Dokładnie tak, jak kiedyś od Motoroli, czy innego IBMa Moim zdaniem, to jeden z lepszych ruchów Apple w ostatnim czasie... i oczywiście "Apple się kończy", jak to hejterzy mawiają w takim momencie
[#644] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #643

Apple się skończy jak się ludziom znudzi gadżeciarstwo czyli nieprędko.
[#645] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #639

Tak jak mam wpisane w sygnaturce - amigowanie współcześnie bez złudzeń i niedomówień.
[#646] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #644

Mówisz globalnie (elektronika, komputery itd)? Strasznie to ogólne stwierdzenie... Żyjemy w takich, a nie innych czasach - Apple jest tylko jedną z wieeeelu "gadżeciarskich" firm (m$, Samsung, Google i tysiące innych)... Podzielam Twoje zdanie, że to się nieprędko skończy... i w 50% dobrze :)

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:48:48 przez X-Type^HVR
[#647] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #646

Strasznie ogólne? Apple to dosyć hermetyczny ekosystem hardware, software, IP i akcesoria. Tak długo jak ludzi będzie jarać kolejny iphone z lepszą kamerką, lepszym ekranem, nowszymi duperelami czy ładniej wyglądający monitor z droższą stopką to Apple będzie się miało jak pączek w maśle. Chyba, że w końcu dotrze do niektórych, że rzekomy serwis który niezależnie od usterki wymienia płytę główną i nie realizuje backup danych to na dłuższą metę nie jest dla nich korzystny interes, bo zamiast poprawić taśmę podświetlenia wymienia się sprawne części za 100x więcej kasy. Apple dla wielu jest jak Amiga dla nas 30 lat temu. Może i PC zaczynał być powoli ciekawszym rozwiązaniem, ale amiga najlepsza bo... tak.
[#648] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #647

No cóż, to jest Twoje zdanie... osobiście się z tym (w 95%) nie zgadzam. I to jest moje zdanie :) Apple, to rzeczywiście trochę Amiga - co jest dla mnie, jako amigowca niewątpliwą zaletą...

Apple to dosyć hermetyczny ekosystem hardware, software, IP i akcesoria.

I to jedna z wielu zalet. Nie zmienia się od lat (no może z małymi epizodami...) i niech tak zostanie!

Tak długo jak ludzi będzie jarać kolejny *** z lepszą kamerką, lepszym ekranem, nowszymi duperelami czy ładniej wyglądający monitor...


To nie jest ogólnik? Za *** wstaw sobie np. Samsunga...

Chyba, że w końcu dotrze do niektórych, że rzekomy serwis który niezależnie od usterki wymienia płytę główną i nie realizuje backup danych to na dłuższą metę nie jest dla nich korzystny interes, bo zamiast poprawić taśmę podświetlenia wymienia się sprawne części za 100x więcej kasy.


Ja z serwisem od Apple nie miałem za dużo do czynienia. Kiedyś już pisałem o tym. Dlatego te teorie mnie trochę dziwią. Oczywiście wiesz o tym, że czasy grzebania w elektronice już trochę mijają? Jak oddajesz do naprawy tv Samsunga, to zawsze Ci go naprawiają? Ja znam co najmniej kilka przypadków.... wymiany płyty na nową, lub opcji "nie da się tego naprawić"... Takie czasy trochę mamy...
Backup danych? Tzn? Jest procedura oddawania sprzętu do naprawy - wymaga m.in. wyłączenia lokalizacji, przywrócenia tel do ustawień fabrycznych i zrobienia backupu we własnym zakresie... Bo niby jak serwis ma mi zrobić backup? Szyfrowany - podam im hasło do iCloud? Do appleid? bez żartów... Oczywiście pewnie są usługi backupu danych itp, ale nie mam doświadczenia w serwisie Apple... osobiście używam Apple od lat 90-tych i jakoś nie pamiętam wizyt w serwisach, w płaceniu za nie iitp. Chyba w ramach programu wymiany baterii, kiedyś oddałem np. iPhone 6s do serwisu. Szybko i sprawnie i tanio :)

Często jest tak, że Apple (a raczej części używane w ich produktach) okazują się wadliwe. Wprowadzane są wtedy programy napraw/wymian itp. Rozumiem, że np. Dell nie wymienia części, całych płyt itp w ramach serwisu? Chyba nie...

Podsumowując: Apple przechodzi kolejną transformację - swój procesor - mam nadzieję, że wszystko odbędzie się "po applowemu" i będzie ok na kolejne lata... 30? 40? Kto wie...

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 15:31:43 przez X-Type^HVR
[#649] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #648

No i jeszcze praktyka która stosują dziś wszyscy producenci.
Czyli celowe postarzanie produktu. Fakt i działa.
[#650] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #648

To nie jest ogólnik

Nie jeśli *** to musi być konkretnie logo apple. A tak się składa, że dla bardzo wielu posiadaczy to nie może być samsung, lg, xiaomi czy huawei tylko właśnie Apple i nic innego.
I wymieniają na nowe modele jak tylko się pojawiają, bo są, nie bo potrzebują.
Oczywiście wiesz o tym, że czasy grzebania w elektronice już trochę mijają

Warto to było by osoby w genius barach się na tym jednak trochę znały. A co do grzebania w elektronice - z tego żyję i gdyby mnie to tak rajcowało jak mnie nie rajcuje (ale jest kasa) to bym żył do późnej starości. W przypadku apple grzebanie jest jednak coraz mniej możliwe, ze względu na coraz częstsze wsadzanie układów apple-only czy nie wiedzieć czemu z pamięcią i komunikacją (by sprawdzać np. numer seryjny). Zasadniczo w niektórych krajach przez takie praktyki Apple ma procesy, ale co tam, wszystko można wytłumaczyć "troską o dobro klienta".
Teraz jeśli chodzi o wpadki projektowe:
KB_BACKLIGHT
IDIOT_CONNECTOR
A tu jeśli chodzi o naciąganie klienta na nowy sprzęt
GENIUS BAR
Co za tym idzie poziom serwisu odpowiada wymaganiom wielu klientów. Nierzetelnie ale szybko i drogo :) Apple stać na taki PR, ich użytkowników stać na taką zmianę ;)
ODZYSK DANYCH
Osoba z ulicy może się nabierze na tłumaczenia Apple, ale ja jestem inżynierem, sorry, ale jak widzę kuku w sprzęcie rzekomo super duper za gruby hajs to wiem że to ładnie udekorowana cyfrowa lepianka. I nie, to nie jest kwestia tylko Apple, ale tylko Apple robi taką g...oburzę wokół "3rd party repair shops" i głównie Apple ewidentnie KŁAMIE!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 18:08:58 przez abcdef
[#651] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #650

Z całym szacunkiem, ale trochę przesadzasz, inż. Nie masz żadnych ulubionych marek? Nie jest dla Ciebie ważne, że skoro np. 20 lat korzystasz ze sprzętu jakiejś marki i jesteś zadowolony z niego (pewnie, że może mieć wady, pewnie że nie w 100%, ale jednak....), to dlaczego nie kupować właśnie sprzętu właśnie tego producenta? Ja np. uwielbiam tv od Sony i od lat trzymam się tej marki... Oczywiście, że mają wady (np. pierwsze modele z Androidem były... baaaardzo wolne, później i "wyżej" było już lepiej), ale lubię markę, doceniam design i rozwiązania. I tyle.

Z Apple jest podobnie - to o czym pisałeś jako wada (tzw. "eko system"), dla mnie w większości jest zaletą. I tyle :)

Wspominasz o "ludziach z ulicy" - mam nadzieję, że nie pijesz do mnie, bo akurat z ulicy to nie jestem Jestem inżynierem (chociaż ostatnio bardziej oprogramowanie/administracja, niż sprzęt i grzebanie w nim) i widzę wady Apple. Widzę też jego zalety. Świadomie wybieram, kupuję jeżeli potrzebuję nowy sprzęt itp. Znam dużo osób które tak robi. Nie są może "inżynierami" jak ja, czy Ty i nie grzebią się w sprzęcie - po prostu wybierają wg nich dobry sprzęt.

Linków nie sprawdziłem wszystkich, bo część znam. Lamenty "3rd party engineers" też :) I nie dziwię się - na Apple łatwo nie można sobie zarobić :) Nie raz słyszałem farmazony, jakie to Apple w pl ma słabe sklepy i serwisy... ale zaraz... APPLE NIE MA ŻADNEGO SKLEPU W PL! Tylko resellerzy...
Serwisy też bywają różne. Ubolewam nad tym, ale trudno... Mam nadzieję, że kiedyś Apple będzie oficjalnie w Polsce.

Podsumowując: uważam, że zbytnio uogólniasz. Uważasz, że osoby w genius bar się nie znają... ok, byłeś? sprawdziłeś? Czy oglądasz filmiki na YT? Od pradawnych czasów wiadomo, że na forach itp ludzie raczej piszą o problemach, a nie zachwalają produkt. Też mogę napisać, że np. osoby w serwisach samochodowych (typu Norauto) się nie znają, bo się nie znają :) Nie piszę tego jednak - mogę wskazać jedną placówkę, w której tak jest, ale to nie znaczy, że w innej jest identycznie...

Ogólnie - trochę więcej szacunku do świadomych wyborów innych :) Szanuję Twoje zdanie, chociaż nie muszę się z nim zgadzać Nie lubi ktoś Apple? To nie kupuje i tyle.

Na koniec jeszcze: ciekawe co myślisz o wybieraniu sprzętu amigowego w tych czasach? O tym, że jak Ci się Vampire zepsuje, to... heh no widzisz, w naszym ogródku jest o wiele "gorzej" :)
[#652] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #649

Dokładnie
Taka Amiga 1200 przykładowo została stworzona bez stosowania takiej taktyki dalej jest aktualna i kosztuje tyle ile jest warta ok, racja
[#653] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #1

Wydaje mi się że to idealna obudowa do MOSowego PC
[#654] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #651

Wspominasz o "ludziach z ulicy"

To swoisty związek frazeologiczny, w skrócie oznaczający nieznajomego, losowego. Np. zatrudnić kogoś z ulicy. Nie oznacza to ani bezdomnych, ani dresiarzy. Myślałem, że jest dość powszechnie znany.

Widzę też jego zalety

Ja też widzę zalety, nie zawsze uzasadnione ceną, nie zawsze bezpodstawne. Ale ogólnikowo - płaci się jak za zboże.

trochę więcej szacunku do świadomych wyborów innych

Pokaż w którym punkcie obraziłem świadomych użytkowników. Nawet wyraźnie pisałem o ludziach co kupują nowinki nie dlatego, że potrzebują tylko dlatego że są i mają ulubione logo. Trudno tu o racjonalność, bardziej sentyment bądź łechtanie ego.
Uważasz, że osoby w genius bar się nie znają

Teraz to Ty uogólniasz i dopisujesz coś czego nie twierdziłem. Natomiast naciąganie na nowy sprzęt przy drobnych uszkodzeniach (ale uciążliwych) jest dość powszechnie praktykowane. Swoją drogą gdyby to były same najbystrzejsze jednostki to w big bangu by się nie śmiali "chodźmy do genius baru pośmiać się z geniuszy" itp
o np.
:P
A co do innych losowych "testów" to np. tutaj:
link
Teoretycznie można by się przyczepić tutaj do każdego, ale - znów - nikt tak jak apple nie promuje jacy to och ach ...

ciekawe co myślisz o wybieraniu sprzętu amigowego w tych czasach

Sentyment i nic poza tym. Fajnie, że są jeszcze ludzie sentymentalni. Właśnie taki jest target szanujących klienta firm. Bo nawet jeśli wyjdzie bubu to klient i tak zostanie. Trzeba by go przekonać czymś znacząco lepszym, a i to nie zawsze pomoże. Ważne tylko by wiedzieć kiedy jest racjonalna decyzja, a kiedy stricte sentymentalna. Za kasę włożoną w amigę miałbym przynajmniej RTX2060 ... A nie żałuję. Ale też nie próbuję racjonalizować tego wyboru, bo racjonalny nie jest.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 20:01:43 przez abcdef
[#655] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #654

To swoisty związek frazeologiczny, w skrócie oznaczający nieznajomego, losowego. Np. zatrudnić kogoś z ulicy. Nie oznacza to ani bezdomnych, ani dresiarzy. Myślałem, że jest dość powszechnie znany.


No to chyba Ty mnie źle zrozumiałeś, bo ja to dokładnie miałem na myśli :) Tłumaczenie na siłę, jest bezzasadne...

Teoretycznie można by się przyczepić tutaj do każdego, ale - znów - nikt tak jak apple nie promuje jacy to och ach ...


Naprawdę mówisz o jakiejś nachalnej reklamie? Z każdego kąta wylewa reklama Genius Bar? Daj spokój... Rozumiem, że możesz się obruszać na reklamy suplementów diety... Nie rozumiem tego przewrażliwienia (chyba, że chodzi o coś innego?) na punkcie tej firmy. Apple reklamuje się jak każda inna firma... w reklamie, jak to w reklamie jedno jest wyolbrzymione, inne przemilczane... Chcesz nachalnej reklamy? Porozmawiajmy o samochodach ale to OT jak nie wiem

Przepraszam, ale to dyskusja o wyższości jednych świąt nad drugimi...Możemy porozmawiać o jakości reklam, o bardzo udanych kampaniach reklamowych zrobionych przez Apple (dla Apple) i tyle O wpadkach (przez tyle lat było ich trochę), ale nic to w sumie nie zmieni - jedni wybiorą Apple, jedni inną firmę.

Za kasę włożoną w amigę miałbym przynajmniej RTX2060 ... A nie żałuję. Ale też nie próbuję racjonalizować tego wyboru, bo racjonalny nie jest.


No i ok :) Ja wydanych pieniędzy na Amigę, czy Apple nie żałuję :) W przypadku retro to nie racjonalny wydatek. W przypadku Apple jak najbardziej (prywatnie i zawodowo). Pozdrawiam!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 21:14:09 przez X-Type^HVR
[#656] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #638

Zawsze możesz zrobić swój system operacyjny - może nawet lepszy od MorpOS, na bazie darmowego Arosa i go wszystkim za darmo rozdawać. Nic nie stoi na przeszkodzie. Dlaczego jeszcze nie wziąłeś się za robotę? Skoro uważasz że jest to takie proste - to czas - start. Czekam na twój nowoczesny system operacyjny.
[#657] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@gilban, post #656

Po co na bazie "pfu, badziewnego, beznadziejnego i co on tam jeszcze pisze" Arosa. Niech sam od zera zrobi system czy to na bazie Unixa czy zupełnie inny poziom abstrakcji. Trzymam kciuki.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:50:42 przez KM_Ender
[#658] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #657

On już od dawna wydaje się być na innym poziomie abstrakcji...
[#659] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #658

To mi się nie podoba, tamto jest debilne, niech ktoś to zrobi tak jak ja chcę, bo każde inne rozwiązanie to jest ślepa uliczka, a zresztą platforma i tak jest martwa, ecs i aga to gó... ppc też, w ogóle bezsens.
[#660] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #659

Może gość potrzebuje zrobić kupę?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem