[#691] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #3

Update po półtora roku: najtańszy PowerMac G5 na Allegro to https://allegrolokalnie.pl/oferta/power-mac-g5-and-apple-cinema-display - 370 PLN, G5, 1.8GHz, 512 MB RAM (da się rozszerzyć do 8GB).

Raspberry Pi 400 (goła wersja) to 300 PLN (około 400 PLN - wersja z myszką, zasilaczem i kartą pamięci). Tu https://forums.macrumors.com/threads/raspberry-pi-vs-power-mac-g5.2111057/ masz test, gdzie G5 2.3Ghz ledwie daje radę wygrać z Raspberry Pi 3 (który jest ze 2 razy wolniejszy od Pi 400 - https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=raspberry-pi-keyboard&num=3 ).

Dalej podobają Ci się używane makówki, czy czekamy na Raspberry Pi 500, który pewnie rozjedzie G5 tak, że nie będzie co zbierać?

[edit] To chyba ostatnie forum w całym Internecie, które nie potrafi rozpoznawać linków.


Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 10:46:45 przez Cedrat
[#692] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@Cedrat, post #691

1. Za 400 zł zbudujesz PC, który "rozjedzie to Pi, że nie będzie co zbierać".
2. Najtańszego PowerMaca G5 to kupil Arti (ta sama wersja którą podajesz), za 100 PLN, nie za 370.
3. Pokaż jak RPi4 uruchamia MorphOSa, może się nim zainteresuję.
4. MorphOS jest już w trakcie zmiany obsługiwanej architektury. Nie musimy czekać na Raspberry Pi 500.
[#693] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #692

1. O ile dobrze widzę, to wątek jest o ARMie. Za 400 PLN to mogę co najwyżej używanego peceta kupić, a nie nową maszynę z obudową, klawiaturą, zasilaczem, i myszką. Nie mówiąc już o tym, że „PC w klawiaturze” łatwo nie dostanę.
2. Co mi po tym, że Arti kiedyś sobie fuksem kupił za 100 zł, skoro ja tego zrobić nie mogę?
3. Tytuł wątku brzmi „MorphOS na ARM - czemu nie?” - więc piszę o potencjalnych zaletach ARMa, a nie robię jakieś offtopiki
4. Słyszałem dawno temu, że przechodzą na x86 - ale strona MorphOS’a nawet nie podaje informacji o obsługiwanym sprzęcie :( Jak wrócę do domu, to spróbuję ściągnąć obraz i odpalić pod VirtualBoksem.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:10:11 przez Cedrat
[#694] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #692

No nie - co za bzdury z tym "możesz sobie kupić za 100zł"... Co można kupić? - 20-letni złom.

Przyglądałem się ProMac'om z PPC i nawet za darmo bym tego nie wstawił pod swoje biurko. Wielkie to koromysło i hałaśliwe (i proszę mi nie wyjeżdżać z wymianą wentylatorów - bo zestaw dobrych wentylatorów wyniesie więcej niż wartość PPC-złomu).

Ponadto zawsze jest ryzyko, że sprzęt jest uszkodzony. Mi się trafił jakiś dziwny egzemplarz MacMini, który ma czasami problemy z grafiką.

Wracając do tematu - ktoś wspomniał że nie będzie czekać na Rasberry Pi 500... długo nie będzie musiał bo jest już Rasberry Pi 400 w kilku wariantach kolorystycznych, nawiązujący koncepcją budowy do takich komputerów jak A500 (w sensie, że całość w klawiaturze) z prockiem szybszym niż w RPi4. Całość za 122$.

Patrząc na historie rozwoju RPi to co ok. 2 lata dostajemy 2x szybszą malinkę. Za rok lub dwa będzie dostępna RPi 5, która rozniesie PPC sprzed dekady w drobny mak OK

Z tego co wiem, twórca RPi jest sympatykiem Amigi (czy komputerów z tamtej epoki). To aż się prosi aby wykorzystać taką sytuację. Myślę że deweloperzy MorpOS'a otrzymali by wsparcie przy poratowaniu czy sterownikach.

Pro Mac'a z PPC już szybszego nie kupisz a co kilkanaście miesięcy dostajemy szybszą malinkę Niech się każdy ugryzie w język lub palec zanim zacznie pisać takie nonsensy o tym że jedyną drogą jest PPC. W tej chwili to jest większy trup niż MC68k

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:48:56 przez radekcz

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:57:25 przez radekcz
[#695] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@Cedrat, post #693

O ile dobrze widzę, to wątek jest o ARMie. Za 400 PLN to mogę co najwyżej używanego peceta kupić, a nie nową maszynę z obudową, klawiaturą, zasilaczem, i myszką. Nie mówiąc już o tym, że „PC w klawiaturze” łatwo nie dostanę.


No to odpowiadam na pytanie "czemu nie" - bo plany są inne, bo komputer z MorphOSem na architekturze AMD64 rozjedzie każdego Pi. No, pewnie zużyje przy tym więcej prądu - jakoś będziemy musieli z tym żyć. A jak się okaże, że ARM "dogoni, przegoni i zje na śniadanie" - to się zrobi kompilację na ARM.

Co do "nowego PC za 400 zł" to zrobiłem taką wycenę (wszystko nówki sztuki, nie śmigane):
Płyta główna: Biostar A68N-2100K (z CPU i grafiką) - 191 zł
Pamięć RAM: Pamięć AFOX DDR3, 4 GB, 1333MHz (tyle RAMu co w wypaśnej wersja RPi4) - 61,90 zł
Zasilacz: 1stCOOL Economic 350W (ECP-350P-12) - 91,22 zł
Obudowa: ATX AK35BK - 60,13 zł
Dysk: SSD Team Group L5 Lite 60 GB 2.5'' SATA III - 70,65 zł
Myszka: Media-Tech Cobra Pro X-Light - 13,88 zł
Klawiatura: Fury Typhoon - 16,90 zł

Razem: 505,68. Można jeszcze przyoszczędzić na zasilaczu, dysku, myszy, klawiaturze, a nawet na obudowie. A po ile RPi z taką ilością RAM, obudową, dyskiem, zasilaczem, myszką i klawiaturą?

Co mi po tym, że Arti kiedyś sobie fuksem kupił za 100 zł, skoro ja tego zrobić nie mogę?


Cierpliwość jest cnotą mistrzów. Nie rzucaj się na pierwszą z brzegu ofertę i będzie dobrze.

Słyszałem dawno temu, że przechodzą na x86 - ale strona MorphOS’a nawet nie podaje informacji o obsługiwanym sprzęcie :(


Kiedy będzie gotowy MorphOS NG to taka informacja na pewno tam się znajdzie.
[#696] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #695

obawiam się że ten cpu może nie rozjechać rpi4 niestety

RPI4

AMD


Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:18:55 przez jarokuczi
[#697] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #695

Wypaśna wersja RPi4 ma 8GB
Nawiązując do cen to RPi 400 masz za 476zł. Za 500 zł z wysyłką masz juz na nastepny dzień i do tego gwarancją i bez zmartwien, że akurat ta konfiguracja sprzętu nie zadziała...
[#698] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #695


Co do "nowego PC za 400 zł" to zrobiłem taką wycenę (wszystko nówki sztuki, nie śmigane):
...
Razem: 505,68. Można jeszcze przyoszczędzić na zasilaczu, dysku, myszy, klawiaturze, a nawet na obudowie. A po ile RPi z taką ilością RAM, obudową, dyskiem, zasilaczem, myszką i klawiaturą?


Jestes pewien, ze ten PC "rozjedzie to Pi, że nie będzie co zbierać"? Raspberry 400 Kit kosztuje 100 dolarow. Nowka sztuka, nie smigany.
[#699] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@radekcz, post #697

Mówisz o tym zestawie?

i do tego gwarancją


Ponieważ wycenę robiłem dla nowego sprzętu to gwarancja tu nikomu akurat łaski nie robi.
[#700] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #695

Raspberry Pi 400 wbudowany w klawiaturę - 339 PLN link
obudowa dysku SSD SATA USB 3.0 - 40 PLN link
oficjalny zasilacz - 37 PLN link

To niecałe 420 PLN. Dodaj dysk i myszkę, którą zaproponowałeś - i cena jest bardzo podobna do Twojego peceta. Jeśli nie zależy Ci na dysku SSD, i wystarczy ci karta microSD 64 GB, to cena może spaść. Ale, jak już jarokuczi zauważył, proc w RPi będzie ze 2 razy szybszy. Sprzęt zajmie też mniej miejsca.
[#701] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #695

A jak się okaże, że ARM "dogoni, przegoni i zje na śniadanie" - to się zrobi kompilację na ARM.


Nalezysz do DevTeam-u MorphOS-a ze rzucasz tak smialymi planami na przyszlosc?
[#702] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@mschulz, post #701

Największą bolączką obecnej wersji MorphOSa jest jej "nieprzenośność" (wynikająca głównie z kompatybilności wstecznej z AmigaOS, z czego wynika również związanie z architekturą Big Endian). Z tego co wiem to MorphOS NG ma za zadanie uciąć wspomniane kłopoty jednym, krótkim cięciem. Bez sensu byłoby "odwiązywanie" się od PPC, czyli architektury bez przyszłości jeśli jednocześnie "przywiązujemy się" do drugiej, choćby chwilowo wydawała się optymalna. MorphOS Team to nie są jakieś bezmózgi, potrafią obserwować i wyciągać wnioski. Może i nie należę do DevTeamu, ale ufam w jego trzeźwy osąd sytuacji. I jak do tej pory się nie zawiodłem.
[#703] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #702

Największą bolączką obecnej wersji MorphOSa jest jej "nieprzenośność" (wynikająca głównie z kompatybilności wstecznej z AmigaOS, z czego wynika również związanie z architekturą Big Endian).


Nieprzenosnosc nie oznacza trudnosci w oprogramowaniu nowej architektury. Zapewniam cie ze ewentualne przejscie MOS-a z x86_64 na aarch64 to nie bedzie lekka robotka przy herbatce tylko kawal pracy. Dlatego zastanowilo mnie Twoje dosc lekko napisane "to sie zrobi kompilacje". Otoz nie, samo "sie" nie przepisze, ktos bedzie musial sie troche nad tym pomeczyc.

Poza tym, odnosnie endiana. Wszystkie duze ARM-y z ktorymi sie do tej pory zetknalem moga bez problemu pracowac w trybie big endian i w little endian. Do wyboru. Pytanie jak dlugo, bo akurat ta cecha jest w architekturze aarch64 opcjonalna, a nie obowiazkowa.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 14:35:08 przez mschulz
[#704] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #702

Niech puszczą MOSa jako Open Source.
Każdy se będzie używał tego na czym chce i jak chce.
[#705] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@swinkamor12, post #704

Jest już coś takiego, nazywa się AROS.
[#706] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #705

All Random Or Shit

jak wiekszosc opensourcowych projektow ze zbyt mala liczba komitujacych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:17:00 przez michal_zukowski
[#707] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@michal_zukowski, post #706

Myślę, że to stwierdzenie jest przejaskrawione, w końcu MorphOS też częściowo korzysta z bazy kodu AROSa (chyba że akurat wzięte są "randomowe" części, nie te drugie). Fakt faktem jednak, że w przypadku mikroskopijnego środowiska z jeszcze mniejszą ilością aktywnych developerów zawołanie "Otwórzcie Źródła" nie gwarantuje nic - może poza bałaganem.
[#708] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #707

W tym przypadku zawiedli deweloperzy AROSa a nie Open Source.
Nie uważali za stosowne testowanie tego co zrobili z softem 68k.
Nie wspierali od początku integracji z softem 68k.
Wsparcie dla 68k i ppc było po wielu latach i bardzo słabe.
MOS to inna sprawa. To ma szansę jako Open Source.
[#709] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@swinkamor12, post #708

Baju baju, deweloperzy Arosa zrobili kawał dobrej roboty, po prostu ich jest za mało. To co piszesz nie ma sensu bo by wtedy soft i system pod x86 działał stabilnie.
[#710] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #692

Ja kupiłem Power Maca 2x2 GHz PCIex za 18 funtów.
[#711] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@WojtekX, post #710

To się nie liczy, to się nie liczy!
[#712] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@michal_zukowski, post #709

W poście nr 706 piszesz wprost przeciwnie. Co to Ci sie dzieje?
[#713] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@swinkamor12, post #712

Nie, odwalili kawał losowej roboty (ang. random), nieraz w elementach, które tak naprawdę nie były potrzebne, która nie jest przetestowana (ang. shit) bo sami oni nie korzystają z Arosa na codzień. Wszystko się zgadza. Opensource w MorphOSie do tego wlasnie by doprowadzil, rozgrzebany kod, każdy developer rozwijający coś pod siebie.

Opensourcowa część MorphOSa nadal nie ma portów na inne maszyny. To o czym my w ogole mówimy. Ktoś wrzucił poprawkę, w kodzie opensourcowym z morphosa? Nie, Ktos przeportowal jakies ostatnie wersje oprogramowania z MorphOSa na inne systemy? Nie. Od ponad 10 lat część MorphOSa ma otwarte zrodla, raz kas1e zrobil port starego VPDFa. No mozna powiedziec opensource pełną gębą.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:50:09 przez michal_zukowski
[#714] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@michal_zukowski, post #713

MorphOS jest open source dla każdego programisty, który ma odpowiednią wiedzę, doświadczenie i chciałby coś sensownego dla systemu zrobić. Team nigdy nie był zamknięty. Wystarczy popatrzeć, co zostało zrobione z ixemul dla 68k, żeby wiedzieć, że w pełni otwarte źrodła, które każdy sobie może zmodyfikować, nie prowadzą do niczego dobrego w amiświatku.
[#715] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@recedent, post #711

Mi kumpel chciał sprzedać Raspberry Pi 3 za czteropak piwa... ale nie potrzebowałem drugiego.

Nie, nie mam zamiaru polować na aukcjach, a może będzie taniej, a może już więcej tanio nie będzie, a może będzie niesprawne, a może tamto. Za stary jestem na takie zabawy.

MorphOS team ewidentnie postawił na złego konia. Znowu. Wszędzie na forach ludzie piszą "nowa Amiga", tylko amigowego systemu nie ma, bo "trzeźwo osądzający sytuację" zapałali miłością do grzyba i nie ma kto wejść cały na biało. Dogadaliby się z Raspberry Pi Foundation w sprawie niebieskiej obudowy z motylkiem na klawiaturze zamiast malinki, dorzucili do systemu UAE z kilkoma gierkami (darmowy ROM AROSa sporo rzeczy odpala, taki Team17 chyba i tak udostępnił stare gry za darmo) i iGame jako launcherem, jakiś joystick - i kolejną wersję desktopowego RPi można by sprzedawać jako np. "Morph A500", podobnie jak to robi THEC64 (nawet do supermarketów z tą swoją maszynką weszli - link).
[#716] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@Cedrat, post #715

Problem w tym, że niewiele byłoby to szybsze od G5, a jeśli już to w apsach wielowątkowych (o ile ta wielowątkowość jest już w mosie dobrze zrobiona). PC jednak oferuje nieporównywalnie większą wydajność. I tego ani Pi5, ani 6, ani 7 nie zmieni.
[#717] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@abcdef, post #716

Zmierz Pieca następuje na naszych oczach.
Coraz mniej ludzi potrzebuje czy kupuje komputer stacjonarny.
W UK to widać od dawna. Więc inne małe sprzęty mają tyle ile trzeba mocy i nie zagracają pomieszczenia.
[#718] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@WojtekX, post #717

Tak, dokładnie jest jak piszesz. I te sprzęty są na np. androidzie i zmienia się je co rok albo dwa. Kto z MOSTeamu będzie się ścigał w oprogramowaniiu kolejnych SoCów? Nikt? Aha... PC to platforma której dzisiejsza wydajność przez wiele lat może RPI gonić i nie dogoni. Dlatego jest celem po którego osiągnięciu jest wytchnienie i skupienie na dopracowaniu detali, a jednocześnie poziom wydajności (i cena) zadowalające dotychczasowych użytkowników.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 21:33:47 przez abcdef
[#719] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@WojtekX, post #717

Z kalendarium systemów operacyjnych i platform sprzętowych:

2000 AD - Apple kończy z PowerPC i przechodzi na X86; AmigaOS 4 i MorphOS będą działały na procesorach PowerPC

2020 AD - pojawia się Windows na ARM, Apple kończy z X86 i przechodzi na ARM, Google promuje Chromebooki z ARM, Raspberry Pi wypuszcza pierwszy desktop z ARM dla ludu, coraz mniej ludzi potrzebuje grzyba X86 (64), bo wystarczają im ARMowe komórki; MorphOS przechodzi na X86

2040 AD - Raspberry Pi kończy z ARM, następna wersja będzie oparta na RISC-V; MorphOS zaczyna być portowany na ARM'a :D
[#720] Re: Amiga i ARM czyli Amiga ARM Accelerator Development Board

@Cedrat, post #719

Zapomniałeś, że zbuntowane AI zabiją nas wszystkich przed 2040.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem