[#601] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #598

Hmm wiesz, chodzi mi bardziej o popularyzację Arma... na razie :) Jak będzie, to zobaczymy... BTW. mi lutowane procki nie przeszkadzają - jakbym miał grzebać w kompie i wymieniać procki... paaanie I tak nie używam dużych pc (mac pro też nie...), tylko laptopów, mac mini itp., więc ... pogrzebać, to mogę (i lubię , ale w Amidze, Atari czy innym klasyku :)
[#602] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #601

Tak, tylko to wymusza wymianę całości jak się zachce więcej ramu (też dranie nawet w laptopach lutują na płycie) czy szybszy procesor. To była, jest i będzie wielka zaleta desktopa dlatego póki będzie produkowany to będę kupował. Bo gdyby nie desktop to platformę musiałbym zmieniać co 2-3 lata zamiar ulepszać co 2-3 lata zdecydowanie mniejszym kosztem.
[#603] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #602

no może nie 2-3, ale 3-4 jest już ok :) Wiadomo, co kto lubi/może...
[#604] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #547

jeśli Pi potrafi odtwarzać filmy to nie dlatego, że ma taki mocny CPU tylko dlatego że ma wbudowany dekoder.



I to jest jedyna słuszna droga rozwoju. Ktoś tam czepiał się gdy napisałem, że G5 dusi się na odtwarzaniu x264. Wysoka rozdzielczość i skomplikowana scena i duszą się kilkurdzeniowe potwory. Tymczasem otdwarzacz z biedronki za 300pln mieli 4khd bez zająknięcia. Bo ma chip.
[#605] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@pawelini, post #604

Tylko - popraw mnie jeśli się mylę - współczesne karty graficzne też mają do tego "chip", wystarczy go "tylko" oprogramować odpowiednim sterownikiem. I to jest jedyna słuszna droga rozwoju.
[#606] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #605

Tak właśnie jest, rzecz w tym, że to jest IP i nie zawsze jest wystarczająca dokumentacja by to szybko, łatwo, tanio zrobić pod dowolny system. Dlatego też np. pierwsze wersje sterowników R600g (dla hd2k, 3k, 4k) na linux wcale nie wspierały UVD, a binarka od amd (fglrx) owszem wspierała, ale wykorzystywany był interfejs xvba którego mało co wspierało. Jak pojawił się wrapper z xvba do vaapi do dopiero było fajnie. Sterownik otwarty łatał brak obsługi UVD dekodowaniem na shaderach co było skuteczne, ale nieefektywne energetycznie. Dopiero jak AMD oddelegowało pracowników do pomocy w sterownikach open source to coś w tej kwestii ruszyło. Ale identycznie jest w ARM. Chipy mają dedykowany sprzęt do kodowania i dekodowania, ale większość ma zamknięte sterowniki do androida, a dokumentacja nie jest wystarczająco bogata by napisać własny ot tak, pstryknięciem palcami. Dlatego dla np. Allwinnera jest Cedrus.
[#607] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #606

Czyli bez unixa będzie tak samo źle jak na x86.
[#608] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #607

No to trudno, to będzie źle, nikt nie powiedział, że zawsze musi być dobrze.
[#609] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@ede, post #608

Wygląda na to, że nadal będzie można MorphOS instalować na powerbookach ;)
Apple przechodzi z x86 na ARM ;)
[#610] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@ch0mik, post #609

Jeśli chodzi o instalowanie na PowerBookach to nic się nie zmienia - MorphOS obsługuje wszystkie "srebrne" modele tych komputerów. Natomiast w kwestii MacBooków to wątpię, że kiedykolwiek wyjdzie wersja MorphOSa obsługujący ten sprzęt.
[#611] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@ch0mik, post #609

To raczej "życzenie" niż fakt, ale... też mam nadzieję Wszak o tym ten wątek ))
[#612] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #611

[#613] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #612

Trochę stary, ale bardzo fajny artykuł. Dzięki :)
[#614] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@ede, post #608

Na ppc jest fun bo to nie agd i jest integracja z softem 68k.
Jak ma być taniej ale nie lepiej ani szybciej a bez funu to po co?
Lepiej zostawić tak jak jest a na x86 czy arm używać uae.
[#615] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #614

Jak ma być taniej ale nie lepiej ani szybciej a bez funu to po co?


A jak będzie i taniej i lepiej i szybciej, to co?
[#616] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #1

Morphos na ARM czy innym procesorze takie dyskusje nie mają już znaczenia. Mos i Aos4 to niestety coraz bardziej martwe systemy. Jeszcze 10 lat temu było jakieś ożywienie, teraz ludzie odpływają, softu coraz mniej, sprzętu zero. Za późno o kilkanaście lat ze wszystkim. Ostatnio gadałem z zatwardziałym mosiarzem który wszystko robił na pegasosie, teraz mówi że pc win to jego główna maszyna, potem xbox, dopiero na trzecim miejscu mos na pegu zaraz obok atari xe. Tak to wygląda.
[#617] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Aurel, post #616

softu coraz mniej


Rozumiem, że oprogramowania nie przybywa tylko ubywa?

sprzętu zero


Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Mogę od ręki sprzedać Ci sprzęt pod MorphOSa w wyjątkowo okazyjnej cenie. A jeśli nie chcesz ode mnie to kup sobie tego, albo tego, albo tego, albo tego. Chyba, że wolisz laptopy, w takim razie czeka na Ciebie ten, ten czy choćby ten.
[#618] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Aurel, post #616

Jeżeli spojrzysz na to z punktu hobby, to nawet Atari xe czy Amiga 500 1 MB, nadaje się i ciągle jest żywa.

Więc gadanie że Morph OS czy Amiga OS 4x są martwe to bajki.

Nie jest to PC, ale zawsze można się nieźle zająć, bawić czy też po wkurzać.

Dla mnie to jest ciągle fajna zabawa.
Tylko jeden minus że nie ma chętnych programistów aby przeportować co nie co z x86 na te systemy.

Bo ciągle przeskakiwanie na nowy cpu nic nie da.
Bo Team się wysili, a potem znów bieda, bo nikt nic nie napisze na ARM czy inny.
[#619] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #618

619 postów o targecie, który nie jest w planach... heh
[#620] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Jacek Piszczek, post #619

To jest jak z medytacją.
Jeżeli dostatecznie dużo ludzi o tym będzie kontemplować, to się to ziści.
A Ty o tym się dowiesz ostatni.
Jacek to oczywiście żart w kontekście ARMa.
A może już tam coś się dzieje.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:39:40 przez WojtekX
[#621] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #618

Bo ciągle przeskakiwanie na nowy cpu nic nie da.
Bo Team się wysili, a potem znów bieda, bo nikt nic nie napisze na ARM czy inny.


Wydaje mi się, że przesiadka na AMD64 jak najbardziej coś da, a mianowicie - nie trzeba będzie się przejmować tzw. "endianess hell", które tak nas obecnie trapi.
[#622] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Jacek Piszczek, post #619

Z jednej strony 619 postów o wersji na ARM, która nie jest w planach, a z drugiej 619 postów o jednym z systemów NG, który jednak cieszy się zainteresowaniem. Myślę, że jakieś trendy z tej gadaniny da się dostrzec i MOSTeam może to wykorzystać. No i ogólnie złośliwi powiedzą nieważne jak, ważne, że gadają.
[#623] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Jacek Piszczek, post #619

szkoda... :(
[#624] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #1

[#625] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rgrg2, post #624

Ale wiesz, że jesteś już trzecią osobą w tym wątku, która trąbi o przejściu Apple na ARMy?

Swoją drogą - niezły clickbait. Tytuł:

Windows 10 na ARM Apple


A w treści:

W chwili obecnej wiemy, że Apple nie zamierza wspierać rozwiązania Boot Camp na komputerach z procesorami ARM
[#626] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #625

Brak obsługi Windowsa byłby dla Apple mało opłacalny a już na pewno Microsoftowi zależy aby taka obsługa była. Można więc niejako założyć że będzie wersja Windows ARM na komputery Apple z ARM-em.

Swoją drogą Apple przechodzące na ARM to jednak dobry powód aby jednak rozważyć ARM jako docelową platformę dla MorphOS-a. Można by jako pierwszy target dać Raspberry Pi 4 a potem z czasem próbować oprogramować komputery Apple-a tak jak obecnie obsługiwane są jabłka z PPC ok, racja
[#627] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #626

Spokojnie, powoli. Apple też zmieniało architekturę w takiej kolejności: 68k -> PPC -> x86 -> ARM. MorphOS ma za sobą pierwsze dwa kroki, w planach jest trzeci. ok, racja
[#628] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #626

Jest Windows 10 on ARM. Ale wiadomo, że appsy x86 jeśli działają to w emulacji i wolno. A appsy ARM - po co pisać na windowsa jak można na linuksa i mieć 100x większą bazę użytkowników? Tak samo MS przegrał w smartfonach z androidem i iOS. Jak dla mnie ciekawostka, ale taką też byłby MOS x86 czy ARM. Nie jest ciekawostką tylko dla ludzi którzy tego rzeczywiście potrzebują.
[#629] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #627

[#630] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #627

MorphOS to chyba był zawsze na PowerPC i z tego co mi oficjalnie wiadomo dalej jest na PowerPC
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem