[#301] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@hrw, post #298

Biorąc pod uwagę, że MorphOS używa jednego rdzenia i 2GB ram to przybędzie i jednego i drugiego ;D


Sprzet tez bedzie za pewne "szybszy" bo linuksowe czy windowsowe sterowniki dosc mocno odstaja "na plus".
[#302] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Krashan, post #300

Ale ja nie napisałem, że Janusz z Grażyną to target MorphOSa tylko, że do typowych amigowych możliwości trzeba dodać feature set dla Janusza z Grażyną, żeby typowi użytkownicy nie mieli powodów włączania wintela.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 18:21:27 przez michal_zukowski
[#303] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #302

do typowych amigowych możliwości trzeba dodać feature set dla Janusza z Grażyną, żeby typowi użytkownicy nie mieli powodów włączania wintela


Będzie skajpaj? ;)
[#304] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #302

trzeba dodać feature set dla Janusza z Grażyną, żeby typowi użytkownicy nie mieli powodów włączania wintela
WebRTC w przeglądarce i drivery do kamerek z AliExpress...
[#305] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Krashan, post #304

Ja bym chciał żeby był WebRTC, to jedna z ciekawszych technologii przeglądarkowych, ale czy będzie tego nie wie nikt.
[#306] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Krashan, post #304

Ale co w tym złego? Teraz TV na tym jedzie i nikt nie narzeka...
[#307] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@swinkamor12, post #288

Przecież i tak większość pecetów nie będzie obsługiwana. Do poprawnego działania potrzebujesz sterowników chipsetu, grafiki, dźwięku, sieci, dysku, usb i czego tam jeszcze.

Raczej jak ktoś kupi nowy sprzęt tylko dla MOSa to nie będzie zainteresowany instalowaniem tam innych systemów. Zapewne każdy i tak już ma jakiś komputer na którym robi to na czego na MOSie się nie da i dalej go może używać.
[#308] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #262

Z PC jest ten problem że nikt randomowy MorphOSa nie wypróbuje więc i się na niego nie skusi. Maki PPC dawały taką opcję a nawet MorphOS był zacną opcją na ożywienie takich komputerów.

Czy ludzie z randomu kupowali licencje to nie wiem ale być może czasem się to zdarzyło. Przy MorphOSie na konkretną egzotyczną konfigurację PC nie będzie to praktycznie możliwe. Ktoś będzie musiał konkretnie chcieć używać MorphOSa czyli już go znać aby inwestować w nowy komputer. Szczególnie jak nie będzie super tani a taki nie może być bo przecież targetem nie jest jakiś HDMI stick ani tani Dell z demobilu...

Raspberry Pi 4 daje możliwość że ludzie będą wypróbowywać alternatywne systemy operacyjne. Jest to tutaj banalnie proste więc czemu nie. Jest to też platforma bardzo popularna i sporo się takich komputerków sprzedaje, szczególnie ostatnio gdy jest wystarczająco mocy obliczeniowej i pamięci aby dało się przyjemnie coś porobić.
[#309] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #305

Są jakieś strony, na których WebRTC działa z Safari? Jak na razie wszystko z tego, co widzę, jest Chrome-only... Na PPC to imho nie ma sensu.
[#310] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Jacek Piszczek, post #309

Jak na razie wszystko z tego, co widzę, jest Chrome-only...
W Firefoxie WebRTC działa bez problemów.
[#311] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #306

Ale co w tym złego? Teraz TV na tym jedzie i nikt nie narzeka...
Doszukiwałeś się ironii tam, gdzie jej nie było.
[#312] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #308

Nie bardzo rozumiem, uważasz, że jak ktoś został z iMac czy PowerMac to szukał alternatywnego systemu, znajdował MorphOS i go instalował? Czy jak? Bo mnie się widzi, że ktoś przeczytał coś o MOS, poczytał jaki jest sprzęt potrzebny i taki kupował by odpalić MOSa, a nie w drugą stronę, że miał sprzęt, nie wiedział co z nim zrobić i instalował MOSa. Debian iirc supportował Linuksa PPC do 2017r. Nie wydaje mi się aby MOS był tą lepszą opcją dla kogoś szukającego sposobu "ożywienia" tych starych makówek.
[#313] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #312

No nie jest to co prawda duży problem ale fakt faktem że nikt spoza środowiska nawet takiego systemu nie sprawdzi.

Chociaż z drugiej strony jest jeszcze VM... pomysł
[#314] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #313

A ja myślę, że niektórzy powinni już głowę z chmur wyciągnąć. Żaden amigowy sprzęt nie wyjdzie poza community. Żaden amigowy system nie wyjdzie poza community. Żadna amigowa gra nie wyjdzie poza community. Więc nowy sprzęt, nowy system, nowe gry - robimy DLA SIEBIE, a nie by zdobywać nowe rynki. Mogą być co najwyżej postacie wracające do gry gdy zobaczą coś dla siebie odpowiedniego. Tak mogło wrócić wcześniej parę osób widząc MOSa i AOS4. Tak mogło wrócić wcześniej parę osób widząc Vampire. Tak może wrócić parę osób widząc MOS x86. Ja myślę, że największe znaczenie będzie miało to jak MOS na tym x86 ostatecznie będzie działał. Bo wielu co teraz psioczy może się zreflektować jeśli będzie działać dobrze, wielu co teraz ma hype może się zreflektować jeśli będzie działać słabo.
1
[#315] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #307

Zapewne każdy i tak już ma jakiś komputer na którym robi to na czego na MOSie się nie da i dalej go może używać.


Ale co będzie mógł robić na MOSintelu czego nie może robić na swoim codziennym komputerzepomysł

I w czym MOSintel będzie lepszy od Win/LInux czy macOS. Oprócz nostalgii i sentymentu użytkowników PPC bo Ci zapewne kupią licencję.


Tak że grupka zawracających Wisłę kijem zapewne się znajdzie ale co dalej. To będzie Baby Boomer PC
tak poniekąd :)

Czyli BBPC prawie jak PPC pomysł

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 10:09:23 przez tWINpIX
[#316] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@tWINpIX, post #315

I w czym MOSintel będzie lepszy od Win/LInux czy macOS.

Absolutnie w niczym, tak samo jak teraz MorphOS nie jest "lepszy" od macOS PPC. Pod macOS mam Office 2008, Photoshop, iMovie itp. Co nie zmienia niczego, bo macOS uruchamiam niezmiernie rzadko, po prostu wolę morphos-a.

Oprócz nostalgii i sentymentu użytkowników PPC bo Ci zapewne kupią licencję.

HOBBY - to się nazywa HOBBY. Lubię morphosa, bo lubię AmigaOS ( w moim przypadku wersje 68k), z tą drobną różnicą, że MorphOS jest nowocześniejszy, mniej zawodny itd. od AmigaOS 3.9 ( bo taką używałem )

I jak mam mieć możliwość instalacji MorpOS na x86 to będę zadowolony. Nowoczesna platforma, szybsza od PPC G5, mniej prądu pożera itd. Jak dla mnie same zalety.
[#317] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@tWINpIX, post #315

Są dwa argumenty przemawiające za x86 dla MOS'a, będzie szybszy i nie będziesz musiał trzymać drugiego komputera dla swojego ulubionego systemu. Nie rozumiem tego ślepego brnięcia w porównanie do W10/Linux/MacOS, przecież to nie o to chodzi.
[#318] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@sanjyuubi, post #317

nie będziesz musiał trzymać drugiego komputera dla swojego ulubionego systemu


Pod warunkiem, że da się uruchomić na Macach z intelem... Nie wszyscy mają pc... i nie chcą mieć.
[#319] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #318

Mac to nie PC? Bez urazy, ale takie stwierdzenie to objaw krótkowzrocznego fanatyzmu będącego skutkiem przeprania rozumów przez Apple, w swej ideologii padli ofiarą własnej polityki do tego stopnia, iż twierdzą, że naprawa ich komputera w nieautoryzowanym serwisie powoduje jego konwersję w PC (niezła propaganda, PC to samo zło, fani Apple aż drżą ze strachu na samą myśl, że ich Mac zmieni się w PC jak mu ktoś poprawi wygięty pin od złącza matrycy w nieautoryzowanym serwisie zamiast wymieniać całą płytę główną i matrycę w serwisie Apple, aż miło pomyśleć, że Apple uważa swoich klientów za debili). Poza tym, co za różnica? Jak coś się może uruchomić na składaku, to i może na Mac'u (i nawet o tym myślałem ze względu na ograniczoną liczbę konfiguracji). Nigdzie nie wykluczałem Mac'ów na które jest W10/Linux/MacOS, nie użyłem słowa PC, mówimy o platformie docelowej x86 jako takiej, nowoczesnym naczyniu do którego może przeskoczyć MOS z konającej platformy. To, że jesteś zagorzałym fanem Apple i wrogiem składaków nie ma tu nic do rzeczy.



Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 14:54:39 przez sanjyuubi
[#320] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #318

O, jakby się dało na moim iMac i5 21,5 cala to byłoby idealnie :)
[#321] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@luk, post #320

No, wątpię że będzie tak fajnie z obsługą różnorodnego sprzętu jak myślicie. Z tego co wiem to mają być dwie konfiguracje desktop (jedna "power" i jedna "budżet") i ze dwie laptopowe i to koniec. Chyba że ktoś zechce na maszynie wirtualnej odpalać.
[#322] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Jacek Piszczek, post #309

A to nie działa?
https://webrtc.github.io/samples/
Ostatnie Safari wg. changeloga ma prawie pełne wsparcie. Czyli powinny działać audio, video i data channele. Nie wiem co z udostepnianiem pulpitu, ale w sumie jakby sam dzwięk działał to i tak by było dobrze. W webrtc jest takie cudo jak adapter.js i on powinien ogarniać zależności między przeglądarkami, szczególnie że jak patrzyłem to Safari obsuguje tylko ostatnie APi do webrtc, więc może dlatego strony nie działały.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 15:44:27 przez michal_zukowski
[#323] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #321

Czyli któryś z współczesnych Mac'ów byłby do tego najrozsądniejszą opcją, jako że występuje ich w miarę dużo w ściśle określonej konfiguracji.
[#324] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@X-Type^HVR, post #318

Wiesz, że nowe Maki kosztują krocie? Przesiadka na x86 czy ARM ma dać możliwość kupienia nowego sprzętu w ludzkich cenach.

Jaki sens będzie mieć kupowania Maka x86 czy ARM (jak już wyjdą) dla hobbystycznego systemu, skoro za te pieniądze będzie można kupić AOX5000 z PPC? Żadnego.

Wbrew pozorom taki MacOS (mimo swojej "zarąbistości") nie obsługuje wszystkiego (kaprys urzędników, którzy pewne rzeczy pozwolą uruchomić pod Windows), więc argument, że go wykorzystam zamiast Windows czy Linuksa można podważyć.

Ja się cały czas zastanawiam, czy mamy szansę na obsługę kart graficznych, czy jest za czym gonić, bo do przeglądarki, odtwarzacza filmów/muzyki, emulacji UAE i gier nowych, hobbystycznych 2D/3D integry wystarczą. (moim zdaniem )

I tu warto zastanowić się czy chcemy taniego, cichego, malutkiego lub przenośnego sprzętu (wielkości Maka Mini, Laptopa)?

Moim zdaniem tak i dlatego warto rozważyć jeszcze prócz AMD układy Intela, bo wbrew "nienawiści" do tego producenta, ma on bardzo dobrze dopracowane stery do Linuksa, (a to z nich będą korzystać teamy przy portowaniu systemu na architekturę, po co wymyślać koło na nowo) niestety ma też monopol na rynku i pewnie długo to się nie zmieni.

Konkluzja (moim zdaniem)
Tanio, łatwo dostępny będzie sprzęt z wbudowanym lub nie procesorem Intel x86 UHD lub z AMD APU. Nie wiem jak w tym porównaniu wypada RPi4 z ARM lub inny sprzęt z ARM.

To co kiedykolwiek powstanie na nasze retro systemy, nie wykorzysta tych nowoczesnych układów graficznych i GB pamięci GDDR. A producenci będą za jakiś czas porzucać modele 4 GB na rzecz większych skoro ma się dokonać pełna rewolucja 4K.

My pogódźmy się FHD lub HD Ready i wtedy ww. integry wystarczą. A i pracy powinno być mniej, bo rzadziej zmieniają coś w takich układach, częściej pojawiają się nowe samodzielne konstrukcje (układy, karty graficzne).

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 17:36:07 przez KM_Ender
[#325] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@sanjyuubi, post #319

Chyba trochę Cie zabolało, albo jakieś kompleksy masz? Nigdzie nie napisałem, że Mac to nie pc (PC jako komputer osobisty). Walisz jakimiś stereotypami, legendami jako to złe Apple ma userów za debili itp. Akurat źle trafiłeś, bo nie jestem jakimś fanatykiem, tylko długoletnim, świadomym użytkownikiem tej platformy (tak samo jak kiedyś świadomie wybrałem Atari, czy Amigę). I prywatnie i zawodowo. Więc trochę powstrzymaj swoje wycieczki do rzekomego fanatyzmu...

Chodziło mi o konkretny przypadek, bo o nim tutaj mowa: czy nowy MorphOS pójdzie na platformie x86, czyli konkretnie na Macu. Jeżeli tak, to ok. Jeżeli nie, to napisałem tylko, że nie kupię dodatkowego sprzętu pod MorphOSa (laptop pc, stacjonarka itp).

Jedyny wyjątek to platformy takie jak RaspberryPi, oparte na ARM - małe, poręczne i stosunkowo tanie :)

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 17:55:03 przez X-Type^HVR

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 17:55:53 przez X-Type^HVR
[#326] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #324

Wiesz, że nowe Maki kosztują krocie? Przesiadka na x86 czy ARM ma dać możliwość kupienia nowego sprzętu w ludzkich cenach.


Właśnie o to chodzi - przesiadka na ARM - ok (RaspberryPi itp), a przesiadka na x86 już niekoniecznie. Chyba, że taki MorphOS zadziała na dowolnym (no "prawie", wiadomo, że nie może na wszystkim) Macu x86, pc i czym tam jeszcze - wtedy to będzie miało sens.

Jaki sens będzie mieć kupowania Maka x86 czy ARM (jak już wyjdą) dla hobbystycznego systemu, skoro za te pieniądze będzie można kupić AOX5000 z PPC? Żadnego.


Zgoda.

Wbrew pozorom taki MacOS (mimo swojej "zarąbistości") nie obsługuje wszystkiego (kaprys urzędników, którzy pewne rzeczy pozwolą uruchomić pod Windows), więc argument, że go wykorzystam zamiast Windows czy Linuksa można podważyć.


W drugą stronę też to działa Windows też nie obsługuje wszystkiego itd...

Ja się cały czas zastanawiam, czy mamy szansę na obsługę kart graficznych, czy jest za czym gonić, bo do przeglądarki, odtwarzacza filmów/muzyki, emulacji UAE i gier nowych, hobbystycznych 2D/3D integry wystarczą. (moim zdaniem )


Dokładnie! Jeżeli tylko MorphOS będzie już działać na kilku platformach x86. Mi ogólnie chodzi o to, że kupowanie kolejnego laptopa pc do MorphOSa nie ma sensu, ale jeżeli zadziała na jakimś Macbooku x86 to super. Wtedy to ma większy sens.

Moim zdaniem tak i dlatego warto rozważyć jeszcze prócz AMD układy Intela, bo wbrew "nienawiści" do tego producenta, ma on bardzo dobrze dopracowane stery do Linuksa, (a to z nich będą korzystać teamy przy portowaniu systemu na architekturę, po co wymyślać koło na nowo) niestety ma też monopol na rynku i pewnie długo to się nie zmieni.


Pełna zgoda. Wspominam często o ARM, bo widać, że w przypadku "lżejszych" konstrukcji m.in. Apple będzie je prawdopodobnie pchać np. w MacBooki... Poza tym mamy RaspberryPi 4, które przy 4 czy 8GB ramu też jest fajnym komputerkiem do hobby.
[#327] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #321

Mi się marzy np. taki MacBook Air do MorphOS - mały, poręczny itd. I nie wirtualki - normalnie instalowany os, jak to teraz ma miejsce na PPC (PB).
[#328] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@sanjyuubi, post #317

Mnie śmieszy to ślepe brnięcie w nieporównywanie mos na x86 do win/lnx/osx.
Takie wmawianie se "nie to wcale nie jest pc nie moge na tym uruchomić win/lnx/osx i zrobić wszystko sto razy szbciej".
Zawsze mnie to strasznie śmieszyło przy arosie.
[#329] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@recedent, post #321

Czyli mos team twardo idzie drogą arosa.
Będzie tak samo wolne jak ppc, będzie tak samo przestarzałe jak na ppc, będą wszystkie problemy z ppc jak właśnie problemy z hardwarem i sterownikami.
I oczywiście oczekuje że sie z tego nie będziemy śmiać.
Ludzie dajcie se spokój. Szkoda pracy, szkoda czasu.
[#330] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@KM_Ender, post #324

Jakiej nienawiści?
Wszyscy lubią x86.
To nie czasy w98 czy milenium.
Po prostu używanie jakiś dziadowskich systemów operacyjnych typu aros albo podobne
to od czasu Windows 2000 nie ma sensu.
Cały czas mam nadzieje że MOS team przejrzy na oczy i to nie będzie gorsze uae jak aros na x86.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem