[#91] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@stefkos, post #88

Watek jest o MorphOSie to chyba wystarczy.


Nie wystarczy, skoro naturalnie schodzi do porównań do innych NG, np Arosa.
A ja odniosłem się do swojej wypowiedzi #81 i porównania do Amiga OS4,
gdzie przecież były próby tworzenia amigowego firefoxa przez etatowych programistów,
którzy przy tym polegli.
Nie obchodzą mnie śmieszne boje czerwonych z niebieskimi.
.
[#92] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #91

A mi chodzi o to że jak się ma system i poświęca się czas na jego unowoczesnianie, to można pod niego coś innego tworzyć. Tak robi nawet MS od Windowsa. Nawet płatne... Nawet MS zrobił sobie ciągle rozwijanego Internet Explorer.....
[#93] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #92

Nawet MS zrobił sobie ciągle rozwijanego Internet Explorer.....


... ktorego nowe wcielenie, przegladarka Edge, przechodzi na silnik Chromium...
[#94] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #91

Były to dodajmy próby udane, mieliśmy Firefoxa w wersji 3.5 a potem 4.1. Program istnieje i można go pobrać. Nawet dziś pomimo iż młodością nie grzeszy można znaleźć przykłady stron, które lepiej obsługuje niż o kilia lat późniejszy Odyssey.

Niejednokrotnie miałem przyjemność prezentować go publicznie, choćby na AmigaX Party w Warszawie, co widać na tym filmie (od 11 minuty).



A porównywanie Morphosa z AmigaOS jest rzeczywiście nie na miejscu, bo to zupełnie inna para kaloszy. Tam faktycznie od czasów Blendera którego sportowali w połowie ubiegłej dekady, portu żadnego dużego programu nie było. Od tego czasu w przypadku AmigaOS 4 takich portów było kilkadziesiąt.
[#95] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@WojtekX, post #92

Nawet MS zrobił sobie ciągle rozwijanego Internet Explorer


Nawet MS? Smiech
MS bez wątpienia może,
zatrudnia jakieś 10tys. razy więcej pracowników
i dysponuje zapewne miliony razy większymi finansami.
Jeśli pomyliłem rząd wielkości, nie będę się kłócił ;)
.
[#96] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #95

Nawet MS? Smiech
MS bez wątpienia może,
zatrudnia jakieś 10tys. razy więcej pracowników
i dysponuje zapewne miliony razy większymi finansami.
Jeśli pomyliłem rząd wielkości, nie będę się kłócił ;)


Albo Apple, ktorego Safari uzywa silnika WebKit :)
[#97] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@mschulz, post #96

Mufa potwierdza, że na AmigaOS4 jest udany firefox, są porty, wszystko OK,
można więc powrócić do sedna tematu; MorphOS na ARM,
przeglądarka to pikuś, office zapewne też, więc niepotrzebnie namieszałem.
.
[#98] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@rePeter, post #97

Był udany Firefox bo od czasu zapowiedzi tabora (2015 rok ) programiści zatrudniani przez hyperion nie są w stanie zmontować pakietu biurowego czy nowej wersji przeglądarki Firefox właśnie, a wszystkie porty które zrobili dawno temu są aktualnie nie rozwijane i przestarzałe
[#99] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Pico121, post #98

To jest oczywiście prawda że nie ma aktualnego portu Firefoxa, natomiast prawdą jest też fakt iż programiści AmigaOS byli jedynymi, którym ta sztuka udała się w przeszłości i jakoś koledzy, co to teraz mają przechodzić na ARM nie wykazali się w temacie niczym, mimo iż źródła TimberWolfa zostały udostępnione.

Dwa, nauczony doświadczeniami, nie będę na 100% przesądzał iż wyczekiwany pakiet biurowy na pewno się pojawi, jednak biorąc pod uwagę zerowe dokonania kolegów od MOSa czy Arosa i mimo wszystko jakieś niepubliczne kompilacje od czerwonych, można bez ryzyka przyjąć tezę że nikt inny niż programiści AmigaOS, pakietu Libre Office do amigowej (czy okołoamigowej) niszy nie dostarczy.

Trzy za Tabora, to bym mniej winił programistów AmigaOS, a bardziej producenta sprzętu. Znowu mogę napisać co powyżej, nikt inny niż tylko programiści AmgaOS, systemu operacyjnego na tę maszynę nie jest w stanie dostarczyć (ostatnio nawet opiekunowie Debiana się wycofali).

Oczywiście ktoś może powiedzieć, dobrze, ale programiści Morphosa, w zamian potrafili dostarczyć system na stare Maki. Chciałbym jednak zauważyć że programiści AmigaOS 4 również opracowali system na te komputery, tyle tylko że Hyperion biorąc pod uwagę racjonalne przesłanki nie zdecydował się na komercyjne wdrożenie projektu "Moana".

Reasumując wszstko co w tej niszy najlepssze reprezentowane jest przez oficjalny AmigaOS.
[#100] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@MUFA-amigaone-pl, post #99

Nie wiem jak to z tymi programistami jest, ale jak pytałem Trevora dlaczego jeszcze nie jest Tabor dostępny to się tylko odparł z przekąsem, "sterowniki..." - czyli jacyś programiści.
Albo o co innego mu chodziło ? ;)
[#101] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #71

Pojedynczy wątek Cortex A72 z Pi4 1.5GHz powinien być wydajniejszy od PowerPC G5 1.8GHz. Poza tym raspberrkę można ustawić na 2GHz i śmiga elegancko szeroki uśmiech

Niech nawet będzie porównywalna wydajność, przecież nie o to chodzi...
RarpberryPi to komputerek który ma ogromną popularność i to nie jest ostatni model. Można wrzucić dosłownie wszędzie, nawet do obudowy po zepsutej Amidze i podłączyć klawiaturę, stację dyskietek itp.

A maki już się powoli wyczerpują. Są modele 2.7GHz. Nawet mam takiego z 2x G5 2.7GHz i ... bez modyfikacji chłodzenia nieużywalne, nie mówiąc że to ogólnie ogromne jest i ciężkie... i mają wydajność gorszą od typowego telefonu czy właśnie mini-komputerka zabawki.

RaspberryPi jest zwyczajnie fajne. Z chęcią bym widział tutaj MorphOSa i taki port myślę pomógłby spopularyzować ten system.

Natywny MOSowy soft?
Od tego byłaby emulacja a najważniejsze programy typu przeglądarka internetowa, player video itp to by się przecież porty szybciej zrobiły niż rozwój ich na PowerPC aby doprowadzić do dobrej używalności. Przeglądarka na AROSa x86 przeportowana z MOSa z automatu dostała JIT dla JavaScript i w VM miała wyniki jak natywna wersja na Windowsa. Webkit na ARMa ma też JIT a na PowerPC można zapomnieć.

Biorąc właśnie software i poczynione optymalizacje na ARM jest to zdecydowanie lepsza architektura aby na niej być. PowePC jest martwy od kilkunastu lat.
[#102] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@MUFA-amigaone-pl, post #99

Wszyscy wiemy że programiści AmigaOS4 są da best.
Dwa rodzaje pytań:
1. AOS4 to MOS? Albo jest plan połączenia tych systemów? Oprogramowanie AOS4 można uruchomić w MOSie aby się o nie martwić?
2. AOS4 przechodzi na ARM albo są plany albo w ogóle jest to requestowane przez kogokolwiek?

Nie? To poprosiłbym pana o jak najszybsze zGTFOutowanie się z tego tematu z AOSem4 zanim się zrobi kolejne bagno
[#103] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #101

Pojedynczy wątek Cortex A72 z Pi4 1.5GHz powinien być wydajniejszy od PowerPC G5 1.8GHz

Tak średnio wychodzi to z samych ALU i FPU, jasne, szybszy podsystem pamięci, "mądrzejsze" przewidywanie rozgałęzień itp. ale nie spodziewałbym się fajerwerków. Wyniki przeprowadzonych testów nie napawają takim optymizmem. Tak, jest "parę" lat różnicy, ale porównujemy RISCa który prawie od zawsze był nastawiony na energooszczędność do RISCa który od zawsze był nastawiony na wydajność. I to co ta ponad dekada przyniosła, to że pierwszy zużywa kilka wat, a ma 4-8 rdzeni, zintegrowany kontroler pamięci i grafikę, a ten drugi jest samym procem i zużywa kilkadziesiąt.
[#104] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@XoR, post #102

To poprosiłbym pana o jak najszybsze zGTFOutowanie się z tego tematu z AOSem4 zanim się zrobi kolejne bagno


Ależ oczywiście, zgadzam się zupełnie, zwłaszcza że nie ja temat ze wstawkami o programistach i Firefoksie zacząlem. Gdyby nie to że jako propagator mojego ulubionego systemu, czuje się w obowiązku prostować fałszywe informacje rozpowszechniane na tematy związane z AmigaOS 4, w ogóle nie zabierałbym w tym temacie głosu. To nie moja sprawa kto, na jaką architekturę przychodzi.Tak więc panowie trzymać się tematu nigdy nie mieszać AOS4 z MOSem i powodzenia w przechodzeniu na ARMy. Kto nie ryzykuje nie pije szampana!

Z mojej strony EOT.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 10:17:12 przez MUFA-amigaone-pl

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 10:17:44 przez MUFA-amigaone-pl
[#105] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@abcdef, post #103

Tu nawet nie chodzi o obecną wydajność. Pułapką x86 jest mnogość konfiguracji do obsłużenia, pułapką PPC brak perspektyw na rozwój, a na ARMowych SBC masz po prostu daną konfigurację na sztywno, można ją oprogramować od A do Z i zamknąć jej temat uznając że sterowniki są satysfakcjonująco stabilne i cześć.

I tak, sam bym pewnie poklikał w MOS na ARM z samej ciekawości, bo raspi u mnie w domu jest w liczbie mnogiej, a organizować sobie maka żeby pobawić się nie wiadomo ile (kto wie, czy mi się to spodoba, czy po 5 minutach stwierdzę że to nie dla mnie?) to jednak przedsięwzięcie wymagające większego samozaparcia. Myślę że ludzi z podobną motywacją jak ja jest więcej, więc chyba największym argumentem jest to, że port na popularnego ARMa oznacza większą promocję OSu. No i mocniejsze wersje ARMowych SBC wychodzą trochę częściej niż względnie tanie komputery ppc ;)

Już raz ten temat poruszaliśmy na ppa i stanowisko niebieskich było niezbyt entuzjastyczne do tego pomysłu, więc nie będę za bardzo drążył - niech się bawią jak lubią. Co nie zmienia faktu że trzymam kciuki za @mschulz, który pracuje nad portem AROSa na RPi, tylko ostatnio trochę ugrzązł.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 10:34:55 przez teh_KaiN
[#106] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@teh_KaiN, post #105

MorphOS Team nie może sobie pozwolić na poświęcanie czasu na port na Arma na RPi3/4 bo ktoś sobie chce poklikać raz i odłożyć na półkę. Tak naprawdę port na Rpi nie daje nic w zamian aktualnym posiadaczom (nie licząc mniejszego poboru prądu). To po prostu nie ma sensu. Ani procek nie jest szybszy, ani nie będzie 3D out of the box. Maki mini kosztują 200 zł, jak ktoś chce mieć MorphOSa to sobie komputerek niewiele większy niż RPi3 kupi.
[#107] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #106

Ament :)
[#108] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@waldiamiga, post #107

A i tak 90% proc amigowiec woli wybielać pięćsetki perhydrolem i tego żaden port żadnego systemu NG nie zmieni. I to jest ament.
[#109] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@twardy, post #108

To wszystko prawda, z tym jakieś 500-1500 osób interesujących się MorphOsem jest wystarczające dla Teamu żeby cokolwiek robić. Jakby to było max. 200 osób to już faktycznie trochę szkoda poświęcać na to czas, natomiast na razie lepiej poświęcić czas dla tych , którzy uruchomią system 2 razy na tydzień niż dla dziesiątek innych, którzy raz odpalą i zapomną.
[#110] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #106

Tak naprawdę port na Rpi nie daje nic w zamian aktualnym posiadaczom (nie licząc mniejszego poboru prądu)


Poboru prądu, mniejszych gabarytów, dostępności fabrycznie nowego sprzętu, a także perspektyw rozwoju.

Swoją drogą, śmiesznie to wygląda. Kilka miesięcy temu mieliśmy narzekanie, że Raspberry Pi 3 jest od starych kloców PPC dużo wolniejszy. Dzisiaj mamy narzekanie, że Raspberry Pi 4 oferuje wydajność tylko na poziomie w/w starych kloców. Ciekawe, na co będzie narzekanie przy Raspberry Pi 5... bo na Raspberry Pi 6 to pewnie MOSem będzie się można w miarę wygodnie bawić pod QEMU.

Poza tym, zapominasz o jednym - pokazując MorphOS'a tutaj (choćby jako wersję demo, która działa przez np. 30 minut) pokazujesz go nie tylko potencjalnym użytkownikom - pokazujesz go potencjalnym klientom i potencjalnym PROGRAMISTOM, którzy bez tego nigdy by o zabawie MorphOS nawet nie pomyśleli. Brak programistów = brak oprogramowania.
[#111] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Cedrat, post #110

Dalej nie widzę logiki w Rpi3, 4, 5

Jest tylko dwóch nieskopoziomowych sprzętowców w MorphOS Teamie i jak dla mnie z uwagi na aktualnych użytkowników cała para powinna iść w ukończenie shaderów i wsparcie dla nowszych niż R700 radeonów.

Po drugie następnie cała para powinna pójść w X64 w dowolnej postaci.

Argument o wielkości jak dla mnie chybiony. Mac mini nie jest dużo większy niż Rpi3 i dla samego pobawienia się MorphOSem w zupełności wystarczy. Ludzie ściagający MorphOSa dla RPi3 raczej nie będą spędzać setek godzin na uczenie amigowego api + rozszerzenia morphosowe.

ps. oczywiście jeśli ktoś ma inne zdanie to zawsze można zrobić bounty na przeniesienie MorphOSa na ARMa.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 18:52:10 przez michal_zukowski
[#112] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #109

Raspi ma 20mln osób na świecie załóżmy że 2mln usłyszy o morphos a 10% z tego go zainstaluje Potem 10 % z tego kupi licencję to daje 20tys licencji czy około 20 razy tyle co napisałeś więc twoją logikę można o kamień rozbić
[#113] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Pico121, post #112

Tak z 1000x przeszacowałeś.
[#114] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Pico121, post #112

Propozycja X64 to według Ciebie brak logiki? Ilu jest userów X64? Z 2 miliardy?
[#115] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #114

Patrz na który post odpowiadalem
[#116] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #111

jak dla mnie z uwagi na aktualnych użytkowników cała para powinna iść w ukończenie shaderów i wsparcie dla nowszych niż R700 radeonów.

Ament! Zgadzam się w 101%, bo mimo iż nie jestem programistą, to chyba zdaje sobię sprawę ogromu pracy nad przepisaniem systemu na inną architekturę. Pozdro Rzookul.
[#117] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #114

X86-64 to olbrzymia ilość konfiguracji do przetestowania i producenci co chwilę wypuszczający nowe wersje swoich sprzętów, które szybko zastępują starsze wersje. Taki AROS nie był sobie w stanie z tym poradzić. Przy Raspberry Pi problem jest mocno ograniczony. Poza tym w przypadku ARM prawdopodobnie odpada problem endianness - większość modeli może używać zarówno Big Endian, jak i Little Endian.
[#118] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@Cedrat, post #117

X86-64 to olbrzymia ilość konfiguracji do przetestowania


Ale i wydajność jakby nieco większa niż na "malince".
[#119] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@michal_zukowski, post #114

... ale x64 to PC, a dla wielu "PC to syf", wiec do migracji bedzie wymyslane wszystko byle nie PC...
[#120] Re: MorphOS na ARM - czemu nie?

@mccnex, post #119

Śmiem twierdzić, że u przytłaczającej większości z tych, dla których "PC to syf" komputery z procesorami x64 przeważają liczebnie w ich gospodarstwie domowym.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem