kategorie: Amiga Classic, Efika, eMac, iMac G5, Mac mini, MorphOS 1.4.x, MorphOS 2.x, MorphOS 3.x, Pegasos, Pegasos II, PowerBook, PowerMac, Programy
[#151] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@Don_Adan, post #149

Co do przegladarki to podobno najnowszy IBrowse jest duzo szybszy na 68030 od wersji poprzedniej.


A jak wspaniale renderuje strony internetowe...

[#152] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@recedent, post #151

Jak na 68030 AGA to nienajgorzej. Ktos moglby odpalic na Warp 68060 100MHz RTG i wtedy mozna byloby porownac. W kazdym razie chodzilo mi o to, ze jednak w martwym jak dla mnie Ibrowsie cos sie zaczelo dac.
[#153] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@hrw, post #150

Sonnet jest na PCI a nie jest Radeonem, kontrolerem sata ani soundblasterem ;) Problemy PCI w Amidze klasycznej są jakimś hamulcem do wydajności tego rozwiązania. Takiego hamulca nie byłoby gdyby cyclone V miał wyprowadzone pcie, bo dostęp pcie-softcore, pcie-saga, pcie-mem byłby ultraszybki :P
[#154] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@Jacek Piszczek, post #148

W takim zastosowaniu to prościej by było bezpośrednio wrzucić ARM-owy SoC i tego użyć ok, racja x86 nie ma przewagi jeśli chodzi o optymalizację przeglądarek internetowych vs. ARM (w trybie little endian)

Ale jakkolwiek by to było zrealizowane to trzeba by na to ogromnego nakładu pracy, zarówno na sprzęt jak i software a ostatecznie większość ludzi będzie kręciła nosem i wolała jakieś turbo na 030 aby byle WHDLoad działał

Tak jak jest obecnie, czyli rdzeń 68080 + co tam się da wrzucić do FPGA użytecznego to chyba najsensowniejsze rozwiązanie. W końcu od samego początku chodziło o to aby to procesor 68K był szybki i to on zajmował się obliczeniami które do procesora należą.
[#155] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@XoR, post #154

Prościej jest wyrzucić FPGA.
[#156] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@hrw, post #150

Przecież główny ból Amigi to transfer na poziomie 5 do 10 MB/sek.
A PCIEX, oferuje 250 MB do gigabajty/na sek.
Wiec rozmowa CPU z chipsetem i grafika jest już na innym poziomie.
Zapewne nad tym już ktoś pracuje.
[#157] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@WojtekX, post #156

Z prawdziwym chipem Amigi to szybciej już nie będzie
A w środku samego FPGA to chyba specjalnych ograniczeń prędkości i tak nie ma.

Tak popatrzyłem na wampirzą stronę i wygląda to jak kiedyś Natami czyli SAGA jest i w ogóle. Nawet jakby więcej funkcji ma obsługiwać niż kiedyś mówiono że będzie. No wydaje mi się że już kart na PCI-E nie ma tam potrzeby podłączać.
[#158] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@XoR, post #157

Dokładnie tak, biorąc pod uwagę, że kontroler pamięci jest w FPGA i obsługuje szybszą pamięć niż taktowanie softcore procesora to tych cykli jest dużo więcej niż potrzeba. Dzięki temu wystarczyło trochę logikę pomieszać i et voila - chipset z dostępem do dużo większej przestrzeni RAM (niż 2MB), dużo szybszy dostęp do pamięci i nawet mimo współdzielenia z procesorem to pamięć jest na tyle szybka, że ani softcore, ani chipset nie czeka na dostęp.
Tyle, że to nijak się ma do problemu ze zwyczajnym brakiem mocy obliczeniowej by uciągnąć w rozsądny sposób przeglądanie www z wszystkimi wodotryskami. Cyclone V serii E na którym zbudowane są wszystkie vampire nie ma natywnych pcie. Nie ma też HSP. Nie ma i nie będzie karty na PCIE. Nawet "akceleratora obliczeń". Na tym zakończmy temat, bo reszta dyskusji to aktualnie sci-fi, dużo sci, ale jeszcze więcej fi ;)
[#159] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@WojtekX, post #156

Przecież główny ból Amigi to transfer na poziomie 5 do 10 MB/sek.


Straszne ogólniki, ale domyślam się, że chodzi Ci o transfer np przez szynę Zorro3?

Szybsze rozwiązania znane są w Amidze już od ponad 20 lat-> patrz BlizzradPPC/CSPPC i złącze dla grafiki lub mostka PCI ok, racja
[#160] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@BULI, post #159

Wow, w porywie 14-18MB/s dla 1200, niby 50MB/s dla 4000 ;) To jest czad :D
Specyfikacja PCI 133MB/s ;) Krótko mówiąc... i tak sssssssie :P
[#161] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #160

Wow, w porywie 14-18MB/s dla 1200, niby 50MB/s dla 4000 ;) To jest czad :D
Specyfikacja PCI 133MB/s ;) Krótko mówiąc... i tak sssssssie :P


Jeśli tak Cię podnieciła specyfikacja PCI to pewnie jeszcze nie widziałeś spec AGP lub PCIe

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 08:06:49 przez BULI
[#162] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #160

Te wartości to i tak są teoretyczne. Zobacz sobie np. na komputer Amiga ONE X5000. Przecież masz tam szynę PCI-express ale oprogramowanie z niego nie korzysta albo nie wykorzystuje potencjału w pełni.

Innymi słowy kluczowe jest oprogramowanie i sterowniki a nie sprzęt. I w przypadku Amigi/NG ma to zasadnicze znaczenie.

Kto pracował na Amidze NG, przykładowo Sam440ep to to wie.

Dla kogoś Amiga ONE X5000 za 12 000 złotych może być na wagę złota, a dla innego kompletnym szmelcem. Widać różnicę w podejściu.

Amigę NG trapią te same problemy, a szybkość nie jest lekarstwem. Co najwyżej chwilowym załagodzeniem.
[#163] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@BULI, post #161

AGP to PCI na sterydach, w dokładnie takiej formie miało istnieć w mitycznym Dragonie (32bit, 66MHz) A jeśli nie czytałeś pozostałych postów to zachęcam, wiedziałby wtedy kolega, że specyfikację pcie to ja doskonale znam.

@Hexmage
Innymi słowy kluczowe jest oprogramowanie i sterowniki a nie sprzęt.

Żeby sterownik powstał to musi być sprzęt, w drugą stronę to nie działa. Innymi słowy nawet jeśli sprzęt na pcie aktualnie pod AOS4 nie działa tak jak powinien (bo pod linuksem raczej działa) to nie znaczy, że pod klasykiem wystarczy soft i sterowniki by osiągnąć pewne możliwości. Jeśli istniejący sprzęt nie da rady to nic nie da soft i sterowniki. Całość i tak nie da rady. Jeśli sprzęt da radę to jedynie właśnie do kompletu potrzebny jest soft i sterowniki. Nie wiem zatem jak można twierdzić, że kluczowy jest soft i sterowniki, a sprzęt nie. Każdy z tych elementów jest równie istotny.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 08:24:21 przez abcdef
[#164] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #163

wiedziałby wtedy kolega, że specyfikację pcie to ja doskonale znam.


Nie przypadkiem założyłem w ciemno, że ją znasz szeroki uśmiech
Pozwoliłem sobie na trochę ironii w kontekście twojej poważnej oceny transferów w BPPC i CSPPC/CSMK3.
Luzik- po prostu sobie wspominamy, a niektórzy nie mają świadomości, że wiele z ich genialnych rozwiązań już zostało wynalezionych ok, racja
[#165] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #163

Dragon nie był mityczny, istniał w co najmniej jednym działającym prototypie. Prototyp ten był prezentowany na jednej z Amimajówek. Byłem tam i widziałem. Nawet mam zdjęcie z Dragonem w ręku. :)
Pierwsze implementacje PCI dla PC też były bardzo wolne i nie przekraczały znacząco osiągów szyny Zorro III.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 09:57:26 przez wali7
[#166] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@wali7, post #165

Tak, tak, tylko to było w czasach 486 gdzie PCI było powiązane sztywno z fsb bez dzielników i brakowało wielu dobrze rozwiniętych rozwiązań arbitrażowych, a samo PCI ledwo dawało radę jeszcze prymitywniejszemu VLB. A mityczność dragona była nawiązaniem do tego, że wielu o nim słyszało, niewielu widziało, a nikt nie posiadał. Sama niekompatybilność tu nie była jedynym problemem. Elboksowi zabrakło ekipy programistów, którzy by załatali niedogodności, a z właścicielem praw pewnie nie udało się dogadać by przepisać AOS na CF. Trochę szkoda, bo samo CF V4e złym procesorem nie było, tylko nie była to jednak motorola 68k a jedynie bękart 060 z czystym RISCiem.
[#167] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #166

Co do Dragona zgadzam się w pełni. Wygląda na to, że Elbox nie docenił problemów softwarowych, a zdecydowanie przecenił możliwości rozwiązania tych problemów za pomocą zasobów którymi dysponowali.
Co do PCI, to dwie sprawy, z tego co pamiętam to pierwsze PCI nie doganiało osiągami VLB, jednak wprowadzenie Pentium z zupełnie nowym FSB pozamiatało, gdyż bardziej uniwersalne PCI wyparło mocno związane z 486 VLB.
A druga sprawa dot. PCI, to kwestia skali czasowej - jeżeli odnosimy osiągi Zorro do PCI, to porównujmy w miarę możliwości je w wersjach które były na rynku w tym samym czasie, bo tylko takie wersje wzajemnie konkurowały. A zmierzch Commodore to dopiero początek PCI. W czasie gdy PCI osiągnęło fazę dojrzałą, to produkty Commodore oferowano co najwyżej na wyprzedażach.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:56:57 przez wali7
[#168] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@wali7, post #167

Akurat VLB jeszcze ściślej zależało od FSB więc szybsze od PCI były tylko wersje 40MHz (i 50MHz będące już poza samą specyfikacją) dodatkowo i tak to już było naciąganie projektu więc stabilność zależała od konstrukcji, co gorsza były możliwe kolizje dwóch urządzeń VLB i można by tak wady wymieniać i wymieniać. To była łatka na ISA, która słusznie przegrała z rozwiązaniem lepszym, bo może nie "samo w sobie" szybszym, ale zdecydowanie bardziej elastycznym i niezawodnym.
W czasie gdy PCI osiągnęło fazę dojrzałą, to produkty Commodore oferowano co najwyżej na wyprzedażach

Tak, tak, ale nie po to amigowcy kupowali grexy i mediatory, bo taka była moda tylko dlatego, że oferowały coś co potrzebowali. To samo PPC. I to się nie zmienia. Jeśli lekko dopalony klasyk byłby czymś wystarczającym dla każdego klasykowca to by nie szukali coraz lepszych, szybszych i mocniej doposażonych kart do "dokanapkowania" swojego sprzętu. Lepsze wrogiem dobrego. Na amidze TEŻ to obowiązuje, nawet dziś.
[#169] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #168

Mam propozycję zabawy. Projektujemy "wirtualnie" procesor do NG. Jaki być powinien, żeby najlepiej łączył stare z młodym/nowym.

1. Little/Big endiannes

Na tym się moja wiedza kończy. No, ale Wy wrzujacie, pamięć podręczna ile i jaka, ile rdzeni, SIDM jaki, co tam jeszcze nie wiem, bo się nie znam, mieszamy co się da ważne jak najlepsze dla Amigowców nie dla świata. Sezon ogórkowy otwarty, a przy okazji ciekawa dyskusja może będzie i co czytać.



Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:14:21 przez KM_Ender
[#170] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@KM_Ender, post #169

[#171] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@XoR, post #170

Co to za ściągi? Co z tego ARMa chciałbyś przemycić?
[#172] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@KM_Ender, post #171

"fszysko" ;) Rockchip w tym roku ma zaprezentować octa-core RK3588 z 4x Cortex A76 + 4x Cortex A55. Podejrzewam, że będzie to dość drogie, ale jako platforma neoamigowa mogłoby "zaskoczyć", bo A72 już walczy dzielnie z PowerPC, a A76 jest zdecydowanie szybsze.
[#173] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #172

Swego czasu czytałem, że Szafirki robiły dla Majfrendow jakieś płyty z APU i GDDR5. Pytanie ile takie zestawy były szybsze od takich opartych na DDR4? No i drugie czy i ile zyskałby taki ARM gdyby zamiast DDR4 użyto np. GDDR6? Ja cały czas niezależnie od proca obstawiam zintegrowaną grafikę.
[#174] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@KM_Ender, post #173

Różnica jest taka, że SoC z reguły używa takiej pamięci jaki kontroler jest w środku. A, że produkty Mediateka, Allwinnera, Broadcoma, Rockchipa itp. wspierają DDR3, LPDDR4, DDR4 czy nowsze LPDDR5 (ale nie DDR5) to nie wiem co miałoby GDDR6 zmienić. Szczególnie, że pamięci dla grafiki mają wyżyłowaną przepustowość, ale kosztem opóźnień, które dla CPU są zdecydowanie bardziej krytyczne niż GPU.
[#175] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #174

W tamtym artku pisało o jakiejś konsoli na ich rynek, czy to w końcu wypaliło nie wiem.

Cell. Szkoda, że od teraz już tylko KŚ.
Historia POWER9.
[#176] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@Hexmage960, post #162

Te wartości to i tak są teoretyczne. Zobacz sobie np. na komputer Amiga ONE X5000. Przecież masz tam szynę PCI-express ale oprogramowanie z niego nie korzysta albo nie wykorzystuje potencjału w pełni.


Co znaczy nie korzysta i kiedy ostatni raz włączałeś X5000? Widziałeś ją kiedyś na żywo? SAM 440 miał wbudowanego "Radka" M9 z 64MB RAMu, więc jak z pozycji użytkownika tej platformy, możesz pisać o X5000?

SAM 440 to niby NG a tak naprawdę rerto z ubiegłego dziesięciolecia, tak jak Maki, Pegasosy czy AOne XE, SE. Tam takich rzeczy jak np. na poniższym filmie nie uświadczysz.

[#177] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@MUFA-amigaone-pl, post #176

Zapuść jeszcze film w 4k albo chociaż full hd z youtube na drugim monitorze do tego i rozpakuj jeszcze w tle duzy plik z rara a dorównasz wydajnością do mojego 10 letniego laptopa z i7.

Uciągnie to chociaż samego youtuba w 4k? Jak tak, to jest nawet nieźle jak na retro, bo rozumiem x5000 ma podzespoły z okolic 2010?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 15:54:43 przez snifferman
[#178] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@snifferman, post #177

Biorąc pod uwagę, że to zależy bardziej od poprawnej implenetacji uvd (czy jak się to tam w nowych radeonach nazywa) a nie procesora to taki średni argument ;)
[#179] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@snifferman, post #177

Jak tak, to jest nawet nieźle jak na retro, bo rozumiem x5000 ma podzespoły z okolic 2010?


Ja rozumiem że to tylko twoja złośliwość, a nie jakieś inne braki, bo wszak z którego roku jest X5000 to se można nawet w Wikipedii sprawdzić.

Jeśli chodzi o sprzęt z okolic 2010 roku, czyli dużo słabszą niż X5000 SAM 460, to ten sprzęt spokojnie uciągnie nawet dwa filmy 4K, wszak całą robotę i tak robi karta graficzna:



Co do wielu monitorów, na razie mogę pokazać tylko taki film (choć mam lepsze):



do mojego 10 letniego laptopa z i7.


Gratulacje,a ja pracuję i zyję w Polsce i zamiast starych pecetów mam nowe AmigiOK
[#180] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@MUFA-amigaone-pl, post #179

A możesz podać specyfikację techniczną swojej nowej amigi?
Daty wprowadzenia podzespołów na rynek też by się przydały, bo przy super nowościach mogą być braki na wiki

Chodziło mi o odtwarzanie YT w 4k.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 16:42:59 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem