kategorie: Amiga Classic, Efika, eMac, iMac G5, Mac mini, MorphOS 1.4.x, MorphOS 2.x, MorphOS 3.x, Pegasos, Pegasos II, PowerBook, PowerMac, Programy
[#31] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@X-Type^HVR, post #30

Ostatni działąjący poszedł za 150 złoty... to dopiero spadek wartości. No ale to pokłosie przejścia softu na intela.
[#32] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@michal_zukowski, post #24

Takie se to było.
Amiga ppc to jak moja stara 1200 tylko 10000 razy szybsza.
Ta sama historia, ten sam soft, tylko super szybko.
Programuje się tak samo.
x86 i arm to zupełnie co innego. Tu dopiero zwolennicy jednego i drugiego muszą się postarać i wymyśleć coś co ma sens.
[#33] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@swinkamor12, post #17

Na Amidze ppc to trochę stracona szansa.

Nie zgadzam się. Dzięki PPC (mam na myśli karty PowerUP) mogłem używać Amigi jako głównego i jedynego komputera do 2008 roku. PPC załatwiało najbardziej newralgiczne rzeczy z sensowną wydajnością: przeglądanie i obróbkę zdjęć z cyfraka, możliwość encodowania, konwertowania i odtwarzania filmów, parę innych drobiazgów. Plus parę gier jako fajny bonus.

Gdyby Amiga pozostała przy 68k, pewnie zeszłaby u mnie na dalszy plan tak z 8 lat wcześniej. Wystarczy zresztą porównać naszą dzisiejszą sytuację z sytuacją dużego Atari - to jest miara efektu PPC.
[#34] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@Daclaw, post #33

No na MorphOS PowerUP ze Sputnikiem jeszcze obecnie można chodzić po dużej częsci sieci względnie dobrze, co jest niemożliwe z Ibrowsem i Netsurfem.
[#35] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@swinkamor12, post #32

Programuje się tak samo.
x86 i arm to zupełnie co innego. Tu dopiero zwolennicy jednego i drugiego muszą się postarać i wymyśleć coś co ma sens.


Dlaczego na x86 czy ARM miałoby się programować inaczej, programujesz tylko w asemlerze PPC/68k?




Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 17:23:58 przez ede
[#36] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@ede, post #35

Nawet jeśli by programował w asm to na ppc programuje się inaczej niż na 68k, błędne koło.
[#37] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@WojtekX, post #1

Tak naprawdę mało wiem jakie są zalety tego procesora, a w zasadzie całej rodziny.


W czasach gdy PPC wchodziło do Amigi, Deep Blue (jedna z wersji tego komputera bazowała na PowerpC 604) wygrał jako pierwszy z aktualnym szachowym mistrzem świata. Potem jeszcze wielokrotnie rodzina PowerPC, dzieliła i rządziła względem mocy obliczeniowej. Nie inaczej jest zresztą dzisiaj, od dwóch lat za najmocniejszy komputer na świecie uchodzi Summit bazujący na prockach Power 9 o mocy 200 petaflopów. Mocną stroną tej rodziny jest też energooszczędność, wspomniany superkomputer pomimo najwyższej wydajności zajmuje też trzecią pozycję względem energooszczędności wśrod 500 najszybszych maszyn na świecie. Tak że jak na rodzinę, która od 15 lat uchodzi za wymarłą, trzyma się całkiem nieźle.

Edit
Przepraszam dosłownie wczoraj opublikowano nowe notowanie Summit spadł na drugie miejsce, teraz rządzi japońska maszyna oparta na ARMach.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 18:17:51 przez MUFA-amigaone-pl
[#38] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@MUFA-amigaone-pl, post #37

Oddziel kolego w końcu PPC od POWER, to nie są te same rodziny. Ten kto tu pisze o PPC ma na myśli PPC, nie POWER. PPC jeśli zatem jakieś jest to QorIQ od NXP (dawniej freescale) i nie błyszczy, nie rządzi i nie dzieli.
[#39] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@swinkamor12, post #17

ppc to technologia która pozwoliła Apple przeżyć kolejne 10 lat i dożyć czasów gdy było już możliwe zrobienie prawdziwych smartfonów.
Apple równie dobrze mogło zostać przy 68K.

Bez ppc świat byłby inny, gorszy.
Gdy zawiązał się sojusz Apple IBM i Motoroli uśmiercono linię 68K. Gdyby nie to to procesory 68K były by rozwijane przynajmniej kilka lat dłużej. Jaki niby byłby problem rozwinąć 68060 zamiast tworzyć PowerPC skoro 060 już miał wydajność ALU na takim samym poziomie? Wszystkie potrzebne rozwiązania jak optymalizować procesory Motorola miała już rozkminione.

Chyba nie powiesz że świat był lepszy z PowerPC a bez 68K

Na Amidze ppc to trochę stracona szansa.
Głównie przez brak kasy ale też trochę przez różnych wc expertów który nigdy nie widzieli nigdy nie używali a głosili swoje mądrości.

PowerPC na Amidze było bardzo drogie i miało taką sobie wydajność w porównaniu do tego co te pieniądze mogły nabyć w świecie PC. Na domiar złego wymagało całkowicie nowego oprogramowania którego tak dużo znowu nie było. Przejście na PC otwierało drzwi do ogromnej ilości oprogramowania, zarówno starego jak i nowego które było cały czas produkowane, też przez ludzi którzy wcześniej programowali (komercyjnie) dla Amigi.

Nic więc dziwnego że większość amigowców dała sobie w tamtym czasie spokój z PowerPC i przeszło na zwykłe PC.

I którzy na siłę tanio szybko chcieli przejść na pc.
I im się to zapewne bez większych problemów udało a z perspektywy dostępnego oprogramowania i możliwości upgrade sprzętu znacznie lepiej na tym wyszli.

Na x86 i arm jeśli chodzi o Amigę to nadal jest ch... d... i kamieni kupa.
Jak nie było ćwierć wieku temu działającego Amigowego gui open source tak jest do dzisiaj.

Nie ma bo ludzie którzy mogli takie coś zrobić zostali natychmiast ukamienowani przez środowisko które żyło w jakiejś ułudzie powrotu wielkiej Amigi na PowerPC i wszelkie inicjatywy skutecznie bojkotowało.

Ciekawe rozwiązania softwaereowe z Amig jak MUI dawno powinny zostać przeportowane do Linuxa i walczyć z KDE i Gnome a nie kisić się na Amiga wannabeesach.
[#40] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #38

Jak chcesz to sobie odzielaj, ja tego robił nie będę. Wiem że było 9 generacji rodziny Power począwszy od Power 1 do Power 9. Wiem też że moja X5000 to Power ISA 2.06 czyli odpowienik Power 7, który już teraz nie błyszczy. Tak czy siak to są te same rodziny, albo inaczej procki PowerPC, począwszy od Power 5 czy Freescale E500 aż do Power 9, to procki należące do specyfikacji Power ISA, choć fakt że do trzeciej generacji Power ISA należy jak dotąd tylko Power 9 od IBM.
[#41] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@MUFA-amigaone-pl, post #37

Wg. strony https://www.olcf.ornl.gov/olcf-resources/compute-systems/summit/ jeden node tego komputera ma 2 CPU IBM POWER9 22C 3.07GHz i aż 6 GPU NVIDIA Volta V100s
Raczej nie trudno się domyślić że wydajność tego superkomputera to wynik wydajności GPU a nie CPU które bardziej robi za zarządcę i samo w sobie nawet jeśli utylizowane to nie wnosi aż tak wiele do wydajności.

Za to Fugaku z jego A64FX 48C 2.2GHz to już mistrzostwo świata. Same CPU i 2.8x wyższa wydajność

No i POWER9 to nie jest PowerPC.
Nie wiem na ile się te ISA różnią i jak bardzo możliwe lub niemożliwe by było użycie takiego POWER-a do AmigaOS4

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 19:13:19 przez XoR
[#42] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@MUFA-amigaone-pl, post #40

No nie wmówisz mi, że PowerPC i POWER to jest to samo. Wersja ISA ma tu mniejsze znaczenie, przykład właśnie QorIQ który posiadasz z rdzeniem e5500
https://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC_e5500
Co za tym idzie to, że wspiera większość instrukcji z PowerISA 2.06 nie robi z niego POWER7.
Co również za tym idzie nie porównuj jabłek z brzoskwiniami tylko dlatego, że to owoc, i tamto owoc. Możesz mieć procesor zgodny z ARMv8.2A i jeden będzie 50% szybszy od drugiego. Co za tym idzie sama zgodność z tym samym ISA nie sprawia, że Cortex A75, Apple Monsoon czy Samsung M3 to jest to samo. Bo nie jest.
[#43] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #42

To nie to samo, wszak procesory różnie się nazywają, natomiast wątek jest o rodzinie. Tak w ramach ciekawostki mam też procek ze specyfikacji Power ISA 2.04, taktowany 1.8GHz, w programie SysMon jest kilka benchmarków i kilka specyfikacji sprzętowych do porównania w tym np. nowocześniejszy (Power ISA 2.05) IBM Power 6, taktowany 4GHz. No i cóż mój komputer jest od niego wolniejszy, ale tylko o 22%, co biorąc po uwagę zegar nie jest wstydem. Zatem nie zawsze ten Power od IBM, to jest jakiś kosmos względem PowerPC od innych producentów.
[#44] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@MUFA-amigaone-pl, post #43

Widzę że procesory PPC mają szerszą rodzinę.
Takiego rozdrobnienia nie ma w przypadku x86.
Bo np. jest mnóstwo CPU które są do desktopów czy serwerów, ale na wszystkich można zainstalować ten sam system. A różnią się jedynie podstawką procesora, czy obsługiwanej pamięci.

Nie wiem na ile PPC rożni się od POWER, ale wszystko to chyba ten sam target.

Jakby ktoś mi jeszcze rozjasnil czym jest Altivec.
Czy to FPU, czy coś innego. Jeżeli PPC nie ma Altivec, to znaczy nie ma FPU?
[#45] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@WojtekX, post #44

Altivec to jednostka wektorowa, coś jak MMX, czy SSE. Przyspiesza odtwarzanie filmów, dekodowanie jpegów i inne pierdoły. Komp bez Altiveca do otwarzania filmów musi być z 30% szybszy od tego z Altivekiem jesli sie chce miec taką samą prędkość dekodowania. Z popularnych mosowych maszyn tylko efika i pegasosy g3 nie mają altiveka. Z Os4 jest tego cała masa: wszystkie Samy, X5000, AmigiOne z G3. W sumie z tych co jeszcze z nich można korzystać to tylko X1000 ma Altiveka.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:15:55 przez michal_zukowski
[#46] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@MUFA-amigaone-pl, post #43

natomiast wątek jest o rodzinie

To dobrze, bo PowerPC to nie jest rodzina POWER, ani POWER to nie jest rodzina PowerPC tylko dwie różne rodziny wykorzystujące częściowo to samo ISA (oryginalnie POWER miał swoje ISA, PPC zaczęło ze swoim ISA, POWER bodajże od wersji 3 zaadaptował to ISA i od iirc 6 powstało Power ISA, nie POWER ISA, nie PowerPC ISA, po prostu Power ISA na której obie rodziny bazują, ale że target inny to nadal są zupełnie odmienne rodziny i konstrukcje). Zatem jeśli ktoś pisze, że PPC dogorywa to dobrze pisze. To, że POWER ma się dobrze ma się nijak do PPC. To, że PS3 miało 1 (1 z 9!) rdzeń PPC nie oznacza, że PPC zdobywał rynek konsumencki. Właśnie prędzej by można tak powiedzieć odnośnie Wii U czy Xbox360, ale to było grubo ponad dekadę temu (no dobra, Wii U nieco mniej niż dekadę). I akurat w WiiU ten procesor (jak i poprzednik) bazowały na G3 co samo w sobie już w tym momencie było dość słabe. Czy PPC umiera? No wystarczy zobaczyć ile firm jeszcze to klepie, nawet AMCC już praktycznie wypadł z obiegu, a NXP utrzymuje głównie ze względu na produkty do telekomuny, a nie opracowuje i nie sprzedaje nic co by choć wyglądało jako dedykowane do desktopa. Więc dla Amigi PPC jest martwe. Tak po prostu.

@WojteX - oczywiście, że takie rozdrobnienie jest w x86. Oryginalne Knight's Ferry (dawne Larrabee) to były procesory pokroju tych A64FX - dużo rdzeni. Tyle że to były rdzenie nieco "cofnięte w rozwoju" za to z szerokim SIMD. Innymi słowy miały tylko mielić dobrze zorganizowane paczki danych i w sumie tyle. Crysis by na tym poszedł, ale słabo. Za to jakiś raytracer dużo szybciej niż desktopowym procesorze. W przypadku intela z kolei najtańsze procesory są celowo pozbawiane rozszerzeń, np. pentium na bazie skylake nie miał m.in. AVX co sprowadzało jego możliwości SIMD do procesorów kilka generacji wstecz. IIRC niektóre najtańsze zeny nie mają SMT. Nie wpływa to co prawda na system ale jeśli byłby soft skompilowany by koniecznie wykorzystywać AVX i nie miałby ścieżki dla SSE4.2 to by na pentiumie (skylake, coffee lake etc.) nie odpalił.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 21:29:07 przez abcdef
[#47] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@michal_zukowski, post #45

Dzięki Michał.
Teraz rozumiem, przez długi czas myślałem że Altivec to FPU.
W intelach/AMD tych nowych instrukcji to już nie można spamiętać.

Wiec wg. mnie szybki PPC z dobrym radeonem HD daje rade nawet dziś.
[#48] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@michal_zukowski, post #45

Z tego co się orientuję, to chyba są różne wersje tego cuda? Jaki PPC ma najlepsze jednostki Altivec, ktoś robił takie porównanie?

Z innej beczki, czy Chińczycy robią jeszcze procesory MIPS (chyba coś tam kiedyś dłubali)? To było coś podobnego do tego z PS2?
[#49] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@WojtekX, post #47

No gry takie jak na XBoxie 360 czy na WiiU tylko w full hd są w zasięgu sprzętu.
[#50] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@KM_Ender, post #48

tak, mips, to ps1, ps2

najlepsze jednostki AV mają późne G4, G5 natomiast nadrabia taktowaniem, nie wiem jak z PaSemi.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 22:23:50 przez michal_zukowski
[#51] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@michal_zukowski, post #50

Generalnie 7447 (G4) to był w swoim czasie bardzo udany procesor. Żarł stosunkowo niewiele prądu (w porównaniu do ówczesnych Inteli). Ostatnim prockiem tej rodziny był 7448, który można było taktować ponad 2 GHz. Z nich wywodziły się rdzenie e600.
Porażką okazały się 970, czyli G5. Głównie z powodu straszliwego poboru mocy... i wynikającej z tegoilości generowanego ciepła. Moim zdaniem była to wina projektanta tych chipów - IBM, który mając doświadczenie w produkcji dużych maszyn nie potrafił zrobić energooszczędnej wersji G5. Mniej więcej wtedy okazało się, że Intel ze swoim PIV wlazł w te same maliny, podobnie jak G5 nie nadawał się on w praktyce do zastosowań mobilnych, ale został nieoczekiwanie uratowany przez PIII, który w moblinej wersji okazał się być całkiem niezym i energooszczędnym układem, i to z niego wywodzi się udana rodzina Core.
[#52] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #46

Jeśli nowe POWER-y obsługują rozkazy z PowerPC i można by je użyć do AmigaOS4/MorphOS to w zasadzie to czy to POWER czy PowerPC z nazwy nie ma żadnego znaczenia.

"Target" też nie ma znaczenia. Jest to jakiś tam sprzęt który można by było przystosować do innego targetu.

Ale czy obsługują to w sumie nie wiem.
[#53] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@XoR, post #52

Jak rozumiem to, że na Phi od intela teoretycznie mógłbyś odpalić Crysisa oznacza, że jest to ta sama rodzina co Pentium, bo TEŻ używa x86? I netbookowy Atom to jest ta sama rodzina. I nawet Quark to jest ta sama rodzina, bo używa ISA x86. W końcu "target" nie ma znaczenia ...
[#54] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@KM_Ender, post #48

Zrobiliście podobny wątek co do kwestii MorphOSa na ARM

Przypadkiem wpadłem na dwa ciekawe linki, więc wrzucę, może komuś się spodobają. W pierwszym mamy bibliografię na końcy, więc jak kogoś to szczególnie interesuje...
link 1
link 2

Cóż, co kto lubi. Gdybamy a prawda jest taka, że bez kasy to my sobie możemy...
[#55] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@KM_Ender, post #54

Nie bardzo wiem co do dyskusji wnosi stary virtex z upośledzonym core PPC o niskim taktowaniu :) Chyba, że chodziło o zestawienie dość starego ARMa z dość starym PPC.
Myślę, że zestawiając Cortex A72 z QorIQ P5 można by coś ciekawszego wysnuć. Z G5 już zestawialiśmy z kol. recedent swego czasu wyniki z np. lame w natywnym środowisku (iirc G5@morphos vs A72@linux arm64 vs Zen@Win x64). Ciekaw jestem jak by sobie P5020 poradziło (@AOS4), ktoś coś? Myślę, że takie testy raz na zawsze wyjaśniłyby zarówno jak wygląda teraźniejszość PPC w amidze jak i dlaczego MOS Team wybrał AMD64.
[#56] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #55

Pamiętam czasy "ścigania" się z PII i PIII (raczej jednak PII) właśnie na enkodowanie mp3, no i z podobnymi zegarami Amiga OS 3.x + WarpOS/PowerUP dawały rade z PPC ok, racja
[#57] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #55

Kłopot w tym, że bez AltiVeca (a P5020 go nie ma) enkodowanie mp3 wyjdzie raczej słabo.
[#58] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #55

Można prosić o link do tego zestawienia G5 vs A72 vs Zen?

BTW. Jeśli już to Zen został wybrany bo najlepiej wspiera Guru Meditation splat
[#59] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@recedent, post #57

Tak, a POWER9 wypada na tle konkurencji w tym akurat tak:
link
I owszem, tutaj można znaleźć informacje o tym jak można ten test znacząco przyspieszyć (z różnym wpływem dla wszystkich testowanych platform, ale ogółem dużym dla każdej)
link
Może by różnica trochę stopniała, może (z autowektoryzacją i AVX2) nie, ale i tak nie wygląda to bardzo dobrze dla POWER. Jak pisałem, ta architektura jest przystosowana do obróbki dużej ilości wątków. Wydajność pojedynczego nie jest tak krytyczna. I to też są efekty tej polityki. Trzeba pamiętać o rosnącemu zapotrzebowaniu na SIMD. Akurat niemal każdy nowoczesny x86 ma dość mocne SIMD, a ARM z SVE sobie ładnie zrobił miejsce na układy do HPC. AltiVec przy tym zaczyna wyglądać coraz biedniej.


@XoR
link

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:25:44 przez abcdef
[#60] Re: Procesor PPC, szybkość, wady, zalety, różnice do x86, ARM

@abcdef, post #46

To dobrze, bo PowerPC to nie jest rodzina POWER, ani POWER to nie jest rodzina PowerPC tylko dwie różne rodziny


Dobrze, myślę że wszyscy już znamy Twoje przekonania, natomaist warto by było by w wątku o rodzinie PowerPC, podać też jakieś ogólnie uznane fakty. Np. oficjalną listę rodziny PowerPC na Wikipedii, gdzie dziwnym trafem sklasyfikowano również całą linię Power od IBM.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem