[#1] "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."
Ten wątek służy przypomnieniu wszystkim jeszcze raz, że nasze subiektywne zdanie nie zawsze jest zdaniem obiektywnym. Myślę, że obiektywnie rzecz biorąc jest pewna linia komputerów, które wszyscy uczestnicy dyskusji uznają za komputery marki Amiga. Kłopot polega na tym, że swoje subiektywne zdanie próbujemy narzucić innym w stosunku do sprzętów spoza tej listy. Dlatego posty z innego wątku lądują tutaj.
[#2] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)
Amigą V4 nigdy nie będzie


Starą Amigą z lat 90tych ubiegłego wieku , chciałeś powiedzieć ok, racja
[#3] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@djpiotrs, post #2

Amigą V4 nigdy nie będzie


Starą Amigą z lat 90tych ubiegłego wieku , chciałeś powiedzieć


A ma szansę stać się nową Amigą? Czyżby ktoś planował wykupić prawa do marki? Gdzie mój popcorn?!
[#4] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #3

Moze tak byc, najpierw sprzedadza 500k Vampirow a potem za zarobiona kase zakupia nazwe "Amiga" :) Cos jak z chinskim Lenovo bylo.
[#5] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #3

Obiecuje, ze jak tylko dorobie sie miliona dolarow na handlu Amigami 500, to zaraz niezwlocznie wykupie wszystkie prawa do Amigi. OK
[#6] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #3

Nigdy nową Amigą nie będzie. Nie każdy śledzi forum Apollo Team, ale jest tam taki temat:

"Is the Vampire An AMIGA?"

http://apollo-core.com/knowledge.php?b=5&note=22723

Mi nic do tego jeśli ktoś uważa za Amigę Minimiga, Mista, Mistera, Vampire etc.

Dla jednych Amiga to software , dla innych hardware.
[#7] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@JakubH, post #6

Dla jednych Amiga to software , dla innych hardware.


Zapomniałeś o opcji pośredniej, czyli FPGA.

Dla mnie Minimig był (nową) Amigą 500.
I teraz V4 Standalone jest (nową) Amigą 1200.
[#8] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #3

A ma szansę stać się nową Amigą? Czyżby ktoś planował wykupić prawa do marki?


Po co te prawne pierdoły dla zwykłego ,normalnego człowieka ? Kupujesz sprzęt który jest kompatybilny z twoim ukochanym starym sprzętem i wszystko. Omijaj takie pierdoły... .Co ci daje teraz marka Amiga. Co nazwę ? Co jeszcze .... ?
[#9] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@selur, post #5

Hehehehehe...... .
[#10] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@selur, post #5

Obawiam się że nie starczyłby Ci ten milion $ na kupienie praw do Amigi, firmy walczące o te prawa przepaliły już pewnie większą kasę w samych kosztach spraw sądowych :(
[#11] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #3

A ma szansę stać się nową Amigą?


V2 się stał, to czemu V4 miałby się nie stać? To jest, jak widzisz, Amiga:



w środku V2. Jeszcze jakieś wątpliwości?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 20:19:40 przez snajper
[#12] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@snajper, post #11

A ja do mojej A1200 wsadziłem Blizzarda IV. Czy to znaczy, że Blizzard IV jest Amigą? pomysł
[#13] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #12

nie, bo A1200 to nie Amiga.
[#14] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@snajper, post #11

To wyjmij teraz V2 z Amigi i uruchom sobie Amigę V2SA Jaki kabaret.
Amiga skończyła się (umarła) z ostatnimi projektami Commodore.
Późniejsze wytwory to tylko sprzęt uruchamiający soft Amigowy - nieważne czy NG, czy Apple czy FPGA.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 20:50:52 przez tbone
[#15] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@tbone, post #14

ale po co mam wyjmować? Żeby się kurzyła i żeby kot mi po niej chodził?
[#16] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #12

Amiga to stan umysłu, jak odpalisz SysInfo to masz Amige :)
[#17] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@snajper, post #15

Aaa czyli V2 nie działa jako Amiga? Ojej...
[#18] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@David, post #7

Mimo ,że sam jestem zwolennikiem technologi fpga, nadal twierdzę , że te sprzęty Amigą nie są. Kompatybilne z Amigą owszem.
[#19] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@JakubH, post #6

Wg definicji Gunnara mój pecet z WinUAE to Amiga bo spełnia wszystkie z trzech jego wymogów
[#20] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@tbone, post #19

wątek "co to jest Amiga" odc. 24966$22 uważam za rozpoczęty. sędzia
Musimy ustalić to raz na do końca tygodnia.

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 21:37:28 przez snajper
[#21] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@snajper, post #20

Hehehehe.... Dla mnie sprawa jest prosta. V2 to karta turbo oparta na technologii FPGA. V4SA to niedopracowany "klon", coś jak NATAMI.
[#22] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@cytrynek, post #21

Jeśli chodzi o ścisłość to tylko klasyki są Amigami. Nie oznacza to, że użytkownik natami, v4sa, amigaone, armiga, mist, pegasosa, powermac czy pc z winuae nie może być amigowcem. Żaden z nas nie ma monopolu na jedyny słuszny wizerunek amigowca/amiganta. Kłótnie na temat tego co jest "bardziej lub mniej amigowe" są szkodliwe dla naszej społeczności. A gdy MY się kłócimy i rozbijamy karawana jedzie do przodu i dziś smartfon jest szybszy od najszybszego ng. Ot takie rozbicie dzielnicowe PL ... nic dobrego nie przyniosło, wydawałoby się że tego typu rzeczy powinny ludzi czegoś nauczyć, ale... no cóż, lepiej powtarzać te same błędy. Wszystko co pozwala pograć w amigowe gry, poużywać amigowego systemu jest amigowe. I nie ma się co spinać o to, że część jest emulowana sprzętowo, część programowo, a część jest "native" ... To co siedzi w obudowie nie ma znaczenia, znaczenie ma to czy da się tego używać, jak dobrze da się tego używać i ile kosztuje.
[#23] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #12

A ja do Mojego Mondeo wsadziłem teściową, czy to znaczy, że moje auto nie jest już autem a Domem Starców?

Dajcie już spokój z tym sporem o to co jest Amigą a co nie jest.
Albo pozwólcie jej odejść, albo niech Amigą będzie to co faktycznie ma z nią coś wspólnego, bądź też ją usprawnia i uwspółcześnia.
[#24] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@Duracel, post #23

niech Amigą będzie to co faktycznie ma z nią coś wspólnego, bądź też ją usprawnia i uwspółcześnia.


Trochę dziwne rozumowanie. Dla mnie Amiga to komputer. Karta turbo do Amigi to karta turbo. Myszka do Amigi (choćby współczesna, laserowa z dwudziestoma przyciskami, czterema rollerami i superwysokim DPI) to myszka. Obudowa do Amigi to obudowa. A reimplementacja sprzętowa to reimplementacja sprzętowa. "Amiga compatible" (w mniejszym czy większym stopniu).
[#25] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #24

To wszystko kwestia odczuć i wyobrażeń. Faktycznie inne odczucie jest siedzieć przy A1200 a inne przy RBPi z UAE. Jeden zwróci na to uwagę inny i dyskusja o tym kto co czuje odczuwa i które odczucie jest prawdziwsze nie będzie miało końca. Ostatnio przysiadłem do UAE które mam na laptopie i biorąc pod uwagę że mogę się bawić Amigą leżąc na kanapie jest dla mnie ważniejsze niż to czy dotykam klawiatury oryginalnej Amigi czy nie. Chyba jednak powrócę też do UAE na Pi i będzie to lepiej działać niż V4SA. Oczywiście biorąc pod uwagę że podoba mi się ostatnio zabawa każdą inkarnacją Amigi (różne klasyki, UAE, MorphOS, Os4) z chęcią bym się pobawił różnymi FPGA ale portfel nie jest z gumy i wolę kupić kolejnego klasyka do kolekcji.
[#26] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@Sventevith, post #25

Panie, liczą się realia, a nie odczucia. To, że urządzisz sobie za granicą mieszkanie w krajowym stylu + powiesisz sobie polskie flagi, nie znaczy że to Polska. Amiga to Amiga - płyta ze znaczkami Commodore. Jak ktoś sobie wmawia co innego i jest mu z tego powodu lepiej to jego sprawa.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 10:57:25 przez tbone
[#27] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@tbone, post #26

Witam.
A może zorganizujemy na forum ankietę pt. Co jeszcze jest Amigą?
Czy Amiga z Gotekiem to jeszcze Amiga?
Czy Amiga z turbo 040/060 to jeszcze Amiga?
Czy Amiga z PPC to jeszcze Amiga?
Czy Amiga z Vampire2 to jeszcze Amiga?
Czy Reamiga to jeszcze Amiga?
...
Czy V4 standalone to jeszcze Amiga?
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 12:00:39 przez ted
[#28] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@ted, post #27

Po co ankieta? Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś:

Czy Amiga 500 (...) to Amiga?
Czy Amiga 600 (...) to Amiga?
Czy Amiga 1200 (...) to Amiga?
Czy Reamiga (...) to Amiga?
Czt V4 (...) to Amiga?


Czy spośród tych pięciu pozycji dwie nie wydają się nie pasować? Jeśli tak to które dwie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:57:36 przez recedent
[#29] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@recedent, post #28

Proponuję stworzyć nowy wątek co jest Amigą , a co nie. Temat zdecydowanie odbiegł od V4 vs V2.
[#30] Re: V4 Standalone vs Vampire V2 (A1200)

@JakubH, post #29

Po co tworzyć nowy, skoro już jeden był i osiągnął zdaje się grubo ponad 1000 komentarzy?... Może prościej go odkopać?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem