[#61] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@David, post #60

Równie dobrze, czy PCet to 8088, 8086 czy I7?
No i czy tylko z IBM czy klony też?
Wszystko ma prawo ewoluować - a ewolucja leży po stronie software, która wymusza (w większości) rozwój hardware.
Takie moje trzy grosze ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 20:02:25 przez Tom Rain
[#62] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Tom Rain, post #61

Wszystko ma prawo ewoluować - a ewolucja leży po stronie software, która wymusza (w większości) rozwój hardware.


O to to to! Popieram!!

Nie zabraniajmy Amidze ewoluować, w 2019 r.

Ewoluować = znaczy żyć dalej (w odróżnieniu od tzw. "trupów", których nie ma na rynku; nic się nie dzieje).

Ponadto co zostało już spostrzeżone: ewolucja = rozwój (w przeciwstawieniu do: brak rozwoju).
[#63] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@David, post #60

Problem w tym ze nawet gdyby wybrodukowali dzis nowe i szybkie wersje "starych" to slepa uliczka bo moc sie skonczy za pare lat, chyba ze by byly wymienialne .Z zreszta nawet jak w duzych Amigach byly to i tak do profesjonalnych zadan uzywalo sie zewnetrznych kart jak Opal, Toaster etc

Dla mnie poinno bylo wygladac to tak

1.Amigi domowe 500,600,1200z chipami jak konsole do grania i prostych zadan

2.Duze Amigi 1000,2000 itp bez chipow(Casablanca) to profesjonalnych zadan
[#64] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Tom Rain, post #61

w przypadku PC to racej hardware wyprzedza software:)
[#65] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@dario35, post #64

Możliwe.
Na PC postęp rozwoju i napędzania rynku hardware oparty (jak wszędzie) był na softwarze (gry), który wymuszał wręcz przejście level UP.
Oprogramowanie dedykowane (specjalistyczne) bez tego nie istnieje.
Ale to zmowa głównych producentów (z dwóch stron) - każdy potrzebuje rynku zbytu.

A demoscena?
Cha, pokazanie korpo-informatykom (pseudo-programistom), że jednak optymalizacja jest ważna ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 20:29:06 przez Tom Rain
[#66] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Tom Rain, post #65

czy ktos z koderow i programistow moze mi to wyjasnic

https://www.techworld.com/download/games/kkrieger-beta-3331384/

gra zajmuje 100kb, ale po odpaleniu zabiera sporo pamieci ale mistrzostwo kompresji niezle
[#67] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@dario35, post #66

Proceduralne tekstury i shadery. Zabierają mało pamięci w binarce, bo to algorytm je tworzący, a nie sama tekstura. Przykład? Załóżmy, że masz teksturę 8k na 8k w RGBA (32bit) - nawet z kompresją jest to ładne parę mega. Teraz załóżmy, że jesteś w stanie to opisać matematycznie i w kilku pętlach utworzyć powtarzalny wzór tekstury. Zajmie to na przykład 1kb. Jest to olbrzymia oszczędność i jak widać na demoscenie można robić takie tricki. Tymczasem przy 32GB RAM, 6GB VRAM, 512GB SSD, 6 rdzeniach i 12 wątkach zwyczajnie nie ma sensu się w ten sposób ograniczać.
[#68] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@dario35, post #66

[#69] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@dario35, post #59

A co powiesz o Draco? Amiga to, czy nie Amiga? :)
[#70] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wali7, post #69

Masz nawet w opisie na BBOAH że to pierwszy klon amigi z prawdziwego zdarzenia (tylko z przeznaczeniem na wąski wyspecjalizowany rynek). Ale pewnie musieli kicka licencjonować.
Jak apple przeszło na x86 można było niektóre PC zmienić by odpalały MacOS, czy to automatycznie zmieniało je w Macintoshe? ;) W zasadzie platforma sprzętowa jest niemal identyczna do dziś (choć Apple idzie w custom ARM core mocno) z pewnymi obostrzeniami, ale główna różnica to design, support i OS właśnie. Tymczasem amigowanie to klasyk, MOS i AOS4.x na szeregu różnorakich sprzętów, bezpośrednio kompatybilnych, częściowo bądź tylko za pomocą emulacji. Ale co za różnica jeśli będę mógł zagrać w to samo, pobawić się tym samym softem i tak samo przyjemnie? Co ma do tego znaczek?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 21:23:18 przez abcdef
[#71] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@abcdef, post #70

Ale zapytany przeze mnie pisał, że Amiga musi mieć chipset... a Draco amigowego chipsetu nie ma. To dałem taką zagwozdkę :)
[#72] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wali7, post #71

Ooo ciekawe, nie wiedziałem z tym chipsetem.

Coś jak SAGA w Vampire.
[#73] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@abcdef, post #70

To i ja dorzucę swoje 3 grosze do odwiecznej kłótni...

Dla mnie Amigą jest wszystko co stoi na oryginalnym hardware. Nie ważne czy to "pięćsetka", "tysiącdwusetka" czy inne posiadające "prawdziwe" OCS/ECS/AGA. Nie ważne czy ktoś napchał tam 060, pierdyliard ramu i goteka. Liczy się architektura MC68K + zaprojektowany przez Commodore chipset bo to połączenie wyróżniało tę linię komputerów. Jeżeli ktoś wsadził tam wąpierza i używa z Amigi klawiarury i myszki to nie używa amigi tylko sprzętowego emulatora o podwyższonej mocy. To samo tyczy się NG, Misterów, UAE i innych wynalazków.

Pozostaje pytanie czy to źle że taka osoba powie że "gra na amidze"? Zdecydowanie nie, to zwykły skrót myślowy. Dla zdecydowanej większości z nas Amiga nigdy nie była sprzętem do pracy bo ja na przykład w czasach Amigi miałem zmartwienia typu czy odrobiłem pracę domową z "pszyry" co spowoduje że wapniaki puszczą mnie ze starszymi kolegami na grzybowską i dadzą kieszonkowe na nowe tytuły

Tak więc Amiga to sprzęt a amiga to poprostu soft który powodował że mamy nostalgiczne wspomnienia z naprawą joysticków po sesjach mortala. Jak ktoś chce używać NG - proszę bardzo, czemu nie? A że skrótem myślowym powie że gra na amidze? Super, ja też gram i świetnie się przy tym bawię. A czy to będzie RPi, 1200, czy Mac albo Pecet?
Pozwólmy ludziom żyć według ich własnych wyborów, nie wchodzą w nasze podwórko to my nie wchodźmy w ich.

I nie oszukujmy się. Amiga umarła 25 lat temu. Każde uruchomienie programu jest jak zapalenie znicza na grobie najlepszego kumpla który zginął tragicznie w wypadku. Ważne że pamiętamy. Ważne że celebrujemy to co było i potrafimy na chwilę wrócić do tych "lepszych chwil".
Samo środowisko amigowe jest podzielone jak rodzina na świątecznym obiedzie gdzie ktoś napomknie o polityce. Nagle bez sensu powstaje sryliard frakcji zamiast spokojnie zjeść i razem pójść choćby na spacer popodziwiać otoczenie czy docenić piękną pogodę.

Taka jest moja racja, moja, najmojsza. A że ktoś ma inną? Jego prawo, nie musi mieć tego samego zdania. I jeżeli będzie szanował to że ja mam swoje zdanie, ja będe szanował jego.

Tak więc klasykowcy, fpgowcy i emulatorowcy łączcie się! OK
[#74] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wiewiorpl, post #73

Dokładnie Amigowcy łączmy się!!! I dla przykładu rozprawmy się z nowym urządzeniem o nazwie "Analogue Pocket". Jest to przenośne FPGA na Altera Cyclone V. Można odpalić: Game Boy, Neo, Lynx. Więc jak można nazwać takie urządzenie?

https://www.analogue.co/pocket/
[#75] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wiewiorpl, post #73

To samo tyczy się NG, Misterów, UAE i innych wynalazków.


Stanowczo protestuję w zwiazku z ta lista.

MiSTer - klon FPGA “ogólnego użytku”; jest tam też NES, małe Atari itp. To nie żadna Amiga - MiSTer ma (m.in.) “funkjonalność Amigi”.

UAE... zasadniczo rozumiem, że to było a’ propos np. V4 Standalone.

Otóż WinUAE jest klasycznym emulatorem Amigi pod Windows. Nie ma w nim krzty hardware’u. WinUAE to - jak dla mnie - program narzędziowy. Klasa tego rozwiazania w Ami-świecie to podobnie jak kupiłem wczoraj - przelotka do Wampira do CF na USB.

Nie generalizujmy, że poza OCS/AGA wszystko to to samo.

To nie jest podział zerojedynkowy, sadzę, że wiele osób nadal (???) tego nie rozumie / nie dostrzega.
[#76] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@David, post #60

Jeśli założeniem jest nazywanie rzeczy po imieniu to żadna.
A jeśli założeniem jest sianie propagandy to dowolny z nich.
Koniec dyskusji. ;)
[#77] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@David, post #75

Nie ma w nim krzty hardware’u

Oczywiście, że jest. Emulowany. Opracowany ciężką pracą Toniego. W czym emulacja programowa jest gorsza od sprzętowej? W FPGA też nie ma krzty amigowego hw. Są tylko bramki skonfigurowane na starcie by realizować podobną funkcjonalność. Po wyłączeniu zasilania to znów jest matryca bramek nie przypominająca niczego amigowego.
[#78] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wali7, post #69

A czy można na Draco pograć w żabę, albo uruchomić State of the Art?
Bo dla wielu to kwintesencja Amigowania.
[#79] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@David, post #75

FPGA jest nadal emulacją chipów. Może być bliska 100% kompatybilności ale to wciąż emulacja tyle że sprzętowa. Jak napisałem nie przeszkadza mi że ktoś używa fpga, software emu i.t.d. moim zdaniem nie jest to Amiga a "amiga" czyli sprzętowo lub software'owo kompatybilne środowisko które pozwala na nostalgię i powrót w dawne lata a nie każdy ma warunki na przetrzymywanie milionów retrosprzętów wiec jest to jak najbardziej ok. Możesz mieć inne zdanie - masz do tego prawo OK
Ale tak jak pisałem szanujmy swoje zdanie na wzajem i zamiast się kłócić rozwijajmy gałęzie a-Amigi które nas interesują szeroki uśmiech
[#80] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wiewiorpl, post #79

Jeśli karoserię Syrenki założymy na bebechy dajmy na to np Skody, to będzie to emulacja sprzętowa czy programowa?

Czy jeśli deska rozdzielcza i kierownica będzie od Syrenki, albo od Skody to będzie to miało wpływ na odpowiedź? :D

Czy jeśli właściciel tego cudu sporo przepłacił, to mamy go szanować czy z niego szydzić?

Czy to jaki znaczek przypnie na masce ma wpływ na odpowiedz na ostatnie pytanie?
[#81] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@ZbyniuR, post #80

Zdefiniuj więc co jest w tej analogii samochodowej oprogramowaniem? Zresztą samochody z tej samej marki mogą mieć zupełnie inne bebechy, np. moja mazda jest w wersji benzynowej 1.2, 1.4 i 2L oraz w 2 wersjach diesla (z czego obie kiepskie). Ciut nowsza rewizja tego samego modelu ma wszystkie szyby elektryczne, do tego bardziej funkcjonalne radio, 6 biegową skrzynię i klawisze na kierownicy. I to może świetnie oddawać logo (mazda, amiga) oraz model (323 -1000/200, 3 -500/600, 6 - 1200/3000/4000) . Ale co z softem? Uważasz, że zupełnie inna w design mazda RX to już by nie była mazda? Albo to, że mazda 3 wykorzystując design podwozia z forda świadczy o tym, że to nie do końca mazda?
Posługiwanie się analogiami jest spoko o ile są poprawne, ta nie jest.
[#82] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@ZbyniuR, post #80

1) chyba software, mocne bebechy i tylko wyglada z zewnątrz, trochę jak WinUAE
2) nie, podłączenie joysticka przez przejściówkę usb nic nie zmieni
3) Jego pieniądze, stać go niech się bawi a ade mnie odczepi że kupiłem nowy gaźnik do swojej syrenki
4) jak pisałem czy tam będzie boing/double checkmark, xilinx czy intel inside nic to nie zmieni, dojedzie z punktu a do b
[#83] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@David, post #75

I żeby nie było nie uważam którejkolwiek z grup za "lepszą" - niech każdy korzysta z amigi na swój sposób.
Ja lubię elektronikę, bawi mnie grzebanie w takich starociach, lubie je doprowadzać do stanu fabrycznego, lubie na nie patrzeć i czuć magię czasów sprzed 30 lat. Nie jeden retro sprzęt odratowałem i mam nadzieję że nie jeden jeszcze odratuję. A takie obcowanie ze starą technologią sprawia że czuję się trochę jak połączenie kustosza z muzeum, konserwatora zabytków i strażnika zapomnianych artefaktów
Jak chcę pograć to mam do wyboru RPi albo którykolwiek ze sprzętów w posiadaniu. Na pewno na imprezę do znajomych nie będę zabierał swojej kolekcji tylko wezmę malinkę. Z kolei w domu jak mam czas to mogę się rozłożyć z pełnoprawną maszyną jak za starych dobrych czasów
[#84] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@ZbyniuR, post #80

Jeśli karoserię Syrenki założymy na bebechy dajmy na to np Skody


To będzie dalej to Samochód, emulacja by była gdybyś założył budę Syrenki na lawetę i powiedział że masz fajnego oldtimera wariat? co by było absurdem i wtedy to by, była emulacja samochodu, wiatr we włosach jest ale nie przygazujesz

Pecet z WinUAE jest komputerem bez prądu dalej jest tym samym komputerem. Vampire z prądem czy bez jest implementacją w FPGA, czym się różni od Peceta tym że Gunnar nie zrobi Core X86 i będzie tylko Core Amigowe czyli Amigaok, racjaok, racja

No chyba żeby wziąć np: Pentium 100 kości AGA i zrobić...? Właśnie co, co by się stało gdyby Amigowy Chipset połączyć z Intelem:)

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 00:33:44 przez tWINpIX
[#85] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wali7, post #69

wrzucialbym to do duzych Amig z Casablanca, jak pisalem chpsety byly nie potrzebne w nich, za wolne do profesjonalnej zabawy
[#86] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wiewiorpl, post #73

Liczy się architektura MC68K + zaprojektowany przez Commodore chipset bo to połączenie wyróżniało tę linię komputerów. Jeżeli ktoś wsadził tam wąpierza i używa z Amigi klawiarury i myszki to nie używa amigi tylko sprzętowego emulatora o podwyższonej mocy.


Odpal pierwszą lepszą grę z WHDLoad na np. A600 z V2 i powiedz skąd pochodzi obraz i dźwięk, jak nie z oryginalnego chipsetu? Pokazujesz tylko swoją ignorancję w kwestii czym są karty Vampire (wykluczywszy wersję SA).

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 09:08:15 przez tbone
[#87] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wiewiorpl, post #73

Czyli Draco to nie Amiga... ma 68k, ma AmigaOS, ale nie ma chipsetu zaprojektowanego przez C=

Piszę to polemicznie, bo dla mnie Amiga w tym momencie to jest zjawisko socjalne, ludzie grupują się: jedni grają, inni piszą lepsze bądź gorsze programy, inni przesuwają ikonki, jeszcze inni lutują. W tym mieści się Amiga od Commodore, Draco i inne klony, GBA1000 i inne samoróbki, Pegasos i maki pod którymi chodzi Morphos, AmigaOne i maszyny kompatybilne z AMigaOS4, i wreszcie AROS. Nawet podciągnąłbym pod to emulację pod UAE i podobnymi, w końcu ludzie używają nie dlatego że jest jakaś tam gierka, tylko dlatego, że to gierka działająca na Amidze.
Jakoś nie odczuwałem na ostatnim Amigowisku atmosfery zapalania znicza na grobie. Wręcz przeciwnie, jak zawsze miałem okazję do wielu ciekawych rozmów. Jeżeli tu nie ma życia, to gdzie ono jest?
[#88] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@tbone, post #86

No obraz raczej pochodzi z saga a nie z amigi a mc68k tam nie uświadczysz bo masz klon na fpga, oryginalny procesor jest wyłączany. Więc wskaż mi gdzie ta ignorancja?
Rozumiem że jak podłącze do nowego PC klawiaturę IBM model M z '85 to gram na 34 letnim PC?
[#89] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wiewiorpl, post #88

Kurczaki, gdybym wiedział, to bym bez sensu nie podpinał monitora pod video out i dźwięku z płyty A600.
[#90] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@wiewiorpl, post #88

Mylisz się, obraz z rtg idzie z vampira przez hdmi, natomiast w momencie uruchomienia gier , czy softu nie obsługujących RTG to Amiga sama robi resztę bez żadnej emulacji sprzętowej chipsetów. Więc tak , również widzę tutaj ignorancję.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 10:01:45 przez JakubH
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem