[#181] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@David, post #180

Emulacja Power PC jest super, lubię i używam OK
[#182] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@abcdef, post #178

kiedyś nie było tych wszystkich filtrów, RTG uaegfx itp


No właśnie było, tylko w Amigowym świecie istnieje domena, nie wiem czegoś to coś nie istnieje.

gfx_linemode=<type> (default=double)

  Determines how many times each display line is drawn. Valid values for
  <type> are:

  Type       Description
  ----       -----------
  none       Each line is drawn once.
  double     Each line is drawn twice.
  scanlines  Each line is drawn once followed by an black line.


gfxcard_size=<n> (default=0)

  Emulate an RTG graphics card with <n> MB of graphics memory. Selecting <n>
  greater than 0, enables the graphics card or so-called 'Picasso96'
  emulation. A maximum of 32 MB of graphics card memory may be emulated.

  E-UAE must emulate a 32-bit CPU (a 68020 or better, not an 68ec020) to
  support the graphics card emulation.



W E-UAE to już było w UAE pewnie już były jakieś zaczątki.
[#183] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@tWINpIX, post #182

Fajnie, to pokaż mi gdzie jest filtr SaL, Scale2X, Eagle, hq2x etc. Nie o linemode mi chodziło ... Ale to chyba nie wiesz, że WinUAE takie coś posiada ani co one robią. A pojawiły się stosunkowo niedawno, bo zanim były w WinUAE to je widziałem w Project64.
[#184] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@abcdef, post #183

Ale przecież to co napisałeś wcześniejszej to już było, było rtg były filtry, a to co autor miał na myśli, pisząc że wcześniej nie było, nie mnie jest osądzać ja stwierdzam fakty. A fakty są takie że RTG i co tam jeszcze napisałeś było od dawnaok, racjaok, racja

A teraz wymyślanie jakiegoś Project64, te mitomańskie wątki na Forum są najlepsze, za niedługo się pewnie dowiemy że Jay Mayner był kobietąOKok, racja Tak, tak jest jak piszesz


Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:41:16 przez tWINpIX
[#185] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@tWINpIX, post #184

Wiesz w której wersji WinUAE się to pojawiło? 0.8.22 r8 i r9 (display filters). Na początku nawet JITa nie było! Ale nie, najlepiej pisać, że wszystko od początku było...
[#186] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@tWINpIX, post #184

Mayner


Miner, tak to trudno zapamiętać??
[#187] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."
[#188] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."
[#189] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@ZbyniuR, post #56

My Amigowcy używamy Amig NG bo to takie same Amigi jak te od Commodore tylko lepsze bo szybsze.
Mnie tam chodzi z użytków wszystko co kiedyś używałem na a1200.
https://owbreaction.wordpress.com/2017/10/07/amiga-ng-oprogramowanie-68k
klasyk tym się różni że stare gry chodzom i kiedyś było to tańsze.
Całe zamieszanie zrobiło Commodore które nie wydawało pieniędzy na rozwój chipsetu.
Niektórzy myślą że chipset to jakaś super technologia.
A to tylko kawałek krzemu zaprojektowany w 1983 roku i ostatnio zmieniany 1991, który nadaje się wyłącznie do starych gier.
Nawet a1200 ma szybszy cpu niż chipset.
Jakby mi ktoś sprezentował a1200, to pierwsze co robię to instalacja fblit która wyłącza chipset i robi z a1200 Amigę NG.
W końcu nie po to się kupowało a1200 żeby używać tego jak a500 z dyskiem.
Jak chipset działa tylko w niskich rozdzielczościach to się to wyłącza i tyle.
Choć zabytkowe rozdzielczości w których działa blitter mają jakiś swój urok, to są właśnie zabytkowe.
Nijak się nie mają do standardów z czasów a1200.

Z punktu widzenia programisty część klasykowów chce żeby ludzie zajmowali się, nie Amigą a Amigą 500.
Tak jak kiedyś było PC AT, tak kiedyś była Amiga 500. Mniej więcej te same czasy.
Po PC AT było 386, a po Amidze 500 Amiga 1200 czyli właściwie wczesne NG.
Tyle że to ma tyle wspólnego z Amigą którą znamy i kochamy, co właśnie PC AT z współczesnym PC.

Więc albo niech się zajmą radosną twórczością na pieńcsetce, pod piećsetkę, w stylu pieńsetki.
Albo niestety, trzeba wstawić do Amigi grafikę przynajmniej na poziomie późnego Win 3.x i choćby tego 3D0.

Jest tu trochę elektroników, może zrzuta po stówie lub dwóch, żeby opracować tanią grafikę do klasyka.
Mam parę pomysłów którymi się chętnie podzielę.
[#190] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@swinkamor12, post #189

Amiga 500 jest najlepszym komputerem 8bitowym!!!!!
[#191] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@swinkamor12, post #189

A co to jest 3D0?

Tanią grafę do klasyka, tzn taniej od Vampira? Czy to możliwe?

Bo wysoka cena RTG w Amie była spowodowana koniecznością posiadania wielkiej budy ze Zorro. BVision niby to obchodziła ale cena PPC też mała nie była, a i tak się dymiła że zalecano tą budę. I tak przez 30 lat aż się pojawił Vampir. Więc co twoim zdaniem jego twórcy robią nie tak że przeginają z kosztami? No chyba że to tajemnica. Zgaduję wybierzesz Malinkę zamiast FPGA?

Wiesz że tego się dużo nie sprzeda? Niemal wszyscy wracający po latach do retro robią to by grać w gierki i oglądać demka. A do innych rzeczy mają coś współczesnego. Czy oni potrzebują RTG? Czy to im ułatwi Amigowanie w równie dużym stopniu jak Gotek albo CF-ka na IDE? Jak duże są te połacie softu które zaczną chodzić dzięki taniej RTG? Czy będą musieli mieć dwa monitory żeby korzystać z chipsetów i RTG? Bo jeśli tak, to cały zestaw i tak nie będzie tani.
[#192] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@swinkamor12, post #189

pierwsze co bym zrobil jakbym spotkal takiego amigowca jak TY, to bym mu odcial wszelakie funkcje "rzyciowe", zeby jego mozg nie musial sie juz wiecej meczyc ok, racja
[#193] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@swinkamor12, post #189

Chwilunia "instalacja fblit która wyłącza chipset i robi z a1200 Amigę NG.", yyy eee że co?

Po pierwsze zawsze myślałem że Amigi NG to te które mają PPC.
A po drugie Fblit niczego nie wyłącza, tylko podmienia niektóre procedury systemowe na takie które potrafią trzymać pewne rzeczy w pamięci Fast zamiast w Chip, aby oszczędzać tą ostatnią. I to wszystko.

Była też taka łatka która podmieniała procedury do rysowania okienek wykonywane chipsetem, na takie które robiły to prockiem. (nie pamiętam jej nazwy). Ale pamiętam że na mojej 30ce szału nie robiła. Poza tym odbierała nieco mocy potrzebnej mi do słuchania MP3, i czasem się z czymś gryzła, więc wolałem jej nie używać. Ale teoretycznie z mocniejszym prockiem i kartą dźwiękową i z AHI ustawionym tak by nie korzystało z Pauli, i bez grania w klasyczne niesystemowe gry, i bez oglądania demek pod ECS/AGA - można by twierdzić że już nie korzystamy z chipsetów. Tylko że to nadal by nie było NG. :D

Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś pokręciłem.
[#194] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@ZbyniuR, post #191

Ja to pamiętam jak w roku 1996 włączyłem se Workbencha w trybie 640x480 256 kolorów i chciałem se ikonki poprzesuwać.
Miałem tapetę na Workbenchu 256 kolorów, podkład w okienkach 256 kolorów i chciałem se zrobić porządki na dysku.
I się nie dało. Workbench działał tak wolno że prawie nie działał.
Sprzedałem a1200.
To było przed fblitem. Workbench działał na bliterze.
Teraz podobno z fblitem można wreszcie mieć na klasyku Workbencha w w trybie 640x480 256 kolorów i działa. Jak dla mnie super.
Tak że jak by mi kto sprezentował a1200 z fastem to pierwsze co instaluję to fblit.
Jakbym chciał a500 z dyskiem to bym nie kupował dwadzieścia parę lat temu a1200.
Minimum 640x480 256 kolorów do użytków ma być.
Chipset w takiej rozdziałce nie działa? To pies z nim.
Jak kto chce używać trybów EGA to jest chciałem napisać a500 to jego wybór.
Ja tam nikomu nie zabraniam radosnej twórczości na pieńćsetce, pod pięćsetkę, w stylu pięćsetki.
Ale Ja będę używał lepszych Amig.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 19:27:41 przez swinkamor12
[#195] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@ZbyniuR, post #193

FBlit nie tylko przerzuca niektóre rzeczy do pamięci Fast, ale podmienia niektóre procedury którymi się zajmuje blitter na procesor. Dzięki temu na mocniejszych konfigach niektóre procedury graficzne znacznie przyspieszają. Swego czasu na Blizzard PPC@160MHz + 040@40MHz z odpalonym FBlit programem Frogger odtwarzałem nawet filmy w VideoCD i MPEG Lo-Res na AGA i nawet nieźle to działało.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 21:41:21 przez Solo Kazuki
[#196] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@swinkamor12, post #189


My Amigowcy


No proszę, gryzoń się nam aktywował. Myślałem, że świnki morskie tak długo nie żyją

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 07:58:35 przez tbone
[#197] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@swinkamor12, post #189

Ale ty masz z tego co widzę to tylko amige 500 . Reszta to same mac-i i coś z nazwą Amiga - jaki tam masz pecetowski procek i grafe?
[#198] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@RokiS, post #197

A mnie zastanawia czemu swinka ma równo roczną przerwę w pisaniu postów. Czyżby banik?
[#199] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@tbone, post #198

A to ci huncwot i raróg! Gdybym ja dostał na jakimś forum bananem to raczej bym się już na nim nie pojawił.
[#200] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Jazzcat, post #199

I nicpoń. Bo każdy huncwot to nicpoń. A czasem i psubrat (choć w sumie w przypadku świnek morskich to raczej myszybrat).
[#201] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@recedent, post #200

powiedziałbym nawet, że gałgan, niecnota i urwipołeć.
[#202] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@snajper, post #201

Dawno nie przeglądałem regulaminu i tak się zastanawiam czy takie prześciganie się w epitetach o jakimś forumowiczu jest oki.
Tak tylko pytam.
[#203] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@ZbyniuR, post #202

Hm, a ja tak się zastanawiam czy oki są teksty typu:
Dziś fani A500 to fani staroci, a fani NG to fani tandety. Bo nikt normalny nie chce NG.

Tak tylko pytam.
[#204] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Jazzcat, post #203

No gdyby zamiast "Bo nikt normalny.." bylo np.

"Bo zaden gej/ lesbijka/ transgenderowiec" to trzeba by wzywac prokurature i niezalezne 'sondy'.

[#205] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Jazzcat, post #203

Panie redaktor, ostatnimi czasy forum zeszło na psy.
[#206] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@swinkamor12, post #194

Dobrze, że są ludzie, którzy nie zawiedli się na szybkości Amigi 1200, wliczając w to Marka Pampucha, Rafała Belke i wielu innych.

Zobacz ile powstało nowego oprogramowania w przeciągu tych lat. Powstał WHDLoad, który umożliwia na tych samych Amigach uruchomienie gier i dem z twardego dysku. Powstał AmigaOS3.1.4, który umożliwia działanie w wysokiej rozdzielczości, bo podmienia wolne funkcje systemowe do rysowania.

Twoje oprogramowanie dla kart graficznych RTG również podmienia te funkcje.

Z mojego doświadczenia, to domyślna, trudna do podmiany obsługa graficznego interfejsu (okienka, menu) jest jedynym słabym punktem systemu Amigi. Ale sprzętowo to Amiga należy do bardzo wydajnych maszyn.

Ważne to korzystać z systemu w odpowiedni sposób. Ja tam pracuję w różnych programach i nie narzekam.
[#207] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Hexmage960, post #206

Ale sprzętowo to Amiga należy do bardzo wydajnych maszyn.


Śmiała teza. Jaka Amiga i w odnieniesieniu do czego Robercie?
Amigę się kocha z wszelkimi jej zaletami i niedoskonałościami. Moja 1200-ka swoją mocą obliczeniową nie robi i nie robiła szału. Wiem o tym i to akceptuję tak samo jak dwadzieścia pięć lat temu.
[#208] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Jazzcat, post #203

Więc odpowiem. - To komplement był. :)
Bo ludzie się dzielą na normalnych i nadzwyczajnych.
Trzeba mieć kompleksy żeby to zinterpretować inaczej.
Zresztą ogólne określenia typu "ludzie to barany" nie są obraźliwe, bo słowo ludzie to ani nie mniejszość ani nikt konkretny. Nawet mówiący mieści się w tej grupie. Selur ma racje.
[#209] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@mikecios, post #205

Skoro redakcja sobie pozwala to nic dziwnego że niektórzy naśladują.
[#210] Re: "Dla mnie Amiga" vs "Amiga to..."

@Schizo_, post #207

Śmiała teza. Jaka Amiga i w odnieniesieniu do czego Robercie?

Amiga 1200 nadal nadaje się do wielu zastosowań.

Pamiętajmy, że ta Amiga posiada system OS3.1 w ROMie. Zaś kości AGA zapewniają wygodną i komfortową pracę.

Według mnie Amiga jest nadal nowoczesna również pod kątem wizualnym.

Jak ktoś chce przeglądarkę Internetową, to nawet komputer Amiga One X5000 za 15 000 zł. nie zagwarantuje choć 70% użyteczności w stosunku do PC-ta za 500 zł, bo nawet Timberwolf nie został dokończony!

Niezaspokojony głód mocy dla nowszych programów na Amigę pojawił się we wczesnych latach XXI wieku.

Jednak w międzyczasie ludzie się przetrzebili, szczególnie programiści, oprogramowanie zaczęło być coraz bardziej zawodne.

Co z tego, że jest duży przyrost mocy, skoro soft powstaje hobbistycznie i odstaje od standardów jakości jeszcze za czasów Commodore.

Stawia to w moich oczach Amigę w XXI wieku pod wielkim znakiem zapytania.

Z Amigi wystarczy korzystać zgodnie z przeznaczeniem, a uniknie się problemów. Naprawdę warto przypomnieć sobie literaturę i prasę nt. Amigi w latach 90. (oraz późnych 80.), zapoznać się z materiałami deweloperskimi i innymi.

A wracając do zastosowań, w Deluxe Paincie maluje się całkiem wygodnie nawet w palecie 24bit w Hires 640x256. Trzeba tylko wiedzieć jak korzystać z jego funkcji!

Workbench daje radę w 4, 8 lub 16 kolorach. A programy inne niż malarskie, przeglądarki obrazów, czy gry - do działania nie potrzebują więcej niż 16 kolorów (Arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, organizer, baza danych itd.).

No i można korzystać z wspaniałej możliwości tworzenia ekranów. To naprawdę porządkuje zadania.

Blitter niewątpliwie jest bardzo szybki, a nawet może współpracować z Copperem - to pokazuje do jakich prędkości został przeznaczony - do synchronizacji z wiązką obrazu.

Przekierowywanie zadań Blittera na CPU to nieporozumienie. Blitter działa asynchronicznie i - odpowiednio wykorzystany - jest wydajny. Rysujemy raz tło - a później elementy animowane.

Stosując te kilka prostych zasad uniknie się frustracji. Przyda się to też NG-owcom przy okazji liczenia FPSów.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 09:03:05 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem