Wątek zamknięty
[#241] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@WojtekX, post #238

W moich czasach zakup A 600 był jedyną tanią alternatywą na zakup komputera.
A właściwie zabawki do gier. Ja ją wpakowalem do obudowy PC.


O kurka... naprawdę się to ładowało do takiej obudowy? Brrrr....
[#242] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@XoR, post #232

Aha, musiałeś mieć tridenta na ISA w dobie 386DX, chociaż były powszechne przecież cirrusy, czy tsengi et4000ax, ale na VLB to już musiałeś mieć najnowszego cirrusa, a nie tridenta. Logika poraża. Druga rzecz przyspieszenie w grach - pytanie w jakich grach bo tu na przykładzie układu 486 taktowanego 33MHz (a nie 25) wiele wskazuje, że w tych appsach, w których miało to szczególne znaczenie prędkości i tak było za mało (przez proca) a nie przez zdławienie interfejsem. Znaczące różnice wykazywały ... benchmarki. No chyba, że chcesz mi wmówić, że ktoś kupował 486 dla VLB żeby mu wolf 3d działał jeszcze płynniej...
[#243] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #242

Wszystko to było naturalną ewolucją, VLB zdobywało rynek nie wcześniej niż w okolicach DX2/66, kiedy grafika ISA była już hamulcowym dostatecznie szybkiego CPU, PCI królowało już głównie w tandemie z DX4/100 wzwyż.
Sytuacja gdy ktoś miał coś porównywalnego z 486DX/33 w tandemie z szybką grafiką nie-ISA to raczej skrajny przypadek, bo raczej wymieniał płytę z ISA na VLB/PCI wraz z prockiem, a nie płytę dla samej płyty.
[#244] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Hexmage960, post #240

Są fani nowoczesnych Amig, bo oferują nowoczesny sprzęt.

Ej no jaram się A1222, ale nowoczesnym sprzętem bym tego nie nazwał. Mocą to odpowiada raczej pecetom sprzed 15-20 lat.
[#245] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Jacques, post #243

W miejscach intensywnych graficznie vlb mogłaby się przydać
na wolniejszych cpu. W miejscach procesorowych
być może dx2/66 by się krztusił bardziej niż grafika.
Takie testy dziś się robi miasto = cpu, teren = grafika.
Zależy wydajność którego komponentu się
bada.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 20:36:10 przez mmarcin2741
[#246] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@kamilus, post #244

Wiadomo, że przymknąłem oko na dokiadną moc procesora i inne detale. Chodzi o USB, SATA, PCI-E itp.

AmigaOne i NG oferują w miarę na czasie rozwiązania sprzętowe.

NG jest dla osób, które chcą poczuć, że pracują na czymś w miarę nowoczesnym.

Zresztą rozpiętość mocy komputerów na rynku jest bardzo duża. Sam posiadam przeciętnego, taniego PC który tym różni się od komputerów AmigaOne, że jest dużo programów, sterowniki zawsze na czasie itp.

I właśnie dlatego ja wybrałem sobie A1200 do pracy - bo jest znacznie więcej materiałów, programów, gier i ogólnego dorobku. Programy, z których korzystam działają prawidłowo i nie wieszają systemu.

Mam Sama440ep, który nie jest w stanie zastąpić mojej A1200. PC stanowi to uzupełnienie, dzięki któremu m.in. komunikuję się przez sieć i korzystam z przeglądarki.

X5000 jest zupełnie poza moim i wieloma innymi osobami zasięgiem. Ale powstała. Była potrzeba.

Ponadto ludzie wyczekują nowych maszyn z lepszymi procesorami, przebąkuje się o x86, ARM - dlaczego? Nawet jakby AmigaOne doścignął PC będzie mało programów na Amiga OS.

Ten konflikt jest obecnie największy. Ja rozwiązuję to w ten sposób, że koduję programy, które działają już od Amigi 1200 lub Amigi 500 i OS 3.0 wzwyż.

Dla OS4 zakodowałem systemowy edytor ikon. Dość cienki program, bo ma mało funkcji, ale działa bardzo szybko, co zostało zauważone, dzięki czemu też pokazuje siłę kodowania systemowego.
[#247] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #245

No jasne, ja piszę tylko jak to wyglądało historycznie, że w czasach pierwszych płyt 486 była jedynie ISA, dopiero później i de facto w tym samym roku (1992) wprowadzono DX2/66 (Intel) i VLB, więc to raczej grafika miała nadążać za szybszymi CPU, a ISA była hamulcowym.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 20:47:44 przez Jacques
[#248] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Hexmage960, post #246

Wybacz... Ok. 1 tysiąc PLN można mieć laptop z OS (win10) oraz:
4GB RAM
dual core celeron 1.1/2.4GHz
SSD 64GB
Intel HD Graphics 500 (2ROP, 16TMU, 96SP - cudów nie ma).
Ma USB-C, HDMI, USB 3.0, Wifi n

Najsłabszy pecetowy szrot ma usb3, standardem jest przynajmniej 1 gniazdo m.2, poniżej minimum są 2 rdzenie ... Nawet najlepsza, najnowsza Amiga NG aktualnie nie jest w stanie dotrzymać kroku rynkowym standardom. To smutne, to przykre, ale taka jest prawda. Może wraz z POWER10 nadejdzie jakaś iskierka nadziei, może jakiś offshoot desktopowy?
[#249] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #248

Napisałem, co rozumiem przez "nowoczesne rozwiązania".

Ja mam PC składaka (samodzielnie złożyłem) za ok. 500 PLN z Celeronem 3.1GHz ze zintegrowaną grafiką, 8 GB RAM, Windows 10 64-bit.

Tak się składa, że rozwiązania sprzed 10 lat się przedawniły ale nie wszędzie.

Ale nie chciałem wchodzić w detale.
[#250] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Hexmage960, post #249

Widać Amiga NG (zwłaszcza "mała" A1222) nawiązuje do "nowatorskiego" poziomu rodem z A600
[#251] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@kamilus, post #244

Ja mam Xbox original. Gram na balonie. Gry rewelacja.
[#252] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #251

Dyskusja w tym wątku powoli się kończy. Nadszedł
czas na wnioski.

Myślę, że najlepszym podsumowaniem będzie cytat
z miesięcznika Gry Komputerowe, recenzji trzeciej
części Turricana.

Gry Komputerowe, numer 1/94 (2):



Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 01:29:37 przez mmarcin2741
[#253] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@WojoS, post #235

Niestety muszę się zgodzić. A600 to strzał w stopę

a fajnie się zmieniają czasy, bo ja też negatywnie oceniałem A600 gdy weszła na rynek.
Teraz bardzo ją lubię i ma szereg zalet dla mnie- to pokazuje jak bardzo nasza ocena jest terminowana naszymi doświadczeniami i realiami czasów w których dokonujemy oceny- tak, oczywista oczywistość, ale niektórzy naprawdę zapominają o tym jakie były realia w Polsce, lub nie znają tamtych realiów. Tak jak sugerowanie się cennikami sprzętu z polskich gazet początku lat '90.
Te ceny były mocno orientacyjne i potrafiły się zmieniać z tygodnia na tydzień- co telefon to inna cena- doskonale to pamiętam ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 07:25:38 przez BULI
[#254] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@BULI, post #253

Dla mnie w tamtym okresie A500+ i A600 to były zwiastuny tego, ze już nic z Amigi nie będzie.
Produkować dopóki ktoś kupuje, minimalnym kosztem robiąc jakieś kosmetyczne zmiany.
[#255] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Aniol, post #254

A ja pamiętam, z jakim oburzeniem spotkała
informacja jak Commodore ogłosił
zakończenie produkcji A500.
[#256] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Aniol, post #254

Zwiastun jak zwiastun.
Co jest dziwne to że po upadku Commodore tak wielu ludzi łudziło się że coś jeszcze będzie poza A1200/A4000. A już szczyt kuriozum to tego typu myślenie po zakończeniu rozwoju MC68K i cała historia z PowerPC... no ale jakby nie patrzeć w tamtym czasie w te karty zainwestowała garstka ludzi. Reszta przeszła na Pentiuma czy inną tańszą alternatywę 586.

Tak wszyscy narzekali w latach 90-tych że dla większości tak użytkowników jak i developerów Amiga == Amiga 500 a przecież patrząc na to czym Amiga była, ile kosztowała i jakie były trendy zakupowe, zarówno jeśli chodzi o Amigi jak i komputery ogólnie, to tylko taka równość miała jak najbardziej sens. A Amiga 600 to w zasadzie Amiga 500 więc gitara
[#257] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #248

Sorki że się wtrącę:

Najsłabszy pecetowy szrot ma usb3, standardem jest przynajmniej 1 gniazdo m.2, poniżej minimum są 2 rdzenie ... Nawet najlepsza, najnowsza Amiga NG aktualnie nie jest w stanie dotrzymać kroku rynkowym standardom.


I nigdy nie będzie, bo nie chodzi o to żeby dogonić pecety (bo wiadomo że się nie da), ale o to żeby używać amigowego systemu na w miarę najlepszym możliwym sprzęcie, a do gier z klasyka odpalać emulator.

Jeśli ktoś chce tylko grać w gry z Amigi klasycznej, to oczywiście ma prościej na pc odpalić UAE, ale... jeśli ktoś chce używać tego swojego ukochanego systemu amigowego - natywnie z największym możliwym wypasem, to wtedy NG jakie by nie było, jest najlepszą możliwą opcją :)

Co do tematu przekładania Amigi w tower z peceta - to pokazuje że ludzie czuli klimat profesjonalności, jeśli komp był w takiej budzie :) Oczywiście są tacy co przekładali dlatego że niektóre karty turbo nie mieściły się w A1200, czy dla slotów zorro, ja miałem osobiście A1200 z Blizzard4 w towerze GIFT'a, równie dobrze mogłem zostać przy desktopie z CD i HDD leżącym obok, no ale jakoś tak, że się powtórzę, profesjonalny się wtedy klimat robił
[#258] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@karolb, post #257

Chrzanić profesjonalność.

HDD 3.5" w A1200 się spokojnie mieścił ale w latach 90 napęd CDROM to jednak 5.25" pełne było. No i przełożenie Amigi do obudowy bigtower dało mi opcję na drugą podstawkę ram w Apollo 1240 ;D

No jasne, ja piszę tylko jak to wyglądało historycznie, że w czasach pierwszych płyt 486 była jedynie ISA, dopiero później i de facto w tym samym roku (1992) wprowadzono DX2/66 (Intel) i VLB, więc to raczej grafika miała nadążać za szybszymi CPU, a ISA była hamulcowym.


VLB to także szybki kontroler ATA. Co prawda oznaczało to niezłą żonglerkę bo karty VLB średnio lubiły towarzystwo ale jak się dobrało dwie to śmigało.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:17:30 przez hrw
[#259] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@hrw, post #258

HDD 3.5" w A1200 się spokojnie mieścił ale w latach 90 napęd CDROM to jednak 5.25" pełne było. No i przełożenie Amigi do obudowy bigtower dało mi opcję na drugą podstawkę ram w Apollo 1240 ;D


Wiesz, mieścił się, ale nie było to wygodne gdy zamierzałeś go często odłączać, podłączać inne dyski, przegrywać między nimi dane itp. Jeśli dysk miał trafić do standardowej obudowy to już raczej na ament. U mnie górna pokrywa obudowy zazwyczaj leżała nieprzykręcona (zresztą w A1200 którą teraz mam też tak mam...), a przez pewien czas leżała w ogóle bez górnej obudowy we wnęce biurka, z dyskami obok.


A jeszcze co do A600 i przyczynienia się do upadku C= : czy to aby nie w prasie amigowej wieszcze wieszczyli, że upadek C= to tylko szansa dla Amigi skoro ciemiężycielowi się w końcu zeszło z tego świata?

@karolb
Oczywiście są tacy co przekładali dlatego że niektóre karty turbo nie mieściły się w A1200


Zabawne to się robiło gdy okazywało się, że w tym towerze to na to turbo + wiatraczek też za wiele miejsca nie ma :)
[#260] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@karolb, post #257

Jeśli ktoś chce tylko grać w gry z Amigi klasycznej, to oczywiście ma prościej na pc odpalić UAE, ale... jeśli ktoś chce używać tego swojego ukochanego systemu amigowego - natywnie z największym możliwym wypasem, to wtedy NG jakie by nie było, jest najlepszą możliwą opcją :)

Jak ktoś chce poczuć prawdziwy klimat i grać w oryginalne gry na ukochaną Amigę w fizycznych wersjach Box, to najlepszym rozwiązaniem są prawdziwe, fizyczne komputery Amiga.

NG mogłoby zastąpić Amigę klasyczną, skoro oferuje system w nowszej wersji, ale jak widać nie potrafi nawet mimo niskich cen sprzętu dla MorphOSa i darmowego AROSa.

Proszę nie być stronniczym. Mam Sama440ep, ale wygodnie pogram sobie i skorzystam z CygnusEDa, kompilatorów C, Asembler, E, Deluxe Painta i tony innych programów z kolekcji CD tylko na swojej Amidze 1200 z HDD i CD.

Sam440ep to taki przeciętny komputer "typu PC", na którym okienka Amiga OS4 działają ładnie i ma wiele zalet, ale ma też wady. Ja potrzebuję komputer, który bez problemu obsłuży oprogramowanie dla Amigi i gry.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:04:01 przez Hexmage960
[#261] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Hexmage960, post #260

Od A1200 wygodniejszym środowiskiem dla programów z Amigi jest WinUAE
Też lepiej na pewno emulacja działa niż na komputerach AmigaOne, ot choćby ze względu na brak obsługi G-Sync/Freesync na tychże komputerach.

Aby nie było: imho Amiga + CRT 15KHz i jazda
Ale już jakiekolwiek wynalazki z podłączaniem LCD to jest jakieś nieporozumienie. Szczególnie te które dają rwący obraz.
[#262] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@hrw, post #258

HDD 3.5" w A1200 się spokojnie mieścił


A jak to wyglądało w świetle komputera na gwarancji?
I czy nawet 2.5" nie trzeba było montować w autoryzowanym serwisie by jej nie stracić?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:39:33 przez Jacques
[#263] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@XoR, post #261

Od A1200 wygodniejszym środowiskiem dla programów z Amigi jest WinUAE

Jak ktoś sobie zorganizuje wygodne środowisko, to jasne.

Jestem po prostu fanem komputerów Amiga. Wolę włączyć sobie Amigę, aniżeli uruchamiać emulator.

Też lepiej na pewno emulacja działa niż na komputerach AmigaOne, ot choćby ze względu na brak obsługi G-Sync/Freesync na tychże komputerach.

Tego nie wiem, bo nie używałem UAE na Sam440ep. Ale pewnie jest gorzej niż na PC.

Aby nie było: imho Amiga + CRT 15KHz i jazda
Ale już jakiekolwiek wynalazki z podłączaniem LCD to jest jakieś nieporozumienie. Szczególnie te które dają rwący obraz.

Zgadzam się. Używam monitorów CRT Microvitec, które dają dobry obraz.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:54:55 przez Hexmage960
[#264] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Hexmage960, post #260

Jak ktoś chce poczuć prawdziwy klimat i grać w oryginalne gry na ukochaną Amigę w fizycznych wersjach Box, to najlepszym rozwiązaniem są prawdziwe, fizyczne komputery Amiga.


Sorry, ale za stary jestem żeby czekać na wgranie się gry z dyskietki. Szkoda życia. Pomijając fakt, że dyskietka też może zdechnąć i nici z "fizycznego" kontaktu...

NG mogłoby zastąpić Amigę klasyczną, skoro oferuje system w nowszej wersji, ale jak widać nie potrafi nawet mimo niskich cen sprzętu dla MorphOSa i darmowego AROSa.


Dla kogo potrafi a dla kogo nie.
Jeśli ktoś chce fizycznego kontaktu z plastikiem sprzed lat to NG zdecydowanie nie jest dla niego.

wygodnie pogram sobie i skorzystam z CygnusEDa, kompilatorów C, Asembler, E, Deluxe Painta i tony innych programów z kolekcji CD tylko na swojej Amidze 1200 z HDD i CD.


Taaak? A przeglądniesz stronę internetową (współczesną, nie Aminet), pobierzesz pocztę na Gmailu, zeskanujesz dokument i zrobisz batch convert 1000 zdjęć w FullHD z .jpg do .png czy użyjesz do tego celu PC?
[#265] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@recedent, post #264

Sorry, ale za stary jestem żeby czekać na wgranie się gry z dyskietki. Szkoda życia. Pomijając fakt, że dyskietka też może zdechnąć i nici z "fizycznego" kontaktu...


A może w drugą stronę: szkoda życia by ciągle za czymś gonić i czasem warto zwolnić?

Na Amidze głównie korzystam z WHDLoad jeśli chodzi o gry, ale zamierzam przysiąść do boxowych gier na DF0 i DF1 (żeby ukrócić wachlowanie), a na małym Atari 8-bit uwielbiam załadować sobie soft z prawdziwej stacji 5.25", a raz na jakiś czas nawet z magnetofonu ok, racja
Komputer i cała otoczka składają się na klimat i TE odczucia.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 12:16:21 przez Jacques
[#266] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Hexmage960, post #260

Dobra, ale dlaczego nie można po prostu nazywać sprawy po imieniu: retrokomputing, historia techniki, albo po prostu hobby, tylko trzeba koniecznie udowadniać, że Amiga nadaje się do jakiś współczesnych zastosowań?

Nie nadaje się do żadnych z piekielnie prostej przyczyny. Współczesne zastosowania komputera polegają na wykonywaniu konkretnej roboty, a nie na przyjemności obcowania z narzędziem. To jest ta zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła.
[#267] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Daclaw, post #266

Współczesne zastosowania komputera polegają na wykonywaniu konkretnej roboty, a nie na przyjemności obcowania z narzędziem. To jest ta zasadnicza zmiana, jaka nastąpiła.


Łi tam. Jeśli nie chodzi o "przyjemność obcowania" to po co gamerom świecące klawiatury, tęczowe wiatraki, fluorescencyjne fluidy w LCS, ściany obudów z pancernego szkła, obite czerwoną skórą fotele i programowalne listwy LED za biurkiem?

Myślę, że zawsze się znajdą tacy, którzy chcą "wykonać konkretną robotę" (i do tego Amigi też były niezastąpione - lata temu) i tacy, którzy chcą dodatkowo powąchać, dotknąć i popatrzeć.
[#268] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@recedent, post #264

Taaak? A przeglądniesz stronę internetową (współczesną, nie Aminet), pobierzesz pocztę na Gmailu, zeskanujesz dokument i zrobisz batch convert 1000 zdjęć w FullHD z .jpg do .png czy użyjesz do tego celu PC?

Do tego użyję malinki i jakie piękne kanapki sprzętowe można serwować, choć linux to jednak nie AmigaOS ech..
[#269] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Hexmage960, post #263

Zgadzam się. Używam monitorów CRT Microvitek, które dają dobry obraz.

pokłony
I tutaj mogę się w pełni zgodzić że to jest prawdziwe 100% amigowanie tak jak bozia przykazała ok, racja

Za to w kwestii emulacji to ogólnie dzisiaj na PC działa ona lepiej niż dobrze. Kiedyś dużym problemem była synchronizacja emulatorów do ekranu która nie działała zbyt dobrze bo ciężko jest tak ustawić tryby ekranu aby nie zacinały się animacje i jest to mocno uciążliwe. Co prawda można uzyskać dobry efekt ale też okazuje się że jednak raz na jakiś czas albo zgubi albo zduplikuje klatkę a i same używanie v-synca powoduje jednak opóźnienia.

Dzisiaj to włączasz i aby zaskoczył VRR (Variable Refresh Rate) i raz że nic nie przycina to jeszcze laga nie ma takiego. Porównując to do rozwiązań typu Indivision AGA które nawet nie potrafią dobrze zsynchronizować ekranu i jednak dalej jest skalowanie na takim LCD do emulatora który daje obraz idealnie zsynchronizowany, ostry jak żyleta, pozwala wrzucać różne filtry, itp. to używanie prawdziwego sprzętu trochę traci sens.

No ale CRT to CRT. Takiego Microviteka to chętnie bym kupił...
[#270] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@recedent, post #264

Sorry, ale za stary jestem żeby czekać na wgranie się gry z dyskietki. Szkoda życia. Pomijając fakt, że dyskietka też może zdechnąć i nici z "fizycznego" kontaktu...

Instaluję grę na twardym dysku rzecz jasna!

Jak się da, zawsze robię backup dyskietek.

Dla kogo potrafi a dla kogo nie.
Jeśli ktoś chce fizycznego kontaktu z plastikiem sprzed lat to NG zdecydowanie nie jest dla niego.

Nie chodzi tylko o "plastik".

Taaak? A przeglądniesz stronę internetową (współczesną, nie Aminet), pobierzesz pocztę na Gmailu, zeskanujesz dokument i zrobisz batch convert 1000 zdjęć w FullHD z .jpg do .png czy użyjesz do tego celu PC?

Tego na A1200 nie zrobię i do tego celu przydatne jest NG i PC.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 12:39:32 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem