Wątek zamknięty
[#61] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Dopuser, post #57

Tak myślę, że niektórzy do tej pory nie wiedzą czym różni się monitor CRT od telewizora CRT i monitor TFT od telewizora TFT ... widać komputerowcy przepłacają za duże monitory skoro tv oferuje więcej, taniej, a do tego ten ps5 można sobie podłączyć ...
[#62] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@swinkamor12, post #58

Nastał DOOM i nikogo już nie interesowało 2d, chipset.

Jak to nikogo. A wiesz, do kiedy popularne było Neo-Geo?
Nie grałeś w King of Fighters 98?
Nawet snesa produkowali do 2003 roku.
[#63] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #61

Tak myślę, że niektórzy do tej pory nie wiedzą czym różni się monitor CRT od telewizora CRT i monitor TFT od telewizora TFT ... widać komputerowcy przepłacają za duże monitory skoro tv oferuje więcej,

Porownaj sobie input lag i dopiero napisz czy nie ma roznicy

“Monitors usually have lower input lag, higher refresh rates, and faster response time than TVs, which make them a better choice for gaming.
Anything below 25ms is good for a TV .Good gaming monitors generally have below 5ms ”



Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 20:54:32 przez HOŁDYS
[#64] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #60

Mysz i klawiatura PS2 to w gruncie rzeczy tylko nowa wtyczka do maksymalnie uproszczonego seriala. Simmy 72 pin to po prostu rozszerzone do 32 bitów stare 8 bitowe moduły. Istotą PS/2 była nowa architektura komputera, a nie jego peryferiów. Najbardziej innowacyjną rzecz z PS/2, czyli MCA rynek odrzucił.
Zresztą to nie są moje wymysły, bardzo ładnie jest to wyłożone w "Anatomii PC". W książce tej można też znaleźć, jak archaiczną konstrukcją były pecety, przynajmniej do Pentium włącznie, gdzie bazowano na starej i w gruncie rzeczy budżetowej konstrukcji IBM AT, zaś wszystko kręciło się dzięki niskiej cenie i wciąż rosnącej mocy x86.
Między XT a AT są fundamentalne różnice, między AT 286 a A386 relatywne niewielkie.
[#65] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@wali7, post #64

Wali wydaje mi sie ze oprocz szyny danych 8 bitowej w simach 30 pinowych mogles obsadzic max 16 MB ...sim72 pozwalal obsadzic 128 MB i to byla glowna potrzeba (w rozwiazaniach serwerowych z konca lat 80)
[#66] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@HOŁDYS, post #65

To ile mogłeś obsadzić w PS2 zależało od użytego procesora, chipsetu i biosu. Z uwagi na fakt, że simmy 72pinowe są nowsze, to po prostu są większe (koszty pamięci wciąż spadały). Do pierwszych pecetów z PS2 (czyli IBM Personal System/2 286) na pewno nie mogłeś włożyć 128 MB, bo 80286 adresował max 16 MB. A późniejsze 32 bitowe systemy nadal nie obsługiwały (albo nie obsługiwały w pełni np. system z 486 miał cache copy back jedynie w pierwszych 64 MB) takich wielkości, bo pomijając bardzo wysoką cenę, oprogramowanie nie potrzebowało aż tyle RAM.
[#67] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@HOŁDYS, post #63

Chyba właśnie to miał na myśli :)

Dobry przykład:
[#68] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@kamilus, post #52

OCS chyba nieco starszy od AGA jest niż kilkanaście miesięcy

Wszystko się zgadza. ECS jest właśnie starszy o te kilkanaście miesięcy.

Pierwszy raz w życiu zetknąłem się z pecetem w 1993.
W biurze stała na biurku metalowa skrzynka
o złowrogo brzmiącej nazwie imperator.
Do tej pory nie wiem, czy to była tylko naklejka,
czy jakiś producent.
Nijak to się miało do sympatycznego komputera
Amiga, którą miało się ochotę zabrać do domu.
[#69] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@HOŁDYS, post #63

Ale mnie mistrzu tego nie musisz tłumaczyć ;) Zwróć uwagę komu odpisałem w ten sposób.
Teraz inna sprawa - akurat wiele monitorów komputerowych input lag ma jednak wysoki (kwestia też samej matrycy) tylko mało kto "cygani" na kontraście podbijając podświetlenie, a w wielu tv to akurat norma (jak i np. walenie niebieskim itp.) W przypadku monitora CRT zaś chodziło nie tylko o to, ale również o to, że grayscale ze względu na technologię daje względem kolorowego ostrzejszy obraz (a sam monitor crt ostrzejszy niż tv). Stąd ta "brzytwa" której oczywiście grając na psx @ tv nie było, ale i dobrze, bo właśnie o to chodziło ... cały pic z tv polegał na tym, że "miękki" charakter większych ekranów crt powodował, że nie raziły tak loresy w oczy pikselami.
[#70] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@wali7, post #66

Tylko przypomnij sobie plyty 386 i 486 ze slotami sim30 lub plytami obu tych gniazdami (sim30 i 72) te procesory teoretycznie 32bit

Z ciekawostek Server mainframe IBM 4341 obsadzony SIM30 do 16 MB mial moc obliczeniowa 1.2 MIPSa w 1983 kosztowal 0,5 mln USD ...pamiec byla koszmarnie droga

Ps.abcdefg zwracam honor jak to nie twoja teoria

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 21:31:37 przez HOŁDYS
[#71] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@swinkamor12, post #58

Od Windows 95 wszyscy robili w 24 bit i nikogo nie interesowały jakieś bzdety typu bitplany, paleta kolorów czy HAM.

Rozmowa z tobą ma jedną zaletę. Wygrzebałem z swojego kuferka z częściami kilka ciekawostek i sobie składam. Pentium 90, S3Virge 4 MB, 64MB Ram i zobaczę jak ten komputer działa z WIn95. Przypuszczam, że zajebiście bo 64 MB Ram w tamtych czasach to był luksus, no i karta 4 MB to też raczej HighEnd :D

Trzy miesiące od lata 1993, nawet się nie szło przyzwyczaić do a1200, a już było po wszystkim. Było po AGA

Wg. ciebie, wg. mnie, nie. No ale dyskusja z tobą jest bez sensu. Pytanie, co robisz na portalu Amigowym Poszukaj coś retro PC bo widać tutaj jest twoja miłość
[#72] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@swinkamor12, post #25

Czy ty jesteś botem?
[#73] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@wali7, post #64

Nowa wtyczka - tak, dla klawiatury. Dla myszy też nowy protokół (właśnie taki jak dla klawiatury, ale na osobnym złączu).
gdzie bazowano na starej i w gruncie rzeczy budżetowej konstrukcji IBM AT

Panie kochany, rok temu wymieniałem superio na panelu operatorskim z jakimś pentium II. Układ jakiś FDC coś tam coś tam. Wyglądało na to że wisiał na PCI. Obsługiwał (co oczywiste) 2 seriale, lpt, floppy, irde i coś tam jeszcze. I to jest coś co pozwoliło by dos i appsy zgodne z AT na tym działały bo pod kątem rejestrów jest to zupełnie zgodne z tymi szajsami typu 8250 czy 16450 jakie rzeczywiście były montowane w tych starych PC. I teraz chcesz mi wmówić, że to jest to samo co AT? Nie? No właśnie... AT bazuje na nomen-omen AT bus czyli po naszemu 16bit ISA. W przypadku 486 już były nieśmiałe próby z 32bit ISA (EISA) oraz wdrażanie 32bit VLB czy później PCI. Co samo w sobie oznacza, że g... prawda a nie ta sama architektura co AT. Jeśli pan Piotr dopuścił się takiego dzikiego uproszczenia to ta publikacja choć niewątpliwie wartościowa dla mnie jest przegrana.
[#74] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@abcdef, post #73

No więc właśnie o tym piszę, o ile przejście z XT do AT było zmianą odgórną (po prostu IBM opracował nową konstrukcję) i rewolucyjną, to od AT 286 (były też XT 286, ale to było coś innego) co najmniej do 486 zmiany były stopniowe: próby (nieudane) z EISA, z VLB (częściowo udane, ale wraz z odejściem 486 musiała odejść), ostatecznie sukces PCI. Tu nie było zmian w rodzaju kaskadowego kontrolera IRQ, czy unowocześnionego DMA, sprzętowe rejestry tych na początku odrębnych układów po prostu wbudowano w chipset i wszystko działa tak samo. Za to szybciej, dzięki szybszemu taktowaniu.
Polecam lekturę "Anatomii PC", po tym co piszesz, widzę, że ni czytałeś. Sam byłem zdziwiony, jak bardzo konserwatywna była konstrukcja peceta czasu K6-2, czy Pentium II.
[#75] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@trOLLO, post #71

Ty chyba odpowiadasz swinkamor co? Bo tak zgłupiałem od kilku postów komu Ty odpowiadasz i myślałem, że jakieś mega stare posty, które mi już wypadły z pamięci. Ten gośc to zawodowy troll. Tak jak jedni (np. ja) prostują, że na pc w tych latach dało sięjuż pracować i grać i dlatego A1200 nie była sama na placu boju tak inni po prostu chcą tylko dowalić oliwy do ognia.

Tak mi przyszło po twoim poście, że będziesz składać do głowy, że moim pierwszym krokiem odwrócenia się od Amigi było to, że chciałem samemu się czegoś nauczyć od strony sprzętowej. Lutowanie to jeszcze za dużo jak na gówniaka 13 lat (wprawdzie udało mi się wcześniej podmienić 68000 na 68010 i ogarnąć przełącznik KS, ale poległem przy rozszerzeniu A500 do 2MB), ale składanie pc z klocków już było na moje siły.

A temat się robi OT w OT, ale czasami trafia sięwartościowy post, bo dzięki temu zacząłem doszukiwać się więcej w historii i wczoraj na wykopkach ktoś wrzucił udokumentowaną całą historię Amigi gdzie wyszło kilka nowych, ciekawych informacji, o których nie wiedziałem.

Mam nadzieję, że każdy rozumie, że trzymanie się faktów to nie jest żadne bashowanie Amigi - ta zawsze będzie mieć miejsce w naszych sercach, ale przegrała. Tutaj rozważamy jakie były tego przyczyny. Sam admin wydzielił ten temat jako potrzebny, bo wracał jako boomerang OT w innych, a teraz można popuścić wodze wspomnień, odrobiny fantazji i żali w jednym, wyznaczonym do tego miejscu.
[#76] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@kamilus, post #75

Doom jak Doom, ale dlaczego nikt nie mówi
o Mirosław kontra Sławomir
czyli Walka o Tron?:


Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 22:09:32 przez mmarcin2741
[#77] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@kamilus, post #52

OCS chyba nieco starszy od AGA jest niż kilkanaście miesięcy

Miało być oczywiście ECS, literówka. Czy teraz się zgadza?


W odpowiedzi na #884
Wszystko się zgadza. ECS jest właśnie starszy o te kilkanaście miesięcy.

Dokładnie o to mi chodziło.

Jak widać niektórzy się zorientowali że to pomyłka (to do pana powyżej).

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 22:26:17 przez Solo Kazuki
[#78] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@kamilus, post #75

A propos tego tego wątku, bardzo ładnie wpisywałby się w ten wątek "wstępniak" z najnowszego AmigazynuOK
[#79] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #76

o, moje wzgórze na 8:23.
[#80] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@BULI, post #78

A propos tego wątku, ten wątek to ściek, a pytanie zadane przez autora jest mocno idiotyczne :) Ile osób tyle opinii - i stąd się wzięło prawie 900 odpowiedzi. Ale obnaża to dość dobrze tożsamość aktualnych "amigowców" :)

PS Szkoda, że nie da się ignorować tego "moderatora". Zdecydowanie czasem powinien się zastanowić, zanim COKOLWIEK napisze. I z tego, co wiem, nie jestem odosobniony w swojej opinii.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 22:39:00 przez Drakon
[#81] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Drakon, post #80

Przesadzasz. Przez większość wątku ludzie kulturalnie się spierali, mieliśmy wspólne wnioski, że to C= zawaliło, bo zaoszczędziło za bardzo, olało deweloperów i przez to A1200 nie miała łatwo. W naszych setcach wszystkie Amigi to kochane komputery i boli nas😉 , że tak potraktowane w pewnym momencie przez firmę matkę. Pod koniec wątku pojawiły się boty, które nawijają w kółko to samo. Nie podoba ci się wątek to go dodaj do ignorowanych.
[#82] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@KM_Ender, post #81

Watek to gownoburza jaka to Amiga syfiastana PC super
szkoda ze ten super PC Szmelc kosztowal cztery razy tyle co Amiga bo byscie sobie go kupili sluchali PC speakerka i patrzyli na mega pixle w DOSie na swoim 286 Hercules
No i najwazniejsze...dzis byscie nie urzadzali syfAmiga party 4

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 23:50:01 przez HOŁDYS
[#83] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #76

Kurcze, nie taka zła ta gra, zawsze myslalem że to crap. Przydalaby się tylko paralaksa na podłodze.
[#84] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@Drakon, post #80

Przecież to jest wydzielenie z innego tematu, aby raz na zawsze przestać w każdym temacie rozpoczynać dyskusji o tym samym.
[#85] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@HOŁDYS, post #82

szkoda ze ten super PC Szmelc kosztowal cztery razy tyle co Amiga bo byscie sobie go kupili sluchali PC speakerka i patrzyli na mega pixle w DOSie na swoim 286 Hercules


I po co zaginasz rzeczywistość jak dzieciak łyżkę w matrixie?

W poście #652
zamieściłem ceny PC i Amigi z giełdy w bajtku z 94 roku.
Cena A1200+Monitor jest jakieś 300zł(3mln) mniejsza jak cena 386+monitor+hdd+sound+2xfdd

Jakby 386 był 4x droższy, to pewnie sytuacja amigi była by lepsza. W 94r cena Amigi nie była super konkurencyjna. Inne czynniki jak tańsze podzespoły do PC przechyliły szalę.
[#86] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@HOŁDYS, post #82

Hołdys głowa do góry!!! My tu w większości kochamy nasze przyjaciółki. Tylko trochę marudzimy na to Komodore bo zmarnowali cały potencjał marki. Pozdrawiam
[#87] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@HOŁDYS, post #82

Watek to gownoburza


Ano, dlatego, jak rozumiem(y) starasz się ratować sytuację merytorycznie:

...jaka to Amiga syfiastana PC super
szkoda ze ten super PC Szmelc kosztowal cztery razy tyle co Amiga bo byscie sobie go kupili sluchali PC speakerka i patrzyli na mega pixle w DOSie na swoim 286 Hercules
No i najwazniejsze...dzis byscie nie urzadzali syfAmiga party 4




Wyluzuj, pozwól innym mieć swoje zdanie i przemyślenia, tu nie trybuna na stadionie, że albo za naszymi albo wyp...ad.
[#88] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@kamilus, post #84

Przecież to jest wydzielenie z innego tematu, aby raz na zawsze przestać w każdym temacie rozpoczynać dyskusji o tym samym.


( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 01:59:40 przez snajper
[#89] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mccnex, post #87

starasz się ratować sytuację merytorycznie

PC Szmelc kosztowal cztery razy tyle co Amiga


Ale Hołdys ma jak najbardziej rację. W początku 1994 roku
zapłaciliśmy za pc 486sx/25 z monitorem, ale bez dźwięku
34mln. Doliczmy kartę dźwiękową i mamy 37mln.

A1200hd = 11mln

Kupno tańszego 386 mijało się z celem, ponieważ była
to maszyna nierozszerzalna i dużo wolniejsza od 486.
Doom na 386 był prawie niegrywalny.

Podsumowując, w 1994 można było zakupić peceta 486
lepszego od Amigi, ale za naprawdę ogromną kasę.

Porównywania Amigi 1200 z jakimiś 386 nie ma sensu,
ponieważ 386 to był szajs, dobry do Wolfa3d i tyle.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 02:13:23 przez mmarcin2741
[#90] Re: A1200 do gier była świetna, to producenci softu zawalili sprawę?

@mmarcin2741, post #89

Doom na 386 był prawie niegrywalny.

Pomyliłem się. Doom był niegrywalny na 386 (bez prawie).
Jaki sens miał zakup 386, skoro te wszystkie dobre gry
3d (Strike Commander, Doom) były niegrywalne na takim
komputerze? Zamiast 386 juz lepiej i taniej było zakupić
A1200.
A na 486 stać było nielicznych.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 03:18:13 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem