Wątek zamknięty
[#241] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #232

Poproszę namiary na to 486 za 200PLN, z chęcią przygarnę.
[#242] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #231

Tu ziemia właśnie. Sprzęt od C= może być ale grafika musi tam być przynajmniej na poziomie 1993.
Mamy 2020 i ciutke lepiej niż OCS to się nawet do hobby nie nadaje.

bvsion była niezła nawet bez ppc.
Połączenie bezpośrednio z cpu bez żadnych ograniczeń płyty głównej.
Bez żadnych drogich i wolnych Z2 i Z3.
[#243] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #242

Zorro III zostało wprowadzone w 1990 roku, podczas gdy PCI w 1992. Dwa lata wtedy to było bardzo dużo...
Podczas gdy teoretyczne przepustowość Zorro III może sięgać 150 MB/s ( https://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_Zorro_III ), PCI już tylko 132 MB/s.
Pewnie napiszesz, że przecież ZIII wyciąga ledwo dwadzieścia kilka MB/s, podczas gdy PCI ponad setkę.... nieprawda, bowiem tego typu porównania biorą "na tapetę" dane z zupełnie innych czasów. ZIII nie zdążył się rozwinąć, stąd osiągi były limitowane przez Bustera - 7 nie oferował bus masteringu, 9 miał bugi obniżające osiągi niektóry kart (n. CV64), dopiero 11 została jako tako odbugowana... zapewne kolejne rewizje przyniosłyby poprawę osiągów aż do teoretycznego maksimum. Tak się stało w przypadku PCI, gdzie pierwsze wersje chipsetów osiągały zaledwie 25 MB/s (wg. źródła zacytowanego z Wiki).
Zorro III miało bardzo zaawansowane ówcześnie możliwości: bus mastering i pełną autokonfigurowalność, to co oferował PCI dwa lata później. Podobne rzeczy oferowała wcześniej MCA, ale przy niższych, teoretycznych osiągach, do tego karty były bardzo drogie i było ich niewiele.
Przez cały czas popełniasz kolego ten sam błąd, porównując Amigi z lata 1990-1992 z pecetami po 1995 roku (kto miał w Polsce Pentium zaraz po premierze?).

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 11:11:44 przez wali7
[#244] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Private_Public, post #241

Poproszę namiary na to 486 za 200PLN, z chęcią przygarnę.


Proszę:

199,99 PLN

222,00 PLN

250,00 PLN

Kupisz wszystkie?
[#245] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #242

Sprzęt od C= może być ale grafika musi tam być przynajmniej na poziomie 1993.

Swinkamor, nie bierz tego co bierzesz, bo ci szkodzi... albo przynajmniej bierz mniej.

Sprawdź najpierw co wychodziło na PC w 1993 a potem marudź. Zdecydowana większość gier była w 320 x 2xx 256 kolorów (VGA), a jak już 640 x 4xx to w 16 kolorach. Tak więc AGA spokojnie wyrabiała, co pokazują gry wydane zarówno na AGA (NIE OCS/ECS!) i VGA.

Sytuacja zaczęła się dopiero zmieniać około 1995, gdy wyszło Win95.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 11:44:27 przez Solo Kazuki
[#246] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Private_Public, post #241

Tak jak pokazał Recedent nie jest to problem, bo starych PC jest jeszcze od groma. Dlatego np niektóre muzea informatyczne (choćby w Katowicach) mają informacje w stylu "starych PC nie przyjmujemy" (a przynajmniej jeszcze niedawno mieli).
[#247] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Private_Public, post #241

Poproszę namiary na to 486 za 200PLN, z chęcią przygarnę.


Bierz tego optimusa pentium 75; 16mb ram i duży dysk.
Tylko 199zł. Nie pożałujesz pan.

https://allegro.pl/oferta/komputer-optimus-sa-5p75-p-75-16ram-hdd850-cd-4x-8938844511

Albo też dorzuć stówkę i masz za 300zł 486/33, ale z cd romem i grafika
2mb.

https://allegro.pl/oferta/stary-komputer-486-sx-retro-33mhz-kompletny-8929061580

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 11:46:30 przez mmarcin2741
[#248] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@wali7, post #243

No jak się poda w taki sposób osiągi i datę wprowadzenia to można pomyśleć że Zorro 3 rządził, ale te złącza musiały być w jakiejś maszynie. I żeby je ocenić trzeba by porównać ile one kosztowały, oraz ile i jak dobry soft był do nich dostępny. Bo np więcej udanego softu w słabszej i/lub tańszej maszynie bardziej cieszy niż parę słabych programów w rakiecie, czy nawet spora ilość niezłego softu ale w maszynie o tyle droższej że można o niej tylko pomarzyć.

No ale ja się takich ocen nie podejmę, bo w tamtym czasie byłym szczęśliwym posiadaczem 8bitowca. A tak drogich sprzętów nie kupowało się wtedy ani do domowego grania ani do biurowego wklepywania tekstów. Zresztą myślę że w tym ostatnim więcej komfortu dawało posiadanie twardziela (w czasach gdy nie każdy 16bit go miał), niż taka kosmiczna przepustowość złącza.

Więc o czym tu mowa? - O tym co w tamtym czasie mogła sobie kupić garstka snobów. I w tym momencie uświadamiam sobie że w sumie mało mnie to obchodzi. :)

Nie wiem w którym roku PCI stawało się bardziej popularne od ISA, ani od której karty graficznej było to potrzebne. Osobiście znałem tylko jedną osobę która miała sloty Zorro w Amie. Mało mnie to wtedy interesowało bo jeszcze Amy nie miałem. Nawet nie wiem czy w tej A4000 było Z2 czy Z3, ani czy wogóle miał do nich coś wetknięte. Nie wiem też kiedy i co było dostępne z kart które wymagały lub dostawały skrzydeł w Z3.

Przyznaję się do niewiedzy, i może ktoś miły mnie oświeci. :)

@swinka - Wydanie góry siana na PPC po to by go nie używać to pomysł genialny w swej prostocie. Ciekawe ilu takich geniuszy było na świecie. ;)
Nie wiem czy PPC+BVision była tańsza niż przekładka do wieży +Z2+RTG o zbliżonych rozdziałkach. Bo o 3D i tak nie ma co mówić skoro i tak sterowniki nie pojawiały się na czas.
[#249] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #248

Nie wiem w którym roku PCI stawało się bardziej popularne od ISA


PCI to chyba zostało spolularyzowane razem z pentiumem.
Jeszcze w 1994 roku na pc rządziła 8 bitowa isa.
Wraz z 486 podjęto próbę wprowadzenia standardu
vesa local bus, ale to się nie przyjęło.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:58:40 przez mmarcin2741
[#250] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Solo Kazuki, post #245

Akurat Win95 było z tym luźno związane. Raczej chodziło o to by gra dotarła do większego grona odbiorców, bez sensu było wydawać grę w 16bit kolor, z fpu i pod system gdy większość użytkowników FPU nie posiadała, kolorów tylko kilkadziesiąt, a za system robił dos z nc. Więc gry w okolicy 1995-1996 pojawiały się wyraźnie lepsze nie dlatego, że dogoniły rozwój sprzętu, a dlatego, że dopiero w tym momencie się opłacało takie wydawać. Zresztą i Tomb Raider, i Settlers II odpalały się też przez DOS, windows był zupełnie niepotrzebny. Tylko problem jest taki, że jeśli chodzi o sprzęt to trendy zawsze wyznaczają najmocniejsze konfiguracje. I tutaj amiga gejmingowa nie miała za dużo do pokazania, a duże "profesjonalne" amigi były mało konkurencyjne cenowo. A co do permedii - sam nie wiem czemu się na nią zdecydowano. W świecie PC permedia chłodno się przyjęła. Zresztą nikogo to też nie dziwi, że ostatecznie voodoo3 okazało się lepszą kartą amigową (i później VooDoo4 PCI). Tylko ile czasu amigowcy potrzebowali na w pełni działające PCI i ile to kosztowało? Bo w PC było w standardzie. I jakie było najszybsze PCI w amidze? 50MB/s? A jakie w PC? No właśnie. Porównanie jest bez sensu. Technologicznie PC zaczęło uciekać dość szybko, dopiero po jakimś czasie zaczęło się to objawiać w produkcjach (grach, programach) bo tak zawsze jest.
[#251] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #248

Zamiast bawić się ze świnkamorem w teoretyzowanie, polecam lekturę ówczesnej (1992) prasy amigowej i ogólnokomputerowej. Tam są podane konfiguracje i ceny.
np. tu https://stare.e-gry.net/czasopisma

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:41:57 przez wali7
[#252] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@wali7, post #243

Jakby AGA to była grafika na poziomie 1993 to bym nie potrzebował lepszej w Amidze i bym nie porównywał z pc i grafiką na PCI.
A tak trzeba było wstawić do Amigi coś lepszego to czemu mam tego nie porównywać z pc z tego czasu.
[#253] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #249

VLB umarła, ponieważ była szyną lokalną 486 (z uwagi na brak dodatkowej logiki była bardzo szybka, jak na ówczesne standardy - często szybsza od PCI, zwłaszcza pierwszych implementacji). W momencie przejścia na Pentium, którego szyna była cokolwiek inna, pojawiały się problemy: komplikacja budowy interfejsu (będącego emulatorem szyny 486) i nieuchronny spadek osiągów. Stąd PCI pojawiło się masowo w płytach Pentium (chociaż istniały płyty 486 z PCI, sam kiedyś taką wytargałem z jakiegoś PC-szrotu).
[#254] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #252

Właśnie to proponuję. Stosowne materiały np. tu https://stare.e-gry.net/czasopisma
[#255] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@recedent, post #244

Dziękuję, wszystkie nie, ale tą Vectrę Hp na pewno😁
[#256] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #249

Czy to znaczy że VGA była zwykle podłączana przez 8bitowe ISA?

Chwila szukam... 16bit ISA (bo jednak takie były) ma transfer 16 MB/s przy taktowaniu 8MHz. Eee to nie tak źle. A Z2 ma transfer yyyy nie mogę znaleźć. Za to znalazłem że te dane powyżej są teoretyczne, bo w praktyce ISA ma 1.8 MB/s a Z3 tylko 13.5 MB/s.
Dobra, lata mi to koło piórka ile czego tam było. PSX rządził!! 132MB/s i to nie teoria. :)



Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 15:29:07 przez ZbyniuR
[#257] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #256

Dobra, lata mi to koło piórka ile czego tam było. PSX rządził!! 132MB/s i to nie teoria. :)


W 1992? Chyba bliżej 1995.
[#258] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #252

Jakby AGA to była grafika na poziomie 1993 to bym nie potrzebował lepszej w Amidze i bym nie porównywał z pc i grafiką na PCI.

Bez przesady, w 1993 r. AGA nie była złym układem. Nie była może jakimś cudem technologii, ale zła nie była.
W 1994 r. byłem posiadaczem A1200 z HD i FastRam i naprawdę nie pamiętam abym narzekał na AGA.

Dużo ludzi porównuje kości AGA do PC z lat 97/98, wtedy rzeczywiście AGA mocno odstawała od nawet taniej karty graficznej. Ale takie porównanie nie ma raczej sensu, 5 lat różnicy to w komputerach, a szczególnie w tamtym okresie, to bardzo dużo czasu.
[#259] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #256

Na EISA praktycznie nic nie wychodziło oprócz kart komputerów przemysłowych :) VLB było tylko przejściowym standardem, nie powinno się go praktycznie wcale używać w rozważaniach. To ile Z3 mogłoby obsłużyć z nowymi bezbugowymi chipsetami to takie gdybanie. Jeśli by to było takie proste to przez te 3 dekady by ktoś w końcu w pełni funkcjonalnego super bustera na fpga zrobił. Pierwsze PCI miało 25MB/s co iirc jest nieco większą wartością niż G-Rex 1200 (16-20MB/s) i zdecydowanie mniejszą niż G-Rex 4000 (~50MB/s)
PCI weszło w PC jako beta, Zorro III weszło na Amidze jako późna alfa.
[#260] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@abcdef, post #259

Tu raczej była mowa o 16bitowej, długiej ISA (wprowadzonej w AT 286). EISA była 32 bitowa.
Nikt nie zrobił nowych chipów amigowych w FPGA, bo nie ma do nich dokumentacji. Commodore miał, więc mógł prowadzić i prowadził prace rozwojowe. Jakaś nowsze wersja Bustera pewnie by powstała, skoro jeszcze było sporo do ulepszenia.
[#261] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #258

Dokładnie, nie AGA a slaby procek przymulały A1200.
A tutaj dla sklerotyków teścik wspaniałości ISA VGA, również w wersji 32-bit.
Zdecydowanie bliżej im do ZorroII niż III. AGA przy nich ze swoimi 7MB/s to potwórszeroki uśmiech

[#262] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@wali7, post #260

Fakt, ISA 16bit to jeszcze czasy AT. EISA to coś w stylu AGP - piny dolne i górne. Co do bustera - w sumie mniej ważne jest jak to oryginalny czip robi, ważniejsze jest to co robi, od strony portów samo generowanie sygnałów nie powinno być bardzo trudne, to samo jeśli chodzi o zamapowanie kart do pamięci i transfery wewnętrzne w obrębie chipsetu (wraz z chip ram) i procesora (wraz z fast ram). To co rzeczywiście mogłoby nastręczać trudności to właśnie te bardziej zaawansowane funkcje, dma, bus master, przerwania ...
[#263] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@marianoamigo, post #261

Dokładnie, nie AGA a slaby procek przymulały A1200.

Nie, tutaj też się nie zgodzę. EC02014MHz +AGA + FastRam to był bardzo dobry zestaw w 93/94r. Jeżeli patrzysz się przez pryzmat gier 3D, to fakt, AGA i 020-14MHz demonem nie było. Ale trzeba też pamiętać, że A1200 była projektowana od ok. 1988 ( wtedy pojawiły się w C= pierwsze projekty AAA , z tego co pamiętam ), a w tamtym czasie o 3D nikt nie myślał.

Ogólnie, nie uważam, aby A1200 była złym komputerem, owszem miała masę błędów i niedoróbek, ale w tej cenie, nie była zła.
[#264] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #263

Miałem a1200. To był słaby komputer nie warty pieniędzy które za niego chciało C=.
Powodem była oczywiście zbyt wolna grafika.
8 bit jako bitplany a nie chunky pixels to jest coś co jest po prostu zepsute i nic tego nie tłumaczy.
a1200 pojawiła się już po Wolf3D i Win 3.1.
C= nie powinno wypuszczać a1200 w 1992. Powinni poprawić AGA i wypuścić to pół roku czy rok później.
Zajmowanie się AGA jest bez sensu.
Układy AGA były od samego początku przestarzałe i za wolne w porównaniu z pc/amc/atari.
Sprzęt od C= nie ma problemu ale grafikę trzeba tam wstawić lepszą.
[#265] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #264

Znowu ta sama bzdurna teza nie poparta żadnymi dowodami. Podaj wyniki testów, z których będzie wynikało, że w tych samych pieniądzach co A1200, mogłeś kupić sprzęt o lepszych parametrach.
[#266] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@wali7, post #265

Ić se do pierwszej z brzegu biblioteki i poproś o gw z końca 1992.
[#267] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #266

Przeglądam sobie magazyn BYTE z 1992 r. i co widzę?
PC za 1394$, jest to potężny 386sx 16MHz z 1MB Ram , HDD 42 MB, grafiką VGA 512 KB Ram wraz z monitorem 14” VGA . Odliczając 499$ za monitor zostaje 895$ za komputer . W tym momencie 699$ za A1200 HDD 40 MB wyglada całkiem zachęcająco :)
[#268] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #264

Zapomniał pan dodać, że ktoś powinien stworzyć tanią kartę graficzną do Amigi. Chyba nie zaznaczył pan dobrze tekstu do Kopiuj-Wklej który załącza pan od ponad roku do swoich jednobrzmiących wypowiedzi.
[#269] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@trOLLO, post #267

Czy cena za tego 386/16 uwzględnia również koszt karty muzycznej?

Nie porównujmy a1200 do 386sx16 1mb, niech to będzie
przynajmniej 386/33 i 4mb ramu.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 09:30:05 przez mmarcin2741
[#270] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #233

I to tyle na temat popytu.


Podaż komputerów 386/486 jest nawet mniejsza
niż amig wg. allegro przynajmniej.
Problemem jest brak popytu na te pecety.

Linie podaży i popytu powinny się przeciąć
i punkt przecięcia wyznacza cenę równowagi.

Jeden z forumowiczów zadeklarował chęć
zakupu 486. Szczerze? Nie uwierzę, póki
nie zobaczę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem