Wątek zamknięty
[#211] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #206

Co ten wątek ma wspólnego z działem Programowanie?

W wątku rozważamy czemu robienie czegokolwiek z gui i grafiką na AGA jest bez sensu.
[#212] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@nogorg, post #205

Jak zwykle przyszedł ktoś kto dawno nie używał Amigi.
Jak zwykle w takich przypadkach paczy a nowe Amigi drogie.
A to ma być tanio. No to rewolucja retro i wszyscy wracamy do AGA max.
Ale źli fanboje nie chcą nic robić w rozdziałkach EGA gdzie jeszcze Amiga z oryginalną grafiką wyrabia.
No to jak zwykle foch.
[#213] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #210

A skąd możesz wiedzieć czy kupując A1200 byłem zadowolony?
Masz szklaną kulę, czy to wrodzone (zdaje się, że takie umiejętności przechodzą w linii żeńskiej)
[#214] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #210

Od sprzętu z 1992 to oczekuję że będzie się dało pracować w 640x480 256 kolorów bez interlace


No popatrz, a ja miałem 640x512 bez interlace, a nawet pracowałem w rozdzielczości 800x600. Jak to możliwe?

Może miałeś nie A1200 tylko ktoś ci wcisnął coś innego?
[#215] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Solo Kazuki, post #214

a ja miałem 640x512 bez interlace


W 1992, czy dopiero jak Elbox wypuścił Scandoubler/Flickerfixer?

a nawet pracowałem w rozdzielczości 800x600


Na AGA, bez interlace i bez Indivision?
[#216] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@recedent, post #215

mhm, tak napisał, czary czy słaba pamięć?

Też czekam na szczegóły. :)
[#217] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@recedent, post #215

A dlaczego nie? Sterownik HighGFX + odpowiedni monitor. Na monitorze VGA tryby nolace do 720x576 bez scandoublera.
[#218] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Ocelot, post #217

Sterownika HighGFX w 1992 raczej nie było, poza tym w takiej rozdzielczość w 256 kolorach trudno mówić o pracy.
[#219] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@recedent, post #215

Nigdy nie miałem scan doublera, miałem monitor MultiSync i używałem trybów z większym odświeżaniem. Tak miałem 800x600 bez indivision tryb Super72 (72Hz).

Edit: polecam się zapoznać z możliwymi trybami graficznymi na AGA. Choćby tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 16:41:16 przez Solo Kazuki
[#220] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #216

czary czy słaba pamięć?


Nie, znowu niewiedza z twojej strony. Na Amigę istnieją tryby "double" i tryb Super72.

Edit: Nie wiem czy to dzięki AGA, czy dzięki monitorowi który miałem, ale tryb Super72 laced (800x600) miałem bez "migania".

Edit 2: Swoją drogą coś mi świta że niedawno już to pisałem w innym temacie...

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 17:06:11 przez Solo Kazuki
[#221] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Ocelot, post #217

Highgfx to zagadnienie z grupy amigowych sportów ekstremalnych, a nie narzędzie do jakiejkolwiek pracy. Dodatkowo, działa tylko na kilku modelach wiekowych monitorów, zwykle 14". Na takim ekranie 1024x768, nawet o rozsądnych parametrach, to umartwianie ciała.
[#222] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Solo Kazuki, post #219

W tym linku do ECS wymieniono więcej trybów niż do AGI, i chyba nie jest to lista kompletna. Tam "pisze" że Super72 ma 4kolory.

Jest też tryb z odświeżaniem 10Hz, do czego to jest? Do lampy stroboskopowej?

A wracając do tematu, nie dziw się naszemu niedowiarstwu. Taki monitor jak miałeś to biały kruk. Pewnie nie więcej niż z 1 na tysiąc Amigowców coś takiego kiedykolwiek widziało. Znakomita większość z nas nie słyszała o nikim kto by coś takiego miał.

Ciekawe jak szybko ci to śmigało, i co tak właściwie na tej rozdziałce robiłeś. :)

AGA powyżej 4 bitplanów w rozdziałce innej niż LoRes wyraźnie zwalniała. Nieważne jaki miałeś procek. Każdy był przyzwyczajony do swojego proca, i jaki by nie był to szuranie oknami nie było błyskawiczne.
[#223] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #222

ten tryb 10HZ to A2024 i to jest dopiero monitor biały kruk

ten monitor ma własny bufor ramki, a Amiga w rzeczywistości wysyła obraz w mniejszej rozdzielczości w 50 lub 60Hz który był 1/4 całego wyświetlanego przez monitor obrazu, a monitor składał sobie z tego cały obraz i 10 razy na sekundę odświeżał zawartość, ale fizycznie monitor ma 60Hz, po prostu wyświetla to samo przez kolejne 6 cykli, efekt podobny jak w dzisiejszych LCD czy trybu 1280x1024 w IndiVision AGA, obraz jest bardzo stabilny, nic nie miga.


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 20:17:55 przez UJP
[#224] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #222

W tym linku do ECS wymieniono więcej trybów niż do AGI, i chyba nie jest to lista kompletna. Tam "pisze" że Super72 ma 4kolory.

Widać w ten sposób jak uważnie czytasz, przed trybami tylko dla AGA masz napisane:

The AGA chipset was the first real improvement over the original chipset. Further screen modes where added, the color palette was extended to 24bit and resolutions with up to 256 colors. All resolutions could now be used with all color modes.


Więc Super72 też jest dostępny 256 kolorach na AGA.

A wracając do tematu, nie dziw się naszemu niedowiarstwu. Taki monitor jak miałeś to biały kruk.

Odkupiłem za niewielkie pieniądze używany CRT, wtedy akurat było łatwiej dostać monitory "łapiące" tryby graficzne Amigi.

Ciekawe jak szybko ci to śmigało, i co tak właściwie na tej rozdziałce robiłeś.

Już pisałem wcześniej że używałem FBlit. Z tą łatką dało się działać, bez niej rzeczywiście średnio. Co robiłem, m.in. takie rzeczy, w readme masz często wymienione programy z których korzystałem.
[#225] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Solo Kazuki, post #224

No FBlit to też nie jest rok 1992 i potrzebuje choćby FASTu do działania.
[#226] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@recedent, post #225

FBlit może nie, ale sprzęt i tryby graficzne tak. Zresztą w 1992r mało kto miał nawet PC który działał dobrze w wymienionym trybie, a większość korzystała z MS-DOSa.
[#227] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Solo Kazuki, post #226

Dopiero od W95 można było nie mieć DOSa.
Ładnie rysujesz, pełna profeska. :)
[#228] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #227

To obróbka grafiki tylko była, jeżeli chodzi o karty/itp. Rysować mało co rysowałem. Bardziej brzękoliłem na trackerach. Ale i tak większość projektów została niedokończona.

Edit: Jedyne co sam rysowałem (poza tekstem oczywiście) a jest na AmiNet to te runy do Dungeon Master.

Niestety i grafiki i muzyki szły "do szuflady", muszę poszukać czy gdzieś nie mam swoich starych rzeczy...


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 21:32:33 przez Solo Kazuki
[#229] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@Solo Kazuki, post #224

To może ten monitor miał wbudowany scandoubler?

Nie pamiętam scandoublerów do a1200. FBlit zresztą też.
Pojawiły się jak już sprzedałem a1200 w 1996.
Potrzebowałem szybszego komputera a 030 do amigi wychodziło na to samo co sprzedaż a1200 i zmiana na pentium 75 MHz z S3 Virge.

Dopiero karty ppc i bvision to był jakiś powrót do normalności z cenami i wydajnością.
No może nie do końca ale było dużo lepiej.

Nawet ze scandoublerem i fblit dalej zostają bitplany i tryb HAM w tysiącach kolorów.
To dalej nie jest standard Win 3.1.
Nie mam nic przeciwko sprzętom od C= ale grafikę trzeba tam wsadzić jakąś lepszą.
[#230] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #229

Przed Fblitem były inne programy tego typu,
tego programu używałem na A1200 z fastem:
http://aminet.net/package/util/boot/fbl66
[#231] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@swinkamor12, post #229

"trzeba tam wsadzić" - Halo tu Ziemia, mamy rok 2020, a nie 1996 czy tym bardziej czasy Win 3.1

A swoją drogą "ppc i bvision..." - czyli wybierać platformę wg stosunku ceny do benczmarków, a nie wg stosunku ceny do dostępności softu?
Hmm, no można i tak. :)
[#232] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@nogorg, post #186

Woleli dołożyć do droższego peceta, a nie do tańszej Amigi, bo dostrzegali z tego tytułu większe korzyści. I bardzo dobrze, że tak robili.


Chyba nie doceniasz roli marketingu, jeśli zakładasz, że klienci
coś sobie woleli.

Przejrzałem oferty komputerów 386/486 - ceny około 200zł i od ręki
można mieć taką "legendarną" maszynę...tylko chętnych brak.
Tymczasem po ile chodzą amigi, to wszyscy wiemy.
Czy ktoś mógłby wyjaśnić ten fenomen.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:15:08 przez mmarcin2741
[#233] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #232

Jeśli podaż jest większa niż popyt to ceny spadają.

Amig wyprodukowano 6 mln przez dekadę, a PC w latach 90ych produkowano od 40 do 100 mln rocznie. To tyle na temat podaży.

Jak ktoś kupuje retro PC to jednego, a jak ktoś kupuje retro Amigi to kupuje jedną co pół roku. I to tyle na temat popytu.
[#234] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #232

Chyba nie doceniasz roli marketingu, jeśli zakładasz, że klienci
coś sobie woleli.


Taki dla Ciebie wybrałem
[#235] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@nogorg, post #234

No to jeśli tylko przekonasz go, aby kupił i się w to ubierał.... to jesteś specem od marketingu.
A goście z C= nie byli, w odróżnieniu od tych z Apple.
[#236] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@nogorg, post #234

Nasze chłopaki już po Ciebie idą:

[#237] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@nogorg, post #234

Kiedyś powiedziano nam, że monitory lcd są lepsze od crt a nie były.

Ps.
Do takiego i swetra przydałby się jeszcze kapelusz.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 17:55:52 przez mmarcin2741
[#238] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #237

Nie były, ale już są. Miały potencjał rozwojowy w odróżnieniu od CRT, które w swoim rozwoju dotarły do ściany.
[#239] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@ZbyniuR, post #233

Jak ktoś kupuje retro PC to jednego


A skąd wiesz, że tylko jednego? Może fani retro pc posiadają, jak amigowcy,
po 10 sztuk: 5 razy 386dx i 5 razy 486.
[#240] Re: prędkości procesorów a wąskie gardło Chip RAM i AGA

@mmarcin2741, post #239

Swoją drogą... Takiego Optimusa Harvarda z tą charakterystyczną obudową i trzaskającą klawiaturą chętnie bym przytulił. ok, racja Nie dam sobie powiedzieć, że to nie miało klimatu. Po prostu nie chciałem go widzieć, zaślepiony propagandą.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem