[#271] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #269

A ile wat zżera ten G5 2.7? Pewnie ze 20x wiecej niz 4300U? Przypominam, ze planeta nam sie grzeje.
[#272] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #271

Tutaj jest porównanie:
Power Mac G5
 	Idle	Load
Apple Power Mac G5 (Early 2005) - PowerPC 970FX 2.5GHz x 2	132W	261W

Dla przypomnienia: i5-4300U = 15W TDP.

Jak dla mnie sprawa jest jasna - pod emulacją 68k sprzęt powyżej E8400 jest szybszy niż MOS/G5 emulujący 68k.
Czyli tam, gdzie nie mamy programu pod PPC - mamy problem.

Trzeba zrobić podobny test na AmidzeOne, ciekaw jestem wyników.


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 20:34:25 przez A2
[#273] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #272

Podziel przez 2, bo MorphOS działa na jednym procku (i wyłącza drugi).
[#274] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #273

Dla mnie akurat pobór mocy jest drugorzędny, ale dzięki za zwrócenie uwagi.
[#275] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #273

No emulacja na i5 wszystkich rdzeni i wątków też nie zjada ;)
[#276] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #275

o ile wiem winuae moze sparalellizowac i delegowac jakies pomniejsze zadania na drugi watek/rdzen, ale nie da sie zdystrybuowac emulacji jednordzeniwej maszyny na wiele rdzeni. dlatego zasadniczo tak amiga jak i jej emulator beda zawsze "jednordzeniowe".
[#277] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #276

No to podsumujmy co już wiemy. Nie ma sensu używać NG do odpalania programów 68k ze względów:

- praktycznych - potrzeba posiadania egzotycznego sprzętu który jest albo za drogi albo tylko stary, używany
- wydajnościowych - jest wielokrotnie wolniej
- ekologicznych - stare PPC G5 zjadają mnóstwo energii, niewspółmiernie do wydajności, co przyczynia się do efektu cieplarnianego
- bezpieczeństwa - wywalenie programu 68k na NG może wywalić cały system

Jest sens używać NG ze względów:

- ideologicznych - jeśli ktoś jest zatwardziałym zwolennikiem NG to żadne racjonalne argumenty go nie przekonają bo on ma swój świat i swoje święte prawdy, ze zwykłą prawdą nie mające nic wspólnego. Przeważnie zabrnął już w tym naginaniu rzeczywistości tak daleko, że jest za późno, aby się wycofać. Przyznanie racji faktom równałoby się zdradzie.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 22:29:31 przez jubi
[#278] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #277

ekologicznych - stare PPC G5 zjadają mnóstwo energii, niewspółmiernie do wydajności, co przyczynia się do efektu cieplarnianego


Efekt cieplarniany - zjawisko, które występuje głównie na skutek używania komputerów z procesorami G5. Poza podgrzaniem atmosfery i zużywaniem większości energii elektrycznej w naszym kraju, wywołują one katastrofalne powodzie, pękanie skorupy ziemskiej, lokalne gradobicia, koklusz oraz ogólny dyskomfort i rozstrój żołądka u jubiego.
[#279] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #277

Jubi, nie dość że jesteś ignorantem od informatyki to widzę że jesteś jeszcze ignorantem od efektu cieplarnianego. Dobrze, że chociaż znasz się na 3d, głupio by było być ignorantem we wszystkim. Prawda?

ps. Zapomniałeś o punkcie, że jak się używa NG to dwie przecznice dalej w piwnicy gniją ziemniaki. Dopisz koniecznie.

Systemów NG używa się na tych sprzętach bo takie były zawirowania historyczne. My (userzy i deweloperzy Morphosa) chcielibyśmy MorphOSa na x64. Nikt nie ma klapek na oczach, każdy widzi, który komputer jest szybszy. Natomiast sam MorphOS jest na tyle systemem rozwiniętym, dużo lepszym niż AmigaOS3.x, że obecnie tylko idiota mógłby przestać korzystać z czegoś dobrego, żeby wrócic do czegoś przedopotopowe tylko dlatego że lha pakuje 4 razy szybciej.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 00:05:03 przez michal_zukowski
[#280] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #272

Jak dla mnie sprawa jest jasna - pod emulacją 68k sprzęt powyżej E8400 jest szybszy niż MOS/G5 emulujący 68k.


Ech miałem nie robić testów (choć prywatnie mnie o to proszono), ale widzę że nawet Ty tak jednoznacznie stawiasz sprawę. Jak napisałem wcześniej dużo zależy od rodzaju testu, akurat takie testy jak Lame czy LHA faforyzują pecety, ktore nie ma co się oszukiwać mają szybszego cepa. Więc ja jako przeciwwagę dam coś takiego. Jest to jedno z przykładowych demek dołączonych do Hollywood. Nie zaprzęgałem co prawda do pracy najszybszego peceta w domu, czyli stacjonarnego kompa z I5 3.4GHz (3.8Ghz ) siódmej generacji, bo nie mam na nim WinUAE. Użyłem zwykłego I3 2.2GHz siedzącego w laptopie, ale też gwoli sprawiedliwości, nie zaprzęgałem do pracy mojej X5000, gdzie i tak nie mógłbym podać wyników (NDA), tylko leciwą X1000 1.8GHz.

No więc powiem tak program w wersji 68k uruchomiony pod AmigaOS 4.1 na X1000 jest szybszy, i to nie o 10% czy 50% on jest szybszy o ponad 500%.

No ale możecie sprawdzić sobie sami. Oczywiście nie uruchamiałem demka pod UAE na AGA (zresztą i tak by się nie uruchomiło), tylko na karcie graficznej UAE Zorro III 8MB. Możecie porobić testy i zobaczyć jak to wyjdzie u Was. U mnie na emulatorze i powyższej konfiguracji, demko, które nominalnie powinno osiągać 25fps, działało niespełna 2fps.
[#281] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #280

Dziękuję za plik testowy. Sprawdziłem - Intel E8400 FS-UAE JIT (Debian 32bit):





Co ten test miał pokazać? Wszystko działa płynnie, od 25 do ponad 111 fps.

Jestem gorącym zwolennikiem systemów NG, ale niestety - nie wygramy wydajnością z x86.
NIe stawiam sprawy "jednoznacznie", po prostu staram się  być obiektywny.


Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 01:16:03 przez A2
[#282] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #241

A bierzesz pod uwagę, że E8400 w tym momencie emuluje całą Amigę, a nie tylko procesor?


Tzn. AGA czy RTG podczas testu?
[#283] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #280

Na fonie (Galaxy S4) Uae4arm (jit) i RTG demko skacze między 7-11 fps.
A to tylko arm i 4x1.9GHz (emulator chodzi na jednym rdzeniu)
[#284] Re: A-EON AmigaOne A1222

@morph123, post #282

Tzn. AGA czy RTG podczas testu?

Emulowana AGA, przy teście na ekranie RTG jest ok. 5% szybciej.
[#285] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #268

Jak robicie testy JITa to podbijcie priorytet trance:

Na moim 2.3GHz G5 MP

Ram Disk:> time lha_68k   a ram:test9.lha vd-woamiga2k_b.mpg
LhA Freeware Version 2.15 68000+
Copyright (c) 1991-94 by Stefan Boberg.
Copyright (c) 1998,1999 by Jim Cooper and David Tritscher.
Copyright (c) 2004-2011 by Sven Ottemann.

Creating new archive 'ram:test9.lha':
     Frozen: (  5.3%) 105451524 =>99831416 : vd-woamiga2k_b.mpg
1 file added, all files OK.

Operation successful.

Time Elapsed: 31.4098s
[#286] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #284

Mufa zabrnął tak daleko, że już nie może wycofać się bez utraty twarzy, dlatego wyszukuje na siłę takie testy, które w jakichś skrajnych okolicznościach dadzą wynik jaki mu pasuje. On nie prowadzi obiektywnych badań, tylko szuka argumentów na poparcie z góry założonej tezy. Założył sobie, że NG jest szybsze i już, a jeśli testy pokazują co innego, to tym gorzej dla testów.

Ja już w sumie wiem wszystko to co chciałem wiedzieć, jestem tylko ciekaw zakończenia. Czy Mufa będzie w stanie pokazać klasę i przyznać, że się mylił, czy jak zwykle strzeli focha i zabierze zabawki. Obstawiam to drugie.
[#287] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #281

@Adam

Ok, tamten test był skopany z mojej winy. Włączyłem JIT, a nie przesunąłem suwaczka emulacji na największą możliwą prędkość emulacji. Cóż pierwsza w nocy, przemęczenie, brak koncentracji.

Chodzi mi po głowie jeszcze jeden test. Jeśli on wyjdzie na korzyść peceta, będę się czuł ostatecznie przekonany i nie będę się dalej spierał. Pytanie czy komuś pod WinUAE działa gra Napalm (bo mi niestety nie działa twierdząc że nie mam zainstalowanych bibliotek RTG - choć mam).

Na pewno Napalm uruchamia się pod AmigaOS 4 i (na Mosie chyba nie, choć pewny nie jestem). Więc jeśli komuś działa to pod emulatorem na PC, to możemy zrobić ostatnie porównanie. Napalm na AmigaOS 4 działa dużo za szybko i jest praktycznie dzięki temu nie do przejścia. Po filmach jakie widzę na YT, wydaje mi się że pod WinUAE jest wolniej, no ale trzeba by to sprawdzić w boju.
[#288] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #280

Nie daje się to pobrać, otwiera się główna strona, zmieniałeś nazwę pliku czy coś?
[#289] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #287

Zdarza się, grunt, że dochodzimy do wyników, które można porównać.

Z Napalmem nie ma problemu, działa u mnie na FS-UAE. Tylko jak zrobić test, masz na myśli nagranie filmu?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:11:49 przez A2
[#290] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #287

Sprawdź Snoopdosem czego jeszcze brakuje.
[#291] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #289

@Adam

Usunąłem plik, bo skoro osiąga pod WinUAE 100fps, to nie ma żadnego sensu robić takiego testu.

@A2
W grze masz w lewym górnym rogu stoper. Grając ludźmi, w drugiej misji musisz szybko rozbudować bazę zanim nadciągnie atak przeciwnika. Na klasycznej Amidze, ten atak następuje po kilku minutach, więc masz jakąś szansę. Na X1000 gra działa tak szybko że nie zdążysz zrobić nic, możesz czekać tylko na wyrok. Więc proponuję byś podał moment, w którym jednostki wroga zaczynają atakować bazę. W przypadku X1000 następuje to w 25 sekundzie gry.
[#292] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #291

Ok, nie jestem specjalnym graczem, ale zrobię taki test dzisiaj. Dam znać, pewnie dopiero wieczorem.
[#293] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #292

Wystarczy przejść pierwszą misję niebieskimi, która jest banalna i nawet niedzielnemu graczowi powinno zająć to chwilę. Potem już w drugiej misji nie musisz robić nic tylko czekać na rozwój wypadków. W ostateczności, w razie problemów mogę poźnym wieczorem podesłać Ci "sejwa".
[#294] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #291

Zawsze jest sens robić testy. To, że wyjdzie, że od jakiegos Pentiuma i5 WinUAE jest szybsze w emu68k to i tak wiadomo było. Pewne jest też to, że od któregoś procesora x64 emulacja 68k będzie szybsza w dowolnym teście niż kod natywny PPC na dowolnym procesorze w komputerach NG. Albo platformy NG przejdą na x64 albo w sumie mogłyby przejść na 68k z wirtualną maszyną opartą o Winuae/jit. I tak testy były robiony na szybkich maszynach, taki Sam460, PegasosG3 czy AmigiOne G3 szorują dno od spodu jesli chodzi o prędkość.
Mac mini 1.5 GHz jest 2x szybszy niż PegasosG4 1GHz, który jest ponad 1.5 raza szybszy niż Sam 460.
[#295] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #294

Albo platformy NG przejdą na x64 albo w sumie mogłyby przejść na 68k z wirtualną maszyną opartą o Winuae/jit.


Czyli lepiej przeportować Morphosa z powrotem na 68k? Wtedy można by go uruchamiać w WinUAE z dobrą prędkością skoro PPC nie daje rady.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:34:24 przez jubi
[#296] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #295

skoro PPC nie daje rady.


Sęk w tym, że póki co wciąż daje radę (to, że archiwum .lha spakuję w niecałe 10 sekund zamiast w 8 jakoś przeżyję). Ale nie ma co zasypywać gruszek w popiele, a w świecie MorphOSa nikt nie mówił "PPC albo śmierć".
[#297] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #295

Nie nie nie, natywne programy nadal są szybsze niż na uae. Wystarczy dać coś co obsługuje altiveka i ppc odlatuje 2x - 3x szybciej. Poza tym z portów na x64 i 68k to ja już wolę x64.
[#298] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #278

zjawisko, które występuje głównie na skutek używania komputerów z procesorami G5. Poza podgrzaniem atmosfery i zużywaniem większości energii elektrycznej w naszym kraju, wywołują one katastrofalne powodzie


Żarty żartami, ale do wad G5 prócz marnowania energii elektrycznej dorzuciłbym jeszcze całkiem serio możliwość trwałego uszkodzenia słuchu przy zbyt długim używaniu. Taką rozgrzaną elektrownię trzeba jakoś schłodzić a wiatraki chodzą niczym odrzutowiec:






Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 17:46:40 przez jubi
[#299] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #298

Bzdura. Zapraszam do mnie, posłuchasz sobie jak chodzi G5. System chłodzenia jest hałaśliwy wtedy, gdy nie była zrobiona kalibracja termiczna, albo gdy miałeś wyciek płynu z chłodnicy. W normalnym użytkowaniu jest... normalny. Nie cichutki jak bryza, nie bezgłośny jak Efika, ale normalny.
[#300] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #299

To wrzuć obciążenie procka na 100% na kilka minut i nagraj filmik, chętnie posłucham, może faktycznie nie jest tak źle.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem