[#211] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hexmage960, post #209

Ogólnie większość programów jest w wersjach PPC. Przykładowo: edytor tekstu (korekta), konwerter grafiki (przygotowanie plików po zapisaniu w PageStreamie), programy do obsługi sieci itd.

Problemem są większe programy, jak właśnie PageStream. Niestety, nie ma ukończonej wersji pod PowerPC. Były pokazywane wersje beta, ale na tym się skończyło, dlatego muszę polegać na wersji 68k.
[#212] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #205

Nie napotkałem problemów z konwersją PS na PDF przez GS przy używaniu PS.
Generowanie bitmapy i przerabianie wydaje mi się trochę dziwne.
Od 2000 roku było już trochę wersji GS może trzeba użyć nowszej po prostu.
Zawsze możesz też podesłać coś takiego. Może znajdzie się jakieś rozwiązanie.
[#213] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #210

Wybacz, ale ja pokazuję Ci jak wygląda praca w systemie NG. Są zalety, ale są też wady. W teorii PostScript powinien być generowany prawidłowo, w praktyce nie jest. Proste dokumenty zapisują się dobrze, bardziej skomplikowane mają problemy. Na pewno wpływ na to miał rozwój samego formatu PS, ale fakt jest faktem.

W wielu wypadkach szybciej jest na emulatorze pod x86 i nie ma co tego negować. Kto tu mówi o retro? Twoje słowa nie mają poparcia w faktach, co udowodniłem na przykładzie programu, którego używam na co dzień, czyli PageStreama. Ściągnij mój plik i sprawdź sam.

Natomiast nie pozwolę się obrażać, bo i ja tego nie robię w stosunku do Ciebie, więc nie będę kontynuował z Tobą rozmowy na tym poziomie. Pozdrawiam.


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 00:13:44 przez A2
[#214] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mccnex, post #200

Amiga powinna być miłym przyjemnym hobby, na zasadzie mam czas to siadam i coś se tam dziubie.
Niestety zawsze się znajdzie takie coś jak ty co robi problemy tam gdzie problemu nie ma.

Amigowe retro mnie nie interesuje. Amigowe gpu z 1983 i tak nie działa w żadnej rozdzielczości jaką cywilizowani ludzie używają od ćwierć wieku.
Bez fblita na a1200 nawet ikonek nie da się przesuwać w 640x480 256 kol.

Na pc mam windows. Całkiem niezły system. Jak takie coś jak ty zrobi na pc klona amiga os na tyle dobrego żeby opłacało się włączać windows nie częściej niż raz na miesiąc to może będę używał.
[#215] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #213

Mój poprzedni post podpięło jako odpowiedź na Twój post nr 201, a nie jak chciałem jako odpowiedź na post 200 mccnex. Poprawione.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 00:15:16 przez swinkamor12
[#216] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #213

Chciałbym zobaczyć przykład złego eksportu z PS do PS.
[#217] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #211

Problemem są większe programy, jak właśnie PageStream. Niestety, nie ma ukończonej wersji pod PowerPC. Były pokazywane wersje beta, ale na tym się skończyło, dlatego muszę polegać na wersji 68k.

Dużą bolączką każdej NG są właśnie braki w oprogramowaniu dedykowanym. Przecież na AmigaOS4.1 też nadal nie ma takiego LibreOffice. Portowanie staje się zajęciem jeszcze trudniejszym, a ludzie nie chcą słyszeć o wprowadzaniu własnych rozwiązań na pole NG, albo wykorzystywać obecne, dostępne dla Amigi technologie.

Przykładowo mój edytor ikon bazował na zwyczajnej graphics.library, dzięki czemu osiągał ogromną prędkość rysowania. A odtwarzacz muzyki korzystał z AHI niskopoziomowego, dzięki czemu muzyka leciała poprawnie już na A1200 z BlizzardPPC.

Ludzie stronią od niskopoziomowych rozwiązań, które jednak czasami są potrzebne, jak np. przerwania procesora, albo korzystanie z jednostki rysującej Blitter lub procesora wideo Coppera, w przypadku Amigi klasycznej.

Wszyscy koncentrują się na jak najwygodniejszym programowaniu. Jednakże żeby osiągnąć lepszą prędkość - trzeba jednak czasami sięgnąć po bardziej wyspecjalizowane narzędzia i biblioteki. Uniwersalność i wygoda bibliotek czasami nie idzie w parze z wydajnością programów. Dlatego na Amidze często korzysta się z graphics.library, mimo że intuition.library udostępnia własne, wysokopoziomowe narzędzia rysownicze.

Nawet w dokumentacji ROM Kernel Reference Manual o tym wspominają.

No cóż, życzę jednak żeby na MorphOSa pojawił się PageStream w wersji PPC albo inny, dobry program do DTP.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 00:30:00 przez Hexmage960
[#218] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Hexmage960, post #217

ludzie nie chcą słyszeć o wprowadzaniu własnych rozwiązań na pole NG, albo wykorzystywać obecne, dostępne dla Amigi technologie.

To jest pewien znak czasów, ale Amiga zawsze miała własne rozwiązania i w moim przekonanu, nadal powinna je mieć. Musi być pomysł na system (i jego rozwój), którego dzisiaj brakuje.

Osobiście widzę wiele ciekawych funkcji "typowo amigowych", które powinny być rozwijane, a nikt się tym dzisiaj nie zajmuje, bo ważniejsze są "technologie".
System traci swoją tożsamość i to dlatego użytkownicy nie czują, że NG to Amiga. Bardzo nad tym ubolewam. Potrzebna jest wizja tego, co chcemy osiągnąć, dopiero później działanie.

życzę jednak żeby na MorphOSa pojawił się PageStream w wersji PPC albo inny, dobry program do DTP.

Dziękuję Tak naprawdę wszyscy jesteśmy jedną rodziną i nie widzę powodów do podziałów. A PageStreama, mimo zastrzeżeń, można wykorzystać bardzo szeroko w aktualnej wersji.


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 00:37:01 przez A2
[#219] NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Hexmage960, post #209

Tytuł tego wątku to.
NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

Rozprawiamy tu o szybkości emulacji m68k na NG i winuae.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 00:41:34 przez Norbert
[#220] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #218

"Tak naprawdę wszyscy jesteśmy jedną rodziną i nie widzę powodów do podziałów."

Bardzo smiale slowa kolego Adamie.
Ze tak powiem zarcik sytuacyjny odnosnie rodziny
[#221] Re: A-EON AmigaOne A1222

@selur, post #220

Twój link jest bardzo zacny, gratuluję

Natomiast wszyscy mamy wspólne źródło i powinniśmy o tym pamiętać, mówiłem o tym wielokrotnie. Gdyby nie Commodore Amiga, nie byłoby nas tutaj.


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 01:06:27 przez A2
[#222] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #214

Czy będziesz dalej się wyślizgiwał i może jeszcze się obrazisz, bo "takie coś jak ja" się ciebie biednego uczepiło, czy też może podasz nam ile czasu zajmuje wykonanie twojemu ng operacji, którą przeprowadził Adam na PageStream 4 68k, żeby "takie coś jak ja" wraz z resztą świata zaspokoiło swoją ciekawość? Przekonamy się jak szybko chodzą na NG programy z klasyka, bo to jest chyba temat tej dyskusji.
[#223] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Norbert, post #219

Rozprawiamy tu o szybkości emulacji m68k na NG i winuae.


Sama emulacja CPU wiadomo że będzie szybsza na Intel C2D 3GHz niż na PPC G4 1.25GHz
Ciekawe jak wygląda sytuacja pod AROSem, wszak to też NG
[#224] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@morph123, post #223

AROS to nie NG. AROS to pecet najzwyklejszy z próbą zaadoptwania Amigowych "technologii".
[#225] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@mccnex, post #222

Jest duże prawdopodobieństwo, że test nie zostanie zrobiony, bo Pagestream m68k jest stary i nie warto w ogóle się nim zajmować.
A w ogóle to jest wersja na PPC.

Dobrze jednak jakby można byłoby poznać wyniki dla obu procków.
Wątek mógłby się dalej rozwijać i ciągnąć
[#226] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #218

Mnie osobiście dziwi takie nastawienie programistów: proszą o usprawnienie Workbencha dla AmigaOS4.1, tego elementu systemu, który nie zmienił się od AmigaOS3.x, zamiast samemu za to się wziąć.

Potrafią przeportować najnowszego Quake, a nie umieją lub nie chcą pisać własnych programów.

Workbench w AmigaOS3.1 ma duże możliwości rozbudowy za sprawą workbench.library, które umożliwia tworzenie okien, elementów menu oraz ikon Aplikacji (tzw. AppWindows, AppMenuItems i AppIcons), jak i zastąpienie komendy Information w menu Icons.

Już to daje potężne narzędzie do rozbudowania Workbencha.

Poza tym okna programów mogą być otwierane na ekranie WB.

No, ale programiści NG nie chcą słyszeć o stosowaniu archaicznych dla nich rozwiązań i technologii Amigi. Uważam to za duży błąd.

Z drugiej strony robi na nich wrażenie aplikacja zegar pod bibliotekę Qt dla AmigaOS4.1. To jakby nie dało się napisać własnej unowocześnionej aplikacji zegar nawet z wykorzystaniem systemu...

Podsumowując ludzie nie chcą rozwijać technologii Amigi, która prężnie rozwijała się w latach 1985-1994 i w latach późniejszych na mniejszą skalę. Zamiast tego, pragną jak najwięcej obcych technologii typu OpenGL i jak najbardziej upodobnić swój system do systemów konkurencyjnych.

Nie ma miejsca na kreatywność i własne inwencje, z czego słynęła Amiga. Sama Amiga powstała jako coś nad wyraz kreatywnego, o czym zdawał sobie sprawę główny projektant systemu Amigi - Pan Carl Sassenrath, jak również Pan inżynier Dave Haynie, twórca sprzętu Amigi.

Dochodzi do tego różna wizja u różnych osób i mamy taki skłócony Amigowy świat. O dziwo użytkownicy Amigi klasycznej kłócą się najmniej i potrafią żyć w symbiozie z innymi użytkownikami Amigi zarówno klasycznej jak i NG. Najwięcej oliwy do ognia wlewają niektórzy użytkownicy NG.

No, ale tego się raczej już nie zmieni, bo użytkownicy NG mają wręcz "fobię" wobec Amigi klasycznej. Na eXecu moda na retro jest uważana za coś przemijającego, zaś wszelkie dysputy na PPA odnośnie Amigi klasycznej spotykają się z drwinami. Szkoda, bo sympatia działa często w obie strony. Gdyby wyciągnęli oni do nich rękę, najczęściej spotkałoby się to z pozytywną reakcją.

To tyle moich przemyśleń nt. NG.
[#227] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Norbert, post #225

Jest duże prawdopodobieństwo, że test nie zostanie zrobiony, bo Pagestream m68k jest stary i nie warto w ogóle się nim zajmować.

Jak widzisz Adam Zalepa wykorzystuje PageStream 4 w swojej pracy. Amigazyn i jego książki powstają w programach na Amiga OS/MorphOS. Więc nie jest to program przestarzały, bo nadal używalny i praktyczny.

A w ogóle to jest wersja na PPC.

Pan Adam twierdzi coś innego. Rozwiniesz?

Tytuł tego wątku to.
NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

Rozprawiamy tu o szybkości emulacji m68k na NG i winuae.

W tytule wątku nie ma nic o M68k.

Poza tym programy na procesory MC680x0 z reguły nie są bardzo wymagające. Ot, rendering w LightWave może być. Zatem nie potrzeba nie wiadomo jakiego sprzętu, by sobie MC680x0 emulować. Pytanie ile osób poza Adamem Zalepą wykorzystuje ten sprzęt w praktyce, a ile teoretyzuje na forach.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 07:18:07 przez Hexmage960
[#228] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@WojtekX, post #224

AROS to nie NG. AROS to pecet najzwyklejszy z próbą zaadoptwania Amigowych "technologii".


Równie dobrze mógłbyś napisać:

Mac OS X to nie Mac OS. Mac OS X to pecet najzwyklejszy z próbą zaadoptowania Makowych "technologii".

I w jednym jak i w drugim przypadku, nie miałbyś racji IMHO.

P.S. AROS na 68k też istnieje
[#229] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #198

Adam, chętnie wykonałbym ten test/benchmark u siebie na komputerze, tylko trochę szkoda kupować PageStreama 4 tylko w tym celu. Nie masz podobnego przykładu na jakimś publicznie dostępnym programie?
[#230] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@WojtekX, post #224

AROS to nie NG. AROS to pecet najzwyklejszy z próbą zaadoptwania Amigowych "technologii".


AmigaOS4 to nie NG, AmigaOS to proba zaadaptowania Amigowych "technologii" na plytach glownych PPC, bazujacych w 99% na pecetowych bebechach. MorphOS to nie NG, MorphOS to proba zaadaptowania Amigowych "technologii" na wybranych komputerach Apple z PPC.
[#231] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@mschulz, post #230

MorphOS to proba zaadaptowania Amigowych "technologii" na wybranych komputerach Apple z PPC


A nieprawda, bo nie tylko na Apple z PPC
[#232] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@recedent, post #231

A nieprawda, bo nie tylko na Apple z PPC


Wiem, ale to nieistotny szczegol ok, racja
[#233] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Hexmage960, post #227

Czekamy na test Pagestream wykonany przez swinkamor12.
I to do niego było skierowane.
To że Adam zrobił test, to widzę.

Hexmage960 w tym wątki piszemy o szybkosci emulacji m68k na winuae i NG.
Został nawet specjalnie wyodrębniony z innego, aby nie zaśmiecać.
[#234] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Norbert, post #233

Próg wejścia w ten benchmark jest dość wysoki, bo trzeba wyskoczyć ze 100$ na program.
[#235] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #218

Doczytałem. To jak to jest - Świnkamor napisał, że dla PageStreama warto mieć NG. Hmm?


Dzięki A2 za te testy. Teraz już wiemy, dlaczego świnka wiła się jak piskorz aby tylko nie podać konkretnych danych. Zagadanie problemu bezmyślną paplaniną na 10 stron nie działa, gdy można je rozbić jednym ruchem przedstawiając twarde dane i to właśnie A2 zrobił.

Najlepsze jest to, że PageStream pokazuje jeszcze większą różnicę na korzyść WinUAE niż LightWave, i to na 10-letnim procesorze x86, a świnka tak wyśmiewał LightWave i wskazywał na PageStream. Lepszy finał tej sprawy trudno sobie wyobrazić.

System traci swoją tożsamość i to dlatego użytkownicy nie czują, że NG to Amiga.


Tu też pełna zgoda.
[#236] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #198

Dla zainteresowanych tutaj do pobrania plik źródłowy.


Czemu usunąłeś ten plik? Co prawda nie mam Pagestreama i w sumie nie mam zamiaru wydawać 100$ (zwłaszcza że jak piszesz z wersją PPC są jakieś kłopoty). Natomiast z czystej ciekawości chciałem potraktować to czymś innym, np. zapisać ten dokument PS do IFF za pomocą systemowego narzędzia AmiGS z AmigaOS 4.
[#237] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #229

Nie masz podobnego przykładu na jakimś publicznie dostępnym programie?

Ok, proponuję zwykłe pakowanie archiwum LHA.

Pobieramy z Aminetu: lha.run, vd-woamiga2k_b

Rozpakowujemy LHA i pakujemy plik MPG w Shell: lha_68k a RAM:test vd-woamiga2k_b.mpg

Moje wyniki:
1) Mac Mini G4 1,25 = 1:05
2) FS-UAE (E8400) = 0:47
3) FS-UAE (i5-4300U) = 0:29
[#238] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #236

Czemu usunąłeś ten plik?

Zobacz teraz: plik testowy, powinno być w porządku.
[#239] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #236

np. zapisać ten dokument PS do IFF za pomocą systemowego narzędzia AmiGS z AmigaOS 4.


To zapewne program pod PPC? Zadziwia mnie naprawdę upór z jakim Mufa próbuje wciskać tu na siłę testy rzeczy zupełnie nie związanych z tematem, tylko po to, aby w pokrętny sposób wyszło to co powinno wyjść, a nie to co wychodzi.


Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 11:35:22 przez jubi
[#240] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #237

Wow, Core2Duo przy taktowaniu 3 GHz jest o całe 25% szybszy od G4 1,25 GHz!
Wrócę do domu to potestuję z ciekawością.

P.S. A przy użyciu natywnego, systemowego lha (nie 68k) to ile się pakuje? Tak z ciekawości...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem