[#121] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #114

Jaka analiza logu? Jak odpalę program na swoim sprzęcie, żeby zebrać log, i on zacznie pisać po pamięci - to już za późno, program już kupiłem. Poza tym - skąd będę wiedział, że nie pominąłem tego jednego przypadku użycia, który (w przeciwieństwie do tych przeze mnie przetestowanych) powoduje pisanie po pamięci?

[edit] Przypadek, który kiedyś dawno temu widziałem pod VxWorksem: task A nadpisuje kawałeczek pamięci jakimiś śmieciami (to, zdaje się, kilka bajtów tylko było). Przypadkiem task B akurat w tym nadpisanym miejscu trzymał wskaźnik do danych, który po nadpisaniu zaczął wskazywać śmieci, przez co task B się wykrzaczył (z uwagi na specyfikę tego konkretnego systemu błąd ten był nawet w miarę powtarzalny - w desktopowym systemie o powtórzenie takiego samego błędu byłoby raczej trudno). Czy z tych logów/wipeouta będę w stanie stwierdzić, że to task A był winny wykrzaczenia się taska B? I, najważniejsze - czy będzie to w stanie ogarnąć (nawet zaawansowany, ale nie programujący) użyszkodnik, który nie wie, czym jest wskaźnik?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 20:34:21 przez Cedrat
[#122] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #97

Tylko jakość tego co wyjdzie z takiej farmy renderującej dalej będzie na poziomie roku 1995.
To co wyprodukuje taka farma renderującej dalej będzie wyglądać jak g... . Bo to dalej jest LW 5.x.
Używanie czegoś takiego jest bez sensu ze względu na jakość tego co z tego softu wychodzi.
Tu jest właśnie miejsce na Amigi NG - na spięcie starego amigowego softu 3D który nadaje się do modelowania, ale nie do raytracingu, z czymś nowym.
[#123] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #121

Nic nie jest idealne. Pamietaj, że wewnętrzne jazdy po pamięci procesu są dość nagminne w linuxowym sofcie więc stabilność softu wcale nie jest na linuxie lepsza. Oczywiscie taki soft nie wywala innych programów i/lub systemu ale różowo nie jest.
[#124] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #123

O właśnie - i dlatego we współczesnych systemach operacyjnych stosujemy PRAWDZIWĄ ochronę pamięci, dlatego aplikacje coraz częściej sandboksują najbardziej podatny na błędy kod, dlatego niekiedy robi się dodatkowy hardening na poziomie kodu generowanego przez kompilator, dlatego stosuje się statyczną analizę kodu (w ogóle istnieje jakieś narzędzie które wie, że dane wywołanie exec'a to jest alokacja x bajtów pamięci?), dlatego jawnie oznacza się, które obszary pamięci zawierają kod wykonywalny, a które niewykonywalne dane, dlatego linuksiarze czasami zamykają pewne procesy w klatce chroot'a, itd. I dlatego ani aktualizowany OS3, ani OS4, ani MorphOS, ani AROS nie mają podskoku do współczesnych systemów pod względem bezpieczeństwa - zarówno bezpieczeństwa rozumianego jako safety, jak i jako security.

A te wewnętrzne jazdy po pamięci procesu... widzisz, po swojej pamięci jak najbardziej można jeździć. Byle z głową.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 21:19:08 przez Cedrat
[#125] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #100

To już było tłumaczone. Ale może być jeszcze raz jak nie dociera.

Wady amigowego chipsetu (blittera):

- brak obsługi chunky pixels (8 bpp - 256 kolorów)
- brak obsługi HAM (8bpp - tysiące kolorów)
- nie ma dostępu do pamięci w wyższych rozdzielczościach - cztery razy wolniejszy w 640x480 8bpp , dwa razy wolniejszy w 800x600 8 bpp interlace.
w 640x480 256 kolorów wolny tak bardzo, że amiga bez patchy wyłaczających chipset nie nadaje się nawet do przesuwania ikonek
- taktowany tak jak w 1983 tylko 7 MHz - nawet w niskich rozdzielczościach standardowy cpu jest w stanie rysować linie szybciej niż blitter.

Wszystko to powoduje że nawet standardowy cpu w a1200 020 jest szybszy niż blitter.
Nawet jak bym se kupił z powrotem a1200 plus fast i tak bym używał tego jak NG.
[#126] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #124

Ze względu na kompatybilność Amiga OS nie ma ochrony pamięci.
Na amigach NG szybki cpu, szybki dysk, i szybki net w porównaniu z klasykiem, jest o tyle lepiej że NG startuje w parę sekund po padzie oraz można trzymać dane gdzieś na dysku sieciowym.
Z punktu widzenia programisty jest też o tyle lepiej że można trzymać dane gdzieś pod jakimś innym systemem z ochroną pamięci.
Oczywiście to wszystko nie zastąpi ochrony pamięci, ale jej brak będzie o wiele mniej bolesny niż na klasyku.
[#127] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #126

Na swojej Amidze 1200 (na pewno nie tylko ja) mam od dawna odpaloną Sambę i trzymam dane na dysku sieciowym...

Apropos benchmarków, to doszliście już do jakiegoś choćby jednego konstruktywnego testu, który można by przeprowadzić na swoim WinUAE i podać dane do porównania?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 01:45:34 przez mccnex
[#128] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mccnex, post #127

doszliście już do jakiegoś choćby jednego konstruktywnego testu, który można by przeprowadzić na swoim WinUAE i podać dane do porównania?


To by mogło doprowadzić do przerwania tej fascynującej wymiany bluzgów,
a przecież nie o to tu chodzi.
.
[#129] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #126

I jest to zastąpienie jednego przestarzałego rozwiązania innym przestarzałym (tylko nieco mniej) rozwiązaniem. A kompatybilność ze starym oprogramowaniem i tak jest mizerna.
[#130] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #129

kompatybilność ze starym oprogramowaniem i tak jest mizerna.


Co przez to rozumiesz?
Podasz przykład programu na klasyka, którego nie uruchomię pod NG?
[#131] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #129

NG nie powstało po to żeby odpalać 100% softu z klasyka, bo gdyby tak było to na płycie były by chipsety.

Jak masz ciśnienie na jakiś jeden konkretny program, to go sobie pod E-UAE odpalisz.

A teraz klasyk:

Na ECS nie odpalisz softu z AGA, na AGA nie odpalisz wszystkich gier z ECS.
Kupisz turbo z 040 do klasyka i zonk - znowu część gier przestanie działać, możesz użyć WHDLoad, ale to już jest używanie emulatora, nie ma wkładania dyskietek i tykania stacji.

Itd, itp, etc.

Każdy coś znajdzie żeby skrytykować inne rozwiązania, tylko ciekawi mnie jaki jest tego powód.

Wkurzyli mnie w pracy? Pojadę po gównianym NG na PPA.
Wkurzyli mnie w ZUS? Pojadę po starym powolnym klasyku.
Dostałem mandat? No to teraz userzy WinUAE się posracie, jak tylko wejdę na PPA....


Klasyki i NG stoją zakurzone i nieużywane, a ich użytkownicy siedzą na pecetach i się kłócą godzinami które rozwiązanie jest lepsiejsze, lepsiejsze bo mojsze
[#132] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #129

Można tak sobie psioczyć po 20 latach, kiedy wiadomo, jak to się wszystko potoczyło.
Ale trzeba pamiętać, że NG, czyli kontynuacja idei Amigi PPC, to w założeniu nie miało być rasowanie trupa, czy szycie Frankensteina, tylko opcja rozwojowa, oparta o nowoczesne procesory, które były rozwijane i miały być rozwijane w dającej się ogarnąć perspektywie.

Wyszło inaczej, ale nie oznacza to, że założenie w konkretnym momencie nie było słuszne.
[#133] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #129

Lata 1983 - 1993 to okres olbrzymiego rozwoju w przemyśle komputerowym.
(1983 - JM i jego zespół zaprojektował chipset, 1993 3d0 i DOOM),
W grafice zrobiono wtedy więcej niż przez pozostałe 25 lat. W dźwięku zresztą też.
Z punktu widzenia programisty to przejście z prehistorii, do prawie dzisiejszych standardów.
Nie, Gry 2D z Amigi nie muszą działać na NG.
[#134] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Daclaw, post #132

Myślę, że tutaj nie chodziło o Pegasosa, SAM, Efikę czy MicroA1, a raczej te nowsze niby wypasione, mega drogie X1000 i X5000. Te pierwsze to było coś ciekawego, a jeszcze wtedy nie było wiadomo, że PPC to ślepa uliczka. X1000 i X5000 - tutaj już było wiadomo, że to tylko jazda po marce i sprzęt dla najbardziej zagorzałych (i kasiastych) fanów. To bez wątpienia najszybszy sprzęt PPC dla systemów amigowych, ale w obecnych czasach wyprzedzają go w wydajności ogólnej smartfony. Taka smutna prawda :/
[#135] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #130

AMOS pójdzie? W Lotusa 2 sobie pogram?
[#136] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #135

Pójdzie jak cerna swinia dwuklikiem z Ambienta poprzez E-UAE :)
[#137] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Daclaw, post #132

Nie "wyszło inaczej", tylko Commodore zaspał i system na początku lat 90-tych przestał być rozwijany, a potem nie było kapitału (i co za tym idzie - siły roboczej) na nadgonienie konkurencji. Założenia słuszne raczej nie były - pod koniec lat 90-tych było już jasne, że systemy typu Windows 98, bez porządnego podejścia do bezpieczeństwa i obsługi wielu uzytkowników, nie mają przed sobą przyszłości. Microsoft przygotowywał przerzucenie użytkowników domowych na Windowsa NT, pierwsze szyby w oknach wybijał Linux, Apple zaczynał szykować uniksowego OS X'a, OS/2 dogorywał. Tymczasem zarówno OS4, jak i MorphOS dalej szły drogą klasyka z nieistniejącym bezpieczeństwem, dorabiając gdzieniegdzie jakieś protezy, jednocześnie tracąc kompatybilność ze sporą ilością starszego oprogramowania. Ani to nowoczesne nie było, ani porządnej kompatybilności nie zapewniało.

Z PPC nie wyszło. I co z tego? Apple'owi też nie wyszło, poszedł w stronę Intel'a / ARM'a...
[#138] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #134

Będzie śmiesznie, jak AROS na Raspberry Pi 4 za 150 zł będzie zapewniał dostęp do szybszego sprzętu, niż OS4 na X6000 za 8000 zł :D
[#139] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #138

Tak, tak, w amigowym światku, już żeśmy mieli okazję czytać wiele obiecanek.
Amiga OS 4 na Amigach X1000 i X5000 jest i działa.
[#140] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #137

Kompatybilność z gierkami 2D i AMOSem jakbyś nie zauważył nikogo tu nie interesuje.
[#141] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #140

Tak samo jak pieprzenie farmazonów.

Dlatego zapodawaj jakiegoś benchmarka, który wysypie jakimiś liczbami, co gdzie lepiej chodzi. Chyba, że wymiękasz?
[#142] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mccnex, post #141

Nie możesz sam zrobić?
Oczywiście mógłbym podać wyniki testów, które wykażą że nadal bardziej się opłaca kupić mm niż kolejną i7.
Ale tego nie zrobię bo chcę żeby było jasne że niektórzy tutaj krytykują Amigę NG z ich chorej wyobraźni, a nie taką jaka jest w rzeczywistości.
[#143] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #137

Ale Ty piszesz o realiach II połowy lat 90-tych, a Commodore poszło w piach w 1994, gdy obowiązującą technologią był Win3.1. Na I połowę lat 90-tych AmigaOS był dobrym, nowoczesnym systemem i tego odmówić mu nie można.
[#144] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #139

AEROS też działa, ale to akurat nie to co potrzeba. Gdyby w końcu MOS trafił na ARM to te wszystkie AmigaOne X by były pozamiatane.
[#145] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Daclaw, post #143

NG to nie pierwsza połowa lat 90-tych - bo na tamte czasy (a nawet wcześniejsze) taki OS 3.0 owszem, był bardzo nowoczesnym systemem. Ale OS4 i MOS, jak na epokę swojego powstania, były oparte na trochę już archaicznych założeniach.
[#146] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #135

AMOS pójdzie? W Lotusa 2 sobie pogram?

Trochę nietrafiony argument. Moja A1200 od dawien dawna ma kartę graficzną pod Zorro II, a od połowy lat 90-tych mam monitor SVGA, który skutecznie eliminował uruchamianie czegokolwiek w "PAL" . Więc na mojej A1200 też nie pograsz sobie w Lotusa 2
[#147] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Daclaw, post #143

Zgadza się. Aż do roku 2000 Amiga Os był dobrym, nowoczesnym system, który nie odstawał w dół od mac czy win (seria 9x).
[#148] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #135

Pod emulatorem. Nawet na klasyku z CSPPC odpalałem Amosa pod amigowym UAE, bo mi to załatwiało promocję ekranu na kartę GFX.

Przecież nawet na PC tak się robi z grami z czasów DOS-a. Dążenie do 100% kompatybilności aż do pierwszego modelu komputera i pierwszej wersji systemu nie ma żadnego uzasadnienia, skoro pod każdą emulacją i tak będzie olbrzymi zapas mocy na nowych maszynach.
[#149] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Daclaw, post #148

Tak się robi, ale na dosbox na PC nie trzeba emulować instrukcji (z reguły, co najwyżej tryb pracy procesora, chociaż to różnie bywa z wirtualizacją teraz). W przypadku emulacji 68k na PPC to jednak trzeba więcej pracy, zresztą tak samo 68k@arm czy 68k@x86. Inna rzecz to biblioteki systemowe, które na PPC zostały przepisane więc wywołania są "natywne" dla platformy. W przypadku WinUAE emuluje się całość. Nie wiem jak to wygląda z odpalaniem binarek 68k na AROS i AEROS.
[#150] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #149

O ile mi wiadomo, to dosbox nie ma wsparcia dla wirtualizacji.
To szybki emulator ale tylko emulator nie maszyna wirtualna.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem