[#91] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #90

Odnośnie systemów NG to co byś wolał, Windowsa 95 na superszybkiej maszynie czy Windowsa 7


Windows 7 ma ochronę pamięci, to zupełnie inny system niż Windows 95. NG to jest dokładnie to samo, te same wady i antyczne założenia systemu sprzed 35 lat, plus wada że programy z 68k działają wolniej niż na współczesnym sprzęcie pod WinUAE. Zalet brak.

02.11.1995

Podczas targów Video Toaster User expo Petro Tyschtschenko ogłosił publicznie, że trwają prace nad Amigą nowej generacji (PowerAmiga). Po raz pierwszy oficjalnie ogłoszono o dalszym kierunku rozwoju Amigi w oparciu o procesory PowerPC. Jednocześnie zapowiedziano system AmigaOS4 (natywny dla PowerPC), który miał (wg tych zapowiedzi) posiadać takie cechy jak ochrona pamięci


Minęło prawie 25 lat, gdzie ta ochrona pamięci?
[#92] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #91

Zalet brak.

Powiedział człowiek, który codziennie używa systemu NG

A poważnie, to będę robił testy, NG vs WinUAE .

Do testów używam PowerMac G5 vs AMD Ryzen 5.
Na WinUAE będę miał AmigaOS 3.9 + wszystkie patche, na PPC - MorphOS 3.11 . Zobaczymy co z tego wyjdzie i jaka jest ostateczna i prawdziwa prawda :)
[#93] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #89


- obrażanie ludzi jak to oni się nie znają, wyzwiska
- wyliczanki ile godzin ktoś spędził przy komputerze

Obraziłeś się, bo napisałem prawdę że w życiu nie używałeś Amigi NG i całą wiedzę o Amidze NG masz ze swoich wizji na temat Amigi NG?
Amiga NG z twojej chorej wyobraźni i rzeczywista Amiga NG to dwie różne rzeczy.

- lanie wody nie na temat o programach które mają wersję PPC

Mamy nie używać softu który ma wersję ppc, bo ci to nie pasuje do twoich wyobrażeń?
Oczywiście. Na pewno.

- wyśmiewanie profesjonalnego softu 68k

Soft do raytracingu na Amigę 68k osiąga poziom 1995, max 1997 roku.
Na 20 letniej karcie z grafiką 3D do Amigi da się osiągnąć lepszą grafikę niż w amigowym sofcie 68k do 3D. Choć to inna technologia.
Trzymanie się renderowania na amigowym sofcie 3d 68k jest wyjątkowo głupie.
Amigowy soft 68k dalej się nadaje do modelowania, ale renderowanie trzeba robić na czymś innym. To jest miejsce gdzie trzeba spiąć stare z nowym i tu jest właśnie miejsce na Amigę NG.


Jedyne co z tego wynika, to fakt że Świnka morska i Mufa to dwie osoby które potrafią każdemu obrzydzić NG, dwóch anty-ambasadorów marki.


To twój problem że rzeczywista Amiga NG nie jest Amigą NG z twoich objawień.
Nie widzę powodu żeby nie prostować tego co piszesz o Amidze NG.
[#94] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #90

I jeszcze do obrzydzaczy dochodzisz Ty, z obrzydzaniem klasyka. Możecie tworzyć dream team, albo tercet egzotyczny


No i nie zapominaj jeszcze o swojej sobie. Ja nikogo nie obrażam, a jeśli piszę że ktoś się nie zna, to jest to tylko i wyłącznie rzeczowa opinia poparta faktami, choćby takim że osoba X czy Y ma zero przepracowanych godzin na konkretnym systemie operacyjnym.

Jak jest program który ma wersję szybszą, to wydaje się logicznym że należy użyć wersji szybszej. Kolega jubi czyni z tego zarzut, gdyż według niego jedynym koszernym rozwiązaniem są amigowe programy w wersjach 68k. Jak ktoś twierdzi inaczej i zgodnie z logiką radzi używać wersji szybszych niż 68K, to znaczy że "leje wodę".

Najgorsze w tym wszystkim jest to że ten pierwszy "obrońca nieskazitelności 68K w III RP", przed dwudziestu laty bez najmniejszego żalu kopnął w cztery litery 68K i poszedł sobie renderować na X86, bo tam było szybciej. Czyli zrobił dokładnie odwrotnie niż 90% dzisiejszych użytkowników NG, ktorzy wtedy bywali obiektami drwin ze strony świeżo przeorientowanych konwertytów że jeszcze matnują czas przy "złomie zwanym Amigą".

Problem w tym że ci, którzy tak jak Jubi nie rzucili Amigi w diabły przy pierwszej lepszej okazji, wzbogacili swoje doświadczenia chociażby o soft w wersjach WOS itp. Wiedza takiego Jubiego na te tematy jest tożsama z jego wiedzą na temat AmigaOS 4 czyli żadna. Zatem gdy wspomni się o tym że dany program miał odsłonę WOSową, zaginamy chłopaka niczym miękką plastelinę. Ponieważ nie może użyć żadnych merytorycznych argumentów, na zdyskredytowanie takiej wersji (jako np. wolniejszej czy gorszej), to puszcza tutaj słabe teksty o laniu wody.

Mówi się że każdemu trzeba dać szanse i ja taką szansę dałem przez pół roku. Natomiast jedyne co czytam to jakieś zarzuty że "mufa to, mufa tamto, antyreklama, antyambasador" itp. Szczerze powiedziawszy szkoda mi czasu na kopanie się z koniem. Powróciłem na to forum w nadzieji na dyskusję merytoryczną, a trudno taką prowadzić z człowiekiem, który kompletnie nie zna się na tematyce Amigi z okresu ostatnich 20 lat (a i do wcześniejszego okresu można mieć bardzo duże zastrzeżenia). Zatem czynię to, co powinieniem zrobić już dawno i zaliczam Jubiego do osób ignorowanych.
[#95] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #94

Nie mam już siły przypominać, że to sama Świnka morska rozpoczęła dyskusję od tego, że na NG programy 68k chodzą szybciej niż pod WinUAE, co jak wiemy jest wierutną bzdurą. I to jest temat dyskusji.

Dlatego twoje offtopowanie o programach PPC nie wnosi merytorycznie absolutnie nic, poza tym, że możesz się pochwalić posiadaniem wiedzy bezużytecznej, nie związanej z tematem i połechtać swoje ego liczbą godzin jakie wymęczyłeś walcząc z problemami które gdzie indziej zostały rozwiązane 20 lat temu. Nic to nie zmienia w faktach o których tutaj dyskutujemy i może faktycznie lepiej abyś zakończył pisanie tutaj, samoośmieszanie się i robienie antyreklamy NG. Dobra decyzja. Być może dzięki temu dyskusja powróci na merytoryczne tory.
[#96] Re: A-EON AmigaOne A1222

@trOLLO, post #92

Do testów używam PowerMac G5 vs AMD Ryzen 5

PowerMac to nie AmigaNG. Ale kto co lubi. Zakładając podobną wydajność do QorIQ zegar w zegar to test może mieć sens, nie zapominając o tym, że...
AmigaOne X5000 to 1800GBP czyli jakieś 9000PLN.
Teraz adekwatny komputer do retro na architekturze Ryzen to wystarczy coś w stylu:
Ryzen 3 2200G ~500PLN
Płyta główna AM4 ~300PLN (przypomnę, że nawet ta z niższej półki ma więcej ficzerów niż to w X5000, m.in. z 6 SATA, M.2, kilka PCI-E, USB3.0, USB C)
Pamięć 2x4GB DDR4 3000 ~300PLN
Mocny zasilacz 80PLUS Gold ~300PLN
Fajna obudowa ~300PLN
Dobry dysk NVMe ~400PLN
A dodajmy bluraya z nagrywarką za ~100
Łącznie system za ... ojej, 2200 PLN ;)
W ile sekund wstaje system na M.2 PCIE wie każdy kto ma, to samo dotyczy aplikacji. Kurka, przecież od G5 wydajniejsza jest platforma na Rockchip RK3399 (Np. NanoPC-T4), a mieści się w dłoni i kosztuje 100$ (około). A nie są to ani najnowsze rdzenie, ani najszybsze. UAE4ARM działa ok, tylko nie ma nikogo kto chciałby zintegrować to w systemie o amigowym "feelingu" tak jak to jest zrealizowane w MorphOS choćby. Nie ma co jednak na tej podstawie wyciągać wniosku, że "NG" to jest ósmy cud świata, bo nie jest, to jest przepłacona platforma o ograniczonych możliwościach. A jedynym, w miarę tanim, obejściem problemu jest zakup makówek g4 i g5 z drugiej ręki. Przy czym jest to jednak jabłko, a nie amiga. Idąc tym tokiem to nieważne co jest pod dekielkiem i jakie jest logo na obudowie - a jedynie czy system pozwala na bezproblemowe odpalanie binarek 68k z Amigi klasycznej i czy zachowany jest amigowy feeling OS. I myślę, że to można by uzyskać niezależnie od wybranej platformy, przy czym bez wątpienia pod kątem wydajności jednak nowsze produkty będą dominować. W końcu nowe rozwiązania ARM mają nawet x86 w miarę szybko emulować i odpalać aplikacje x86 pod systemem (win10 arm). Niemniej ciekaw jestem niezmiernie uzyskanych rezultatów z testów kolegi.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 10:52:22 przez abcdef
[#97] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #93

Amigowy soft 68k dalej się nadaje do modelowania, ale renderowanie trzeba robić na czymś innym. To jest miejsce gdzie trzeba spiąć stare z nowym i tu jest właśnie miejsce na Amigę NG.


Znowu nie na temat piszesz, ale niech tam, ten pseudoargument też można zgnieść. Spinanie czegokolwiek z NG nie ma najmniejszego sensu, a już tym bardziej do renderowania, gdzie wymagana jest prawdziwa moc obliczeniowa, a nie antyczne PPC o mocy poniżej telefonu komórkowego z marketu.

Owszem, jak ktoś chce się bawić w modelowanie na tradycyjnej Amidze lub WinUAE a renderować na czymś szybszym, to może to zrobić i tu masz rację, można spiąć stare z nowym. Tak też już robiłem nie raz - Lighwave ma headless renderer prawie na każdą platformę - x86, DEC Alpha itd. Wystarczy sobie odpalić taki nod natywnie na. szybkim x86 i Amiga będzie mogłą z niego korzystać przez sieć. Będzie go widać po prostu jako kolejny CPU, co robiono w połowie lat 90tych powszechnie i co pokazałem tu:

https://www.ppa.pl/forum/strefa-tworcow/28440/raytracing-i-amiga/26#m452324

Z tym, że odpalanie tego na NG jest kompletnie pozbawione sensu, tak kosztowo jak i wydajnościowo. Jak widać, amigowe programy mają nie tylko odpowiedniki PPC ale też na dużo szybsze platformy, dlatego nawet twoje i Mufy pseudoargumenty nie na temat też zostały zgniecione.



Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 11:22:33 przez jubi
[#98] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #96

Co do prędkości masz racje, ale pamietaj, że ludziom także zależy na wyglądzie systemu i jego wygodzie. Jak ktoś chce drukować, skanować, podłączać nowy sprzęt na USB, siedzieć na necie to mu zależy na tym, żeby system był dopracowany na tyle ile to możliwe. A żaden system AmigaOS3.x, szczególnie odpalony pod emulatorem mu tego nie da. Workbench nieużywalny, Opus5 używalny ale jednak trąci myszką, oprogramowanie sieciowe nieużywalne, podłączyć pendrive nie można. Podłączyć myszkę ze rolką albo nie działa albo same problemy. Filmów się nie poogląda. Zostaje słuchanie mp3 czyli tak jak 20 lat temu. Dlatego na razie wolę mieć tę 2 razy wolniejszą emulację 68k, ale system działa stabilniej, jest zaawansowany a programy używalne i podłączam sobie co tam chce (nie licząc programatora epromów ale chyba zrobie sterownik :) )
[#99] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #91

Lata mijają a braki wiedzy u jubiego cały czas te same. Spróbuję wyjaśnić, ale pewnie znów będzie jak grochem o scianę. A więc jak program jeździ po pamięci w MorphOSie to po pierwszym (albo n-tym, konfigurowalne) wyjechanie na wolną pamięć proces jest ubijany i nie sieje zniszczenia nadal. Mam nadzieje, że to jest dla Ciebie zrozumiałe, że te pare bajtów może zostać nadpisanych, ale nie tak jak na OS3.x gdzie program może zasiać ile się da. Dodatkowo, o ile pamietam, chronione są struktury systemowe. Więc nie jest tak, jak w 3.x gdzie dowolny program moze wywalić system w kosmos. Nie ma pełnej ochrony pamięci, nie ma zwalniania wszystkich zasobów po ubitym procesie, ale pewna ochrona jest, a na OS3.x jej nie ma (chyba że z bibliotekami MMU ale w mniejszym zakresie) więc wpierw się doucz żeby znów nie wyjść na ignoranta.

Minęło prawie 25 lat, gdzie ta ochrona pamięci?

Pytaj Petro Tyschtschenko.
[#100] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #99

No i po co te epitety? Ochrony pamięci nie ma, od takiego stylu pisania jaki prezentujesz jej nie przybędzie.

Nadal tkwi to założeniami w latach 80tych. Dlatego niewymowmnie mnie śmieszą utyskiwania ludzi na chipset z lat 80tych, gdy ci sami ludzie używają systemu, który tkwi zamrożony dokładnie w tej samej epoce.
[#101] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #100

Ale wiesz, że ochrona pamięci nie jest potrzebna do działania systemu operacyjnego ani programom? Jest to dla ciebie zrozumiałe czy nie?
[#102] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #101

Racja, w takim razie w 1995 ktoś obiecywał amigowcom nikomu niepotrzebną rzecz. Idę zainstalować Windows 95 bo on tej niepotrzebnej ochrony nie ma.
[#103] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #102

Widzę, że nadal nie rozumiesz ale spróbuję prościej. Siłą systemów operacyjnych jest obsługa technologii bo to czyni ich systemami operacyjnymi. Dlatego też, ludzi nie siedzą na Windowsie 2000, który ma obsługę ochrony pamięci tylko korzystają z nowszych wersji bo oprócz ochrony mają także obsługę nowych technologii, albo stare są bardziej dopracowane. Dodatkowo wizualnie wyglądają lepiej. Czy naprawdę jest to dla ciebie tak trudne do zrozumienia. Podobnie jest z systemami NG, obsługują nowsze technologie niż AOS3.x, są stabilniejsze i ładniejsze (szczególnie MorphOS). Dlatego ludzie wolą zainstalować Windowsa10 niż np. Windowsa 2000, który by działał szybciej na danym sprzętem. Dlatego też systemy NG są dużo lepszym rozwiązaniem niż OS3.x na WinUAE, pomimo, że emulacja 68k działa lekko wolniej.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 12:18:16 przez michal_zukowski
[#104] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #103

To ja spróbuję prościej - Windows 2000 vs 10 - oba mają ochronę pamięci dlatego, że jest to tak podstawowa cecha współczesnych systemów operacyjnych, że aż oczywista. Dzięki niej użytkownik jest w stanie pracować bez losowych strzałów w pamięć które kończą się guru.

Choćbyś nie wiem ile technologii nie nałożył na system, któremu brakuje zupełnie podstawowych cech współczesnych systemów, to będzie tylko pozłotka i lukier na starym, skamieniałym zabytku. Możesz sobie na hulajnodze zawiesić złote łańcuchy ale to zawsze będzie tylko hulajnoga, która się wywróci cała jak choćby jeden element strzeli.
[#105] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #99

te pare bajtów może zostać nadpisanych


To jest absolutnie, całkowicie nieakceptowalne, do kitu z taką ochroną pamięci.
[#106] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #104

To moża ja powiem jeszcze prościej. Masz zajebiste systemy z obsługą ochrony pamięci (linux/windows) instalujesz sterownik i cyk, system nieraz siada. Wyjdź nieraz z pazłotka to zobaczysz że ochrona pamięci nie jest głowną cechą systemu operacyjnego. Główną cechą są technologie. Jedną z nich jest ochrona pamięci, ale tylko jedną. Systemy windows mają z 500 technologii (pomocnych użytkownikowi domowemu), MorphOS ma ze 100, AmigaOS3.x ma z 5. Jakby MorphOS miał ochronę pamięci to by zamiast 100 miał 101 technologii pomocnych użytkownikowi domowemu. Naprawdę, bez ochrony pamięci można się obejść. WEC7 nie miał do 2017 roku obsługi pamięci a można uznać ten system za w miarę aktualny.
[#107] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #104

Nieakceptowalne to jest pracowanie na sofcie który próbuje te strzały wykonać.
[#108] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #105

Nie akceptujesz tego, że masz chroniony system? Używałeś kiedyś Amigi z AmigaOSem? Tam nie masz żadnej ochrony, to wg. ciebie jest akceptowalne czy nie?
[#109] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #103

Widzę, że nadal nie rozumiesz ale spróbuję prościej.

Ale po co tłumaczyć On i tak nie zrozumie albo oleje to co napiszesz.
Jubi MUSI mieć rację i tyle. Nie używa żadnego systemu NG ale ma swoje zdanie, wyrobione na podstawie .... swojego zdania i w tym przypadku NIC nie zmieni jego zdania ( polska języka trudna języka ;) )
[#110] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #101

Nigdy w życiu już nie chcę pracować na systemach operacyjnych bez ochrony pamięci - koszmar i siedzenie na cykającej bombie zegarowej. Przy odpalonych wielu programach, przy przerzucaniu danych z jednego do drugiego często miałem problemy (pisze o AmigaOS3). Nie wiem jak wygląda to w przypadku MorphOS, ale AmigaOS4 na klasyku nie zachowywał się wcale lepiej - szczególnie jak pracowało się na granicy dostępnej pamięci fast. Więc jako system-hobby jak najbardziej, do pracy - nigdy.

Oczywiście racja, że Windows nadal potrafi się koszmarnie zniszczyć po zainstalowaniu sterownika (na szczęście to już coraz większa rzadkość i dotyczy raczej bardziej integrujących w system urządzeń niż te podpinane pod USB), ale kto o zdrowych zmysłach podczas jakiejś poważnej pracy instaluje sterowniki na Windows? :)
[#111] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #108

W sumie to mam ciekawe pytanie - co jeśli uruchomisz na NG jakiś program 68k który strzeli w pamięć? Czy jest możliwa sytuacja, że cały system się od tego zawali? Czy programy 68k są uruchamiane w jakimś ochronnym sandboxie czy czymś takim gdzie mogą sobie robić co chcą bez szkody dla systemu?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 13:23:23 przez jubi
[#112] Re: A-EON AmigaOne A1222

@ede, post #107

W jaki sposób (100% pewny) mogę sprawdzić, czy jakieś oprogramowanie będzie takie numery robić, czy nie?
[#113] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #96

a jedynie czy system pozwala na bezproblemowe odpalanie binarek 68k z Amigi klasycznej i czy zachowany jest amigowy feeling OS. I myślę, że to można by uzyskać niezależnie od wybranej platformy, przy czym bez wątpienia pod kątem wydajności jednak nowsze produkty będą dominować.


Pewnych rzeczy nie uzyskasz nigdy. Już to tłumaczył wcześniej świnkamor. Jak odpalasz WinUAE to emulujesz całe środowisko. Jak odpalasz jakiś program 68K pod AmigaOS 4, to on i tak korzysta z natywnego Picasso na PPC, które jest n razy szybsze, jeśli ten program korzystał z jakiejść systemowej biblioteki dla 68k, to on będzie teraz korzystał z tej samej biblioteki tyle że w wersji dla AOS 4 - też szybszej.

Reasumując można przyjąć że w testach typu Lame, czy np. rendering czegoś tam w klasycznym programie 68k, który korzysta ze swoich dedykowanych bibliotek i komponentów, daje duży bonus szybkiemu X86. Jednak im test bardziej skomplikowany, np. taki gdzie w grę wchodzi ruchomy obraz, czy generalnie dużo operacji na grafice, tym większy bonus będzie miała Amiga NG.

Dlatego napiszę już po raz trzeci w tym wątku. Aby rzeczywiście sprawdzić jak wygląda temat softu 68k uruchomianego pod NG vs. PC & WinUAE, trzeba by przeprowadzić szereg, przynajmniej kilkunastu zróżnicowanych testów.
[#114] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Cedrat, post #112

Analiza logu + Wipeout.
[#115] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #111

Jest małe prawdopodobienstwo że rozwali się cały system. Prędzej po prostu system zablokuje wykonywanie tak jak napisalem. Jak zacznie siać bardziej to może polecieć Trance czyli proces odpowiedzialny za JIT 68k. Ostatecznie może posiać po systemowych danych i wtedy jest kiszka ale to mało prawdopodobne. Najczęstsze błędy to takie że alokujesz pamięć 10 bajtów i zamiast 10 to zapiszesz 11, albo zapisujesz pod niezaalokowaną pamięć (wskaznik na NULL). Obie rzeczy są mniej więcej chronione. Oczywiście może się zdarzyć sytuacją, że pobierzesz adres struktury systemowej np, okna czy ekranu i zaczniej z tym adresem pamieci robić różne brzydkie rzeczy. Wtedy ochrony nie ma, ale też jest mało przypadków użycia i rzadko to występuje. Ewentualnie, mozesz korzystać z pamięci, zwolnić ją ale np. drugi proces do niej pisze i jesli w to miejsce wejdzie jakaś inna pamięć z innym procesem to jest lipa. W każdym razie jazdy po pamięci z aktualnym morphosem zdarzają się bardzo rzadko i raczej dotyczy to tylko OWB :). Aktualnie jak program się wywala to wiadomo z dokładnością do linijki, gdzie się wywaliło więc poprawa kodu jest względnie prosta.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 15:26:41 przez michal_zukowski
[#116] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #113

Ktoś biblioteki musiał przepisać na PPC żeby z tego korzystały. Innymi słowy gdyby (zaznaczam GDYBY, choć AROS jest tu częściowo odpowiedzią) przepisać UI na x86 i odpalać system jako natywny x86, a tylko binarki 68k w emulacji JIT to dokładnie taki sam byłby speedup jak na AOS4 i NG, z tym, że cała platforma jednak wydajniejsza, sterowniki łatwiej ogarnąć, a i o peryferia łatwiej. Zasadniczo jest tak:
NG PPC - gotowa platforma i istniejące rozwiązania. Sprzęt może nie błyszczy, ale przynajmniej jest gotowy system z niego korzystający.
ARM/x86 - emulacja albo całości (chipset + 68k, a nawet od jakiegoś czasu ppc), albo sam procesor, ale nie ma przepisanego systemu i bibliotek by z tego korzystać na max możliwości.
Mamy rok 2018 (a niebawem 2019) - czy jakieś znaki na niebie i ziemi zwiastują tańszy, mocniejszy sprzęt na PPC? No nie. I znów idziemy w rozdroża, albo vampiry itp. dla klasyka jako ultra szybkie 68k, albo dead end na PPC ale ze wsparciem programowym/systemowym, albo emulacja na ARM, x86 gdzie jest szybkość i wygoda, ale nie ma wsparcia systemowego. No na coś się w końcu trzeba zdecydować żeby ten wózek dalej ciągnąć... inaczej nawet emulacja całej platformy będzie szybsza od ng, która stoi w miejscu gdy świat idzie do przodu.
[#117] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #116

Trzeba wspomnieć o Amithlonie bo tam mieliśmy możliwość uruchamiania binarek pod x86 więc była i prędkość i natywne biblioteki. Niestety jakoś nikt nie chciał tego pociągnąć a problemy licencyjne ostatecznie dobiły ten ciekawy projekt.
[#118] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #91

NG to jest dokładnie to samo, te same wady i antyczne założenia systemu sprzed 35 lat, plus wada że programy z 68k działają wolniej niż na współczesnym sprzęcie pod WinUAE.


Nie wiem czy masz świadomość, ale gdy zamiast NG podstawisz słowo KLASYK, to sens zdania zostanie zachowany

KLASYK to jest dokładnie to samo, te same wady i antyczne założenia systemu sprzed 35 lat, plus wada że programy z 68k działają wolniej niż na współczesnym sprzęcie pod WinUAE.
[#119] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #117

Bo brak było chipsetu.
Była to taka Amiga z kartą turbo.
Amigowcy jednak chcą czasami uruchomić coś (grę, program) na OCS, ECS czy AGA, a na Amithlonie wymagało to odpalenia emulatora Amigi.
Nie jest to wygodne tak jak na Winuae
[#120] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #95

Ale to już było wyjaśniane. Dziwne że nie dociera.
Oczywiście że będziemy używać pod ppc softu który jest pod ppc.
To że masz z tym problem, to twój problem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem