[#61] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #56

dlaczego np. uzytkownicy morphosa w sporej czesci oczekuja i domagaja sie przejscia na x86?


Myślę, że nie "domagają się" i niekoniecznie "oczekują". W świetle zakończenia kariery procesorów z serii PowerPC w desktopach jest to po prostu jedno z kilku logicznych posunięć na przyszłość. Taki krok pociągnie jednak ze sobą zerwanie binarnej kompatybilności z systemem z 68k, więc i benchmarki na LW nie bardzo będzie się dało "zrobić dwuklikiem". Pożyjemy - zobaczymy.

jak p5 jest taki super i szczyt osiagow (nawet jednordzeniowo) to czemu reszta swiata nie pozostala przy tym rozwiazaniu?


Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "p5". Być może chodzi Ci o G5? Faktycznie, niezły procesor, zważywszy że powstał w roku 2003 a wydajnościowo dorównuje/przewyższa wiele współczesnych konstrukcji z rodziny POWER. Natomiast większości współczesnych procesorów desktopowych oczywiście nie dorównuje, nawet w kwestii emulacji 68k.
[#62] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #59

Wybacz, ale kolega wawrzon napisał:

nie pamietam by kiedykolwiek wyszlo na to ze ppc jest szybsze od peceta, zwlaszcza z jitem, o co chyba tu chodzi.


Zakładam, że 2012 mieści się w definicji "kiedykolwiek", ale może mnie oświecisz?
[#63] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #62

2012


nie wiem co takiego bylo 2012, ale o ile pamietam nawet wtedy watki na temat kiedy os4 zostanie przeportowany na szybki i tani x86 nalezaly dostalego repertuaru na forach.

wiesz, ja naprawdę nie mam zadnego w tym interesu by dowodzic jaki x86 jest super. po prostu uzywam tego, bez sentymentu. jak pewnie wiekszosc z nas. i jak i pewnie wiekszosc z nas mam pewne realistyczne porownanie jak chodzi na tym np winuae, bo ciagle tego uzywam np do testow arosa. (nawiasem mowiac dlatego, ze jak pewnie wiadomo aros x86 tez mnie specjalnie nie interesuje i zajmuje sie nim jezeli wogole to raczej "przy okazji").

wiec moge potwierdzic na przyklad taka rzecz, ze pradziwa amiga, taka np z 060 potrafi byc pod pewnymi wzgledami szybsza niz winuae bez jitu na moim wieloletnim juz i7. z rezultatow apollo team wynika ze vampire potrafi wypasc jeszcze lepiej. i wierze im. natomiast nigdy nie bede twierdzil ze 68k bedzie szybsze od winuae z jitem na wspolczesnym hardwarze, i bardzo watpie by to sie udalo na ppc. jak do tej pory nic tego nie potwierzdza.
[#64] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #63

Z tego roku (a rok był piękny wówczas) pochodzi archiwalny zrzut strony Efika vs reszta świata, który podlinkowałem w poście #58 w odpowiedzi na Twój post #55.

Zaś wspomniane przez Ciebie wątki pod tytułem "przeportujcie AmigaOS na mojego peceta" należą do stałego repertuaru od czasu gdy większość amigowców przesiadła się na PC.

nigdy nie bede twierdzil ze 68k bedzie szybsze od winuae z jitem na wspolczesnym hardwarze, i bardzo watpie by to sie udalo na ppc.


Zdefiniuj może najpierw "współczesny hardware".
[#65] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #64

Zdefiniuj może najpierw "współczesny hardware".


niech bedzie chocby moj leciwy i7. ale nie che mi sie juz tego dyskutowac. jezeli wasze samopoczucie jest lepsze jezeli udowodnicie sobie, ze ppc jest szybsze niz x86 to niech wam bedzie.
[#66] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #61

@Recedent, a że tak spytam, są jakieś konkretniejsze ruchy/zamiary/plany w kierunku migracji MOS'a na x86?
[#67] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #65

Trollujesz, nikt nie napisał że PPC jest szybsze od x86. Głównym powodem braku przejścia na x86 nie jest jakaś wyimaginowana szybkość PPC tylko przewidywania, że przy braku odpowiedniej liczby programistów znających się na rzeczy skończy się "All Random Or Shit"
[#68] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mccnex, post #66

Roadmap jest mniej wiecej taki:
- pokończenie wersji zakiszonych (w sumie wszystkich prezentowanych przez ostatnie parę lat)
- stery do nowszych radeonów
- dokończenie shaderów

To wszystko jeszcze pod PPC. Jeśli wszystko powyższe zostanie ukończone a osoby zajmujące się oprogramowaniem sprzętu będą sie nudzić to będzie port na x64. Prace koncepcyjne były prowadzone, kodu dla MorphOSa NG nie widzialem.

Port dla x64 nie ma także sensu, gdy nie bedzie skonczonych sterowników dla nowszych radeonów. Sterowniki nie zrobią sie automagicznie pod x64.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 14:35:17 przez michal_zukowski
[#69] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #67

to sa naprawdę niepotrzebne wycieczki osobiste. ja nie wymyslam obrazliwych akronimow z twojego ulubionego systemu rownoczesnie stwaiajac cie jako trolla. powinno byc to pod twoim poziomem.
[#70] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #54

Nie no, sorry. Kolega jubi wyjeżdża z porównaniem cena/cena wydajność/wydajność, wrzucając 12k PLN za NG i dla porównania - peceta za tę samą kwotę.


No właśnei wyjąłeś mi to z ust. Narracja, jaką stosuje Jubi to fakt że laptop z Biedronki albo pecet za 50zł jest wydajniejszy od NG za 12 tys. Tymczasem w tym benchmarku udowodnił coś dokladnie odwrotnego, że pecet za 10 tys. jest wydajniejszy w emulacji LW 3.5 od Maca za 100zł.

Poza tym nawet jeśli ta jego scenka renderuje się szybciej na LW w przypadku peceta, nie jest równoznaczne z tym że globalnie w przypadku tego typu softu przeznaczonego dla AmigaOS 3 nadal NG nie jest najszybszą opcją. Wystarczyłoby przekonwertować tę scenkę na format np. Imagine i taki super pecet z najnowszym I7 zostałby zgnieciony jak mucha. Tutaj do gry wchodzi bowiem WOS. Jak to się ma do wyników praktycznych wie każdy, kto uruchomi chocby Kraya z Aminetu. Uzycie wersji WOS, daje na Amidze NG przyspieszenie rzędu kilku tysięcy procent, użycie tejże wersji na WinUAE pod PC, dałoby spowolnienie. Na pececie trzeba by więc z konieczności porównywać wyniki z Kraya 68k lecz przypuszczam że te wyniki byłyby daleko w tyle za wynikami z AmigiNG, która ma tę zaletę że nie przeszkadza jej WOS.
[#71] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #70

Jak to się ma do wyników praktycznych wie każdy, kto uruchomi chocby Kraya z Aminetu.


Próbujesz skierować dyskusję na manowce pisząc nie na temat. Kray z Aminetu ma wersję PPC, a w tym wątku dyskutujemy o szybkości emulacji aplikacji 68k. W takiej emulacji NG jest gnieciony jak mucha przez WinUAE.
[#72] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #71

Czyli podsumowując PPC nie jest w stanie dogonić x86 w emulacji 68k ;) Dziwne jest to, że ktoś chce porównywać PPCową binarkę uruchamianą na PPCowej maszynie do PPCowej binarki uruchamianej poprzez emulator na x86. Może dla odmiany porównajmy jak NG uruchamia binarki x86, takiego Tomb Raidera na przykład? ;)
[#73] Re: A-EON AmigaOne A1222

@abcdef, post #72

Czyli podsumowując PPC nie jest w stanie dogonić x86 w emulacji 68k ;)


Nie wiem czy jest czy nie jest, nie mierzyłem. Jak pisałem wczesniej, by to jednoznacznie stwierdzić potrzeba by wykonać serię kilunastu różnorodnych testów.

Dziwne jest to, że ktoś chce porównywać PPCową binarkę uruchamianą na PPCowej maszynie do PPCowej binarki uruchamianej poprzez emulator na x86.


Zgadzam się, gdyby ktoś chciał porównywać, to byłoby to dziwne. Natomiast fakty są takie że Amiga klasyczna się rozwijała, chcąc uzyskać szybkość szła w WOSa. Zwłaszcza miało to miejsce w przypadku programów do renderingu, gdzie na około 20 mi znanych, pewnie z 5 czy 6 korzystało z biblioteki powerpc.library. Zatem to nie LW 3.5 jest najszybszym programem 3D dostępnym dla systemu AmigaOS 3, ale właśnie któryś z tych programów posiadających wsparcie dla WOSa.

W związku z powyższym maszyną na której najszybciej wyrenderujesz obrazek korzystając oprogramowania 3D napisanego dla Amigi klasycznej, nie jest Amiga klasyczna, nie jest też pecet z WinUAE, a jest nią Amiga nowej generacji. Tylko tyle i aż tyle.
[#74] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #73

Znowu wszystko przekrecasz na swoją stronę.

Porównujemy wszystko co dotyczy Amigi m68k.
LW był podany jako przykład ze wydajność emulacji jest wyższa na pc niż NG.
To jest fakt.
Szybsze pecety powstają co chwila, szybszych ppc nie widać .
[#75] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Norbert, post #74

Smutna prawda jest taka, że PPC prawie już nie ma. Są SoC/MCU korzystające z POWER ISA, są też serwerowe molochy IBMa. Po delikatnym mariażu z MS (Xenon) i Sony (PPU w Cell) bańka pękła, marzenia się skończyły. Obecnie nie ma nic sensownego z PPC dla mas (czy to mniejszych jak amiświatek, czy większych). To co tchnęłoby świeżość w Amigę to paradoksalnie inna architektura, która już w czasach gdy Phase5 planował Blizzardy i Cyberstormy PPC istniała! A mianowicie ARM. Aktualnie najmocniejsze rdzenie ARMowe doganiają wydajnością x86. Są energooszczędne, lista kompatybilnego softu (linux i spółka) też jest spora. Dla kogoś kto koniecznie nie chce x86 architektura ARM byłaby rozsądną alternatywą. Tylko kto by napisał "arm.library" i "wARMup" ;)
[#76] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #73

Nie wiem czy jest czy nie jest, nie mierzyłem.


trzeba bylo tak od razu.

Zatem to nie LW 3.5 jest najszybszym programem 3D dostępnym dla systemu AmigaOS 3, ale właśnie któryś z tych programów posiadających wsparcie dla WOSa.


ilosc, wydajnosc i zakres przydatnosci wiekszosci z tych programow jest niewaty wzmianki. na pewno nie ma wsrod nich nadajacego sie do uzytku raytracera, owszem byl jeden ze wsparciem wos, ale nie bede komentowal.

W związku z powyższym maszyną na której najszybciej wyrenderujesz obrazek korzystając oprogramowania 3D napisanego dla Amigi klasycznej, nie jest Amiga klasyczna, nie jest też pecet z WinUAE, a jest nią Amiga nowej generacji. Tylko tyle i aż tyle.


poniewaz z tego co wiem, nie ma na amige niestety raytracerow ze wsparciem wos, to niestety znow sie mylisz.
[#77] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #76

poniewaz z tego co wiem, nie ma na amige niestety raytracerow ze wsparciem wos, to niestety znow sie mylisz.


Wspomniany Kray mimo że na Aminecie ma znaczek PUP, to na 99,9% musi być dla WOS inaczej byłby to pierwszy program w historii ze wsparciem PUP, który działa na AmigaOS 4 (a odpalałem dzisiaj). Odpalałem też dzisiaj Imagine 5 PPC, który ma wsparcie WOS.
WOSowego Sculpta 3D, akurat nie odpalałem ale istnieje. Co do takich programów jak:
- Reflections
- Moon Zoom Pro
- Pow Ray
- Raystorm

nie wypowiadam się jednoznacznie, bo nie pamiętam na 100% jakiej biblioteki używały. Pamiętem za to dobrze że ponad 95% całego softu PPC dla klasyka działało w oparciu o WOSa, więc byłoby dziwne gdyby cała ta czwórka była pisana wbrew tej tendencji. No ale tak, wyjątki się zdarzały. Był jeden jedyny rodzynek co to działał na PUP czyli Tornado 3D. Tego faktycznie na Amidze NG (przynajmniej tej oficjalnej) nie odpalisz.
[#78] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #77

Kray w wersji z aminetu jest dla warposa, ma staroamigowy nagłówek i otwiera powerpc.library, szkoda bo wersja Powerup pewnie działała by szybciej.
[#79] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #77

ok, point taken, akurat o tych aplikacjach nie wiedzialem albo o nich zapomnialem, moonzoom byl o olle wiem pup, natomiast mam nadzieje ze chodzilo to wszystko lepiej niz tornado 3d bo ten soft chociaz wygladal profesjonalniej byl po prostu nie do uzytku.
[#80] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #4

Tytuł wątku powinien być "Amiga NG rzeczywista vs Amiga NG w wizjach piotra Z"
Problem z głównym wc expertem ppa, piotrem yubi zgodzińskim polega na tym że w życiu na oczy nie widział Amigi NG a całą swoją wiedzę o Amidze NG bierze ze swojej chorej wyobraźni.
Kup se Amige NG, popracuj trochę to się dowiesz czemu piszesz straszne głupoty.
[#81] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #29

Świetnie wytłumaczone.
Biblioteki i cały system nie są emulowane na NG. Działają bezpośrednio na ppc.
PPC jest ciągle parę razy szybsze niż emulowane 68k w winuae, nawet w najszybszych pc.
Jak soft 68k jest pod system, to jest emulowany tylko ten soft, a nie system.
Dzięki temu działa szybciej. Co szczególnie widać przy sofcie do grafiki.
[#82] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #81

Świetne działanie softu 68k na NG powoduje że po stronie MOS nawet dzisiaj, o wiele
bardziej opłaca się kupić mm i używać do softu z Amigi niż kolejnego pc.
[#83] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mccnex, post #30

Bo to nie pc.
Jak dostarczysz na pc klona amiga os na poziomie win/lnx/osx to będzie to miało jakiś sens.
Na razie na pc Amiga OS jest prędzej czy później zamieniany na win/lnx/osx.
[#84] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #31

Ja osobiście nie widzę powodu dla którego nie miałbym porównywać wersji ppc Quake/Imagine/kray z 68k pod uae.
W końcu to i to pod Amiga Os (lub honorowego klona MOS).
[#85] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #71

szybkości emulacji aplikacji 68k. W takiej emulacji NG jest gnieciony jak mucha przez WinUAE.

W wizjach które piotr jubi zgodziński miewa na temat Amigi NG.
Nam użytkownikom Amig NG nie udało się tego zaobserwować w rzeczywistości.
[#86] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #85

Co się zaś tyczy jakiś benchmarków na LW na 68k.
Czas nie obszedł się łaskawie z amigowymi programami 3D.
Jak wszyscy wiemy ESCOM padł w 1996, gdzieś tak też z tego czasu są ostatnie wersje amigowego softu 3D. To było zanim na pc pojawiły się karty 3D i jakość raytracingu też jest gdzieś na poziomie tamtych czasów.
Krótko mówiąc to co produkują amigowe programy do 3D wygląda jak g... .
(Pominę Blendera i kray którego nie razie nie sprawdzałem).
Nie tylko prace głównego wc experta ppa tak wyglądają, ale i ludzi dużo lepszych w 3D.
Naprawdę nie chcę się znęcać nad jakością, ale w niektórych przypadkach chyba lepiej byłoby zainwestować trochę czasu w soft, który rysowałoby sceny na 20 letniej permedii z bvision w czasie rzeczywistym niż czekać nie wiadomo po co na koniec renderingu w amigowym sofcie 3D.
Tak wiem to inna technologia, ale jakość lepsza.
Owszem amigowy soft 3D jest dalej całkiem fajny do modelowania, ale nadaje się ten soft tylko do przygotowania wsadu do czegoś lepszego.
(Pominę Blendera i kray którego nie razie nie sprawdzałem).
Renderowanie w amigowym LW jest jakieś chore. Nie zamierzam tego w ogóle używać.
Po co? Skoro to będzie tak wyglądać jak wygląda.
[#87] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #86

Niech kolega nie spamuje. Jest możliwość edycji posta w przeciągu 20 minut.
[#88] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #86

Owszem amigowy soft 3D jest dalej całkiem fajny do modelowania, ale nadaje się ten soft tylko do przygotowania wsadu do czegoś lepszego.
(Pominę Blendera i kray którego nie razie nie sprawdzałem).


Tutaj mogę ostudzić nieco Twój zapał w testowaniu Kray. Generalnie scenę np. z LW na dzień dzisiejszy musiałbyś przełożyć "z palca" na skrypt Kray (za wyjątkiem objektów *.lwob), gdyż o ile mi wiadomo nie powstał plugin do amigowej wersji LW (Kray jest silnikiem renderującym). Aczkolwiek testowałem różne kompilacje Kray w wersji 1.4 pod MorphOSem, jak również kompilację na x86 pod Windows. Faktycznie ten silnik wnosi nową jakość do amigowego softu 3D, ma między innymi wspomniane przeze mnie GI, jednak opanowenie tych ficzerów niemal od zera zajmie sporo czasu, podejżewam.
Nadmienię nieco o prędkości, otóż tak: najwolniejsza na NG (pod MorphOS) jest wersja 68k.
Potem wersja PowerUP (w rzeczywistości jest to WarpUP), następnie najszybsza jest wersja natywna pod MorphOS - różnice są znaczne. Z tymże należy zaznaczyć, że ta na MorphOS z Aminetu defacto nie jest wersją 1.4, jest to jakaś starsza.
Natomiast (prawdziwa) wersja 1.4 na MorphOS na G4 1,76 GHz jest wolniejsza około 2x od wersji 1.4 x86 na 1,6 GHz Atom (na jednym rdzeniu).



@Hexmage960
A co ten magazynier taki biedny, niby robotę ma a bez butów chodzi?
Ta pośrednia wersja była OK (gdzieś widziałem) czapeczka teraz jest spoko, taka magazynowa ;)




Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 12:56:19 przez ede
[#89] Re: A-EON AmigaOne A1222

@ede, post #88

Prosiłem o konkretne wyniki testów. Zamiast tego dostaliśmy:

- obrażanie ludzi jak to oni się nie znają, wyzwiska
- wyliczanki ile godzin ktoś spędził przy komputerze
- lanie wody nie na temat o programach które mają wersję PPC
- wyśmiewanie profesjonalnego softu 68k

Jedyne co z tego wynika, to fakt że Świnka morska i Mufa to dwie osoby które potrafią każdemu obrzydzić NG, dwóch anty-ambasadorów marki.
[#90] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #89

I jeszcze do obrzydzaczy dochodzisz Ty, z obrzydzaniem klasyka. Możecie tworzyć dream team, albo tercet egzotyczny

Odnośnie systemów NG to co byś wolał, Windowsa 95 na superszybkiej maszynie czy Windowsa 7 na maszynie 4 razy wolniejszej? Co do prędkości to pamiętaj też, że biblioteki są natywne więc prędkość interfejsu na PPC nawet nie ma co porównywać do prędkości interfejsu na WinUAE. Poużywałbyś trochę sprzętowej Amigi, np. z 040 to by ci szybko wyszły z głowy pomysły o jakości chipsetu, słabej prędkości NG i tym podobnych. Aaaa, sorry, zapomniałem że neoamigowcy nie używają Amig, a jeśli używają to max z 020 :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem