[#31] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mccnex, post #30

Ja nigdy 12 tys. nie wydawałem (betatesterzy mają zniżki) to też nie będę tego uzasadniał, zwłaszcza że aktualnie nie ma na rynku żadnej Amigi za 12k (no chyba że używane, dopalone Amigi 4000 na aukcjach). A kolejna AmigaOne, która ma trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku, ma kosztować jakieś 10 000zł mniej, względem kwoty jaka pada w tym wątku.

A co do benchmarku, to sugerowałbym coś bardziej kompleksowego. Nie wiem czy pod AOS 4 zadziała Quake od ClickBoomu, ale jeśli tak to można by zrobić timedemo na NG vs WinUAE. Tak jak obserwuję sobie grę Nemac IV (która na A1 działa na pewno), to widzę że pod WinUAE działa to całkiem szybko ale na oko nie szybciej niż to co widzę na swoich Amigach NG.
[#32] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #31

Nemac IV

nemac dzialal swego czasu szybko na 060, to raczej zaden dowod na nic.
[#33] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Paul149, post #25

Ilu z was wydalo by 12000 tys zl na komputer


12 000 tysięcy złotych, czyli 12 000 000 PLN? Matko, toż to jakiś superkomputer! Masz absolutną rację - w życiu bym tyle nie wydał.
[#34] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mccnex, post #30

Może dla ciebie tak, no ale to tylko dlatego że się nie znasz.


Czyżbyś nie miał NG? Jak se kupisz to do ciebie dojdzie dlaczego pisanie o czymś czego nigdy nie używałeś, ani nie widziałeś


Wypowiedzi świnki morskiej i Mufy są łudząco podobne w tonie, to jest jakaś rozpaczliwa próba odwrócenia kota ogonem - obrazić dyskutującego gdy brak realnych argumentów.

Po trzecie soft w wersji 68k (nie licząc starych NDOSowych gier) uruchamia się w tak naturalny sposób że i tak postronny obserwator nie jest w stanie wyłapać czy to działa natywnie czy na emulacji.


Tylko zapomniałeś dodać, że działa to dużo wolniej niż pod WinUAE i to postronny obserwator wyłapie natychmiast jak tylko kliknie przycisk "Render" czy inny podobny.
[#35] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #34

Przyznam się, że trochę zaintrygował mnie temat NG vs WinUAE .
Zastanawiam się jak przeprowadzić ewentualne testy porównawcze, tzn.
Jaką konfigurację wybrać po stronie NG, jaką po stronie WinUAE , jakie programy wybrać, tak aby testy były mierzalne.

Ma ktoś jakieś pomysły
[#36] Re: A-EON AmigaOne A1222

@trOLLO, post #35

Na początek mógłbyś wykonać pod MorphOS test Lightwave 3.5 w wersji noFPU, wtedy sprawdzimy, jak się ma emulacja gołego 68k bez FPU.


https://www.ppa.pl/forum/strefa-tworcow/28440/raytracing-i-amiga/32#m609895
[#37] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #34

Wypowiedzi świnki morskiej i Mufy są łudząco podobne w tonie, to jest jakaś rozpaczliwa próba odwrócenia kota ogonem - obrazić dyskutującego gdy brak realnych argumentów.


No cóż ja mogę na to poradzić że prawda bywa nieprzyjemna, brutalna, a być może kogoś tam obraża (co nie było moim celem). Nie zmienia to faktu że prawda jest prawdą.

Na ten przykład, myślę że sumarycznie w całym swoim życiu przesiadziałem łącznie jakieś 20 godzin przed Blenderem. Coś tam zatem wiem, mimo wszystko stając do dyskusji technicznej na temat tego programu np. z Tobą, od razu mogę przyznać że się nie znam i że nie byłbym w takiej dyskusji równorzędnym partnerem.

Teraz z drugiej strony, przepracowałem pod AmigaOS 4 ileś tam tysięcy godzin w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, a Ty na ten przykład zero minut. Mimo wszystko kreujesz się na eksperta, walisz jakimiś przestrzelonymi argumentami, nie zauważasz (tak jak zrobiłeś to właśnie w tej wypoweidzi) merytorycznych argumentów ludzi z drugiej strony. Ok, mamy demokrację, każdy może sobie pisać różne głupoty, tylko że tego typu pisanina u innych może prowadzić do słusznych wniosków że się nie znasz.

Jak powiedział Świnkamor, kup sobie NG i poużywa choć z pół roku. Wtedy ewentualnie Twoje poparcie dla tezy że "AmigaNG to jest jeden wielki emulator wszystkiego co amigowe", (chociaż mylne), będzie miało przynajmniej jakąś tam wartość popartą własnym doświadczeniem.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:38:51 przez MUFA-amigaone-pl

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:39:24 przez MUFA-amigaone-pl
[#38] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #37

Dla mnie to i tak chore, odnosze wrażenie że wszyscy jesteśmy nabijani w butelkę z tyn A1222,

Sa w ogole jakieś realne i fizyczne dowody na to że powstanie to?

Bo pisac sobie moga wszystko.
[#39] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #37

Nikt nie mówił, że to jest wielki emulator, sam to wymyśliłeś. Natomiat świnka stwierdził, że emulacja aplikacji 68k pod NG jest szybsza, co jak wykazują znane mi testy jest bzdurą. I nie trzeba przepracować ani minuty pod NG aby to stwierdzić, wystarczy mieć zaufanie do bezstronnych ludzi którzy przeprowadzili dziesiątki testów na każdej możliwej konfiguracji, w tym NG.

Używanie NG przez setki godzin może mieć jak widać na twoim przykładzie raczej skutek odwrotny - zaślepienie, brak bezstronności, ciągłe odwracanie kota ogonem. Tak samo było przy testach javascriptu Sunspider i Kraken, wszyscy je wykonali tylko nie ty, bo ewentualny wynik moglby ci zlamac wiare w to co sobie z gory zalozyles. Dlatego twoje testy nigdy nie beda obiektywne i pewnie juz malo kto w nie w ogole wierzy.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:52:00 przez jubi
[#40] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #39

Przeglądałem teraz Google i serio nie ma żadnych konkretnych dowodów na to że powstanie A1222.

Natomiast kilku użytkowników na tym forum, nie bede wymieniac ktorzy potrzebuja konsultacji z lekarzem :).

Jestem za tym żeby przepisali amiga os 4.1 na x86. Wszystko w temacie z mojej strony przynajmniej. Po co emulowac amige na... Amidze.... Albo peceta na... Amidze.... No nic widoczne tak musi być.
[#41] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #39

Emulacja 68k pod MorphOSem (i pewnie pod OS4 też) sama w sobie jest szybsza niż pod x86. To nie ulega wątpliwości. Pytanie natomiast przy jakim procesorze x86 relatywnie będzie szybsza niż pod dowolnym NG bo skoro najszybszym NG jest 2.7GHz G5 i powiedzmy emulacja pod ppc jest 1.5x szybsza niż x86 to procesk 1.5x szybszy niz 2.7GhZ G5 będzie tak samo szybko emulować oprogramowanie niż dowolny system NG, no a procek jeszcze szybszy jeszcze szybciej.
[#42] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #41

Czyli dodajemy kolejne gwiazdki* - szybsza w teorii, ale przy założeniu podobnego zegara?

Dla użytkownika liczy się końcowa wydajność w praktyce a nie techniczne szczegóły implementacji. A ta jest 5x większa, przynajmniej jeśli chodzi o tandem 68k+fpu, a większość programów które robi faktycznie coś wymagającego i tak potrzebuje fpu.

Mimo tego z czystej ciekawości chętnie zobaczę test Lightwave bez fpu, nie wykluczam że wynik może być zaskakujący.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:00:36 przez jubi
[#43] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #42

To ty dodajesz kolejne gwiazdki. Emulacja pod ppc jest szybsza ale wiadomo ze jak bedzie komputer 50 razy szybszy per core od PPC to bedzie emulował 68k szybciej. Przeciez nad tym nie ma co dyskutować skoro prędkość emulacji praktycznie liniowo zależy od prędkości procesora. Po prostu jest różne nachylenie linii dla PPC i x86. Wiadomo też, że gdzies te linie się przecinają i ponad pewną prędkość procesora x86 jest szybciej niż na PPC.

Jakbyś nadal nie zrozumiał to pokażę obrazowo:
Procek ppc o taktowaniu X MHz emuluje 68k o taktowaniu powiedzmy 0.8 * X MHz
Procek x86 o taktowaniu X MhZ emuluje 68k o taktowaniu powiedzmy 0.6 * X MHz

Z tego wynika, że emulacja pod PPC jest szybsza, nie wynika natomiast to, że programy będą działały szybciej bo ich predkość definiuje także wartość X.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:08:22 przez michal_zukowski
[#44] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #43

Generalnie to spierasz się sam ze sobą, bo nie chodzi o to czy emulacja jest taka czy siaka, tylko czy oprogramowanie z Amigi działa szybciej na NG czy na WinUAE. Stary trick wpędzenia dyskusji w maliny.
[#45] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #44

Na moim athlonie 3000, a takiego peceta mam w domu będzie działało wolniej, ale to argument z tyłka tak jak cała twoja argumentacja. Bez wskazania od której maszyny emulacja 68k działa szybciej niż na PPC dyskusja nie ma sensu bo nie ma sie do czego odnosić. Intersujesz się benchamarkami więc podaj tę graniczną maszynę, np i7 3 generacji.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:12:08 przez michal_zukowski
[#46] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #45

No tak, na starym Atomie jak widać też działa wolniej. Jeśli chodzi o punkt odniesienia to można na przykład przyjąć cenę nowego sprzętu. Jako że w tej chwili dostępne jako nowe jest chyba tylko X5000, to możesz je porównać do WinUAE chodzącego na pececie za około 9000 PLN, czyli pewnie jakiegoś najszybszego i9-9900K chodzącego w turbo do 5 GHz.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:16:06 przez jubi
[#47] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #45

Nie ma górna granicy w przypadku pc.
Tez chcemy posiadać najszybsze NG, więc po stronie winuae tez musi być najszybszy sprzęt.

Gdyby system Amigi byłby przepisany na x86 to niektórzy tez dążyliby do posiadania najszybszego peceta.
[#48] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #45

Według tego zestawienia:



dla programu LightWave 3D PowerPC 970fx@2,7 GHz jest trzy razy szybszy od Atoma 450 @ 1,66 GHz, natomiast dwa razy wolniejszy od Intel Core i5 M460@2,53 GHz.

EDIT:

@jubi: Z tym że nie mamy wyników dla X5000 tylko dla G5, więc porównajmy może wydajnościowo PowerMaca G5 (ok. 200-300 PLN) do PC za tę samą kwotę, OK? pomysł

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:24:19 przez recedent
[#49] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #46

A czego akurat nowe? sztucznie ograniczasz wybór. PowerPC 2.7 G5 chodzi za około 600 zł. Porównajmy z takimi pecetami.
[#50] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Paul149, post #40

Przeglądałem teraz Google i serio nie ma żadnych konkretnych dowodów na to że powstanie A1222


Generalnei to już powstała i ja znam 50 osób, które ją używają. Chodzi tylko o debiut na rynku konsumenckim.
[#51] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #39

Nikt nie mówił, że to jest wielki emulator, sam to wymyśliłeś.


No tak użyto sformułowania "dupny emulator". Tezy zawierającej słowo "wielki" w odniesieniu do Amiga ING, nigdy wszak byś nie poparłok, racja

I nie trzeba przepracować ani minuty pod NG aby to stwierdzić, wystarczy mieć zaufanie do bezstronnych ludzi którzy przeprowadzili dziesiątki testów na każdej możliwej konfiguracji, w tym NG.


Widzisz ten test to jest kolejny dowód na to że się nie znasz. Tylko ktoś kompletnie nieobeznany z NG, mógł wymyślić taki dziwaczny test, w dodatku na podstawie archaicznej odsłony programu w wersji 3.5.

Po pierwsze to Lightwave jest programem problematycznym, trzeba się trochę nakombinować żeby w ogóle go uruchomić i nie wiem nawet czy wersja 3.5 zadziała pod AmigaOS 4 (widzę że wyniki Radzika są robione na v5).

Zakładając że to kombinowanie nie ma wplywu na wynik, to jednak ma wpływ na to czy się komuś w ogóle chce męczyć by wykonać taki test. Nie mówiąc już o problemie piractwa.

Gdybyś miał jakieś doświadczenie z NG, to nie kombinowałbyś jak koń pod górę, tylko postawił np. na Maxon Cinema 4D. Ten program działa bez kombinowania, po prostu od dwukliku na ikonie. Był dołączony kiedyś na płycie coverCD do jednego z czasopism i o ile pamiętam dysponuje wersją demo. Odpada więc problem piractwa.

A tak już ogólnie, to każdy kto się zna, wie że nie wyciąga się wniosków na podstawie jednego testu. Dlatego przeważnie, gdy ktoś organizuje jakąś akcję z benchmarkami, to daje do dyspozycji, kilka, a najczęściej kilkanaście narzędzi. Owszem może być wśrod nich program do raytracingu, ale powinna znaleźć się także gra 3D, program do odwarzania wideo itd. Dopiero wówczas można dojść do jakiś miarodajnych wniosków, na temat tego co jest szybsze, czy zawsze, a jeśli tak w jakich aspektach bardziej, a w jakich mniej.
[#52] Re: A-EON AmigaOne A1222

@michal_zukowski, post #49

to juz naprawde jest cyrk przeginania bananow aby wyszlo na to ze ppc czy moze byc jest w pewnych warunkach szybsze od pewnych x86/x64 zwlaszcza jesli chodzi o emulacje m68k.

jakby tak bylo swiat uzywalby dzisiaj ppc zamiast x64 a uzytkownikow os4 czy morphosa byloby wiecej niz uzytkownikow winuae. panowie, nie robcie z siebie pokazu.
[#53] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #51

Po pierwsze to Lightwave jest programem problematycznym, trzeba się trochę nakombinować żeby w ogóle go uruchomić i nie wiem nawet czy wersja 3.5 zadziała pod AmigaOS 4 (widzę że wyniki Radzika są robione na v5).


bzdura. pod wieloma wzgledami nie ma wiekszej roznicy pomiedzy lw 3.5 a 5.6 ani nawet o ile pamietam zasadniczej roznicy w czasie renderingu jezeli nie uzywa sie dodatkowych ficzerow. a twierzdzenie ze uruchamianie programu jest problematyczne, nie moze pochodzic od amigowcy. kliknac w ikone kazdy potrafi.

oczywiscie mozna rownie dobrze uzyc takze c4d 4.0.. czemu nie..
[#54] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #52

Nie no, sorry. Kolega jubi wyjeżdża z porównaniem cena/cena wydajność/wydajność, wrzucając 12k PLN za NG i dla porównania - peceta za tę samą kwotę.

No to ja odbijam piłeczkę - porównajmy dokładnie w ten sam sposób PowerMaca G5 z dowolnym pecetem w tej samej kategorii cenowej. A że nagle się robi dla drugiej strony niewygodnie i "to się nie liczy" - no, przykrość.
[#55] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #51

A tak już ogólnie, to każdy kto się zna, wie że nie wyciąga się wniosków na podstawie jednego testu.


benchmarkow i porownywania bylo juz po gardlo, bo zwlaszcza uzytkownicy os4 przescigaja sie w sprawdzaniu czy ich komputer jest 1% szybszy od sasiada, nawet takiego z innego kraju. kazdy sobie moze poszukac watkow chociazby na aw.net. nie pamietam by kiedykolwiek wyszlo na to ze ppc jest szybsze od peceta, zwlaszcza z jitem, o co chyba tu chodzi.
[#56] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #54

A że nagle się robi dla drugiej strony niewygodnie i "to się nie liczy" - no, przykrość.


jesli tak to dlaczego np. uzytkownicy morphosa w sporej czesci oczekuja i domagaja sie przejscia na x86? jak p5 jest taki super i szczyt osiagow (nawet jednordzeniowo) to czemu reszta swiata nie pozostala przy tym rozwiazaniu?

mnie nie zalezy by przekonac ciebie czy kogokolwiek z ppc ze ma zly komputer, ale bez bajek..

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 13:02:35 przez wawrzon
[#57] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #53

LightWave 3.5 jest używany z tego powodu, że ma wersję pod FPU jak i taką która nie wymaga FPU. Dzięki temu można było testować na przykład Vampire w czasach, gdy nie miało FPU. Wersja 5.x działa tylko gdy jest FPU.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 13:05:11 przez jubi
[#58] Re: A-EON AmigaOne A1222

@wawrzon, post #55

[#59] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #58

Testy, w których najnowszy pecet ma procesor z 2008-2009 roku, czyli sprzed 10 lat? To może od razu dodajmy Pentium 90 do konkurencji.
[#60] Re: A-EON AmigaOne A1222

@MUFA-amigaone-pl, post #51

Zakładając że to kombinowanie nie ma wplywu na wynik, to jednak ma wpływ na to czy się komuś w ogóle chce męczyć by wykonać taki test.


To nie jest żaden problem, tym bardziej, że ty nie wykonujesz nawet testów, w których nie trzeba się męczyć. Na przykład Kraken i Sunspider, wystarczy wejść na stronę www i kliknąć przycisk.

Twoje ulubione testy to takie, w których wychodzi przyjemny dla ciebie wynik. Jak taki test znajdziesz to go zrobisz, choćby był arcytrudny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem