[#331] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A-EON AmigaOne A1222
[#332] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A-EON AmigaOne A1222
[#333] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A-EON AmigaOne A1222
[#334] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A-EON AmigaOne A1222
[#335] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A-EON AmigaOne A1222
[#336] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #326

Z punktu widzenia użytkownika Amigi NG, Amiga NG to taka sama Amiga jak te od C= tylko lepsza bo szybsza.
Paru gupich robi na siłę problemy tam gdzie problemów nie ma, bo gry nie chodzą i nie kosztuje to 100 PLN.

jezeli to taka frajda to powinienes sie nia cieszyc, zamiast obrzydzac ja innym uzytkownikom publicznie zawracajac glowe i odwacajac kota ogonem po internecie. coz dziwnego, ze taki jest pozniej wizerunek twojego systemu i malo kto chce tego uzywac.
[#337] Re: A-EON AmigaOne A1222

@A2, post #323

Jestem po testach, przy czym Mufa podesłał mi save gry, za co bardzo mu dziękuję. Dzięki temu możemy mieć miarodajne wyniki.


Dzięki za testy. Miały one ostatecznie przekonać mnie do Twoich racji, no ale w sumie to utwardziły mnie przy tym co już pisałem wcześniej, czyli że w prostych testach typu Lame, moc CPU w pececie będzie dawała przewagę, lecz im bardziej skomplikowany test, z ruchomym obrazem, tym atut peceta może się zacierać.

Tak czy owak, jest to dyskusja czysto akademicka. Co to w końcu kogo obchodzi czy dany program 68K działa 20x, 30x czy może 40x szybciej niż MC68060, skoro soft dla klasyka pisany był pod kątem możliwości nominalnej sześćdziesiątki. Natomiast potem gdy pojawiła się alternatywa i było wiadomo że na coś 68K jest za słabe, pisane było to pod WOSa.

Można więc to podsumować, że bez względu na wyniki, tak czy siak każdy sprzęt pod kątem obsługi softu 68k, jest wystarczający aż nadto.

Druga ważna sprawa to że tak naprawdę wbrew przekonaniom ludzi niemających pojęcia o NG, my tego softu nie używamy. Ja wiem że akurat Ty jesteś tutaj wyjątkiem i zdarza Ci się regularnie pracować np. z Turbo Calcem, niemniej myślę że jak by dziś zrobić ankietę wśrod ludzi pracujących na PPC z pytaniem "Czy w ciągu ostatniego tygodnia odpaliłeś program dla 68k"?, to przypuszczam że miażdżąca większość odpowiedzi byłaby na "nie".

Jako ciekawostkę podam że rozglądając się za softem do potestowania odpaliłem Froggera 68k, po czym szybko zobaczyłem informację o niezarejestrowanej wersji. Kiedyś zarejestrowałem jeszcze SoftCinemę (pierwszy player na Amigę ze wsparciem Dvix, który potem zintegrował się z Froggerem), odnalazłem ten klucz gdzieś w swoich archiwach ale i tak nie działał (oczywiście dawniej z Froggerem działał). No i to jest właśnie modelowy przykład na to jak często pasjonat Amigi NG korzysta z rozwiązań 68k. Używam AmigaOS 4 od 2004r, a już w listopadzie 2018 zorientowałem się że klucz do programu z klasyka, nie działa mi pod AmigaOS 4

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 09:40:16 przez MUFA-amigaone-pl
[#338] Re: A-EON AmigaOne A1222

@mschulz, post #328

Zastanawiam sie czy marnowanie mojego czasu, ktorego mam malo, na dyskusje z toba ma w ogole jakikolwiek sens. Zwlaszcza ze, jak wynika z twoich wypowiedzi, twoj wklad w NG albo ogolnie w Amige polega na pisaniu bloga, narzekaniu i rozkazywaniu


Nie ma to sensu bo on ciągle pisze w kółko to samo, jak jakiś bot. Tym bardziej, że mamy już wystarczająco dużo danych w tym wątku aby stwierdzić, że NG nie tylko nie jest szybsze w emulacji 68k, ale wielokrotnie wolniejsze, czasem nawet wliczając w to natywny kod PPC, co już jest totalną masakrą.

Śwince i spółce pozostały już tylko argumenty ideologiczne. Dobrze że przynajmniej Mufa przyznał się do porażki, chociaż nadal przebąkuje coś o ludziach nie mających pojęcia jakby to mogło zmienić wynik, no ale niech tam, dobre i to, w sumie pozytywne zakończenie.
[#339] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #338

mamy już wystarczająco dużo danych w tym wątku aby stwierdzić, że NG nie tylko nie jest szybsze w emulacji 68k, ale wielokrotnie wolniejsze


Moim zdaniem to zależy jakie NG i od jakiego PC. No i z tą "wielokrotnością" bym nie przesadzał za bardzo. Wszakże - co pokazywałem również w tym wątku - już w 2012 (albo i wcześniej) wiedzieliśmy, że Efika wolniej emuluje 68k niż pecet kolegi APC74.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 09:52:18 przez recedent
[#340] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #339

Daj się jubiemu chwilę pocieszyć tym, że dowiódł iż szybszy komputer jest szybszy od wolniejszego.
[#341] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@michal_zukowski, post #340

Spór i rozpoczęty wątek dotyczy prędkości emulacji m68k i uruchamianych programów m68k na NG I winuae.
Niektórzy twierdzili ze w emulacji motorolki, NG jest szybsze a inni ze winuae.
Wyszło ze to drugie.
Co zostało przestawione w testach przeprowadzonych wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:39:42 przez Norbert
[#342] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Norbert, post #341

Niektórzy twierdzili ze w emulacji motorolki, NG jest szybsze a inni ze winuae.
Wyszło ze to drugie.


Hmm... Pakowanie tego samego pliku tą samą wersją lha, emulacja 68k:

post #285, NG: 31 sekund
post #237, WinUAE: 47 sekund
[#343] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@recedent, post #342


post #285, NG: 31 sekund
post #237, WinUAE: 47 sekund


Jak cytujesz to nie naginaj rzeczywistości. W tym samym poście A2 podał wyniki z maszyny z i5 w środku, pod UAE. Wyszło 0:29... poza tym nie WinUAE, tylko FS-UAE, co tez może wpływać na wynik. :P
[#344] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@mschulz, post #343

I to też nie najszybszy pc chociaż ppc tez nie.
PC powstaną szybsze , PPC raczej nie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 10:56:03 przez Norbert
[#345] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@mschulz, post #343

Dlatego piszę (w poście #339) - zależy jakie NG i od jakiego PC. No i jeszcze zależy od benchmarku, ale to rozumieją chyba wszyscy (?).
[#346] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@recedent, post #345


Dlatego piszę (w poście #339) - zależy jakie NG i od jakiego PC.


W jednym poście tak piszesz, w innym z dwóch wyników UAE wybierasz ten gorszy żeby udowodnicie UAE jednak szybsze nie było. Innymi słowy, manipulujesz danymi tak jak prawie wszyscy tutaj :P

To, ze wynik zależy od maszyny jest oczywiste. Można postawić efike ppc przeciw i7, można tez wystawić x5000 albo jakiegos poteznego maka przeciw intelowskiemu Atomowi.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 11:04:47 przez mschulz
[#347] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@mschulz, post #346

To była odpowiedź na post Norberta, w którym pisze jakoby (Win)UAE było szybsze, co nie jest prawdą.

Z drugiej strony - ja nie twierdzę, że to NG jest szybsze. Twierdzę, że zależy jakie NG i od jakiego PC. Nie wiem jak to jaśniej wyłożyć, przepraszam.

[#348] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@recedent, post #345

No tak.
To wszyscy rozumieją.
Robimy tak.
Bierzemy najszybszy winuae i najszybsze NG
Jak wtedy wygląda benchmark?
[#349] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Norbert, post #348

Tylko co to znaczy "najszybszy WinUAE"? Musielibyśmy poprosić o testy kogoś z... Bo ja wiem? i9 extreme (Nie bardzo się orientuję co tam teraz jest najszybsze w świecie PC) a z drugiej strony - pewnie kogoś kto testuje system NG na G5 Quad albo X5000/040. Straszne marnotrawstwo sił i środków na udowodnienie... No właśnie, że szybszy komputer jest szybszy od wolniejszego :)
[#350] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Norbert, post #348

* Z emulacji 68k? Pewnie 2 - 4 razy szybsze będzie Winuae.
* Kod natywny kontra emulacja 68k - wiekszosci wypadków najszybsze NG, chociaz mogą być testy że nie
* NG i WinUAE na procku o mniej wiecej takiej samej prędkości - szybsze będzie NG

Czyli jeśli komuś zależy na surowej prędkości 68k - to tylko i wyłącznie WinUAE na względnie mocnym pececie.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 11:27:16 przez michal_zukowski
[#351] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@michal_zukowski, post #350

I to jest właściwa odpowiedz pozbawiona emojnonalnego podejścia i bez manipulowania danymi :)
[#352] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@recedent, post #349

Nie tłumacz mi tego, tylko tej osobie która twierdziła ze emulacja m68k jest szybsza na NG niż winuae.
On chyba nie zna tej reguły " że szybszy komputer jest szybszy niż wolniejszego"
[#353] Re: NG vs emulacja, czyli od wyższości bytu nad mytem (ewentualnie mytu nad bytem)

@Norbert, post #352

Szybszy komputer jest szybszy zawsze bedzie jakies ale i nikt nikogo nie parzekona. I dobrze. Czas porzucic ten watek i zajac sie czyms bardziej sensownym.
[#354] Re: A-EON AmigaOne A1222

@swinkamor12, post #326

Z punktu widzenia użytkownika Amigi NG, Amiga NG to taka sama Amiga jak te od C= tylko lepsza bo szybsza.
Paru gupich robi na siłę problemy tam gdzie problemów nie ma, bo gry nie chodzą i nie kosztuje to 100 PLN.


Moim zdaniem ten komentarz jest już poza granicą akceptowalnej normy. Miło by było, gdyby każdy bawił się, korzystał ze swoich amig w taki sposób jaki mu się podoba. I nie musiał czytać, że głupi robią problemy bo gry nie chodzą.

Przyjmij w końcu, że Twój punkt widzenia, to tylko Twój punkt widzenia - inni mają inny. Ty masz swoją definicję retro, i uznajesz że komputer wyprodukowany w 1987 roku nie jest retro (amiga) a komputer wyprodukowany w 1982 roku jest retro (c64). Ja mam inną definicję retro. Ty masz swoją definicję tego, do czego użytkownicy i w jaki sposób wykorzystują swoje kompy, inni mają swoje. I może dajmy się każdemu cieszyć ze sprzętu na swój sposób.

Rozumując tak jak ty, mógłbym napisać, że z punktu widzenia użytkownika Amigi od C=, Amigi NG to takie same komputery jak PC-ty tylko gorsze bo wolniejsze i droższe. Tak to sobie można w nieskończoność pisać. Szkoda, że próbujesz "nawracać" ludzi obrażając ich. Będę chciał sobie grać w przysłowiowego Super Froga czy Centuriona, to będę sobie grał. Na prawdziwym sprzęcie, Winuae, czy UAE. Będę chciał obejrzeć demo, to sobie obejrzę - nie na youtubie tylko na prawdziwym sprzęcie. To mi daje frajdę i nie zamierzam tego zmieniać, bo "soft 68k chodzi szybciej na NG niż zwykłych Amigach". Nawet gdyby tak było - nie ma to dla mnie znaczenia, do tych zastosowań, których są dla mnie istotne wystarczy nawet karta turbo z 020 czy 030, a w skrajnej sytuacji pewnie wystarczyłoby samo dodatkowe 8MB fastu.

Piszę to jako użytkownik Amigi od C=, PowerMaca z Morphos-em a jak wyjdzie Tabor to pewnie też Amigi NG. W sumie czekam też na Vampire v4 ;) I serio, będę kupował co chcę, jak chcę i korzystał w taki sposób jaki uznam za sensowny i nie komentował tego, co robi ktoś inny, bo to jest jego święte prawo. Tobie proponuję wyjście z podobnego założenia, świat wtedy będzie lepszy ;)
[#355] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Splavinho, post #354

mógłbym napisać, że z punktu widzenia użytkownika Amigi od C=, Amigi NG to takie same komputery jak PC-ty tylko gorsze bo wolniejsze i droższe


I byś nie miał racji, bo PC za 200 zł nie bardzo pogoni NG za 200 zł w kontekście całego naszego wątku i emulacji 68k. A może się mylę?

I mamy materiał na kolejne 350 postów :)
[#356] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #355

I byś nie miał racji, bo PC za 200 zł nie bardzo pogoni NG za 200 zł w kontekście całego naszego wątku i emulacji 68k. A może się mylę?


No pewnie, że się nie mylisz ;) Z całego bardzo stonowanego postu wybrałeś jedno, specjalnie kontekstowo przejaskrawione zdanie ;)

Ja do Amig NG nic nie mam. Sam mam zarejestrowanego MORPH-osa i lubię z niego korzystać ;) Tylko byłbym wdzięczny, gdyby różne świnkamory nie sugerowały mi, które z moich decyzji i sposobów wykorzystania komputera są dobre, a które złe :)

Jeśli ma się z tego wywiązać materiał na kolejne 350 postów, to można spokojnie mój post skasować :)
[#357] Re: A-EON AmigaOne A1222

@recedent, post #355

Obawiam sie ze troche sie mylisz.
Za kilka lat te komputery (PC) ktore obecnie kosztuja dajmy na to 5K zl beda kosztowaly 200zl. A przez to ze beda starsze nie oznacza ze ich szybkosc spadnie.
Cży w tym czasie powstanie jakis NG ktory bedzie probowal nadgonic zaleglosci, zobaczymy.
To tylko odpowiedz na twoje pytanie.
Co do reszty watku moze kiedys tez sie wypowiem.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 12:34:34 przez Phibrizzo
[#358] Re: A-EON AmigaOne A1222

@Phibrizzo, post #357

Za kilka lat na pewno trochę zejdą z ceny. Ale kto wie:

  • Czy za te kilka lat nie będziemy już "na łonie Abrahama"
  • Jaki sprzęt NG będzie najszybszy za te kilka lat
  • Czy to w ogóle będzie miało dla nas znaczenie (tak jak teraz klasykowcom nie przeszkadza, że PC z emulatorem radzi sobie lepiej od ich wymaksowanej A4000 z CyberStormem)
[#359] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: A-EON AmigaOne A1222
[#360] Re: A-EON AmigaOne A1222

@jubi, post #359

W tym całym sporze dodam:
Jeżeli na najszybszym PC pod WinUAE, na emulowanym Amiga OS 4.1 wolniejszy będzie zestaw PPC z górnej półki czyli X5000 oraz Apple PPC G5 quad, wtedy uznamy że PPC stało się retro i nie ma sensu się tym zajmować w sensie sensownej platformy.
A czas tego może być bliski. AMD Ryzen 2700x z 16 rdzenio/ wątkami może tego dokonać. ..
Mimo że sam używam PPC jestem świadomy że użytkownicy PC wciąż dają siłę finansowego rozwoju tej platformie. ...

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 18:07:16 przez WojtekX
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem