kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#571] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #568

Tymczasem softfpu na ten moment liczy już 16 h:).


Doszedł już przynajmniej do połowy? Chociaż ta scena jest tak zbudowana, że większość ciężkich obliczeń jest w dolnej połowie ekranu.
[#572] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #571

Aż takim wampirologiem nie jestem, ale mój egzemplarz jest chyba jednym z "pierwszych" - nr seryjny 364.

Może różnica bierze się różnych wersji Golda, femu, może mam inne wersje niektórych bibliotek w wb? Nie mam pojęcia. Flashuję Wampira tym, co figuruje na stronie jako "oficjalne, sprawdzone i stabilne". Z SAGI nie korzystam w ogóle - wystarczy mi workbench w 16 kolorach i proste gry używające natywnych trybów Ami. Do rozwojowych wsadów nie mam dostępu, lub po prostu nie potrafię ich znalelźć.

Wiem tylko, że kupiłem tą kartę specjalnie pod rendering, mając nadzieję na dobre wyniki niższym kosztem (skusiła mnie wówczas ilość pamięci ram. cena i zapowiedź FPU właśnie). Póki co, jestem zdania, że w chwili obecnej Wampir zupełnie się do tego celu (przynajmniej w wersji z emulowanym FPU) nie nadaje. U siebie nawet gołym okiem widzę (chociażby po płynności działania tego programu), że Furia z 68882 bije Wampira z softFPU na głowę. Co prawda, poczciwa 020-tka też renderowałaby tą scenę przez długie godziny (w tym wypadku może nawet dni?), ale jestem pewien, że poradziłaby sobie z tym szybciej, gdyby tylko wystarczyło jej pamięci. Skąd takie zdanie? Otóż stąd, że Lightwave 3.5 zacina mi na Wampirze z softFPU do tego stopnia, że muszę nieraz czekać od 3-5 sekund na jakąkolwiek reakcję systemu w przypadku zwykłej nawigacji po oknach. Przy przenoszeniu obiektu na layoucie, kursor potrafi zafreezować do tego stopnia, że ręczne przesunięcie czegokolwiek (nawet kamery!) graniczy z cudem i jest możliwe chyba tylko za pomocą ręcznego wklepania współrzędnych XYZ w oknie (jeśli doczekamy momentu aż nam się ono w końcu otworzy). Mimo chęci, tego nie da się używać i niestety muszę zwyczajnie ponarzekać - to właśnie rendery namówiły mnie do powrotu do Amigowania po 20 latach przerwy, więc jak widać - to sprawa dla mnie niesamowicie ważna.

Tak jak pisałem wcześniej, do kwestii prędkości tej dopałki trzeba podchodzić z dużym dystansem. Może i w niektórych przypadakch miewa osiągi pokroju 68881/68882, ale akurat nie tutaj. Poza tym, sam wsad tej karty jest trochę jak chorągiwewka - raz mówi się o znacznym wzroście prędkości z nową wersją, a innym razem...np o tym, że z wraz z kolejnym goldem, niektóre aplikacje/gry typu Elite 2 piekielnie zwolniły po aktualizacji. Wampir i jego osiągi nie są w żaden sposób mierzalne - to, że jedno chodzi na tym cudnie i przebija 060, nie znaczy, że każdy program będzie błyszczał.

Ale wiem na czym dowcip polega. Emulowane fpu nie zawsze spisuje się dobrze, czyli tak samo jak każdy emulator. Nie wiem czy to dobry przykład (dla tych co znają linuxa), ale przywołam tu Wine. Fallout: New Vegas potrafi zwolnić do 5fpsów (słownie: pięciu efpeesów) nawet na i7-7700, 16gb ramu DDR4 i GeForce 1060...na rozdzielczości 800x600! Sprzęt konkret, a wydajność arcykiepska. Ze zwykłym Falloutem 3 nie mam już żadnych problemów, choć silnik gry z grubsza ten sam i sprzęciwo też konkretne.

Doceniam i podziwiam trud ekipy twórców, testerów (idzie Wam coraz lepiej!), podoba mi się idea i wciąż mam nadzieję, że jakoś uda się to przyspieszyć - obiecuję, że wtedy przestanę robić za "Polaka malkontenta", czy innego "Janusza amigowania" ;)

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 18:22:32 przez Jedras
[#573] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #571

23,5 h - jest niewiele więcej niż w 12 godzinie:). Myślę że w 48h da radę, o ile się sześćseta nie powiesi:).
[#574] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Jedras, post #572


Doceniam i podziwiam trud ekipy twórców, testerów (idzie Wam coraz lepiej!), podoba mi się idea i wciąż mam nadzieję, że jakoś uda się to przyspieszyć - obiecuję, że wtedy przestanę robić za "Polaka malkontenta", czy innego "Janusza amigowania" ;)

No ale jak są niedoskonałości, a są i wręcz muszą być w trakcie rozwijania tak skomplikowanego urządzenia to trzeba o nich mówić, a nie piszczeć "łał, emejzing":). Mi też się nóż w kieszeni otwiera jak gość, który jest głównym twórcą wsadu do wampira pisze coś takiego: "As you all know the VAMPIRE-2 is over 10 times faster than any other produced and sold AMIGA accelerator on the market.

With the new FEMU also the FPU performance is higher than any other produced and sold AMIGA accelerator on the market. W wątku zatytułowanym " FPU VAMPIRE2 Beat All Available AMIGA Accelerators" można sobie te mądrości wyczytać.
[#575] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #573

No i zawiesiła się, szlag. Jedziemy od nowa.
[#576] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #575

To tak jak u mnie po 17 godzinach - wtedy odpuściłem.

Spróbuj wyjąć dolną klapkę obudowy i postawić Amigę na podkładce chłodzącej do laptopa (karmionej np. z zewnętrznego huba USB posiadającego swój zasilacz, czy jakiejś przejściówki 230V-USB 5V od komórki lub e-papierosa). Wampir po paru godzinach wydziela b.dużo ciepła i przydałby się jakiś wiaterek - może ciut pomoże ;)
[#577] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #575

Ja bym jeszcze zapiął upsa na wypadek zlośliwości ze strony dostawcy energii
[#578] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@tbone, post #577

A ja odprawiłbym jeszcze modły ;)

Swojego czasu praktykowałem tak z Blizzardem by odpalił za pierwszym razem po rozpakowaniu przesyłki

Blizz

No...i odpalił bez problemu!
[#579] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Jedras, post #576

Wiem że wydziela, dlatego obkleiłem dziada miedzią a nad nim na otworze wentylacyjnym mam wentylator zasilany 12 v i mnie strasznie to cholerstwo wyje:). Tak więc, za wyjątkiem UPSa jestem zabezpieczony. Zostały tylko modły. O, właśnie minęło 12h od zapuszczenia powtórnego liczenia:).
[#580] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #531

GOLD 2.7 (najnowsza alpha) + FEMU (najnowsza wewnętrzna wersja). Jari i Gunnar obecnie robią "tuning", aby częściowo umieścić najczęściej używane komendy w samym rdzeniu, a emulować tylko te bardziej skomplikowane (czyli tak, jak zakładałem kilka tygodni temu). Póki co, powoli zbliżamy się wynikiem SysInfo (wiadomo, syntetyczny rezultat - ten program testuje tylko wybrane komendy, ale daje jakieś względne pojęcie) do 040@25:


040@25


040@40


Podsumowując - myślę, że jakiekolwiek testy FPU z użyciem LightWave.fp, rdzenia GOLD1/2/2.5 i wczesnej publicznej wersji 0.10 femu softFPU nie dają miarodajnych rezultatów. Testy trwają, a ostatnio tweaki pojawiają się niemal codziennie.
[#581] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #580

jakiekolwiek testy FPU z użyciem LightWave.fp, rdzenia GOLD1/2/2.5 i wczesnej publicznej wersji 0.10 femu softFPU nie dają miarodajnych rezultatów


A dlaczegóż to? To jest konkretny test w konkretnym oprogramowaniu i wrażenia z jego użytkowania masz wyżej. Natomiast pisanie, że zbliżamy się do 040 w MFlops może tylko niepotrzebnie wprowadzać ludzi w błąd, bo jak widać to nawet 68881/14 w praktyce będzie dużo szybsze.

Proponuję, żebyś przestał wrzucać tu wprowadzające w błąd wyniki z SysInfo a zrobił sobie jakiś benchmark z kilku prawdziwych programów wykorzystujących FPU i pokazał jak ta wydajność prezentuje się realnie.
[#582] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #581

Ponieważ jest to wątek o GOLD3 i pośrednio o GOLD2.7, a nie o benchmarku LightWave. Oczywiście, że możecie sobie testować co chcecie i czym chcecie, ale ja wskazuję tylko na fakt, że femu w wersji 0.10 to bardzo wczesna alfa, a publiczny rdzeń Vampire GOLD1/2/2.5 to jedynie krok w kierunku GOLD2.7 i GOLD3.
[#583] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #582

A co stoi na przeszkodzie abyś sam uruchomił LightWave i podał wyniki dla wersji GOLD którą masz?
[#584] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #583

A co stoi na przeszkodzie abyś sam uruchomił LightWave i podał wyniki dla wersji GOLD którą masz?


Przeszkodą jest nieposiadanie Lightwave :D A poza tym ten wątek jest o czymś innym, co napisałem powyżej.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 10:35:29 przez skipp
[#585] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #582

Przy tej argumentacji to w zasadzie każda rozmowa o Wampirze jest bezcelowa bo każde kolejne jądro jest tylko etapem do powstania następnego, innymi słowy morda w kubeł owce jest imejzing, łał i basta:D
[#586] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #585

Przykro mi, że tak to interpretujesz. Staram się wrzucać na bieżąco efekty postępów prac Apollo Team. Miałem nadzieję, że to jest interesujące, jako "raport z pola bitwy".
[#587] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #585

Wyrenderowało się już do końca na softFPU?
[#588] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #586

Test LW jest, przynajmniej przeze mnie, robiony na najnowszym publicznie dostępnym wsadzie, czyli Gold2.5, dlaczego wg Ciebie jest on niemiarodajny? Innego, nowszego wsadu po prostu nie ma dla tłuszczy. Kiedy zatem mam odpalić liczenie? Przy Adamantium Core 258 żeby było miarodajnie?
[#589] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #587

Jeszcze liczy:), jak się nie powiesi to za jakąś dobę może skończy.
[#590] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #584

Jak nie masz LightWave to użyj innego programu który intensywnie korzysta z FPU, np. Real 3D w wersji 3.5 jest już darmowy:

We are proud to announce that the full Amiga version of Real3D v3.5 is now available to download for free thanks to permission from Realsoft Graphics. The Real3D is famous ray-tracing and animation program. The software is provided as AmiKit add-on or ADF disks.


http://www.amigafuture.de/downloads.php?view=detail&df_id=3033

Takie wyniki na pewno będą bardziej użyteczne dla ludzi którzy są zainteresowani Vampirem, a zwłaszcza dla tych, którzy liczą na obsługę FPU. Na pewno sporo osób byłoby Ci wdzięcznych.
[#591] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #590

Jak nie masz LightWave to użyj innego programu który intensywnie korzysta z FPU

Ze swojej strony testowałem już tym, co dla mnie jest atrakcyjne i istotne - na przykład produkcjami z demosceny. I takie testy już przeprowadziłem wcześniej, co udokumentowałem w tymże wątku.

Dekadence - Swansong (SoftFPU 0.10 on Vampire)
Ghostown & RNO - Metropolice - 68060FPU vs 68080FEMU
SoftFPU GOLD1 Test - Ghostown & RNO ‘Metropolice’ RTG

Wklejałem również sporo linków do innych dem korzystających z FPU, których capture robili inni ludzie. Po południu wkleję również output po odpaleniu dema RNO & Ephidrena "Software Make The Dance Foam Oil", który ładnie podsumowuje ilość FPS na każdej scenie. Mam porównanie 060FPU vs 080FEMU, ale do wyników chwilowo nie mam dostępu.

Oczywiście nie neguję przydatności Waszych testów, a wręcz przeciwnie - bardzo je doceniam, ponieważ przy następnej wersji FEMU będzie można porównać jak duży postęp został w tej dziedzinie zrobiony. Natomiast mój argument "miarodajności" względem wczesnej wersji 0.10 odnosił się jedynie do tego, że w następnej wersji rdzenia GOLD2.7 część operacji FPU będzie zaimplementowana bezpośrednio, bez emulacji, co jak można się domyślić będzie miało bezpośredni wpływ na szybkość działania.
[#592] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #591

Widzisz, tylko ze kazda dodana instrukcja FPU do Core 2.7 bedzie dawala duzego kopa wyliczeniom z uzyciem FPU, ale to nie znaczy ze samo SoftFPU jest szybsze. Wystarczy dodac do Core fmove, fadd, fsub, fmul i fdiv, zeby wszystko duzo szybciej dzialalo. Im wiecej instrukcji 68882 bedzie w Core a nie w SoftFPU tym lepsze rezultaty beda i powoli to bedzie przypominalo wersje 68882 FPU z 68040/68060. Ogolnie Core bez instrukcji FPU bylby bardzo wolny o czym wie kazdy, kto choc troche wie jak dziala emulacja niezaimplementowanych w core rozkazow CPU lub FPU w core.
[#593] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #592

Sorry, ale to co napisałeś jest dla mnie w większości niezrozumiałe (może to kwestia stylu) i nie wiem tak naprawdę, jaką informację chcesz przekazać.

Wracając do tego, co powiedziałem powyżej, pozwolę sobie wkleić po prostu, bez komentarza, dzisiejszy post Gunnara. Może to będzie najlepsze podsumowanie.

[ LINK ]
[#594] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #593

Napisales to "Jari i Gunnar obecnie robią "tuning", aby częściowo umieścić najczęściej używane komendy w samym rdzeniu, a emulować tylko te bardziej skomplikowane (czyli tak, jak zakładałem kilka tygodni temu). " Z kolei na forum Apollo nie znalazlem nic o umieszczaniu komend FPU w samym rdzeniu, tylko o uzywaniu nowych rejestrow i komend. "We can see major speed improvements after tuning FEMU for 68080.
Mind, that this FEMU version can only run on 68080, it uses extra registers only available on 68080 and 64bit instruction only available on APOLLO 68080."
[#595] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #590

FEMU 0.10 / GOLD1 (Vampire 600 V2)
https://pastebin.com/HT0FJgAz
Ephidrena & Kvasigen & Rno & Cellfish "SOFTWARE MAKE THE DANCE FOAM OIL"
------------------------------------------------------------------------
A1200	Blizzard 1260@50 128MB / AGA
A600	Vampire 600V2@78 128MB / RTG

Loading
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
Running Demo	NaN fps			NaN fps

			060FPU			080FEMU
-----------------------------------------
eye_unlit		19.77 fps		2.74 fps
eye_unlit		16.22 fps		25.00 fps
eye_unlit		15.52 fps		20.93 fps
eye			16.48 fps		22.41 fps
hipposcope		26.74 fps		47.70 fps
torus			11.52 fps		35.25 fps
pew			16.67 fps		33.72 fps
psylte			12.06 fps		4.34 fps
torus			12.93 fps		38.11 fps
scope			26.70 fps		50.00 fps
torus			10.34 fps		32.76 fps
psylte			11.88 fps		4.34 fps
acid			11.49 fps		22.62 fps
rno			25.00 fps		49.71 fps
rno			25.14 fps		50.29 fps
psylte			11.93 fps		4.32 fps
ephidrena		25.00 fps		50.31 fps
ephidrena		25.00 fps		49.71 fps
psylte			12.03 fps		4.34 fps
kvasigen		25.00 fps		50.00 fps
kvasigen		25.00 fps		49.71 fps
decepticon		15.17 fps		29.78 fps
turbine320		25.10 fps		50.19 fps
hipposcope		26.74 fps		49.43 fps
sjakk_tv		16.85 fps		34.09 fps
sjakk_tv		17.26 fps		34.88 fps
sjakk_tv		17.61 fps		35.23 fps
hipposcope		26.74 fps		50.00 fps
sjakk			13.48 fps		0.43 fps
sjakk			15.34 fps		0.29 fps
sjakk			15.70 fps		?.?? [NO RESULT]
warp			12.21 fps		36.67 fps
sjakk			15.03 fps		0.93 fps
sjakk			18.10 fps		3.76 fps
warp			12.64 fps		39.31 fps
jazz			23.30 fps		45.93 fps
credits			24.57 fps		49.71 fps
creditsexiting
[#596] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Don_Adan, post #594


Z kolei na forum Apollo nie znalazlem nic o umieszczaniu komend FPU w samym rdzeniu, tylko o uzywaniu nowych rejestrow i komend.

Akurat w tym wypadku jedno nie wyklucza drugiego. Jari i Gunnar dopasowuja kod rownolegle - tym samym komendy przenoszone do core (Gunnar) sa eliminowane z emulacji (Jari). Dodatkowo Jari wspiera emulacje komendami 64bit, ktore dostarcza Gunnar.
[#597] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@jubi, post #587

No i zbaraniałem. Render wcisnąłem w poniedziałek ok 19.25, chwilę po tym napisałem posta. Scenka liczyła się na oko do 17.30 dzisiaj, czyli jakby nie patrzeć ok 46 godzin. Natomiast amiga podaje rendering time: 21h 56m 2 s (78962) seconds, czyli tak jakby znikneły dokładnie 24 godziny.


Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 18:37:20 przez fazior
[#598] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@fazior, post #597

U mnie liczyło się ponad 3 dni, a LW podał 10h. Chyba błąd jest powodowany przez FEMU.
[#599] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #591

Tu się zgodzę że karta ma być szybka w konkretnym oprogramowaniu, a nie w sysinfo czy innym badziewiu. Przecież nie kupuję karty by jarać się jakimiś testami
[#600] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@radzik, post #598

Ta scena benchmarkowa od jubiego liczyła Ci się ponad 3 dni? Coś faktycznie jest nie tak z wampirem z femu i LW.fp - tak jak Jedras pisał, nie da się nawet tej scenki poprzesuwać bo się GUI zacina. Z przyjemniejszych rzeczy: pod os3.1 z oxypatcherem blizzard 1260/75 policzył mi tą scenkę w ... 1h 29m 11s (5351sec) :).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem