[#61] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #56

Z ciekawości wykonałem trochę testów. XLmake z obrazków ham8 stowrzył film, ale paletę uciął do 16 kolorów, czyli sieczka na ekranie, niemniej 8-bitów zapisał. Co do jakości, to istotne jest jakim programem przygotowuje się obrazki iff, bo są konwersje i konwersje, a niestety, programy amigowe nie przeskoczyły na nic lepszego niż median cut. W czasie testów olałem dźwięk i wtedy zauważyłem, że cdgsxl olewa xlspeed. Jedynie MediaPoint odtwarzał poprawnie. no posiada ręczne ustawienie fps.

Czy jest nadzieja? Częściowo. ADPro zapisał plik HAM8 prawie poprawnie. Prawie, bo z tego co mi wiadomo paleta zapisywana jest w słowach, a więc tylko 12-bitowy format. Niemniej poprawa w jakości kolosalna. Istotną sprawą w przypadku animacji przy ADPro jest znajomość arexxa lub przynajmniej nakładki Procontrol. Póki co cdgsxl wysiadł, multiview załapał.
[#62] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #61

Wic jakim programem radzisz robić konwersję obrazków?


Udało Ci się zrobić cdxl z obrazków 8bit?


Benedykt Dziubałtowski
[#63] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #62

A w jakim Ty robiłeś? Ja chciałem w ADPro, ale ProControl mi nie chciał działać, więc użyłem ppm2aga, ale wydaje się, że ten robił gorzej. W przypadku HAM8 nie jest to już tak istotne, bo przybliżenie grafiki do 24-bit jest bardzo bliskie.
[#64] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #63

PicConvert z Aminetu.

Jeszcze raz zapytam. Poskładałeś cdxl z 8 bitowych klatek?


Benedykt Dziubałtowski
[#65] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #64

Przeca napisałem, że ADPro zapisał.
[#66] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #65

Możesz podesłać tę animacje 8 bit?


Benedykt Dziubałtowski
[#67] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #66

No właśnie, nie mogę. Tylko kilka klatek ze względu, że bez znajomości arexxa czy procontrol jest to ręczna i nierealna robota. No bo klikaj 2000 klatek, load, render save.
[#68] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #67

Jeśli potrafisz się TYM posługiwać to testuj.


Benedykt Dziubałtowski
[#69] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #68

Mądrala. Działa, ale niedobrze. Oczywiście, tworzy filmik, ale nie w formacie render screena, o który pyta, nie wyskakuje cdxl prefs itp błędy.
[#70] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #69

Mądrala?


Benedykt Dziubałtowski
[#71] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #70

Nie znam arexxa, a ten tu czepia się jeszcze freda. Luksusem byłby procontrol, ale tu nawet przykładowe skrypty się wysypują. Trzeba będzie wyciągnąć stare magazyny.
[#72] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #71

Ja się czepiam? Ja nie znam nawet obsługi adpro ani tym bardziej arexxa :)


Benedykt Dziubałtowski
[#73] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #72

Właśnie dlatego mądralaOK
[#74] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #67

A ImageFX nie da rady? Tam jest taki fajny REXXowy dodatek AutoFX...
[#75] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #73

Mam jeszcze jedną prośbę.

TUTAJ MASZ animacje cdxl w 8bitach.


Ja odtwarzam ją za pomocą cdgsxl z takimi parametrami

cdgsxl rmbabort xlspeed=150 dosxl multipal [ścieżka do pliku]


Animacja poprawnie odtwarza się przez pierwsze 2 sekundy a potem jest kaszana z paletą kolorów a ekranie.
Mógłbyś protestować ją pod mediapoin czy adpro jeśli się da?
[#76] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #75

Filmik ma błędy. Xlinfo wyświetla info o niepoprawnych rozmiarach klatki i to widać na ekranie. Co kilka sekund brakuje danych i wczytywane są przesunięciem. O dziwo, adpro wczytał z błędną paletą, i o dziwo tylko AnimFX pokazał prawie poprawnie, bo cały filmik z poprawną paletą, ale co kilka sekund pojawiał się artefakt, jakby pionowy prostokąt. Z tego widać, że animfx ma lepszą obsługę błędów.

Należy jednak mieć na uwadze, że 256 kolorów będzie zapisane z paletą 12-bitową, więc teoretycznie HAM6 powinien wyglądać lepiej (?), ale kto wie. No, ale HAM8 to już co innego, a też tylko 8 bitplanów.
[#77] Re: zapomniany CDXL

@recedent, post #74

Pewnie da, ale ImageFX nie ma odpowiedniego savera, a więc i tak trzeba użyć ADpro.
[#78] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #76

Masz pomysł jak poprawnie poskładać cdxl w 8 bitach? Ja te animacje robiłem dokładnie tak samo jak poprzednie. Nie użyłem tylko parametru ham przy składaniu no i klatki sa w 8bit. Reszta jest taka sama.


Benedykt Dziubałtowski
[#79] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #78

Pomysł już podałem dawno temu. Adpro. Drugi pomysł. Napisz lepszy xlmake.

No dobra. Odkryłem o co biega. Winny był picconvert, poniekąd. On tak dobrze redukuje kolory, że czasem 255 wystarczy i tyleż zapisuje w chunku CMAP. Co z tego? Jest 256 kolorowy obrazek z paletą 255 kolorów, no bo akurat jeden jest nieużywany. To totalnie myli xlmake'a, który zapisuje w jednej klatce 510 bajtów na kolory zamiast 512. Przy tej klatce następuje przesunięcie o kolumnę i błędy na ekranie. Jak temu zaradzić. Użyć innego konwertera. Można jeszcze użyć xlinfo, a ten wyświetli wszystkie błędne klatki i ich numery. Znając nr mamy błędne pliki iff. Wystarczy je teraz załadować do jakiegoś normalnego programu graficznego i zapisać znowu. Teraz paleta będzie zapisana poprawnie i xlmake połączy pliki poprawnie.

Co do HAM8, jest to możliwe, ale nie przy pomocy xlmake. On nie zna HAM8, tylko HAM6, więc zapisze poprawnie 8 bitplanów, ale paletę utnie do 16 kolorów.
[#80] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #79

No to kolejny pomysł to użycie gfxcona. Ten program nie ma funkcji masowej konwersji obrazków. Da się jednak go obsłużyć z cli. Pamiętam lata temu używałem go do masowej konwersji obrazków. Pamiętam, że sobie jakoś wygenerowałem plik tekstowy w którym to był z 1000 razy powielany jeden i ten sam rozkaz a zmieniały się tylko numery klatek. Za cholerę jednak nie umiem sobie przypomnieć jak i czym to generowałem.



Benedykt Dziubałtowski
[#81] Re: zapomniany CDXL

@Benedykt Dziubałtowski, post #80

Komenda LIST.
[#82] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #81

Odkopuje ! :D

Lubię ppa-owe wykopki.
Dzisiaj po wielu bezowocnych zmaganiach z materią, ostatecznie udało mi się przekonwertować mój pierwszy w życiu krótki filmik z AVI na CDXL.
Pomimo dostępnego tutoriala, niektóre rzeczy najzwyczajniej nie działały i nie wnikając w szczegóły zrobiłem tak jak zrobiłem i poniżej efekt ;)
Płynąc na fali nostalgii do CD32..... gdyby tylko lata temu ktoś pomyślał i wykorzystywał faktycznie ten format bardziej na CD 32, czy to w grach czy nawet kiepskiej jakości filmach... no ale trudno.

Indzoj :>

[#83] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #82

Żeś odkopał... 7 lat? Spoko - w sumie my mamy trochę inne wyczucie czasu. Dobra robota :)!
[#84] Re: zapomniany CDXL

@X-Type^HVR, post #83

Retro nie lubi pospiechu :P
[#85] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #82

600 kb/s, ty oszukańcuszeroki uśmiech
[#86] Re: zapomniany CDXL

@marianoamigo, post #85

Czemu oszukancu ?
[#87] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #86

cd32 ma podwojnej prędkości napęd, wiec maks. 300 kb/s, w praktyce trochę mniej.
CDXL nigdy tak dobrze nie wyglądał, jak u kolegi, który ustawił transfer na 600 kb/s.

Niemniej fajnie to wygląda.
[#88] Re: zapomniany CDXL

@marianoamigo, post #87

A to jest oczywiste ;) z tym ze nigdzie nie napisalem ze ten moj jest typowo pod gola CD32.
Nastepny film chce przekonwertowac w 320x200.
[#89] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #88

41MB na minutę filmu !?
Trochę słabo.....
Ale i tak świetnie wyszedł !
[#90] Re: zapomniany CDXL

@Mikrobi, post #89

Owszem, CDXL mistrzem kompresji to nigdy nie był, ale powstał pod koniec lat 80' głównie dla procka 68000 z napędem CD czyli dla Ami CDTV.
Nie powiem bo bardzo mnie to dziwi że dysponując takim rozwiązaniem i wejściem na rynek A1200 do której każdy z nas podłączał z zapałem napęd CD, nie powstawały masowo gry wykorzystujące ten format, gdzie na początku lat 90' płynne odtwarzanie filmu nawet w kiepskiej jakości przy standardowej prędkości odczytu danych dla CD32/A1200 czyli 300 Kb/s dawałoby efekt WOW.
No ale mniejsza z tym.
Fakt - minuta filmu zajęła w moim przypadku 41 megsów.
Następna konwersja pewnie zajmie jeszcze więcej bo chcę uzyskać 320x200 lub coś zbliżonego z dźwiękiem stereo.
Pewnikiem będzie to już upatrzony klip muzyczny ;)
A idąc dalej po bandzie, tak już całkiem w celach rozrywkowych, konwersja jakiegoś pełnego filmu, zgranego pod Ami na DVD ;)
Tak więc waga filmu CDXL w dzisiejszych czasach nie jest już problemem ;)

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 00:05:23 przez mikecios
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem