[#151] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #150

Ja sprawdze pod WB, nie musisz bootowalnej robic.
Tak naprawde przy nagrywanii ma cdr, faktyczna prędkość odtwarzania musi byc mmiejsza niz maksymalne 300 kb/s.
[#152] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #151

Podesłałem Ci link do filmiku- sprawdź jak dasz radę szeroki uśmiech
[#153] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #149

NIe, nie logiczne, ważna jest też wewnętrza struktora pliku, czy nie ma niepotrzebnych śmieci, czy potrafi zapisywać różnice między klatkami itp.
A jakość, w sensie barku hamowej rampy, powinna być lepsza.
[#154] Re: zapomniany CDXL

@marianoamigo, post #153

Jedynym plusem nowego formatu (o ile można mówić o nowym formacie) jest możliwość zapisu 24-bitowej palety oraz inteligentniejszy player (pomijanie klatek). Cała reszta jest bez zmian. Tak więc przykładowo każda klatka w HAM8 zwiększy się o 64 B porównując do zwykłego CDXL.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 16:28:38 przez cholok
[#155] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #152

Tak jak myślałem, nic z tego nie będzie.
Po pierwsze uzyskanie 300kb/s na cd32 jest możliwe z nowym fabrycznym laserem i na nowych oryginalnych płytach,a po drugie nowy cdxl z płyty nawet nie wystartował z obrazem, natomiast dźwięk rwał się niemiłosiernie jak mp3 128kbps stereo na 68030 :>
Dla CD32 i odtwarzania z CD pozostaje stary CDXL.

Jeszcze krótka statystyka po odtworzeniu filmu:
Wszystskich klatek: 2400
Pominiętych : 2392
Fps : 0


Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 20:06:31 przez mikecios
[#156] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #155

Nie no, nie poddawaj się, jedną wyświetlił
[#157] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #155

Ha, ha- no wszystko się zgadza.
Wyświetlonych klatek jest 8, z czego przy standardowym ustawieniu Agablastera pierwsze 7 jest prebuforowanych
Nagrałeś na CDRW?
Sprawdź jaki transfer pokaże ci z tej płyty np SysInfo.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 21:01:50 przez BULI
[#158] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #157

Napędy CD32 niestety nie czytają płyt CDRW.
[#159] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #154

Jedynym plusem nowego formatu..


Dzięki temu jedynemu plusowi mam naprawdę dobrą jakość obrazu.
Pomimo tylko 254 kolorów na ekranie (max) to przy palecie 24bit, potrafi wyglądać to rewelacyjnie!
Do tego np dźwięk stereo 22khz i 320x196 i 30 FPS z CD/DVD na A1200 z Fastem, chociaż FAST wcale dla AGA_BLASTERa nie jest potrzebny.
Ja naprawdę jestem zadowolony z efektu końcowego! ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 21:12:53 przez BULI
[#160] Re: zapomniany CDXL

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #158

Zapewne chodzi o cdr-ke, sysinfo pokazalo 285
[#161] Re: zapomniany CDXL

@mikecios, post #160

Sysinfo pokazało 285 czy np 285,000 ?
[#162] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #159

Chodzi o to, że liczba fps nie wzrośnie względem starego CDXL zwłaszcza na cd32, gdzie 300 KB/s się nie przeskoczy. Wspomniane 256×128 dotyczy HAM6. Przy HAM8 trzeba zmniejszyć wymiary.
[#163] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #161

285,025
[#164] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #154

Tak a propo tych 256 kolorów i braku HAMskiej rampy w CDXL dedykowanych dla AGA_BLASTER, to chyba podobny zabieg wykorzystano w intro do Microcosm'a.
Klatki animacji są czyste i jakość jest naprawdę - super i do tego na gołej CD32, czyli napędzie CD x2 ok, racja
[#165] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #164

Microcosm korzysta z własnego formatu oraz kompresji. Musiano nieźle pokombinować, bo moje testy z kompresją wykazują słaby potencjał dla obrazów fotorealistycznych. W każdym razie porównanie do AGA Blastera chybione btw. nowa wersja jest.
[#166] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #165

No do tego właśnie piję, gdyby był to powszechnie znany format to bym się nie zastanawiał, że ma kompresje to też bez szklanej kuli zgadnę, skoro tej rozdzielczości/jakości klatki przepycha przy napędzie x2.
Porównanie do AGA wcale niechybione, bo oba "formaty" bazują na precyzyjnie wyliczonej palecie, bez użycia HAMa.
Tak przy okazji,(zauważyłem też (raz), zmianę koloru "ramki" pod kątem palety.

Rzeczywiście, to co piszesz:
bo moje testy z kompresją wykazują słaby potencjał dla obrazów fotorealistycznych

da się zauważyć przewagę czerni, czyżby było mniej kolorów niż 256, albo prawdopodobnie sztywna paleta dla całej animacji (pewnie jedno i drugie)?
Intro jest w 2 kawałkach (2 osobne animacje) i zasadniczo są w tych 2 częściach różne palety?!
Pytanie ile rzeczywiście jest kolorów w intro? Mogę to sobie dość łatwo sprawdzić pod WinUAE ok, racja
I ile jest rzeczywiście klatek na sekundę? Na oko wygląda na jakieś 12klatek na sekundę z dźwiękiem?!

btw. nowa wersja jest.


Rzeczywiście, bardzo fajnie OK
Szczególnie, że pojawiły się opcje o których wspominali użytkownicy (w tym i ja) OK

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 23:37:22 przez BULI
[#167] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #166

A co blokuje zastosowanie napędu CDx52 w CD32? Nie da rady tego obejść?
[#168] Re: zapomniany CDXL

@AmmigaCDTV, post #167

Podłączanie zewnętrznego napędu 52X do CD32 tylko dla CDXL trochę mija się z celem.
[#169] Re: zapomniany CDXL

@AmmigaCDTV, post #167

Nic, jako ciekawostka do CD32 podłączyłem napęd Blu-ray i dysk 5TB
[#170] Re: zapomniany CDXL

@sanjyuubi, post #168

Nie chodziło mi o zewnętrzne podłączenie, tylko wymianę w środku. Jakie są problemy do obejścia?

Wydaje mi się, że czytnik x52 wcale nie obraca płytą 52 razy szybciej, tylko są zastosowane pewne sztuczki z laserem, dzięki czemu odczyt jest 52 krotnie szybszy. Da się coś podmienić w CD32 żeby to działało szybciej?

Pamiętam za czasów jak się jeszcze kupowało filmy na płytach CD, królowały napędy LiteOn. Kupowało się nagrywarkę x24, zmieniało się firmware i już miało się nagrywarkę x48.

Da się coś podmienić, przelutować żeby napęd działał jako x4?
[#171] Re: zapomniany CDXL

@AmmigaCDTV, post #170

Prędkość odczytu/zapisu jest ściśle powiązana z prędkością obrotową płyty i przy prędkości 52x płyt kręci się dokładnie 52 razy szybciej, niż przy 1x (150kb/s), płyta wtedy kręci się jak głupia (jakiego tricku byś chciał użyć, by odtworzyć muzykę z vinyla 52x szybciej?). Jedyny CD-ROM, który czytał płyty szybko, przy niskich prędkościach obrotowych to Kenwood 72x, który miał 7 głowic. Nie jest niczym nowym wśród producentów napędów optycznych, by wypuszczać kilka napędów z tymi samymi bebechami, różniącymi się tylko FW, a także wypuszczać napędy innych producentów jako własne (rebrandy). Podmiana z FW wśród ludzi siedzących w temacie nagrywarek jest czymś powszechnym. Szukaj, może znajdziesz taki sam napęd jak w CD32 z FW, który obsługuje wyższe prędkości, o ile w ogóle FW w napędzie CD32 istnieje lub daje się uaktualnić.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 16:14:13 przez sanjyuubi
[#172] Re: zapomniany CDXL

@sanjyuubi, post #171

Te szybkie prędkości to tylko taki bajer reklamowy. Nigdy nie udało mi się wczytać całej zawartości płyty na twardziela szybciej niż w 5 min, (mówię o PC), czyli okolice 24x. Przy zapisie też płyta ma w sobie info maksymalnej zalecanej, (zwykle nie więcej niż naście razy), i jeśli ustawisz by program to ignorował to będziesz miał potem problem z odczytem.
[#173] Re: zapomniany CDXL

@ZbyniuR, post #172

To zależy od strategii odczytu/zapisu, masz stałą prędkość liniową, kątową i mieszanki obydwóch, przy wysokich prędkościach obrotowych masz stałą prędkość kątową, a transfer rośnie wraz z oddalaniem się od środka, jeśli przypatrzysz się pracy płyty w CDTV, to zauważysz, że będzie się ona kręcić wolniej, gdy laser będzie bliżej brzegu (by utrzymać tempo 150kb/s, stała prędkość liniowa).

Transfer z płyty jest zabijany czasami dostępu głowicy, im więcej plików, tym dłużej będzie się kopiować i być może miałeś słaby napęd lub płyty, bo przed chwilą zrobiłem z ciekawości obraz płyty Amiga Forever (648MB) i zajęło mi to 2:22s

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 18:56:29 przez sanjyuubi
[#174] Re: zapomniany CDXL

@sanjyuubi, post #173

Może masz racje.
A to była tłoczona płyta, bo ja raczej używałem CDR.
[#175] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #166

Porównanie do AGA wcale niechybione, bo oba "formaty" bazują na precyzyjnie wyliczonej palecie, bez użycia HAMa.

Wiesz, precyzyjna paleta bez HAM to i w iff-anim jest, yafa i setki innych formatów. Nie jest to najważniejszy czynnik jeśli porównujemy formaty.

Zrobiłem proste testy. Stworzyłem cdxl (akurat zwykły HAM6, ale to nie ma znaczenia) z 2500 klatek. Ważne, że jest to film, a więc praktycznie zero powtarzalności. Bez kompresji (i bez dźwięku) zajmuje 63,5 MB. Z kompresją typu RLE jest to oszczędność mniej niż 100 KB, czyli nic. Najlepszy anim5 zajmuje 60,5 MB. Zysk niewielki. Yafa pozwala testować różne algorytmy, najlepiej spisywał się szybki huffman: 58 MB. Czyli bezstratna kompresja to w najlepszym razie 10%.

Dlatego też Microcosm musi wykorzystywać jakieś tricki. Wydaje mi się, że nie jest to czyste strumieniowanie.
[#176] Re: zapomniany CDXL

@cholok, post #175

Zrobiłem proste testy. Stworzyłem cdxl (akurat zwykły HAM6, ale to nie ma znaczenia) z 2500 klatek. Ważne, że jest to film, a więc praktycznie zero powtarzalności. Bez kompresji (i bez dźwięku) zajmuje 63,5 MB. Z kompresją typu RLE jest to oszczędność mniej niż 100 KB, czyli nic. Najlepszy anim5 zajmuje 60,5 MB. Zysk niewielki. Yafa pozwala testować różne algorytmy, najlepiej spisywał się szybki huffman: 58 MB. Czyli bezstratna kompresja to w najlepszym razie 10%.



Rzeczywiście, bardzo ciekawy test. Przyznam się, że spodziewałem się jednak lepszego poziomu kompresji

Dlatego też Microcosm musi wykorzystywać jakieś tricki. Wydaje mi się, że nie jest to czyste strumieniowanie.


Bardzo możliwe, aczkolwiek patrząc na odczyty z nośnika, to nie widać nawet jakiegoś pre-buforowania

Gra była wstępnie tworzona z myślą o CDTV.
Na gołej A1200 (ewentualnie z FASTEM) emuluje się 1:1, bez obecności AKIKO!
Ciekawa sprawa..
[#177] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #176

Czy próbował ktoś odtwarzać Agablasterem przykładowy plik w Hires np. zoraia_short_scaled_hi_aga8.cdxl, do pobrania na stronie autora: https://mschordan.github.io/amiga/agablaster.html,

U mnie ZORAIA lores działa bez problemu, ale hires same krzaki na ekranie, może plik uszkodzony? Ściągałem i rozpakowywałem kilka razy to samo...

Przy okazji czy oprócz tej strony no i strony z anime: https://amigaanimecd.wordpress.com/downloads/, są jakieś inne strony z których można ściągnąć sensowne filmiki w formacie CDXL?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 09:11:36 przez Robo_G
[#178] Re: zapomniany CDXL

@Robo_G, post #177

U mnie ZORAIA lores działa bez problemu, ale hires same krzaki na ekranie, może plik uszkodzony? Ściągałem i rozpakowywałem kilka razy to samo...


Działa, ściągnij sobie na wszelki wypadek spakowane wersje i je rozpakuj u siebie- u mnie pomogło.
[#179] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #133

Odczyt strumienia danych w formacie "CDXL dla AGA_BLASTER" z nośnika optycznego daje naprawdę dobre rezultaty.
Oto wyniki i porównanie:
A1200 z FASTem w PAL, sterownik eide.device, karta SD 16GB (2.6MB/s):
320x256 - 17FPS
320x196 - 22FPS

A1200 z FASTem w PAL, sterownik eide.device, DVD + AllegroCDFS (2.1MB/):
320x256 - 18FPS
320x196 - 30 FPS


Tutaj na szybko zgrany materiał dla potwierdzenia tego co powyżej:



Sorry za jakość i trzęsące się ręce- trzeba coś na to wziąć drunk


Edit.
Kurcze teraz widzę, że wrzuciłem Nocnego Kochanka w wersji dla NTSC głową w mur
No, nic następnym razem




Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:01:38 przez BULI
[#180] Re: zapomniany CDXL

@BULI, post #179

No robi wrażenie....
fajnie, żę pojawiło się wsparcie OCS, to się pobawię na A500.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem