Wątek zamknięty
[#151] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@michal_zukowski, post #150

To może dla równowagi niech Mufa również napisze artykuł...

A tak poważnie nie szkoda wam czasu? Lepiej go właśnie poświęcić na jakiegoś artka, myślę...
[#152] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Dopuser, post #151

no przecież napisałem, że poświece
[#153] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Mufa, post #144

Co Ty chcesz o moderacji, temat jest w dziale pręgierz? Z tego co pamiętam to tu i HP o Rzeźni nie wspominam, są inne reguły niż na pozostałych forach tematycznych na tym portalu. Na pewno widziałeś co w każdym dziale można. Inna sprawa, że obie strony uwielbiają się bawić jak w piaskownicy. Wyobraziłem Was sobie jak siedzicie w takiej starej osiedlowej piaskownicy, macie w rękach czerwone i niebieskie autka, pośrodku odgarnięty piasek, wygładzona arena, z boku bandy jak na stadionie z reklamami AmigaOS 4.x z drugiej MorphOS 3.x, a wy zderzacie się autkami, próbujecie wypchnąć z areny przeciwnika, wszystko to zakropione onomatopejami w stylu wrum, wrum, iiiii, pszyy buum. I jak Was za to nie kochać, człowiek chociaż nie chce brać udziału w głupawej wojence to ze względu na używany system tak i tak zostaje zaszufladkowany jako "żołnierz" z jakiegoś obozu. Nie daj Bóg nie zgodzi się z opinią przeciwnego obozu, to zaraz zarzuca mu się, że jest zaślepiony swoim systemem i nie widzi jak jest naprawdę. Jakby powiedział Edzio listonosz: "normalnie jaja". Róbcie co chcecie, mnie się kiedyś podobała wypowiedz, w jakimś wątku co z Amigi można by wziąć do Atari i odwrotnie co od nich pasowało by u nas. Możecie kochani zrobić tak z porównaniem systemów? Uderzyć się w piersi i napisać, to mamy niezłe, ale oni mają lepsze, a tamci mają najlepsze (bo do tego tanga jest trzech). Jeżeli nie to nie wzywajcie nikogo na pomoc.
Miłego weekendu.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 14:51:51 przez Ender
[#154] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Mufa, post #144

Niezależnie od tego będę okresowo inicjował podobne akcje informacyjne w przyszłości

Popatrz się, nigdy bym nie pomyślał, że można w tak ładne słowa ubrać zwykłe trollowanie...
Najwyraźniej znudziło Ci się Twoje własne kółko wzajemnego fappingu na Twoim forum i przyczłapałeś w ramach rozrywki.
Mam nadzieję, że redakcja w końcu wyjmie Cię spod ochrony i polecisz stąd na zbitą twarz.
[#155] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Dopuser, post #151

W oczekiwaniu na artki... ;)
[#156] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Mufa, post #144

gdy śledziłem "siłę argumentów" moich "niebieskich" kolegów


Twoją siłą argumentów jest... x-windows! Naszą jest Ambient :) Szkoda że Twoją nie jest Workbench :)

rozmyślnego dążenia do odejścia od tematu


No właśnie Ty odchodzisz od tematu, zachwalając mulaste i wiechliwe x-windows, przemilczając brak softu pod GUI Amigowe.
Roszczysz sobie używanie miana "prawdziwego Amigowca" tylko dla użytkownika jednego słusznego systemu, a jednocześnie twierdzisz że jego największą zaletą jest... software pod Linuxowy x-windows!

Obudź się :)

zapewniam że w Polsce jest przynajmniej jedno forum amigowe


Amiga to nie tylko AOS4.x, nie zmienisz tego swoim narzucaniem etykiet "prawdziwego amigowca" jak i nie zmieni tego Hyperion swoim ograniczaniem dostępu do systemu przez drogi sprzęt.

aby "odniebieszczyć" panującą tutaj rzeczywistość


Dla Twojej wiadomości, tutaj jest demokracja, każdy może powiedzieć swoje zdanie.
Czego nie można powiedzieć o twoich (aktualnych/byłych) forach, gdzie panuje banowanie i kasowanie niewygodnych wypowiedzi, normalnie cenzura niczym w Korei Północnej.

Prędzej zniechęcisz wracających Amigowców, hasła o nowych Amigowcach z zewnątrz którzy kupią drogi sprzęt dla AOS4.x, możesz sobie darować...
[#157] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@kjb666, post #156

Dajcie spokój, to jak gadka z jehowym, przylezie i będzie pociskać te swoje chore prawy objawione na siłe mając nadzieję że ktoś uwierzy w te brednie, nie przyjmując jednoczesnie do głowy żadnych racjonalnych argumentów
[#158] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@wali7, post #146

Jednak nie uważam żeby Komentarz Mufy był aż prowokacyjny ot wyraził swoej zdanie bo ma prawo. A tak prowoakcyjnie to się zapytam jak tam nowa wersja Scriba godne to jest chociaż określenia "simple" bo czytając niedawny wątek o problemach z tym programem to, to nawet nie powinno wyjść poza faze betatestów czy nawet alfatestów a co dopiero mówić o udostępnieniu tego szerokiemu gronu użytkowników.
Czy amigowe look & feel polega na tym że program nie nadaje się do niczego bez czarodziejskich zaklęć i wiesza się po 5 sekundach ;) A jak się wiesza po 5 minutach to już nieamigowe look & feel
[#159] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@TomK, post #158

to nawet nie powinno wyjść poza faze betatestów


Wow, napisz do autora jak śmiał samemu pisać taki program od zera i na dodatek wypuszczać kolejne wersje :P Jak dla mnie to jest wolny strzelec który jak widać uczy się dopiero :)

Wracając do tematu - AOS4.x i MOS3.x nie mają współczesnych edytorów tekstu jak i arkuszy. Mają Wordwortha i Turbocalca.

Rozwiązania typu x-windows lub google są może i przydatne awaryjnie, ale NIE SĄ AMIGOWE.
[#160] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@TomK, post #158

Scriba? A ktoś tego używa?
Autor sobie pisze, bo lubi. Nikt nie może mu zabronić umieszczania wyników swego hobby w sieci. Może cos z tego wyjdzie dobrego. Nawet z ciekawości wezmę i dzisiaj sprawdzę ostatnią wersję, podobno jest duzo lepiej... chociaż nie spodziewam się rewelacji. To nie jest jednak tak, że Scriba wiesza się po 5 sec (to nie GIMP z OS4 :P ). Problemem tego programu jest jego małe zawansowanie prac, to jest program którego wersję (tę którą ostatnio sprawdzałem, było to kilka upublicznionych wersci wstecz) określił bym jako najwyżej 0.20. Gdzie nam do wersji alfa, nie mówiąć o beta... Ale chłopak sie bawi swoim hobby, nie należy od razu go skreślać. Przysłowiowy liścik do cioci na Scribie można bez problemu machnąć.
Pod Morphosem używam Google Docs i sprawdza się.
Tak wogóle to trochę bezprzedmiotowa dyskusja - chcemy wykazać, który system jest lepszy (oczywiście NASZ ;) ), licząc programy które są dostępne pod każdą platformę. A przecież system ma być mało obciążającym środowiskiem pracy dla aplikacji, udostępniającym porządne API, rysującym GUI, itp.... To ile jest programów pod daną platformę, to inna sprawa. Dla przykładu, co jest lepszym systemem operacyjnym: OS4 Warp 3 (wypuszczony w 1994) czy Windows 95? Oczywiście architektura systemu, stabilność zdecydowanie przemawiają za OS2, a jednak Windows 95 miał znacznie więcej dedykowanych aplikacji (takich, które pod OS2 nie pójdą). Więc dla wielu, to jednak Win95 był lepszy.
Jak wcześniej pisałem, podane przez Mufę porównania to był strzał w stopę trochę - każdy program z listy mufy który istnieje dla OS4 i Morphosa, jest w nowszej wersji właśnie na Morphosa (a często ma dodatkowe zalety np. SDL w postaci .library dla Morphosa, zamiast .so pod OS4).
Cała ta dyskusja jest d.py. O co się "bijemy"? O złotą patelnię? Nikogo nie przekonamy aby sobie kupił X1000, bo za drogo. Z drugiej strony, jak ktoś zainteresuje się Morphosem, kupi sobie np. miniaka za 400 zł i system, to nie ma siły, aby w końcu nie usłyszał o OS4. Będzie chciał (i miał pieniądze), to kupi sobie Samanthę albo Pega i OS4. Historia zna takie przypadki ;) . Nie potrzeba wcale do tego głupiej propagandy (typu robienie tabelek pod założoną z góry tezę, a nie podanie np. sporych róznic w wersjach softu). Ludzie wbrew temu co się (chyba) koledze mufie wydaje, są inteligentni, lubią szukać, a nade wszystko nie lubią być robieni w balona. Przez propagandzistów obu stron. Prawda zawsze wyjdzie z wora: ja wolę napisać od razu, ze Scriba jest do d.py (o czym wogóle my piszemy - to efekt hobby jednego gostka, nikt poważny w "niebieskim świecie" nie czeka na to z uteśknięniem - uda się - super, nie, też nie problem). Mufa woli napisać: mamy GIMPa, mamy Abiworda, a potem będą cenzurować pytania na Execu, dlaczego na Sam te programy chodzą tak powoli i stabilność też nie zachwyca, skoro na PC za 200 zł zasuwały jak szalone i były stabilne jak skała. Prawda nie boli. Trzymajmy się faktów.

PS. W tekście zawarłem jedną celową, niemerytoryczną złośliwość, tak w zamian za sugestię, że Scriba wiesza się co 5 s... co prawdą nie jest. Za odnalezienie mój usmiech odciśnięty w betonie. Do odebrania na Amimajówce (proszę o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie, abym przygotował formę)


Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 11:51:35 przez wali7
[#161] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@wali7, post #160

OS4 Warp 3
to na bank literówka :P
[#162] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@kjb666, post #161

miało być OS2 Warp 3 - bardzo porządny system produkcji IBM
[#163] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Mufa, post #138

"Sprawdze, jak bede przy kompie....musze tez sie pobawic ekranami bo Gimp byl wczoraj jakby szybszy. Nie wiem czy wczesniej nie uruchamial mi sie na jakims "lewym" ekranie. Edgar wyraznie sugeruje 16 bitowe ekrany..."

Profesjonalizm OS4 wymagający tworzenie grafiki na 16bitowym ekranie.
[#164] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@michal_zukowski, post #163

Program do grafiki 24 bitowej na 16 bitowym ekranie. Na dodatek na karcie grafiki która w 24 bitach pracuje bez żadnych problemów (to już nie czasy kart z 2 MB VRAM). Dziwne.
Rzeczywiście, powalajacy profesionalizm.
[#165] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@michal_zukowski, post #163

Fakt również mnie to tknęło jak o tym przeczytałem Gimpa nie używam bo do tego co robię z grafiką wystarczą mi w pełni amigowe programy. No a prztynajmhniej tak myślę że są one amigowe :D
Ale przy okazji ch ciałbym zwrócić uwagę na traktowanie tematu. Ja gdy krytrykowałem Scribe czy np. Scandala pisałem o konkretnych programistach. Ty od razu oceniasz profesjonalizm systemu. Dziwne, naprawdę dziwne? No nic też sobie napiszę. Nie ma co Scriba edytor tekstu? Sie nawet linijka nie wyświetla. Ładny profesjonalizm Mosa.
[#166] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@GumBoy, post #154

KLIK - Brawo ten Pan! Śledziłem sobie forum Amigaone. Ostatnio bodajże Amifan wylewał tam swoje żale na temat nowo zakupionej AmigaONE X1000. Pewnie z tego powodu Mufa zablokował podgląd ważniejszych wątków forum dla niezarejestrowanych użytkowników... Cóż, nie martwi mnie to jakoś - ten portal to jego własność i może robić tam co chcę, jednak wydaje mi się, że takie działania nie spowodują, że w Polsce będzie więcej użytkowników AmigaOS 4... Czy nie pachnie to nieco cenzurą?
[#167] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@gorzyga, post #166

Na PPA nie wejdziesz też wszędzie gdy jesteś niezalogowany. Czy jest to cenzura? Zawsze możesz się zarejestrować.
[#168] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@gorzyga, post #166

Paranoja, rulez :)
[#169] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@TomK, post #165

Racja racja, chodziło mi oczywiście o profesjonalizm Mufy, który pokazał że się zna na grafice i wie co polecić do grafiki średniozaawansowanym grafikom besztając MorphOSa i wszelakie FXPainty, ImageFxy i Photogenicsy. Grunt, że Gimp działa. Ot amigowość. OS4 nie jest tu niczemu winien.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 18:37:52 przez michal_zukowski
[#170] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@gorzyga, post #166

Czy nie pachnie to nieco cenzurą?


Cenzurą chyba nie, raczej sprzątaniem rozlanego gówna pod dywan. Że też amigafan miał czelność krytykować osławioną i wielbioną x1000..
[#171] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@pampers, post #170

macie tekst zrodlowy czy mufa juz wykasowal?
[#172] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@TomK, post #165

Nie ma co Scriba edytor tekstu? Sie nawet linijka nie wyświetla.


Czy mógłbyś pobrać najnowszą wersję Scriby i odpalić ją pod swoim MorphOSem, a następnie odwołać to co napisałeś? Dziękuję.
[#173] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@AmiChris, post #171

Nie mam ani AOS 4, ani MOSa, a po przeczytaniu takiego wątku nie zainteresuję się ani jednym z nich i zostanę przy starej Amidze 1200 z systemem 3.0 (myślę, że "amigowości" tego sprzętu nikt nie neguje - z reszta mam to w doopie). Zdaję sobie sprawę, że każdy jest przekonany o swojej racji i Mufa nie przekona Pampersa i odwrotnie. Oba obozy raczej wykazały że oba te systemy są gówniane i takie wrażenie pozostaje po lekturze tego wątku (przy mało licznych głosach starających zachować zdrowy rozsądek).

Pozdrowienia dla prawdziwych amigowców.

PS. Posunięcie z zablokowaniem forum o AOS4, genialne
[#174] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@DeeL, post #173

Klasyk jest dla niedzielnych amigowcow. Odpali klasyka, popstryka troche no i jest amigowcem pelna geba:D
Zeby nie bylo, sa osoby ktore robia duzo rzeczy na klasyku, jednakze wiekszosc to odpalacze gierek i starego softu.
Czesto sa to ludzie ktorzy amigi nigdy nie mieli, teraz maja okazje bo to tanie lub bardzo tanie (uae) no i probują mowic nam (w domysle starym amigowcom) co jest najbardziej amigowe.

Nie chce tutaj zaczynac watku "o wyzszosci...". Starzy amigowcy w wiekszosci przeszli na amigi NG, mos/os4, ówcześni amigowcy odeszli na inne wiodace proszki, zostalo kilku klasykowcow i tyle.
[#175] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@AmiChris, post #174

...jednakze wiekszosc to odpalacze gierek i starego softu.


A co w tym złego? Od początku lat 90tych mam nieprzerwanie Amigę. Dokładnie służy mi do takiej niedzielnej zabawy i to od czasu do czasu. Za to A1XE i Peg2 generalnie nie służą mi do niczego. Ot stoją sobie i są odpalane 2-4 razy do roku. Z mojego punktu widzenia nie ma ich po co uruchamiać, za to klasyczne Amigi jest. :)
[#176] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Deftronic/..., post #175

Nic dopoki taka osoba, neofita, nie mowi mi co jest amiga, a co nie:)
[#177] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@AmiChris, post #176

...też mam nieodparte wrażenie ,że obydwa te systemy (MOS i OS 4) są siebie warte, czyli dokładnie tak samo gówniane...
I jedyne, do czego nadaje się dziś jakakolwiek Amiga, to okazjonalne wspominki w postaci co lepszych gier i demek.
Sorry...
[#178] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Deftronic/..., post #175

Klasyczna Ami ma serce, duszę ... oraz masę komercyjnego jakościowego softu. Nowe sprzęty to sterta złomu, bo nie ma na nich wystarczająco dużo oprogramowania. Jest to nienowe odkrycie, już za czasów Bajtka / Top Secretu było to wiadome. Co do strony Mufy, przestańcie ganić tego człowieka, jest w mniejszości, choć moim zdaniem, mimo że pisze on merytorycznie wartościowe teksty, nie powinien prowadzić żadnej kampani anty-MOSowej tutaj, bo po co.
[#179] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@Motyl, post #177

Współczuję Ci. Szczerze.
[#180] Re: MorphOS a AmigaOS4 - programy

@pampers, post #170

Racja, racja... z tą cenzurą nieco się rozpędziłem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem