[#3]
Re: 68000 i 68EC020 a ich odpowiedniki z pc?
@mmarcin2741,
post #2
Po prostu ówczesne pecety dysponowały praktycznie zawsze układami peryferyjnymi (karta graficzna) z własną pamięcią, stąd nawet intensywne wykorzystanie tejże przez układ graficzny nie wywłaszczało CPU z dostępu do szyny. Inna sprawa, że takie wczesne karty VGA to właściwie wyłącznie proste framebuffery (karty nie miały nawet blittera), stąd układ graficzny nie musiał zbyt często grzebać w Video RAMie, za wyjątkiem pobierania danych do wyświetlenia na ekranie.
W Amidze układy graficzne o wiele intensywniej wykorzystują dostęp do pamięci, przy obecności wyłącznie pamięci chip, CPU zaczyna dusić się z niedoboru danych. Tak się nie dzieje wyłącznie w przypadku gołej A500, gdzie wydajność chip RAM wystarcza na pokrycie potrzeb chipsetu i CPU, zaś przeplecenie ich cyklów dostępu minimalizuje częstość wystąpienia konfliktów. Natomiast założenie w Ami dowolnego procesora szybszego niż 68000 7,14 MHz bez fast RAMu skutkuje znaczącym obniżaniem jego osiągów.
Dlatego właściwie każda Ami przy testowaniu CPU powinna mieć trochę fast RAMu, bez niego realna prędkość CPU asymptotycznie zmierza do pewnego (niewysokiego) poziomu, bo mierząc w Amidze bez fast RAMu prędkość CPU, mierzymy tak naprawdę przepustowość magistrali danych między chip RAMem a CPU w realnych warunkach pracy komputera (która w Amidze nie zależy bardzo od szybkości CPU).
Co do szybkości CPU, to chyba są właśnie takie jak napisałeś.