[#31] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #30

Zależy czego oczekujemy od systemu, moim zdaniem odtworzenie takiego na przykład rmvb z napisami jest jednak o niebo prostsze na Windows niż linuksie, a to tylko jeden taki "wzięty z życia" przykład.

Nie wiem. Nigdy nie miałem problemów.
Tymczasem "przyjazne" Ubuntu "pokaże nam wała" przy opisanej powyżej próbie odtworzenia filmiku na wbudowanym Totemie pozbawionym w zasadzie jakichkolwiek kodeków.

U mnie proponuje instalację dodatkowych kodeków. Działa to tak przynajmniej od kilku lat więc nie wiem jak Ci się udało nie odtworzyć o0
Nie mówiąc już o tym że zainstalowanie linuksa na maszynie bez dostępu do netu to nieporozumienie, a Windows można i będzie śmigać bo podstawowe programy i kodeki dostaniemy na płycie razem z pierwszym z brzegu czasopismem komputerowym.

Na pewno Linux bez podpięcia do sieci to raczej nieporozumienie, ale Windows/MacOS bez sieci w dzisiejszych czasach raczej też...
Tym bardziej, że mamy darmowe Aero2 ;)

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 20:06:32 przez Tomahawk
[#32] Re: wydajność procesorów

@Tomahawk, post #31

Miałem Ubuntu na lapie kilka miesięcy temu i nie działał na przykład Skype bo nie wykrywał mikrofonu.
Ten sam Skype pod XP na tym samym lapku działał idealnie.
Były problemy z kartą graficzną bo za stara (Radeon 9700), i nie było wspomagania OpenGL w programach.
Co do odtwarzania filmów to faktycznie nie ma większych problemów, ale i tak odtwarzacze pod Windą są lepsze i tyle.
Taka moja opinia, można się nie zgadzać.
[#33] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #30

Nie mówiąc już o tym że zainstalowanie linuksa na maszynie bez dostępu do netu to nieporozumienie, a Windows można i będzie śmigać bo podstawowe programy i kodeki dostaniemy na płycie razem z pierwszym z brzegu czasopismem komputerowym.


To jest ciekawe, bo ja lata temu używałem dystrybucji cdlinux.pl.
Miałem po instalacji MPlayera (ze wszystkimi kodekami), OpenOffice, Gimp, Blender, Graveman , Xmms, itd.
Nie mogę tego samego powiedzieć o windowsie, który po instalacji jest po prostu biedny :)

Gdyby wszyscy producenci softu i sterowników pisali też wersje na linuxa, to windows miałby ciężko, mam nadzieję że dożyję takich dni :)
[#34] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #32

no bo z linuxem jest tak że albo działa albo nie działa a windowsy muszą działać bo sprzęt jest pod nie robiony a nie system pod sprzęt

producenci olwają Linuxa bo
1. mały rynek
2. brak standardów
3. jak coś działa w jednej wersji jądra to niekoniecznie musi działać w następnej co wynika z punktu nr 2

tak więc jak ktoś chce używać Linuxa to najlepiej dobrac pod niego komputer bo kupując na pałę można się potem zdziwić ...
[#35] Re: wydajność procesorów

@kjb666, post #33

Ja akurat myślałem o Debianie i opartym na nim Ubuntu, bo z tymi głównie miałem do czynienia, nie wykluczam że jakieś egzotyczne dystrybucje były wówczas lepsze dla przeciętnego usera.
Ale nawet dziś pobierz od Canonical gołego Ubunciaka i spróbuj go skonfigurować żeby wszystko hulało, założę się że 90 % userów odpadnie w przedbiegach (no chyba że zaszły spore zmiany od czasu jak przysyłali mi płytki ).

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 21:14:28 przez marcolini
[#36] Re: wydajność procesorów

@XoR, post #34

pkt. 3 - jak coś działa pod Windowsami którejś wersji, to już niekoniecznie musi działać po instalacji łatek i servicepacków. Nie mówiąc o kolejnej wersji Windows. Tak miałem ze sterownikami dla drukarki HP LJ1020 - po kupnie Visty (wcześniej miałem XP, też legalnego) 64bit okazało się, że sterownika do tej drukarki nie ma, bo stary z Win32 bit działać nie będzie. I nie było przez 2-3 lata :) Cóż, widać HP to zbyt mały producent.
Kupując komputer z przeznaczeniem dla Linuksa najlepiej nie kupować czegoś, co miało premierę 3 tygodnie wcześniej, a producent nie wypuścił sterowników linuksowych. Ja jestem fanem używanego sprzętu, lubię sobie złożyć z 3 zepsutych lapków jednego - sprawnego. Tylko raz w życiu miałem nowego lapka z salonu (jakiś ASUS z Vistą), był wielki, ciężki i toporny. Pozbyłem się go po dwóch tygodniach, za pół jego ceny kupiłem 3 letniego poleasingowego lapka z serii biznesowej - nowy sprzęt był szybszy, lżejszy i dłużej trzymał na bateriach. No i Win który tam był też wywaliłem.Z OpenSuse wszystko śmigało na dzień dobry (w tym dźwięk, Wi-Fi i grafika 3d), nie trzeba było ściągać sterowników dla Win ze strony producenta.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 21:27:38 przez wali7
[#37] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #35

Wypróbuj OpenSuse. Jeśli sprzęt nie jest jakoś specjalnie wycudowany (nie wiem jakie masz wymagania), wszystko powinno skonfigurować się samo.
[#38] Re: wydajność procesorów

@XoR, post #29

Co nie zmieniło faktu że użytkowanie go nie miało żadnego sensu i nie działało wszystko jak należy mimo wielu dni studiowania HOWTOsów i MANa i grzebania w plikach konfiguracyjnych od X-ów i innych w /etc


To jedynie dowodzi Twoich marnych umiejetnosci, bo mi wszystko dzialalo, nawet filmy na overlay w X'ach.. Do tego system stuningowalem do takiego stopnia jaki w Windows jest niemozliwy, zadnym Windows :)

Oczywiscie pisze o 1997/8 i Pentiaku MMX, MMX nie ma tutaj zadnego znaczenia...

Naprawde nie mam pojecia co Ci moglo nie dzialac , wtedy bylo nawet mniej sprzetu niz dzisiaj. Mi to sie nawet udalo winmodema odpalic :)

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 23:03:36 przez gx
[#39] Re: wydajność procesorów
niestety wszytskie moje próby używania linuxa jako głównego systemu zakonczyły się niepowodzeniem, zwykle pojawiał się mały drobiazg, jak na przykład (brak możliwości dostosowania jasności ekranu w laptopie) i po 2 dniach prób naprawienia jakiegoś ficzera wracałem do Windowsa bez marudzenia.
[#40] Re: wydajność procesorów

@Mir3k, post #39

(brak możliwości dostosowania jasności ekranu w laptopie)


ciesz sie, ze nie widziales bluescreena, bo Windows 7sp1 w przypadku braku kompletnej obslugi ACPI w BIOS wywala bezapleacyjnie bluescreena lub robi inne cudawianki . Mam taki problem na 7 laptopach firmowych z 2010 roku - poimo aktualizacji do naj. wer. BIOS, niemozliwe zeby 7 laptopow nagle popsulo sie . Pod tym wzgledem Linux wykazuje nieporownywalnie wyzsza kulture pracy, choc wydaje mi sie, ze gdybys pogrzebal w /proc/acpi/... to znalazbys rozwiazanie, choc moze nie tak wygodne jak fn+cos tam, bo trzeba bylo sparowac ze soba kombinacje klawiszy i zmiane w /proc/acpi/... co jest oczywiscie wykonalne bez jakis wiekszych umiejetnosci programowania :)

Za to rozwiazanie tego problemu jaki ja mam w Windows 7 jest wlasciwie jedno, wyl. ACPI, czyli zupelnie bez sensu, bo nic nie dziala z ACPI, moglbym ew. sterownik ktory wywala bluescreena wyl. , ale wtedy grafika dziala tylko w trybie vesa... . Nie jest to jedyny model laptopa na jakim Win7 ma problem z ACPI, na innym z 2009 roku np: losowo wchodzi w tryb uspienia, to dopiero zagwozdka, a wychodzi poprzez reset komputera
[#41] Re: wydajność procesorów

@Mir3k, post #39

Nie rozumiem Was. Wieki temu zaczynałem od Mandrake - to taka (martwa już), przeładowana programami dystrybucja, mająca uławić start użytkownikom Windowsa w "nowym świecie". Praktycznie wszystko było tam na starcie o czym świadczy fakt, że system dostarczono mi na płycie DVD. Nigdy nie wykorzystałem więcej niż 1/4 dostarczonego softu.
Dlatego zacząłem interesować się bardziej celowanymi rozwiązaniami. Dystrybucje przeze mnie wybierane były bardziej i bardziej zintegrowane. Obecnie korzystam z customowej Fedory oraz Linuksa skompilowanego własnoręcznie (niektórzy nazywają to Linux From Scratch - od tytułu książki opisującej jak to zrobić) - oba systemy mają dobrany przeze mnie pakiet programów, opracowany na podstawie zastosowań do jakich sprzętu używam. W efekcie każdy z systemów waży mniej niż 200 MB, a zawiera wszystko, co mi jest do życia na codzień potrzebne - jeszcze nic do nich nie doinstalowywałem, a to już przeszło rok jak ich używam.

Odrobina kreatywności :D Osoba obeznana w systemie jest w stanie skompilować sobie customową dystrybucję w 2 godziny, potem wystarczy wgrać ją na płytkę i w razie draki przeinstalować - taki system wrzuca się kilka minut.
[#42] Re: wydajność procesorów

@Motyl, post #18

mam u siebie na rocznym laptopie debiana stable, wszystko poszlo od kopa i dziala dobrze.

gnome 2 >> windows explorer ok, racja nie wiem czy jest bardziej toporny desktop w personalizacji.
[#43] Re: wydajność procesorów

@Malin, post #42

Pewnie MacOS :D
[#44] Re: wydajność procesorów

@Mir3k, post #39

Ważne, że jest wybór.
Nie ma sensu na siłę wciskać komuś określonego systemu aby potem do końca życia poświęcił się hejtowaniu na wszystkich możliwych forach w necie ;)
Markowi może też kiedyś ktoś wcisnął Amigę i Linuksa i teraz nie umie się powstrzymać ;)

Linux oprócz swoich wad, daje też niewspółmiernie dużo korzyści, choć zapewne nie dla każdego są one istotne, albo nie każdy o nich wie, lub też nie każdy sobie z nimi radzi.
.
[#45] Re: wydajność procesorów

@rePeter, post #44

Nie wiem czy to o mnie chodzi, ale gdyby tak to nie "hejtuję" tylko mówię jak jest.
Linux oferuje mi tylko Blendera i Gimpa, i o ile ten pierwszy jest naprawdę coraz lepszy i bardziej godny uwagi, to ten drugi zwyczajnie nie dorasta Photoshopowi do pięt przy bardziej profesjonalnym wykorzystaniu.
Darmowość też do mnie nie przemawia bo jeden 3Ds Max kosztuje 20x tyle co Windows 7, także nie jest to argument który miałby dla mnie jakieś znaczenie.
Nie ma na Linuksie programów które mi są potrzebne, a emulacja zwyczajnie nie miałaby sensu.
Linux to w tej chwili fajny system biurowo-domowy lub też sieciowy, dla wszystkich pozostałych jest zwyczajnie bezużyteczny (używanie go równolegle z Windows nie ma żadnego sensu).
Co do Amigi to jest to dla mnie system dzięki któremu zostałem grafikiem, i tego Amidze nie zapomnę, ale w pewnym momencie system ten przestał mi oferować to czego potrzebowałem więc zwyczajnie zmieniłem go na Windows.
Ja podchodzę do tego bez emocji bo zwyczajnie życie to wymusiło i tyle.
[#46] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #45

Skoro jesteś grafikiem, i GIMP Ci nie wystarcza, to sprawa jasna. Używasz systemu pod którym chodzi soft którego potrzebujesz. Zupełnie zrozumiałe podejście profesjonalisty - kupujesz taki młotek, jakiego potrzebujesz. W pracy potrzebuję MassHuntera i Chemstation, także wyłącznie pod Windows, więc używam tego systemu. W domu (i do ostatecznej obróbki danych ze wspomnianych programów) używam Linuksa. Bo lubię :)
[#47] Re: wydajność procesorów

@wali7, post #46

Dokładnie tak ;)
[#48] Re: wydajność procesorów

@Mir3k, post #39

Ja na jakiś czas też odpusciłem sobie linuxy, a z nudów mam nagranych ze 30 płyt najprzeróżniejszych. Od wersji x86 po PPC na MacG4, nawet do PS3. Niestety zaciąłem się na oprogramowaniu do nagrywania płyt. Tu nieoceniony został mój lapek z XP. Takie programiki jak Iso Buster, Ultra ISO, ImgBurn czy choćby Nero w wersji 6.0 ją nieocenione. Na linuxie nie mogłem nagrać płyty z grami WHDLoad do Amigi, linux po prostu zatrzymywał proces buforowania plików bez żadnego komunikatu.
Dla mnie linux jest ciągle niedopracowany, ale jeśli chodzi o inne rzeczy, gry czy internet to jest super.
[#49] Re: wydajność procesorów

@kjb666, post #33

Nie mogę tego samego powiedzieć o windowsie, który po instalacji jest po prostu biedny


bidny to malo powiedziane, prawie jak w latach 80, nieuzyteczny Paint, Wordpad, Notepad, nawet Kalkulator nie jest zmieniony

W kategori golych systemow to najwieksza bida pod sloncem, a jednoczesnie czlowiek zastanawia sie co tam zajmuje tyle GB

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 21:56:13 przez gx
[#50] Re: wydajność procesorów

@Wojox, post #48

Wybacz ale bajki opowiadasz - Nero w wersji 6 dobrze pracowało w win98 i NT4, w XP potrafiło zatrzymywać transmisje do nagrywarki albo błędnie kończyć płyty.
Dodatkowo już w czasach Nero6 wspomagałem się konwerterami obrazów rodem z linuxa bądź w samym linuxie - bo w win ograniczenie wielkości plików i prędkość działania tychże przyprawiała o bóle zębów po zgryzieniu politury z biurka.
Dodam: kopię na płyty z racji pracy robiłem codzień albo raz w tygodniu 15x2 (także 5x2 DVD) sztuki z uprzednich plików .iso tak przez 3 lata, na kilku stanowiskach - win98SE, NT4, SuSE, Aurox.
Co do samego wypalania: już wtedy K3B bardzo stabilnie pracowało, a na dzisiejsze czasy to spróbuj np. Brasero i dopiero się wypowiadaj.

[tryb chwalenia on]
Od 2008 roku w firmie mam żadnego komputera z Win, Ubuntu 10.04 LTS - desktopy i serwery, od niedawna także Mint na laptopie i desktopach, pojedynczy Slackware na serwerze, NetBSD na NASach.
[tryb chwalenia off]

P.S. W 2008 zaczynaliśmy na Ubuntu 8.04 LTS - następnie łagodne przejście na 10.04 LTS ale już 12.04 LTS po testach odpadł jako zdatny tylko dla tabletów.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 22:12:40 przez Skotos
[#51] Re: wydajność procesorów

@XoR, post #34

tak więc jak ktoś chce używać Linuxa
to najlepiej dobrac pod niego komputer bo kupując na pałę można
się potem zdziwić ...


przy całym swym hejciarstwie do linuxa - w tym miejscu koledze chyba się coś trochę pozajączkowało. Pierwszy raz w życiu widzę stwierdzenie, że do linuxa trzeba dobierać odpowiedni sprzęt. Jedynym powodem "niedziałania" czegoś pod linuxem może być poziom wiedzy użytkownika, który instalując jakieś Łubuntu ma w głowie wytworzony obraz, że linux to taki darmowy windofs, gdzie wszystko się robi poprzez wyklikanie.
[#52] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #45

Graficy to teraz preferuja MacOS X na x86
[#53] Re: wydajność procesorów

@Wojox, post #48

Niestety zaciąłem się na oprogramowaniu do nagrywania płyt.


Ja używałem Graveman, po jakimś update systemu przestał działać, ale miałem też k3b który działał, więc problemu jakby nie było.
[#54] Re: Popularność Linuxa

@gx, post #49

nieuzyteczny Paint, Wordpad, Notepad,


No w wordpadzie szło napisać jakieś pismo do urzędu, ewentualnie w paincie obciąć zdjęcie do CV. Jednym słowem Linux rządzi :)
[#55] Re: wydajność procesorów

@gx, post #49

bidny to malo powiedziane, prawie jak w latach 80, nieuzyteczny Paint, Wordpad, Notepad, nawet Kalkulator nie jest zmieniony

W kategori golych systemow to najwieksza bida pod sloncem, a jednoczesnie czlowiek zastanawia sie co tam zajmuje tyle GB


Bidny, bo MS kilkukrotnie oberwał ostrą karę finansową za tendencje do napychania swoich produktów funkcjami, które nie są wymagane do ich działania - tzw. procesy antymonopolowe - a trochę ich było, ciągną się za Okienkami od lat 90-tych (ostatni mi znany - KLIK) OK Tak więc niejako ma związane ręce - swego czasu (nie wiem czy tak jest do dziś) Microsoft sponsorował projekt Paint.NET - jest to rozwinięcie systemowego Painta napisane przez grupę zapaleńców w .NET Framework. Program spokojnie mógłby zastąpić różne fotoszopy w podstawowych operacjach na plikach graficznych typu warstwy, filtry, wycinanie i skalowanie - do tego jest bardzo prosty w obsłudze. Korporacja nigdy nie zdecydowała się jednak na włączenie go do swojego systemu, choć to byłby świetny ficzer - ale jednocześnie strzał w kolano OK

Co do ostatniego zdania w pełni się zgadzam

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 23:09:32 przez Geekboy68k
[#56] Re: wydajność procesorów

@Geekboy68k, post #55

Słusznie się im należą - za czasów win 3.xx potrafili robić poprawki w systemie takie aby konkurencyjne oprogramowanie drastycznie zwalniało (patrz sprawa edytorów Amipro i Wordstar, arkusza Lotus1-2-3, czy bazy danych DBase w modyfikacji dla Win oraz związanego z nimi Clippera, itd.) więc urzędy antymonopolowe mają ich na oku.
[#57] Re: wydajność procesorów

@Skotos, post #56

Przysięgam, że w roku 2013 zainteresuję się Linuksem na poważnie. Jakie dystrybucje polecacie dla zielonego? Ja od razu powiem, że zacznę i tak od stawiania systemu na maszynie wirtualnej.
[#58] Re: wydajność procesorów

@OSH, post #57

Linux Mint?
Jak chcesz coś bardziej "customowego", jednocześnie nie bawiąc się w kompilację - zainteresuj się projektem SuSEstudio.
[#59] Re: wydajność procesorów

@OSH, post #57

Tu kazdy zaproponuje Ci swoja, wiec musisz sam do tego dojsc
[#60] Re: wydajność procesorów

@gx, post #52

Jest trochę softu 3D na Maca, ale akurat tego którego używam najczęściej brak.
Poza tym jak mam dopłacać 3000-4000 za jabłko na obudowie (teraz widać dokładnie jaka jest różnica w cenie Maca i PC o identycznej konfiguracji) to zdecydowanie wolę dołożyć je do szybszego sprzętu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem