Komentowana treść: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
[#1] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Ciekawy ten mini-test.Mam wątpliwość czy w dobie tak zaawansowanych procesorów i jeszcze bardziej skomplikowanych algorytmów proste porównania zajetości procka jest miarodajne.Ja używam starego lapka z prockiem o dużym cach e ,który potrafi odtworzyć film z 2009 roku jednak nie twiedzę,że to dobry sprzęt.
[#2] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@simka113, post #1

Ten wątek będzie dobry :)
A tak w ogóle, artek śmieszny bądź nie, demagogiczny czy merytoryczny () - Mufa podał kilka ciekawych przykładów:
-serio Mos nie radzi sobie z 720p? Generalnie śmieszne jest to pokazywanie mocy komw dziś na podstawie możliwości ich odtwarzania skoro byle telefon puszcza 1080p, i jeszcze może streamować to na tivik z WiFi :)
-Kickstart a Mos. Ten brak kickstartu to zacofanie czy nowoczesność? Zaleta czy wada?
-Dublowane foldery systemowe. Serio? Tak rozwiązywany jest problem aktualizacji/reinstalek? Generalnie przy dzisiejszych pojemnościach hdd, dublowanie tak skromnej ilości danych nikogo boleć nie powinno no ale samo rozwiązanie "interesujące".
-jak to jest z tą lokalizacją - serio taka "bylejakość" prezentuje Mos w tym względzie?

Brak sterów, softu i dokumantacji to raczej absurdy. Po cholerę stery do czegoś co już nei jest używane, soft to oczywistość - ani Aos ani Mos nie mają się czym chwalić, a brak dokumentacji to raczej jego niewiedza. Te zapożyczenia z Linuksa to piękna demagogia - Mos, który ma z nim niemalże nic wspólnego jest fe, Aos, który opiera się na jakimś QT jest osom i w żadnym razie linuksowy :P
Najlepsze to "niezamykalny requester" wersji demo Mosa jako wada systemu, handicap jaki dają A1000 nowe karty HD () i "niepewny sprzęt". Śmiechłem - jak padnie Powerbook czy inne ustrojstwo - żadna strata, sprzęt jest"niemal" darmowy. Jak padnie X1000 (gwarancje powoli się kończą, co nie?) to już tylko płacz i zgrzytanie zębów - cholerstwo nienaprawialne w ramach jakichkolwiek "rozsądnych" kosztów.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 19:39:47 przez michalmarek77
[#3] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
[#4] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Odniosę się tylko do tych nieszczęsnych filmów HD - PowerMac G4 1.25GHz zasadniczo wystarcza, żeby spokojnie obejrzeć film w 720p. Od biedy, da się to obejrzeć nawet na G4/800 ale idealnie nie jest. FullHD bardzo zależy już od kodeka ale można spokojnie przyjąć, że nawet najszybsze G4 nie da sobie rady. X1000 daje radę - OK. Ciekaw jestem tylko jak Mufa odniesie się do współczynnika prędkość/cena. Przypomnę tylko, że taki najszybszy PM G4 to wydatek circa 300-400PLN. X1000 - 25 razy tyle?



Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 19:52:23 przez _arti
[#5] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #2

Generalnie jest kilka śmiesznych fragmentów. Przykładowo - w Miniaczu nie da się fizycznie zainstalować więcej niż 1 GB RAM, więc to nie jest foch Krashana, że nie pozwala skopiować do Ram Disku 1,5-gigowego filmu. Albo "biedny" HDConfig w powównaniu do superrozbudowanego Media Toolboxa - mogę koledze zrobić dokładnie odwrotny screenshot, t.j. podstawowe okno MT na ubogiej skórce i pootwierane okienka, wodotryski i "About" HDC. Albo "1,4 megabajtowy boot.img".

Co do 720p - poproszę o link do tego trailera, o którym pisze Mufa, puścimy benchmark MPlayerem, się zobaczy. Na Mini może faktycznie nie da rady, ale G5?

Co do "zdublowanych" folderów systemowych - na partycji SYS: masz (oprócz standardowych Devs, Libs, Utilities, czy C) dodatkowy katalog "MorphOS" (urządzenie logiczne MOSSYS:), w którym siedzą częściowo zdublowane katalogi główne SYS: - zasada jest taka - w standardowych można mieszać ile dusza zapragnie, ale od MOSSYS: ręce precz. Jeśli to jest cena za to, że spokojnie aktualizuję system zamiast robić format i reinstall przy każdym updacie, to jestem gotów ją zapłacić.

Co do "Linuksowatości" to nie wiem gdzie Mufa ją widzi w MorphOSie - że niby co, Linux ma MUI?

Co do "ciepłego" restartu - naprawdę ciekaw jestem ile sekund zajmuje Mufie.
[#6] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Dawno nie czytałem tak rzetelnego i przemyślanego tekstu.
Widać, że Autor dołożył starań, żeby testy były jak najbardziej miarodajne. Wielki szacunek dla tej niemal laboratoryjnej skrupulatności. Nie przeszkodziła nawet ledwie dostrzegalna niechęć do "niebieskiego" systemu.
Brawo! Okazuje się, że można dokonać oceny zupełnie obiektywnie i w dodatku z dużym znawstwem i fachowością. Czekam z niecierpliwością na kolejne testy.
Jeśli do tej pory miałem jakieś wątpliwości dotyczące przewag AmigaOS 4 na MorphOSem, to teraz jest dla mnie całkowicie jasne, że jedyną sensowną drogą jest ta wytyczona przez Hyperion i Aeon.

Zawsze denerwowało mnie "pozornie płynne" odtwarzanie filmów w MPlayerze pod Mosem. Świadomość 100% zajętości procesora psuła mi zawsze przyjemność oglądania filmu.
[#7] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #2

1) HD 720p daje rade bez problemów mimo że obciążenie proca zależy od sprzetu czy kodeka to około 95-98 % CPU . Co po monitorze wykresowym jaki miał Adam na swoim PB wygląda jak 100 % . Zreszta nie była sprawdzona synchronizacja z dziwiękiem bo nie było słuchawek dostępnych . I tu raczej nie było by problemów .
2) Akurat podjeżewam że to może być kwesta licencyjna . O czym autor powinien zdawać sobie sprawe . A o czym wspomniałem na party że w mosie sterowniki są w boot.img do danego sprzętu wiec po co je edytować jak działaja .
3) Tak jest podział na część sys gdzie są katalogi takie jak: c , libs , locale , devs itp dzie user wrzuca spobie swoje biblioteki jakie programy wymagają , ustawienia mui , lokalizacje itp
I jest część tak zwana mossys i tu sa pliki systemowe z takim samym podziałem jak wyżej ale tu user nic nie ingeruje . Podczas update systemu tworzaona jest poprzednia kopia tego katalogu z data . I jeżeli po update system wystartuje spokojnie można go skasować
4) Lokalizacja jest na oko na 60 % -80 % zależnie od ustawień lokali . I jest robiona w wolnym czasie testerów czy ludzi z teamu . Ja tam wole nowe ficzery niż lokalizacje ale i tak powoli coraz więcej elemetów jest tłumaczonych . Zreszta jak Mufa zdaje sobie sprawie z tego że jak by tłumaczenie robili developerzy czy testerzy a nie jak to miało miejsce że ATO ( tu akurat Mandi zronił kawał dobrej roboty ) to mogło by to wyglądać podobnie lub nawet gorzej niż w MorphOS
[#8] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@il_capitano, post #6

Mnie przekonało to, że AmigaOS4 ma więcej plików

Przy okazji nie pamiętam bym miał jakąś kwaśną minę w pytaniu dot. HDConfig, które nie było chyba do mnie kierowane bo go nie słyszałem (na tym korytarzu było głośno). W takich warunkach nie robi się żadnych testów pod artykuły, IMHO. Jedyne pytanie jakie usłyszałem dotyczyło docka i możliwości włączania podpisów pod ikonki w nim - tego w Ambientowym docku się nie da zrobić, nie ma takiej opcji i chyba nikt takiej nigdy nie potrzebował. Ja bym taką opcją jednak nie pogardził i jak i wspomnianym ciepłym resetem.
W ogóle w OSX czy na Linuxie, które też używam w pracy nie mam podpisów pod ikonkami a po najechaniu i to moim zdaniem jest optymalne, mniej bałaganu na ekranie, ale to już kwestia gustu.

Jeśli ktokolwiek chce zrobić test obiektywny, na tym samym sprzęcie to proponuję np. Pegasosa II lub inny sprzęt (Sam460?), na którym działają obydwa systemy. Nie ma sensu porównywać np. MPlayera komputera wolniejszego do szybszego, ale to chyba zdecydowana większość osób, na logikę, wie.

Sprzęt do testów (Pegasosa II) mogę udostępnić bez większych problemów.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 20:22:00 przez grxmrx
[#9] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #2

Aos, który opiera się na jakimś QT jest osom i w żadnym razie linuksowy


Wprawdzie zdanie ciężkie do zrozumienia ale Ci odpowiem. AOS nie opira się na QT. Człowieku skąđ to wziąłeś? To jest totalna bzdura. Jak nie wiesz to lepiej się nie wypowiadaj bo nic nie wiesz.

Jak padnie X1000 (gwarancje powoli się kończą, co nie?) to już tylko płacz i zgrzytanie zębów - cholerstwo nienaprawialne w ramach jakichkolwiek "rozsądnych" kosztów.


Poza prockiem wszystko inne jest standardowe tak więc byle elktronik wymieni np. spuchnęte kondensatory.
[#10] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #9

No nie wiem, nie wiem, tak się chwalono wprowadzeniem QT do AOSa. Takie to użyteczne. Tyle softu dzięki niemu jest używalnego na AOSie...
No i skoro Mufa nie raz chwalił się jak to na GIMPIe pod Cygnixem zasuwa to ja nie wiem co mu ten wydumany linux niby w MOSie porzeszkadza. No chyba jedynie to, że go w nim nie ma :P
[#11] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #10

Wiem że kochasz konsole. Być może z tego wynika Twoja niewiedza ale rozrózniaj system od programów na niego albo się nie wypowiadaj jak się nie znasz.
[#12] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #11

Heh, to wytłumacz mi proszę - prefsy sytemowe "wyglądające jak te z linuksa" (to stwierdzenie jest błędne na tylu poziomach, że naprawdę zabawne") jest wadą bo OS z automatu jest linuksowy a .qt, Cygnix (bez których ilość w miarę rozsądnego softu na AOS 4.x ociera się niemalże o nicość) i wymarzone gallium to nie wady a zalety pewnego post amigowego systemu. Osom, po prostu osom.
[#13] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Gdzie ja jestem??? Ups...
[#14] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Informacja o tym porównaniu już wczoraj przewinęła mi się przez RSSy i Twittera. Jednak nie mam odwagi sięgnąć do tego tekstu. szeroki uśmiech Może w przyszłym tygodniu zbiorę więcej sił i gdy będę miał jakiś lepszy nastrój to się odważę.
[#15] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #12

Qt i Cygnix nie są częścią systemu i moim zdaniem nie powinny być wymieniane jako jego zaleta. Niestety dołączone do AmigaOS4 książeczki promocyjne zachwalają to rozwiązanie.

Swoją drogą. Jeśli już została poruszona kwestia porównania systemów to fajnie by było gdyby ktoś kto ma czas i chęci porównał funkcjonalności w kontekście codziennego użytkowania na tym samym sprzęcie, bez oglądania się na "tradycje" czy przyzwyczajenia. Na przykład:
  • Ambient vs Workbench
  • programy do wyświetlania obrazków
  • oprogramowanie do wyświetlania filmów, odtwarzania muzyki
  • oprogramowanie do rysowania, przetwarzania grafiki
  • oprogramowanie sieciowe, w tym przeglądarka www
  • jakość działania sieci (lan, internet, benchmarki)
  • stabilność działania i radzenie sobie systemu z niestabilnym oprogramowaniem, czyli Grim w AmigaOS4 a to co wyświetla MorphOS
  • konsol/shell systemowy
  • dostępność narzędzi dla programistów i edytorów, jakość SDK


Mnie najbardziej odrzuca w AmigaOS4 domyślnie Workbench, który jest prehistoryczny i nie ma co się zasłaniać feelingiem skoro w innym miejscu można znaleźć stwierdzenia, że AmiDock jest czymś co udało się wypracować. Ambient jednak jest o lata świetlne lepszy, dla mnie. Domyślnie w AmigaOS4 powinien być moim zdaniem instalowany Magellan, nie jako opcja (Wb powinien być jako opcja dla przyzwyczajonych do niego). Podobnie w AmigaOS4 jest też ulepszone WBStartup czy ustawienia czasu w systemie, jest świetny AmiUpdate bo bezobsługowy (ma mniej opcji niż Grunch, ale jest wygodniejszy i robi robotę - tu uwaga, że niekoniecznie więcej opcji czy plików oznacza lepszy program). Jednak tłuc o tym artykułu bym się nie podjął, ot mój gust jest inny :)

Ogólnie mówiąc z chęcią przeczytałbym artykuł porównawczy, ale napisany przez osobę kompetentną w temacie, bez uprzedzeń i podejścia do porównania z perspektywy przyzwyczajeń czy "amigowych tradycji" a wygody i nowoczesności.


Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 21:17:42 przez grxmrx
[#16] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Nie mam czasu teraz na bredniotrollowanie, ale w teście mufy 90% tego co napisał nie ma sensu albo jest nieprawdą. Trudno nawet się odnieść do niego, bo trzeba by było negować większość linijka za linijką no i na trzeźwo chyba się nie da dobrnąć do końca mufich wywodów.

Dobrze, że jestem użytkownikiem OS4.1FE więc także będę mógł napisać analogiczny test. Policzymy pliki, a co !!!!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 21:25:14 przez michal_zukowski
[#17] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #15

Dobrze wiesz że taki porównanie nie powstanie bo nie istnieje ktoś taki. Nie ma szans kogoś takiego znaleźć. No chyba że dać komuś do porównania kto nigdy nie widział AmigaOsa i komuś kto używał go do wersji 3.1. I dodatkowo nie wiedzą co się teraz w środowisku dzieje. Zamknąć ich samych w pokoju nic im wcześniej nie sugerować. Ciekawe co by wyszło.
[#18] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michal_zukowski, post #16

To łatwiej Ci będzie napisać co jest prawdą. Np. lokale?
[#19] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #17

Nie wiedziałem, że taki np, Krashan to postać mitologiczna.
[#20] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #19

Grzegorz jest członkiem jednego z teamów więc nie jest obiektywny. Ale chętnie przeczytałbym Jego tekst podobnie jak Rzookola.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 21:33:01 przez TomK
[#21] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #19

Krashan to postać mitologiczna, konkretnie w mitologii "czerwonych" stanowi personifikację niebieskiego zła.
[#22] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@_arti, post #4

Krashan nie miał (i dalej nie ma) wlaczonego skiploopfilter=all w mplayerze. Dlatego, żarło mu 100%. Poza tym nie wiem czy miał wyłączony framedrop (to ważne, żeby do oglądania framedrop był WYŁĄCZONY). Oczywiście, nie przeszkodzilo to mufie ferowac wyroków o prędkości Maków w kontrze do X1000. Ciężko mi to ocenić bo nie ma tam nawet szczątkowego obiektywizmu.
[#23] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #21

Nie rób bagna z wątku bo też to potrafię.
[#24] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #20

Za to Mufa jest wręcz kryształowym wzorcem obiektywizmu
[#25] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michal_zukowski, post #22

Krashan nie miał (i dalej nie ma) wlaczonego skiploopfilter=all w mplayerze.

Ale jak masz być rzetelny to musisz wyjaśnić jaki to ma wpływ na jakość wyświetlania filmu.
[#26] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #24

A czy tak napisałem? Napisałem że chętnie poczytałbym taki tekst napisany przez Krshana albo Rzookola.
[#27] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #17

Morphos jako taki jest zlokalizowany w 99%. Cześć oprogramowania nie ma polskiej lokalizacji.
Myśle, że w odpowiadających sobie składnikach MorphOSa i AmigaOS4, MorphOS ma polską lokalizację w 90%. MorphOS jest dość mocno rozszerzony w porównaniu do AmigaOS4 i przy dużo większej liczbie oprogramowania może sie zdarzyć że coś nie jest przetlumaczone na polski. Ogolnie oceniam polskie zlokalizowanie na 70% (stricte moje oprogramowanie czyli SCANdal i RDesktop + oprogramowanie gdzie jestem wspołprogramistą (VPDF) jest oczywiscie zlokalizowane w pelni).
[#28] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #25

skiploopfilter=all wyłącza część filtrowania po dekodowaniu (postprocessing). Włączenie tej opcji umożliwia oglądanie 720p na makach g4 od 1.25 i oczywiście poprawia prędkość dekodowania na dowolnej maszyni. Minusem są widziane nieraz artefakty jak jest słaby bitrate. W 95% przypadków nie ma wpływu wartość wizualną oglądanego materiału, dlatego większość osób (w tym użytkowników AmigaOS4) ma to wyłączone.
[#29] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michal_zukowski, post #27

Myślę że Mufa pisał tylko o systemie nie o programach na niego. Więc skupmy się na systemie tylko. Jak rozumiesz 90 procent? To znaczy 90 procent elementów systemu czy 90 procent bajtów tekstu do przetłumaczenia?
[#30] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Przeczytałem te wypociny i powiem szczerze, ja chyba używam innego systemu. Czytam po raz drugi artykuł Mufy i naprawdę się zastanawiam czy my ciągle mówimy o MorphOS-ie :) .

To wszystko przynajmniej wizualnie bardziej przypominało mi Linuksa niż system, którego na co dzień w różnych wersjach używam od 24 lat.

No widzisz, a mój MorphOS bardziej przypomina Mac OS X - dlaczego , bo tak mi się podoba, kwestia konfiguracji :)

Ewidentnym minusem Morphosa jest brak miękkiego resetu.

Na moim sprzęcie (Powerbook G4 -1.5 GHz, 1 GB Ram, 120GB SSD) start MorphOS-a to całe długie, nudne, niesamowicie męczące 2 sekundy - co mi da miękki reset , chociaż pewnie miękki reset ma zalety :)

Gorącym tematem ostatnich dni jest sprawa sterowników.

Nie wiem jak to jest z AmigaOS4, ale pod MorphOS-a podpinam z powodzeniem:
- pad z Playstation 4
- tablet z Windows 8.1
- telefon Lumia 630
- telefon Lumia 840XL
- tablet z Androidem 4.0.4
- aparat Panasonic Lumix TZ4

oczywiście Pad z PS4 jest rozpoznawany i używam go do gier ( emulacja PSX, NES itd)
Telefony i tablety - tu zgrywam dane jakie mam np. nagrany film, zrobione zdjęcie itd.

Apropos filmów, Morphosowy MPlayer 1.1 bez najmniejszych problemów odtwarza filmy czy to SD czy HDReady, czy też potworki, które kręci Lumia ( nie mam zielonego pojęcia jaki to format :) ) .

Ogólnie rozbawiło mnie, uznanie za wadę requestera z wersji demo MorphOS-a - niezłe :) :) :) .

Dla mnie cały artykuł wygląda jakby był pisany z jedną myślą -> MorphOS MA być GORSZY od AmigaOS 4 i koniec :) :) .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem