Komentowana treść: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
[#121] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Acha, Mufa bardzo prosi o ustosunkowanie się do jego podsumowania. Proszę bardzo:


1. Brak modułowej budowy Kickstartu, a w zasadzie brak Kickstartu w ogóle
2. Brak również obrazów Kickstarów starszych Amig, co utrudnia pracę z UAE
3. Brak miękkiego resetu
4. Słaby dock i brak docky
5. Słaba wydajność obliczeniowa niewystarczająca do filmów HD (nie robiłem innych benchmarków)
6. Mniejsza liczba sterowników
7. Mniejsza liczba niezależnego oprogramowania
8. Brak Reaction
9. Brak dokumentacji
10. Szczątkowa lokalizacja
11. W kilku miejscach niepotrzebne zapożyczenia z Linuksa
12. Mniejsza ilość systemowych narzędzi oraz często mniejsze możliwości tychże
13. Drobne, aczkolwiek irytujące niedoróbki (niezamykający się requester)
14. Niepewny przestarzały sprzęt


ad. 1 - to nie jest "błąd", że Kickstartu brak. Równie dobrze mógłbym się przyczepić sprzętów pod AmigaOS4, że brak im kości z Kickstartem. Po prostu - twórcy systemu postanowili skorzystać z innego rozwiązania. "Modułowość" kojarzy mi sie z Linuksem, gdzie często trzeba coś przekompilować, żeby zaczęło działać, a nie z Amigą, gdzie kości kickstartu (podobnie jak konkretny plik boot.img) dostosowane były do konkretnego sprzętu. Co więcej - jestem dziwnie pewien, że powyłączanie wszystkich zbędnych rzeczy w Kickstarcie nie sprawi, że będzie startował szybciej niż MorphOS na tym samym sprzęcie.
ad. 2 - dobrze wiesz, że jest to niemożliwe ze względów licencyjnych. A przy okazji - pisze się "Kickstartów" a nie "Kickstarów".
ad. 3 - "miękki reset" nie daje gwarancji wyczyszczenia pamięci ze wszystkich śmieci, dlatego też, w trosce o stabilność oprogramowania twórcy MorphOSa nie przewidzieli skorzystania z takiej możliwości. Ciekaw jestem również jak długo "wstaje" komputer Rafała po miękkim resecie.
ad. 4 - To nie jest dock, tylko panel Ambienta. I nie, nie uważam żeby potrzebował naśladować Docki rodem z AmigaOS 3.9. Ma za to inne opcje, których w Dockach nie uświadczysz.
ad. 5 - To akurat kłamstwo jest, chyba że mówimy o Efice, SAM460 albo starszych PowerMakach.
ad. 6 - Nie wiem na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski, trudno więc się do nich ustosunkować. Może podaj ile modeli układów dźwiękowych, graficznych i sieciowych obsługuje OS4, a ja policzę ile obsługuje MorphOS.
ad. 7 - Na podstawie...? Ilości plików na OS4Depot? No, jeśli w kategorii Network/Browser macie aż 33 archiwa (z czego 5 to różne wersje OWB, jest jeszcze Timberwolf, Netsurf i AWeb a reszta to jakieś transferanimacje i pluginy)... Zajrzyj na http://fabportnawak.free.fr/owb/ - tam jest kilkadziesiąt przeglądarek na MorphOSa :)
ad. 8 - ?? To ma być wada systemu? To ja mogę powiedzieć, że wadą OS4 jest brak os4emu.
ad. 9 - trochę dokumentacji.
ad. 10 - Zdefiniuj "szczątkowa". Fakt, że w niektórych programach brakuje lokalizacji (a zauważyłem to dopiero po Twoim artykule).
ad. 11 - To są jakieś Twoje subiektywne spostrzeżenia. Ja nic takiego nie zauważyłem (a używam czasem Linuksa).
ad. 12 - Jakich systemowych narzędzi brakuje w MorphOSie względem OS4? Jakich możliwości brakuje już istniejącym?
ad. 13 - Mogę Cię zapewnić, że to nie jest niedoróbka, tylko celowe działanie. Podobnie nie można się przyczepić do tego, że wersja demo po 30 minutach zwalnia - to nie jest "irytująca niedoróbka", panie Mufa.
ad. 14 - Zarówno używając MorphOSa jak i OS4 można kupić sprzęt nowy, na gwarancji, oraz stary, mniej pewny. To, że używany sprzęt pod OS4 będzie gorszej jakości, wolniejszy i droższy nie jest dla mnie jakąś zdecydowaną przewagą, ale rozumiem że masz inne zdanie.
[#122] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Leon, post #119

1920x1080 nie wyrabia na Miniaczu (zgodnie z oczekiwaniami). 720p spokojnie się odtwarza, zostawiając jeszcze sporo wolnego czasu procesora (vide wykres z CPU Monitora):

[#123] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #113

http://www.hd-trailers.net/ tu go też można znaleść :)
[#124] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #121

Popatrzyłem na tę dokumentację, i pierwsze co mnie uderzyło po oczach to brak aktualizacji tej dokumentacji. Już drugi link - obsługiwane platformy sprzętowe - i widzę: "This page was last modified on 4 November 2011". Trzeci - o instalacji - wręcz symboliczna objętość tekstu i "This page was last modified on 7 December 2009". Nie przeglądnąłem jeszcze całości, na pewno są świeższe fragmenty, ale nie wygląda to dobrze. Przynajmniej na pierwszy rzut oka, dla osoby która zainteresowała się systemem i przymierza się do zakupu. Tak wygląda jakby projekt był opuszczony.
[#125] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #124

Najlepiej i tak zaglądać tu http://www.morphos-team.net/faq :)
[#126] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #122

Apropo tego CPU Monitora...
Nie wiem jak Tobie i innym ale mi zawsze brakuje w nim jednej rzeczy, mianowicie aby pokazywał również w cyferkach procentowe użycie CPU. Można by np. zrobić wł./wył. tego w prefsach. Nie sądze, że dla autora (Tokaia) dodanie/napisanie tego to był by jakiś duży wysiłek.
Wiem, wiem, można procenty zobaczyć czym innym, np. TaskManagerem czy też System Monitorem, tylko, że "to nie to samo".

p.s. 1
Zapomniałem dodać, że cyferki widać co prawda po najechaniu na CPU Monitor i poczekaniu na "dymek" ale tylko gdy ma się jego na górnej belce w sbarach. Oczywiście w takim "dymku" cyferki są niczym beton, po prostu nie odświeżają się ale to raczej zasługa samego MUI już (proszę mnie poprawić jeśli się mylę).

p.s. 2
Hmm, albo przynajmniej żeby były linie poziome, coś podobnego do tych jak są w TaskManagerze czy System Monitorze.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 22:44:30 przez deez
[#127] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Drako^BB, post #123

Fajnie, dzięki za linka.
Tylko wciąż nie wiadomo, który dokładnie plik posiada Mufa szeroki uśmiech.
[#128] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Leon, post #119

U mnie na G5 2.0, w 1920x1080 wygląda to tak:


p.s.
Może następnym razem lepiej dać też linka do jakiegoś webowego konwertera, bo każdy może przecież użyć czegoś innego i w sumie nie ma pewności czy mamy na końcu ten sam plik do testu.
Ja użyłem np. tego.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 00:12:03 przez deez
[#129] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #121

Ech, chyba nie trzeba było się tak produkować bo ponownie Mufa "niszczy" wszystko to co zostało napisane w odpowiedzi na jego spisane wrażenia.

Uwielbiam to co polski prorok Hyperionu wypisuje na swym blogu. Takiej nierzetelności, zadufania w sobie, nieskrępowanej pewności swej nieomylności i przeświadczenia o swej bezgranicznej wiedzy nie ma w żadnych innych internetach. Wspaniałe forum. Jeszcze lepsze wypowiedzi :P
[#130] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #129

Panie Mufa, skoro Pan podgląda ten wątek to proszę o link do owego testowego Trailera Prometeusza, tego samego którego użył Pan do tzw. testu. Dziękuję.
[#131] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #129

A może mu za to płacą?
[#132] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@waldiamiga, post #130

A ja proszę o informację czy zgodzi się Pan na kolejne testy uwzględniając 2 poniższe warunki:
- wcześniej będzie ustalone co ma być testowane tak aby nikt nie był zaskoczony
- udostępni Pan swoją AX1000 tak aby koledzy mogli ją również przetestować
[#133] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #129

Uwielbiam to co polski prorok Hyperionu wypisuje na swym blogu.

Daj spokój, on w jednym zdaniu mówi o faktach i w tym samym zdaniu pisze bzdury. Nawet mu się nie chciało sprawdzić ile wersji OWB jest na MorphOS Files (całe dwie) i ile jest wtyczek (zero). A do recedenta i innych użytkowników MorphOS-a tracących czas na tasiemcowe kross-portalowe polemiki mam propozycję: mam zamiar do końca roku odbudować stronę morphos.pl. Może po prostu coś ciekawego napiszcie o naszym systemie, zamiast pompować Mufie jego przerośnięte ego?
[#134] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Krashan, post #133

mam zamiar do końca roku odbudować stronę morphos.pl.

To jest bardzo dobra wiadomość OK
[#135] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Krashan, post #133

Ja kupię (może jeszcze dziś zrobię zamówienie) OS4.1FE (poniekąd mufa zwiększy ilość użytkowników ), zainstaluję na mojej AmidzeOne. I zrobię testy, może przywiozę sprzęt na SACPa (tam jednak bardziej klasykowo zorientowane towarzystwo) i będzie można porównać z Morphosem.
A i jakiś tekścik porównawczy się wysmaruje? Może najprościej, w punktach weryfikacja kłamstw i propagandy zawartych w dyskutowanym, pożal się Boże, "dziele".
[#136] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #135

wersje demo wez, tak jak Mufa :)

Edyta: wez pod uwage ze kazde porownanie 2 systemow robione okiem usera jedno z nich bedzie do kitu. im wiecej testow tym wiecej opini. lubie MOSa, uzywam jako glownej Amigi, a i tak najbardziej lubie moj OS 3.9 na 040/40. I Workbencha 3.9. OS 4 mi nie podchodzi w ogole, ale to nie jest przeciez tak ze te systemy sie dla usera jakos dramatycznie roznia. nie widze roznicy miedzy swoim mosowym systeme a systemem kogos innego, czy to bedzie os3, 4 czy inny mos. wszytsko wyglada inaczej, nie jest tak jak mam poustawiane od 20 lat u siebie i itak skonczy sie tym ze odpale shell i bede marudzil ze nie ma moich alisaow. bez sensu robota i ferment. znacznie ciekawsze by bylo jakby mufa opisal jak i do czego na codzien uzywa os4 i sprzetu. wtedy bym sobie to mogl poczytac, porownac do tego co ja robie i wyciagac jakies wnioski, ewentualnie samamu opisac jak robie to czy tamto. takie cos mialoby szanse skonczyc sie czym konstruktywnym a nie biciem po raz setny tej samej piany.
a dla beki to sobie poczytajcie starsze teksty mufy i jego przepowiednie :) ze o s.p. Kondziu nie wspomne w ten jakze pasujacy dzien.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 15:12:01 przez Valwit
[#137] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #135

może przywiozę sprzęt na SACPa (tam jednak bardziej klasykowo zorientowane towarzystwo)


Bierz śmiało, chętnie bym się pobawił bo mało okazji jest do tego :) SACP jest zorientowany na klasyki, fakt, ale otwarty na wszystkie opcje!
[#138] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #135

W sumie to wyjaśniło się co z twoją A1 było? Kiedyś zakładałeś wątek, bodaj tuz po zakupie, i jakoś nie pamiętam rozwiązania.
[#139] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #129

Jednak jakiś odzew jest, co cieszy. Teraz pozostaje ustosunkować się jeszcze do kilku rzeczy:

ad. 1 W sprawie Kickstartu - podobno modułowość pozwala ograniczyć zużycie pamięci na starcie. Bardzo proszę o informację (avail) ile pamięci zostawia koledze X1000 po zoptymalizowaniu Kickstartu. Informuję też, że MorphOS posiada "early boot menu" (dostępne m.in. przez wciśnięcie LPM i PPM podczas startu), w którym można ustawić wiele ciekawych rzeczy.

ad. 3 Czekam na wyniki "zimnego" i "ciepłego" restartu. Ciekawa ta kombinacja Ctrl+Alt+Alt dla "twardego" resetu - rozumiem, że to nowość w OS4. Ja jednak do resetu od lat używam Ctrl+A+A.

ad. 4 Podpisy pod ikonami można zrobić, nawet w bardzo "amigowy" sposób. W najbliższym czasie udostępnię odpowiedni screenshot (ba, może nawet film?)

ad. 5 Oczywiście, że napiszę z prośbą o linka, a potem podzielę się z kolegami z forum. Wystarczyło co prawda podać linka do YouTube, ale w końcu - co mi szkodzi tego maila napisać?

ad. 6 O ile wiem, to sterów do układów dźwiękowych w Efice, eMacu, PowerBooku, iBooku, czy różnych PowerMakach nie pisał żaden OS4owy programista, ale jeśli możesz mnie wyprowadzić z błędu...

ad. 7 Na MorphOS files nie ma różnych wersji OWB. Zasadniczo są dwie - "zwykła" i "no SVG".

ad. 8 Nie brakuje mi ReAction w ogóle, podobnie jak... Jak się nazywał ten toolkit, którego potrzebował chyba tylko MakeCD? Nawet nie pamiętam. System wydaje mi się bardziej spójny taki jaki jest.

ad. 11 Tu masz jak wyglądają prefsy w OSX. Też ściągnęli z Linuksa?



A prefsy w MorphOSie mogą wyglądać też tak (są dwie opcje do wyboru, a sam przyznasz że lepiej mieć wybór niż go nie mieć):



Mogą wyglądać też tak jak w AmigaOS 1.3, jeśli ktoś się uprze. Tylko że to jest trochę mało intuicyjne, a niepotrzebnie mnoży okienka.

ad 12. Piszesz, że Media Toolbox potrafi o wiele więcej i daje pełniejszą kontrolę niż HDConfig. Słucham więc, czego takiego HDC nie potrafi?
[#140] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #139

Co to za chora dyskusja, on odpowiada tam, a tu się boi?
Ja nie będę próbował tam pisać, bo kiedyś chciałem coś skomentować, to mi wywalało, że nie mogę (chyba na jakiejś czarnej liście byłem :))
Ja to widzę tak, ludzie psioczą, na niespełnione obietnice, to kolega postanowił wspomóc system, jego twórców i mu się nie dziwię. Jego cel jest prosty, zrobić dym, zakurzyć, tak by osoby postronne były totalnie ogłupione i poszły za znaczkiem, który będą kojarzyć z młodości. Dojdą do wniosku, oba systemy mają niedoróbki, to tu chociaż ten znaczek będę miał. Dlaczego ten test pojawia się teraz, gdy znów jest wielkie rozczarowanie, po ogłoszeniu co planuje w przyszłości MorphOS, a co AmigaOS 4.x. Pomyślcie, on wciąga Was w paplaninę, która nie ma niczego wyjaśnić, a jedynie osłabić wizerunek MorphOS-a do poziomu zawiedzionych nadziei użytkowników AmigaOS i jak tak dłużej będzie to mu się uda, ogłupić tych co mogliby sięgnąć po jego zdaniem złego Motyla. Z Twoich tekstów wynika, że czerwony obóz nie ma żadnych problemów z użytkowaniem jedynego słusznego systemu. Szkoda komentować coś takiego, wiem, że boli wydanie kasy, a programów mniej niż na Linuxa, ale czy przez to plucie na nasz system Twój się cudownie rozwinie? Oby nie tak jak TW, który był przedstawiany jak mesjasz przeglądarek na NG.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 17:19:07 przez Ender
[#141] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Ender, post #140

Myślę że niepotrzebnie dorabiasz ideologię gdzie jej nie ma. Mufa nie jest żadnym Guru w świecie OS4. Jest użytkownikiem z dość dużą wiedzą o OS4 i napisał sobie taki tekścik z testu "na szybko". Zresztą wyraźnie to w tekscie zanacza.
Większość tej dyskusji tutaj jest bez sensu takie przekonywanie już przekonanych.
Jak Ci napiszę że używałem Mosa a jednak zostałem przy OS4 to co? Napiszesz że jestem głupi, ślepy czy może że mi płacą?
Ja naprawdę chętnie poczytam rózne teksty byle to nie były bezsensowne polemiki z testem Mufy a boję się że teraz tak będzie.
Ciszę się z inicjatywy Krashana może wreszcie będzie co poczytać na Morphos.pl. A ja zawsze mogę sobie sprawdzić, porównać i wyciągnąć wnioski.
[#142] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #141

TomK znasz oba systemy.
Napisz co Ci się nie podobało w mosie, że używasz os4
[#143] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #141

Skoro nie jesteś Mufą, a zakładam, że nie jesteś, to skąd wiesz jaki cel mu przyświecał? Z tego testu nic nie wynika, poza obrzuceniem błotem przeciwnika. Moim zdaniem jak "pobrudzę" ich trochę, to my przy nich nie będziemy aż tak "brudni". To żadna ideologia, takie przesłanie płynie z tego testu.
[#144] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #138

No jest. :)
Założyłem baterię i coś tam się uruchamia. Muszę wszystko zainstalować od nowa, mam na razie instalkę jakiejś prerelease OS4.
Nie, ja nie kupowałem AmigiOne, nie stać mnie na to (gustuję w Powerbookach i Powermakach G5 wprost ze śmietnika ;) ). Tak na serio, to dostałem ten komputer za darmo.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 19:05:28 przez wali7
[#145] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #144

Wy to macie jakieś szczęście mi nikt kompa nigdy nie sprezentował, a przyjmę coś 8/16 bit.
[#146] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #139

ad. 3 Czekam na wyniki "zimnego" i "ciepłego" restartu. Ciekawa ta kombinacja Ctrl+Alt+Alt dla "twardego" resetu - rozumiem, że to nowość w OS4. Ja jednak do resetu od lat używam Ctrl+A+A.

Nie wiesz z jakiej klawiatury korzysta Mufa.
Wszystko jest opisane w dokumentacji "AmigaOne X1000 Firmware and Booting Guide".

AmigaOS4.x daje możliwość wyboru klawiatury a w niej klawiszy "twardego resetu":

- Klawiatura oryginalna Amiga lub "brandowana" np. A-Eon lub Amedia Computer (Ctrl+A+A):

> CFE setenv - p keymap_swapaltamiga "on"

- klawiatura PC (Ctrl+Alt+Alt):

> CFE setenv - p keymap_swapaltamiga "off"

Klawiatura bez prawego klawisza "Windows":

> CFE setenv - p kbddev_nowin 1

Jak widać bardzo ładnie przemyślane i ... łagodne dla portfela.




-

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 19:38:43 przez Amig_OS
[#147] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Ender, post #145

A ja wam coś powiem. Komputery Appla i x1000, to straszne szroty są i dziadowstwo. Różnica jest tylko taka, że jedna maszyna jest za cen ę jak sprzętz demobilu, a druga jest frajerska i przepłacona kilkanaście razy.
Obie maszyny to pożal się Boże - żółwie, przestarzałe technicznie o 10 lat.OKOKOKOKOK

Jedna i druga powinny kosztować 200 zł. Jaki podatek od frajerstwa zapłacili jedni, a jaki drudzy?
Liczą się tylko systemy, tylko one mają sens. I jeżeli ma to być wiarygodny test, to oba systemy muszą być testowane na tym samym komputerze.
[#148] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #139

ad. 6 O ile wiem, to sterów do układów dźwiękowych w Efice, eMacu, PowerBooku, iBooku, czy różnych PowerMakach nie pisał żaden OS4owy programista, ale jeśli możesz mnie wyprowadzić z błędu...

Może te układy dźwiękowe były marnej jakości albo nie zadowalały użytkowników skoro developer AmigaOS4 Davy Wentzler:

link

napisał sterowniki do kart muzycznych z "wyższej półki" dla MorphOS:

link


--- Copy & Paste ---
Sterowniki dla kart muzycznych z układem Envy24HT

Zamieścił: mailman, nadesłał: pampers, 21.08.2010 20:45
Davy Wentzler opublikował dla systemu MorphOS darmowe sterowniki AHI dla kart wyposażonych w układ Envy24HT. Sterowniki powstały podczas portowania programu AudioEvolution 4 dla tego systemu. Lista obsługiwanych kart oraz więcej informacji dotyczących samych sterowników można znaleźć tutaj.
--- End ---
[#149] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #139

Z reaction korzystał tylko Aweb i ClassAction. MakeCD korzysta z Tritona.
[#150] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Amig_OS, post #148

Może te układy dźwiękowe były marnej jakości albo nie zadowalały użytkowników skoro developer AmigaOS4 Davy Wentzler napisał sterowniki do kart muzycznych z "wyższej półki" dla MorphOS

Zintegrowane układy dźwiękowe zazwyczaj nie są takiej jakości, jak karty muzyczne z wyższej półki. Niemniej wszyscy autorzy systemów operacyjnych starają się mieć te "integry" oprogramowane, bo z nich i tak korzysta 90% użytkowników. Inna sprawa że nie wszyscy potrafią, patrz AmigaOS 4...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem