Komentowana treść: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
[#271] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@XoR, post #269

Tyle ze to nie Mufa :)
[#272] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Valwit, post #271

Chcesz powiedzieć, że jest ich dwóch?

oj, żarcik, żarcik.

Ale - swoją drogą - bardzo chciałbym poznać dwie rzeczy:
1. benchmarki Mplayera na X1000, ewentualnie innych w miarę szybkich maszynach pod OS4
2. ten mityczny czas restartu po "miękkim" i "twadym" resecie. Bo póki co na pytanie "to ile wynosi czas miękkiego restartu?" dostałem odpowiedź: "jest znacznie krótszy". Coś jak w "Czterdziestolatku":
-"Ile zużywają drewna szalunkowego w Japonii?"
-"Dziesięć razy mniej, panie inżynierze!"
[#273] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #272

No u mnie jeśli pełny rozruch trwa prawie minutę, to po miękkim resecie wstaje conajmniej 3x szybciej. Bez zegarka w ręku, z pamięci pisze, ale nie zwykłem przesadzać.
[#274] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #272

W soft reset kickstart zostaje w pamieci. Wczytuje sie tylko system. Przyklad jaka moze byc roznica w czasie masz w artykule o X1000 gdzie masz czasy poszczegolnych faz startu komputera.
tutaj
[#275] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@lekarz_med, post #274

Chodzi o ten fragment?

  • 21 sekund mija od włączenia komputera do pojawienia się obrazu na monitorze - inicjalizacja karty graficznej?
  • 18 sekund wyświetlane jest logo X1000 zanim start pójdzie dalej - wewnętrzny test? Nic się nie dzieje, po prostu oglądamy logo. Tu pojawiało się menu wyboru, które jeszcze bardziej opóźniało start, ale je wyłączyłem.
  • 8 sekund wczytywanie Kickstartu.
  • 14 sekund wczytywanie systemu.


Czyli pomijamy krok 3 (wczytywanie kikcstartu). Coś jeszcze? Kroki 1 i 2 zostają, czy też już się nie powtarzają?
[#276] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #275

kroki 1-3 pomijasz. zostaje 14 sekund
[#277] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Valwit, post #276

A, no to faktycznie jest o co walczyć. U mnie od wciśnięcia przycisku na obudowie do pojawienia się blatu Ambienta upływa coś koło 40 sekund. Podejrzewam, że na szybszym kontrolerze dysku (SATA) będzie przynajmniej o połowę krócej (trOLLO coś wspominał o kilkunastu sekundach), więc wydaje się, że to gra nie warta świeczki.
[#278] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #277

trOLLO coś wspominał o kilkunastu sekundach

Od momentu naciśnięcia przycisku power na komputerze ( PowerMac Single G5 1.8 GHz), do pojawienia się Ambienta upływa dokładnie 29 sekund - z czego samo wczytywanie MorphOS-a to jakieś 3-4 sekundy . W chwili obecnej mam dysk WD WD1002FAEX (1 TB 64 Mb CACHE, SATA III), który wg mosowego benchmarka ma odczyt na poziomie 110 MB/s ( co jest chyba górną granicą dla SATA 150, która siedzi w PowerMac G5)

Jeżeli miękki reset w MorphOS miałby pomijać oczekiwanie na OF w PowerMacu, to sądzę, że gra jest "warta świeczki" :)
[#279] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@trOLLO, post #278

To Wy wszyscy resetujecie komputer? Po co?
[#280] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michal_zukowski, post #279

Niezarejestrowana kopia MorphOS-a?
[#281] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #280

Czyli - krótko mówiąc - miętki reset dla demowiec? Coś słabo to widzę :)

Ma ktoś jakieś nowe wyniki z Promka? Może TomK?
[#282] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #277

U mnie na PowerBooku G4 1,67 GHz jest to 24-25sek. i to zarówno od włączenia komputera jak i po resecie. Różnica jeśli jest to minimalna, mieszcząca się w 1 sekundzie.
Później podam czas dla PowerMaca G5 2,0 GHz ale na pewno będzie dłuższy.
Proponuję też zmierzyć czasy od chwili gdy klepniemy klawisz enter po "boot" w OF. Wtedy odejdzie czas inicjalizacji strucli :P
[#283] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@deez, post #282

No ale wlasnie warm reboot daje ten plus ze odpada czas inicjalizacji, postów (power on self testów etc.), odczyt "kickstartu" morphosa czyli boot.img to minimalny czas.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 18:48:37 przez michal_zukowski
[#284] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michal_zukowski, post #283

Wiem o tym, dlatego różne pomiary mogą pokazać ile tracimy do najlepszych.
[#285] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@trOLLO, post #278

U mnie na PowerMacu G5 2,0 GHz od wciśnięcia przycisku power jest to ok. 31 sekund, natomiast po resecie to ok. 29 sekund. Dysk hdd to jakaś Toshiba 2TB, chyba 32MB cache, sata - ale nie wiem ile) jak trzeba podam dokładnie model.
13 sekund - to czas jaki uzyskałem wybierając MorphOSa z bootmenu (obok jest też OSX).
[#286] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #281

Nie mam bo mnie to nie interesuje. A zresztą na codzien używam Radeona 9250 więc troszkę nie ma to sensu.
[#287] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #286

E tam. Ja używam na co dzień Radeona 9200 i się nie wstydziłem.
[#288] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Niestety, właśnie upadł jeden z bastionów niezaprzeczalnej przewagi OS4 nad MorphOSem, czyli "staroamigowe" Prefsy rodem z 3.x - teraz mogą już one wyglądać tak:

[#289] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@deez, post #285

Na iBooku 1.42Ghz trwa to ok. 30sek w obu przypadkach.
Po wykonaniu komendy boot w OF, Morphos startuje w 18sek.
[#290] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #288

Skąd masz ten zrzut?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 00:26:30 przez adam_mierzwa
[#291] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #290

Zapewne ze strony autora ;)
[#292] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@baderman, post #291

Czyli recedent sugerował zmianę w systemie a to jakaś apka jest. Taki nam żarcik zapodał. Widzę że nieźle się orientujesz
[#293] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #292

Niestety nie orientuję się tak jakbym chciał, bo czas nie pozwala, ale poszukałem ;)
Natomiast wydaje mi się, że Recedent tylko zasugerował możliwość "teraz mogą już one wyglądać tak" a nie, że tak będzie wyglądać w systemie, bo tak zaprojektowali jego twórcy. Choć jakiś lekki podtekst mógł tam być :), zapewne nawiązujący do "obiektywności" wspomnianego w newsie testu.
[#294] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #292

No to chyba jasne? Wcześniej choćby użytkownik pękł z hukiem to nie mogły tak wyglądać, bo to było nieamigowe, linuksowate wręcz. Teraz niestety znalazł się sabotażysta, który napisał odpowiednią pchełkę i całą przewagę diabli wzięli.

I - szczerze mówiąc - byłbym bardzo ostrożny z sugerowaniem, że w systemie się to nie znajdzie. Może jeszcze się zdarzyć, że marko dostanie angaż od SSolie - w końcu to rozwiązanie jest bardzo wygodne w użytkowaniu, śmiem twierdzić że wygodniejsze niż klasyczne okienko z ikonkami rodem z 1992.
[#295] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #294

Bo to jest "nieamigowe, linuksowate wręcz". Właściwie co to daje? Mam to samo w okienku, nowość polega na tym że ikonki są nieprzesuwalne? To ma być ficzer?
A może ten podział na "sekcje"? Trzecia linijka niewykorzystana (no bo przecież to oddzielna kategoria Internet) za to w ostatniej natłok taki, ze musiała się znaleźć ikonka Prefs - See All. Czyli skrót do Prefsów w Prefsach. Rzeczywiście genialne.
Ustawienia internetu (który ustawiam raz na wieczność) mam na wierzchu, a dostęp do nowych rzeczy jest w skrócie (czyli kolejny klik).
Że ci się chciało odgrzebywać newsa (jest na trzeciej stronie "głównej") i szukać jakiś utilek którego prawie nikt nie używa i nie słyszał o nim...
[#296] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@recedent, post #294

Jak by się sugerować zewnętrznymi utilkami, to trzeba by przyznać że AmigaOS 3.1 już dawno upodobnił się do Windows. Przecież pojawiły się narzędzia typu menu start, czy też wyświetlające napis "teraz możesz bezpiecznie wyłączyć komputer".
[#297] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Valwit, post #270

Prometeuszowy trailer na moim G5 (2.7 GHz, Radek9800, 256MB AGP)

BENCHMARKs: VC: 60.694s VO: 7.188s A: 0.000s Sys: 1.145s = 69.026s (skiploopfilter=all, okno)
BENCHMARKs: VC: 62.525s VO: 7.233s A: 0.000s Sys: 1.177s = 70.935s (skiploopfilter=all, fullscreen)
BENCHMARKs: VC: 60.005s VO: 7.187s A: 0.000s Sys: 1.085s = 68.278s (okno)
BENCHMARKs: VC: 61.258s VO: 6.749s A: 0.000s Sys: 1.136s = 69.144s (fullscreen)

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 11:09:01 przez recedent
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem