Komentowana treść: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
[#61] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #60

[#62] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #59

A czy przypadkiem mufa nie porównywał minimaka G4, a potem PowerBooka G4 z X1000? Dodając potem kłamliwy i bzdurny wtręt
fani Morphosa twierdzą, że PowerBook jest bezwzględnie szybszy od X1000
. Ciekawe kto tak twierdził i kiedy? Być może jakieś wyjęte z kontekstu zdanie, dotyczące jakiegoś konkretnego elementu testu, ale nikt nie twierdzi, że G4 1.5 GHz jest szybszy od PA-Semi 1.8 GHz.
Czyli jak, mufa może, a ja nie? Przecież opiszę na jakim sprzęcie robię testy....
Przeczytałem kawałek tego tekstu.... nieprędko wrócę do lektury, bo czytanie takiej dawki nierzetelnych i stronniczych "porównań" przekracza wytrzymałość nawet tego, kto przetrzymał ostatnie wybory parlamentarne. Co chwilę wtręty nt fatalnej jakości sprzętu Apple, ciekawe czy wąchał również te komputery celem wywąchania jakiegoś smrodku.
[#63] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #62

Parę lat temu niejaki Piru dowodził że AmigaOne X1000 przegrywa z PowerBookiem. Był głośny ten temat.
[#64] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #63

No są na to testy ... ale raczej tam gdzie chodzi tylko o cpu ... zreszta nie w kazdym x1000 przegrywa więc
[#65] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@simka113, post #1

Ja używam starego lapka z prockiem o dużym cach e ,który potrafi odtworzyć film z 2009 roku jednak nie twiedzę,że to dobry sprzęt.

To zabrzmi zabawnie, ale do dziś wychodzą filmy na VCD.
[#66] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@adam_mierzwa, post #63

Nie jestem rzecznikiem piru. Zdaje się jednak, że dysponuje on fachową wiedzą znacznie większą od większości czytelników tego forum. Bez wątpienia w części testów maszyny wyposażone w G4 przewyższają PA-Semi. W końcu 7447 był bardzo udaną konstrukcją... jednak całościowe testy wskazują na pewną przewagę Pa-Semi, choćby z uwagi na wyższe taktowanie.
Z całym szacunkiem, mam Cię za obiektywnego i otwartego człowieka, więc nie wierzę, że nie dostrzegasz tendencyjności tego mufowego "porównania".
Jak już jestśmy przy porównaniach, wyobrażam sobie coś na kształt "Sondy". Jeden za, a drugi przeciw: niech jedna osoba prezentuje umiarkowane stanowisko pro-OS4, a druga pro-MOS. Niech normalnie rozmawiają, i porównują swoje maszyny. Niech w atmosferze rozmowy, hobbiści pasjonaci przedstawią swoje hobby, oraz ulubiony system w opozycji do konkurenta, jednak dając mu możliwość odpowiedzi.
A nie kretyńskie liczenie plików, czy ocena płynności odtwarzania filmów na podstawie zajętości procesora.
[#67] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #66

A nie kretyńskie liczenie plików, czy ocena płynności odtwarzania filmów na podstawie zajętości procesora.

Mplayer ma nawet benchmark.
[#68] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@TomK, post #31

Nie samo okienko a fakt że nie chce się zamknąć. Czytaj ze zrozumieniem.

Okienko z wersji DEMO, nie ma problemu, porównajmy wersję DEMO AmigaOS4 .... a zapomniałem, nie ma takiej wersji . Nie chodzi o to czy da się zamknąć czy nie, chodzi o sam fakt pokazania wady systemu na podstawie okienka z wersji DEMO.

Dla mnie wygląda to tak, jakby Mufa na siłe szukał wad systemu i uczepił się tego nieszczęsnego okienka :D
[#69] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@trOLLO, post #68

Takie okienko jak i kazde inne można schować (nie zamknąć)
Odpowiednia opcja dostępna jest w Ambiencie.
Ciekawe czy OS4 ma taką możliwość?
No tak, nie sprawdzę. Nie ma wersji DEMO.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 06:57:10 przez Norbert
[#70] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@Norbert, post #69

[#71] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Mnie najbardziej rozbroił fragment o pukaniu w matrycę na jednym sprzęcie i braku synchronizacji monitora na drugim :) Ale dziadostwo. Na publicznej wystawie "fani" tematu w dodatku osoby znane i szanowane prezentują taki szrot? Toż to obciach... jeszcze się to komuś z Amigą skojarzy...
[#72] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@pawelini, post #71

A ja z OS4 kojarzę olbrzymią płytę główną, na której co chwilę trzeba coś poprawiać, aby się nie wieszała. Oraz kilka Amimajówek później z Sam, gdzie pod OS4 próba przeniesienia większej ilości plików za pomocą USB kończyła się totalnym zwisem OS4. Co za dziadostwo.
Toż to obciach... jeszcze się to komuś z Amigą skojarzy...
[#73] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #72

Niektórzy kojarzą jeszcze stan wojenny i fabrycznie nowe maki ppc. Piszemy o teraźniejszości i najnowszych sprzętach ikon środowiska mosowego, halo!

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 09:14:47 przez pawelini
[#74] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@wali7, post #72

Podsumujmy:

- lokalizacja MOSa nie jest kompletna. AOS +1 (generalnie nieistotne w sumie, bo co to za problem posługiwać się systemem anglojęzycznym, szczególnie gdy dotyczy to OSa niszowego)
- filmy 720p to maks na MOSie (macmini, powerbook, G5), 1080p to zbyt wiele. Na AOS z 720p z kartami Radeon HD X1000 sobie radzi lepiej (swoją drogą, te karty powinny odtwarzać filmy w 1080p sprzętowo, bez udziału procesora, więc obecnie są one w AOSie raczej bezsensownymi grzejnikami niż czymś co ma spełniać funkcje utylitarne).

Całą reszta to popis ignorancji Mufy. Standard w sumie :)

Ciekawi mnie to Jedi Academy - Mufa pisze, że u niego to śmiga, nie zajmując procesorowi czasu: znaczy 1080p, AAliasing na full, i 60fps+ domniemywam . Jak to jest na MOSie?
Czy na MOSie/AOSie jest coś bardziej zaawansowanego graficznie niż przedpotopowy już dziś id tech 3, który śmiga w setkach klatek na 10+ letnim PC?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 09:17:53 przez michalmarek77
[#75] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@pawelini, post #71

Faktycznie, osoby znane i szanowane by były dalej szanowane powinny trzymać poziom i mieć jak najlepszy sprzęt, który używają i zachwalają ;) a tak wyszło jak wyszło więc teraz nastąpi koniec MorphOS-a ;) Teraz będą to osoby znane z tego, że wożą szrot na imprezy

Swoją drogą Grunch od kilku miesięcy nie wykrywa żadnego softu więc może to już nastąpiło

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 09:23:14 przez grxmrx
[#76] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@pabloz, post #13

Gdzie ja jestem??? Ups...


Tutaj.szeroki uśmiechOK
[#77] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #74

Nie zrozumialeś fragmentu o filmach.
Po pierwsze rozmawiamy o h264. Wszystkie starsze są z łatwością odtwarzane na MorphOSie.
Po drugie, 1080p jest do oglądania na Morphosie na PowerMaku G5 2.7 i 2.5. Żaden sprzęt pod AmigaOS4 nie radzi sobie z odtwarzaniem filmów 1080p H264.
X1000 nie odtwarza filmów lepiej niż G5, odtwarza je GORZEJ. Oczywiście odtwarza je lepiej (samemu mając taktowanie 1.8) niż MacMini o taktowaniu 1.42 (nieprawdopodobne :D, u mnie testowany film zżera 80% mocy procka na mak mini 1.42, dlaczego test Krashana był nieprawidłowy pisałem wczesniej). Posiadanie karty HD w dowolnej AmigaONE X1000 czy Sam NIE POPRAWIA odtwarzania w stosunku do tego co reprezentuje MorphOS.

Mogę się oczywiście zgodzić, że te karty są tylko grzejnikami.
[#78] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michal_zukowski, post #34

Dokładnie tak - jeżeli ma być cały czas widoczny (w końcu ma być cokolwiek upierdliwy).. to lepiej aby faktycznie nie było tam wcale przycisku "OK" - bo może "wprowadzać w błąd"..
Opcja 2: po wciśnięciu "OK" znika i się nie pojawia aż do restartu.. lub upływu np. kolejnych 30 minut...(ale pewnie tego to i tak by pewnie nikt już nie sprawdział.. :D )
[#79] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michal_zukowski, post #77

jest gdzies link do owego pliku full hd w h264?
[#80] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@il_capitano, post #6

Dawno nie czytałem tak rzetelnego i przemyślanego tekstu.
Widać, że Autor dołożył starań, żeby testy były jak najbardziej miarodajne.


Hej no, ale jakaś emotikona sugerująca sarkazm jednak by się przydała.

Wiem, że artykuł jest tylko próbą odpowiedzi na zaczepki "konkurencji", ale tak nierzetelnie przeprowadzonego porównania jeszcze nie widziałem jak długo żyję. Zrobiony na kolanie, w koszarowych warunkach, zza pleców kolegi, z randomowym sprzętem i softem w najmniejszej mierze nie zasługuje na szumny tytuł "Porównanie dwóch systemów".
Panie Mufa, widziałeś pan kiedykolwiek testy porównawcze w prasie komputerowej? No wstydź się pan, żeby takie barachło wysmarować, którego nie da się doczytać do końca.

Jest tyle zlotów w kraju, czy nie można się raz umówić i zrobić takiego testu porządnie?
  • wpierw zebrać propozycje testów po równo z obu stron, niech pokazują najlepsze właściwości każdej opcji
  • porównać MOS/Mac vs MOS/Sam460 vs OS4/Sam460 vs OS4/X1000
  • obiektywne wyniki ładnie ubrać w tabelki, z rubryką co ile kosztuje, ile ma gwarancji, itp., a czytelnicy sami wyciągną wnioski

.
[#81] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Test na szybko, nigdy nie będzie dobrym testem. Umówcie się z takimi samymi sprzętami na cały dzień i wtedy to będą wypasione testy.
P.s
Ma ktoś browar bo mnie rura pali ?
[#82] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@rePeter, post #80

Dokładnie :) Ja bym się nie czepiał Mufy bo trzeba przyznać, że on chociaż taki tekst napisał i mu się chciało (czy to z niechęci do mosa, który mu się nigdy nie podobał czy z innych względów to nie wnikam). Co do jakości mam podobne zdanie. Niestety przy okazji wyszło, że osoby uważane przez amigowe tłumy za ekspertów nie są jednak na tyle kompetentne lub przygotowane o każdej porze dnia i nocy na szybkie testy z zaskoczenia :) Adam jak i Krashan mieli nieprzygotowany sprzęt ze szrotu na imprezie a Mufa opisał swoje wrażenia zgodnie z tym co chciał zobaczyć (czyli im gorzej dla mosa tym lepiej dla tekstu, takie ja odniosłem wrażenie;). Lekcja z tego jest taka, że jak już się chce robić testy i opisać by nie było "brednioseriali" o przycisku "OK" itp. to chociaż autor tekstu mógłby się umówić z kimś na testy, w innym przypadku jest w takim samym stopniu przygotowany do testów jak osoby u których testował czyli wcale, ale nie wymagajmy od blogera by był jakimś dziennikarzem czy specjalistą od komputerów, porównań itd. Tekst powstał a jak ktoś chce zrobić lepszy to ja bym z chęcią poczytał i nawet sprzęt do testów udostępnię (Pegasosa II).
[#83] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #82

Nie wiem jak jest z Krashanem, ale pewien czas temu uznał, że nie będzie użytkownikiem MorphOSa tylko jego programistą, więc nie miał raczej wszystkiego pokonfigurowanego tak jak to mają użytkownicy.
[#84] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@michalmarek77, post #2

-Dublowane foldery systemowe. Serio? Tak rozwiązywany jest problem aktualizacji/reinstalek? Generalnie przy dzisiejszych pojemnościach hdd, dublowanie tak skromnej ilości danych nikogo boleć nie powinno no ale samo rozwiązanie "interesujące".

Nie ma dublowania danych. Jest dublowanie katalogów przy wykorzystaniu multiassignów.
W AmigaOS jak zrobisz:
assign libs: sys:mossys/libs/ add

to każdy program będzie szukał bibliotek w sys:libs i w sys:mossys/libs
Proste skuteczne, wykorzystującę typowo amigowe rozwiązania. W morphosie działa to wlasnie mniej wiecej w ten sposób.

W SYS:Morphos/ (czyli w mossys:) są tylko pliki systemowe, bilioteki, device etc. Przy instalacji MorphOSa, katalog ten jest rename'owany, instalowany jest nowy więc po resecie mamy ten samo oprogramowanie swoje na dysku tylko system nowy. Oczywiscie wszystkie preferencje, ulozenie ikonek, toolbary etc. zostają zachowane.

Dzięki czemu, można robić update MorphOSa od wersji 2.0 do 3.9 przez tryb update, a nie reinstalacje (chociaż jak ktoś się uprze to i ta jest dostępna). W przypadku AmigaOS4.1, gdybyś chciał zrobić update do AmigaOS4.1FE to i tak musisz zrobić pełne update i tracisz ustawienia. To jest prawdziwy żal.pl.
[#85] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #82

Ja bym się nie czepiał Mufy

nie wymagajmy od blogera by był jakimś dziennikarzem czy specjalistą od komputerów


Ale Mufa to nie jakiś tam bloger. Uważam (i chyba sporo ludzi na forum podobnie), że to fachowiec i spec od OS4, więc to IMHO zobowiązuje do czegoś więcej niż tekstu żywcem wyjętego z rzeźni ;)
.
[#86] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@rePeter, post #85

Mufa to chyba ze specami od OS4 nawet na zdjęciu nie był. Jest to osoba, która nie rozumie zasady działania systemu, który posiada, o innych systemach nie wspominając. Ma dobre i bardzo dobre recenzje oprogramowania i gier, gorsze sprzętu, a najgorsze własne opinie. Jeśli ktoś sie decyduje na artykuł w stylu "kij w mrowisko" to musi mieć wiedzę. Tu jej zabrakło.
[#87] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@rePeter, post #85

to nie jakiś tam bloger


Prowadzi bloga, tekst zamieścił na blogu więc jest blogerem i to chyba nie jest jakaś ujma :) Blogerem może być każdy, ale nie ulega wątpliwości, że jest wielu świetnych w internecie. Czy ten konkretny jest dla kogoś fachowcem w jakiejś dziedzinie to już sprawa indywidualna :)
[#88] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1
Przy okazji, jedni drugim zarzucają "linuksowatość" jakby to była jakaś zaraza ;)
Chciałbym państwu przypomnieć, że system Amigi był w jakiejś mierze wzorowany na Uniksie, więc to chyba nie powód do wstydu (Linux to prawie Unix). Poza tym, obecnie systemy operacyjne czerpią garściami z konkurencyjnych rozwiązań i to jest dobre dla nas użytkowników, nie wolno pozwolić na patentowanie dwukliku myszki, smerania ekranu z lewej na prawo, czy innych bzdur troli patentowych jak Apple, Microsoft itd.
.
[#89] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #87

Porównywanie obu tych systemów przypomina mi spór dwóch paraolimpijczyków. Jeden z nich nie ma prawej ręki, a drugi lewej stopy i spierają się o to, który jest bardziej sprawny (lub mniej niesprawny), a tłum obserwatorów kibicuje temu pojedynkowi.
[#90] Re: Porównanie dwóch systemów, czyli MorphOS okiem użytkownika AmigaOS 4.1

@slay, post #89

Podobnie jak porównywanie muzyki i grafiki na komputerach 8 i 16bitowych. Skoro ludzi to bawi to czemu tego nie robić?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem