kategoria: Sklepy
[#301] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@adam_mierzwa, post #298

Od dzisiaj dostępne są również książki w pdfie
[#302] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Pentanteles, post #301

Jest to niebywałe wydarzenie bez precedensu. Może serwery nie padną.
[#303] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Pentanteles, post #301

Przejrzałem pobieżnie książki o MorphOSie i mam mieszane uczucia. Z jednej strony dowiadujemy się o rozpakowywaniu archiwów typu #?.zoo (raz w życiu to robiłem, 15 lat temu), a z drugiej strony nie ma wcale opisu większości oprogramowania użytkowego (application/tools/utilities) dołączanego do systemu. Jest opis Typesmitha, ale już mojego SCANdala czy RDesktopa nie. Praktycznie cały katalog Applications nie jest opisany.
Podstawy czyli Dos czy preferencje są opisane spoko, ale te 3 tomy należałoby przeredagować w oddzielne książki: MorphOS i MorphOS - aplikacje użytkowe 68k.


ps. oczywiście z punktu widzenia czytelnika fajnie, że książki są za darmo, mam nadzieje, że nie kryje się za tym jakaś tragedia po stronie Adama Z.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 23:13:37 przez michal_zukowski
[#304] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Pentanteles, post #301

nic nie kumam, najpierw chcą kasę teraz udostępnione za darmo
co maja powiedzieć ci co już zapłacili za książki papierowe i elektroniczne?
ktoś ma papierowe i mu nie są potrzebne? chętnie kupię których mi brakuje, napisze na giełdzie
[#305] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #304

tonacy brzytwy sie chwyta, w ten sposob zadowolil te pare procent osob (ktore w sumie nic do niego nie mialy, a teraz jeszcze gratisy dostaja), za to jeszcze bardziej wkurzyl wkurzonych :)

Recedent: moze sobie pisac co chce, wspolczuje osobom ktore mu wierza w cokolwiek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 08:48:56 przez juen
[#306] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #304

nic nie kumam, najpierw chcą kasę teraz udostępnione za darmo


Przecież pisał o tym 24 listopada:

Dlatego w tej chwili archiwalne pozycje książek i magazynów są gromadzone na osobnej stronie Retro Guide. W najbliższych dniach zostaną darmowo udostępnione także cyfrowe edycje książek. Następnie strona będzie wypełniana innymi materiałami związanymi z retro komputerami. Celem jest zebranie moich wszystkich publikacji w jednym miejscu, także w wersjach obcojęzycznych. Tak jak pisałem wielokrotnie, ta wiedza nie może ulec zapomnieniu.
[#307] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #304

co maja powiedzieć ci co już zapłacili za książki papierowe i elektroniczne?

a co mają mieć powiedzieć? Zapłacili za elektroniczne i mają elektroniczne - o co cho? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żałujesz innym, że mają za darmo?
[#308] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snajper, post #307

Skoro jesteś taki fan Pana AZ i wytykasz ludziom od tych złych, to bądź ten dobry i jako mecenas obrońca ureguluj długi, które ma np. względem Juena. Inaczej będziesz ćwierkać.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 09:43:56 przez pp
[#309] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snajper, post #307

nie żałuje innym że pozostali co nie kupili maja teraz możliwość pobrania tych książek w pdf
nie rozumiem tylko tego że cały miesiąc listopada na tej samej stronie można było nabyć za pieniądze te same pdf-y co są teraz do pobrania gratis
pomijam fakt że Pan A.Z. nie rozliczył się z ludźmi za wcześniejsze zamówienia
ja dalej będę czekać, ile to jeszcze nie wiem, ale na pewno nie będę czekał kolejnego roku
to nie znaczy że w tym kierunku nic robię żeby odzyskać swoje pieniądze lub towar za który zapłaciłem
4
[#310] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snajper, post #307

A jak zapłacili za papierowe i nie mają papierowych?
4
[#311] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #309

nie rozumiem tylko tego że cały miesiąc listopada na tej samej stronie można było nabyć za pieniądze te same pdf-y co są teraz do pobrania gratis

Nie ma w tym nic budzącego wątpliwości prawne. W sklepie też czasem towar zostaje przeceniony i ludzie, którzy kupili "wczoraj" przepłacili. Rozwiązuje to też szybko problem zaległych zamówień wydań w PDF. Możesz czuć się oszukany, ale z logicznego punku widzenia poprostu przepłaciłeś. Pozatym podejrzewam, że jak ktoś się uparł, to mógł już wcześniej zdobyć te pliki za darmo.

Kiedyś na miejskim festynie fundacja zatrudniła człowieka z maszyną do popcornu, aby rozdawał go za darmo. Do inicjatywy dorzuciło się miasto i sponsorzy. Musiała przyjechać policja aby ugasić agresję innych sprzedających popcorn. Jak tak można rozdawać dzieciom popcorn za darmo, jak oni chcą zarobić

Co do wydań papierowych i reszty nierozwiązanych spraw, są to odrębne zobowiązania i należy je uregulować.

Nie zabierajcie dzieciom popcornu.
4
[#312] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #309

nie rozumiem tylko tego że cały miesiąc listopada na tej samej stronie można było nabyć


Przeminął "Black Friday" i "Cyber Monday" to się dało za darmo. Nie żebym z tego powodu narzekał. "Zapomnianą Królową Maszyn" nawet dobrze mi się czyta aktualnie. Świetny "przyśpieszacz upływu czasu" np. do podróży
1
[#313] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snifferman, post #311

Nie zabierajcie dzieciom popcornu.


[#314] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@niebuszewo, post #312

Nie żebym z tego powodu narzekał. "Zapomnianą Królową Maszyn" nawet dobrze mi się czyta aktualnie

Miałem ją zanabyć, razem z tomem trzecim o MorphOS, ale sytuacja zrobiła się, jaka się zrobiła i była to druga kniga jaką zassałem.
[#315] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snifferman, post #311

ja nie szukam wątpliwości prawnych chciałem tylko poznać opinię ludzi co się nabrali kupując pdf-y w listopadzie i kolejną kasę wtopili
zapytaj się czy są takie tu osoby co kupiły w miesiącu 11 pdf ze strony retroguide.pl jak tak to co o tym myślą obecnie
jak są już za darmo to pobrałem wszystkie jak leci tz skorzystałem jak inni, zresztą już za część z tych pdf zapłaciłem dużo wcześniej ze strony bitronic.pl tyle że ich nie pobrałem ze swojego konta
2
[#316] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@waldiamiga, post #314

Mam wrażenie że ktoś z dystrybutorów prac A Z ssał śmietankę a twórcy zostawało na lizaki. I stąd konflikt.
[#317] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@WojtekX, post #316

A ja mam wrażenie, że : Szczęśliwi są Ci, którzy są w stanie żyć dostatnio ze swojego hobby bądź wg zamiłowań.
Znamy specyfikę środowiska, ile można na tym zarobić było, każdy powinien umieć sobie wyobrazić. Bieda.
Niestety rynek i ekonomia złamie w końcu każdego.
[#318] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #315

poznać opinię ludzi co się nabrali kupując pdf-y w listopadzie i kolejną kasę wtopili

Nie wiem czy wtopili, bo mają towar, za który zapłacili. Co najwyżej przepłacili. Robienie kolejnych zakupów przy niewyjaśnionych poprzednich nie jest też dobrym posunięciem.

Etycznie ta sytuacja może budzić wątpliwości. Podejrzewam, że przy bardzo ograniczonym zaufaniu i problemach jakie teraz ma AZ, sprzedaż PDFów nie miała większego sensu. Ci co kupili dostali. Ci co niekupili też dostali. Pozwala to też uniknąć niedopatrzeń i pracy w sprawdzaniu kto kupił i co. Może przy zawirowaniach nie ma już tych danych, albo kto inny ma prawa do sprzedaży.

jak są już za darmo to pobrałem wszystkie jak leci tz skorzystałem jak inni

Więc rówież masz z tego korzyść, może mniejszą niż ci, co nic nie kupili, ale skorzystałeś.

Rozumiem, że jesteś pokrzywdzony, bo kupiłeś wydania papierowe. Tą sprawę najlepiej rozwiązać krokami prawnymi. Nie wiem tylko od kogo kupiłeś i komu zapłaciłeś.
[#319] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snifferman, post #318

artykuł na execu: https://www.exec.pl/amiga-artykul?nid=243&Koniec_epoki_czyli_rozmyslania_nad_upadkiem_pewnego_wydawnictwa
ubito jedyne źródło amigowych czytanek. Taka prawda.
[#320] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snajper, post #319

myślę to są rozmyślania autora i jego własne własne wnioski a nie wnioski całej branży amigowej
przecież obecnie są bardzo popularne preordery i na takie projekty czy następne publikacje można zebrać kasę i wypuścić limitowaną edycję książek co może być miłym zaskoczeniem dla samego autora książki
pewnie też jest wiele innych możliwości zdobycia środków tylko trzeba chcieć

ja osobiście nie trawię książek w wersji elektronicznej w pdf, wolę mieć przed sobą otwartą książkę przy amidze niż odpalonego laptopa z otwartym pdf co co kilka minut się wygasa bo akurat tak jest ustawiony

co do publikacji tematów amigowych to naprawdę już nie ma o czym pisać, myślę że jest wiele tematów, cały czas coś się w tym świecie amigowym dzieje, mogły by też być reedycje książek już wydanych

a wracając do publikacji książek Pana Adama Zalepy to ten tytuł książki "Amiga OS 3.1 1001 stron z poradami" ukazał się na papierze czy nie? ktoś ma zakupiony egzemplarz papierowy?
2
[#321] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snajper, post #319

Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale "między wierszami" zatroskania dostrzegam tu także coś na kształt żalu i pretensji p.Marcina pod adresem p.Adama. Że oto w geście przyzwoitości nasycił on na jakiś czas "rynek" darmowymi publikacjami, więc teraz jeszcze mniej chętnych znajdzie się na płatne K&A+
[#322] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@niebuszewo, post #321

chyba inaczej rozumiemy kwestie przyzwoitosci :) chyba, ze to taki robin hood, okradl bogatych, a rozdaje biednym :D

nic nie usprawiedliwa oszustw i kradziezy
5
[#323] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@juen, post #322

okradl bogatych, a rozdaje biednym :D


Nie twierdzę, że nie okradł. Ale przecież nie musiał w obecnej sytuacji niczego udostępniać. Mógł wykazać typowo "amigowe" podejście do kwestii prawa autorskiego i tzw. (tfu!) "własności intelektualnej" (w tej chwili w umyśle odzywa mi się Stallman) i do dziś dnia nadal próbować spieniężać to wszystko co właśnie udostępnił bezpłatnie.
[#324] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@niebuszewo, post #323

Mógł też spieniężać to wszystko co udostępnił i najzwyklej w świecie spłacić długi, no ale nie miałby teraz tylu obrońców

Mojemu znajomemu też się kiedyś noga powinęła. Wypożyczył lawetę (uszkodzoną) i doszło do wypadku. Nie udało mu się udowodnić przed sądem, że wada lawety istniała wcześniej. Pracownicy firmy wypożyczającej nie chcieli zeznawać przeciwko szefowi. No i pyk - oddaj 30 tys. zł. Było to z 15 lat temu więc kwota znaczna. Chłop miał jednak godność. Wziął kredyt i spłacił zobowiązanie nawet w tak niesprawiedliwym położeniu.

Mnie w ogóle dziwi to, że niektórzy nie potrafią zrozumieć, że brak paru tysięcy złotych w firmie/w budżecie domowym, może firmę/kogoś położyć na łopatki...

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 15:22:19 przez pp
[#325] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #320

ja osobiście nie trawię książek w wersji elektronicznej w pdf, wolę mieć przed sobą otwartą książkę przy amidze niż odpalonego laptopa z otwartym pdf co co kilka minut się wygasa bo akurat tak jest ustawiony

Ja też tak sądziłem, dopóki nie miałem w ręku tableta i "ebook readera". Można sobie wygodnie przeglądać MA na plaży i to wszystkie numery (było by ciężko je targać na plażę). Do PDFów najlepiej mieć dedykowane urządzenie kupione do tego. 10 cali pozwala wygodnie przeglądać i czytać. 10 letnie dzieci też nie narzekają mając wszystkie lektury i podręczniki w jednym urządzeniu, a nieakceptujące tego nauczycielki (akurat nauczyciele nie mieli nic przeciwko) zostały osądzone o szerzenie ciemnoty i zacofania.

Nie mam nic przeciwko papierowi, bo sam też posiadam trochę "makulatury", ale jak czegoś szukam, to nie przeglądam papieru tylko wersję elektroniczne.

Dodatkowo w studenckich miastach (innych na pewno też), są firmy, które oprawiają magisterki i inżynierki i chętnie wydrukują ci książki i ładnie oprawią w okładkę typu twarda classic. Skoro źródła są teraz dostępne za darmo, to nie widzę problemu w sprzedaniu "usługi" wydruku tych książek. Każdy może sciągnąć sobie PDFy i zrobić kopię na papierze, a że wszystkie kopie zostaną zrobione w jednym miejscu nie jest niczym dziwnym.
[#326] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@niebuszewo, post #323

jasne rozumiem, ale po prostu nie widze powodu by teraz go juz chwalic za cokolwiek

--

ludzie kupujac od AZ wiedzieli, ze nas wspieraja "na piwo", on sie z nami rozliczyl za sprzedaz ale jak sie okazalo, ze nie jest do konca uczciwy i zerwalismy wspolprace to nie odeslal nam 70 egzemplarzy BS, za ktore ponioslem koszta wiec suma sumarum pieniadze, ktore mialy byc dla nas na piwo okazaly sie piwem adama, a ja wyszedlem na minusie bo nie chcialem, zeby ktos jeszcze byl stratny...

czemu nam ich nie odeslal i krecil przez rowny rok? podejrzewam, ze te 70 tez sprzedal, to jedyny powod jaki mi przychodzi do glowy

i na koniec, myslalem ze sprzedaz jest uczciwa, ze kazda sztuka jest opodatkowana itd, teraz juz wiem czemu tak ochoczo sprzedawal nasze gry mimo nieduzego narzutu jego prowizji... nie odliczajac podatkow na kazdej sztuce zarabial wiecej niz my :)

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:34:14 przez juen
4
[#327] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@snifferman, post #318

tak, teraz skorzystałem tak jak wszyscy inni co sobie pobrali pdf-y, jest teraz taka możliwość
ale to nie zmienia faktu że zapłaciłem w czerwcu 140zł za książkę papierową a nie za pdf-a i grę fizyczną w pudełku a nie plik adf, mam dowody wpłaty i historię emailii
obecnie od 1.11.21 strona sklepu nie istnieje i AZ biznes zwinął to powinien zwrócić mi i innym pieniądze, jak tego dotąd nie zrobił to mogę uznać że sobie przywłaszczył, dodatkowo brak kontaktu i niejasne oświadczenie upewnia mnie że trzeba to zgłosić, a co dalej bedzie to już nie mój temat

ja mogę jedynie roszczenia mieć do właściciela rachunku na który zrobiłem przelew a nie do Pana Adama, dane konta będę miał jak mi bank udostępni bo taka możliwość jest tylko muszę trochę poczekać, a jak będę miał komplet to wtedy zgłoszę.

firma nie istnieje od roku a pieniądze ktoś sobie przywłaszczył to wg mnie jest przekręt ale do czasu.

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 21:36:14 przez JacK_Swidnik
[#328] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@JacK_Swidnik, post #327

tak, teraz skorzystałem tak jak wszyscy inni co sobie pobrali pdf-y, jest teraz taka możliwość

Nie ma w tymi nic złego ani wątpliwego i nie wymaga komentarza.

ale to nie zmienia faktu że zapłaciłem w czerwcu 140zł za książkę papierową a nie za pdf-a i grę fizyczną w pudełku a nie plik adf

No i masz uzasadnione roszczenie

obecnie od 1.11.21 strona sklepu nie istnieje i AZ biznes zwinął to powinien zwrócić mi i innym pieniądze, jak tego dotąd nie zrobił to mogę uznać że sobie przywłaszczył, dodatkowo brak kontaktu i niejasne oświadczenie upewnia mnie że trzeba to zgłosić, a co dalej bedzie to już nie mój temat

No pewnie, że zgłosić.
firma nie istnieje od roku a pieniądze ktoś sobie przywłaszczył to wg mnie jest przekręt ale do czasu.

To budzi moje wątpliwości co do rozliczeń podatkowych. Nie tylko klienci mogą być poszkodowani ale i US.

Mnie kiedyś ktoś oszukał na 20zł na Alle... było to dawno temu, ale jakie było zdziwienie "przedsiębiorcy" jak odezwał się do niego mój adwokat, policja i US. Wtedy zadzwonił do mnie z pretensjami, że robię wielkie halo o 20zł Pretensje przerodziły się w przeprosiny i "żal za grzechy" jak ruszyła machina, bo poszkodowanych było więcej no i US miał wątpliwości.
Czekanie i czytanie "oświadczeń" może być miłym wypełnieniem czasu, ale z mojego doświadczenia wynika, że stanowcze kroki szybciej rozwiązują takie sprawy.
[#329] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@juen, post #326

Oprócz tego, że współczuję pokrzywdzonym, zastanawia mnie w tej całej aferze tylko jedno. Dlaczego Adam Zalepa do tej pory się nie odezwał tu na forum albo gdziekolwiek i nie wyjaśnił co się właściwie stało
[#330] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@mccnex, post #329

link - gdzieś tam się odezwał...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem