kategoria: Sklepy
[#181] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#182] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#183] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#184] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#185] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#186] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#187] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#188] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Kącik uwielbienia A2 :-)
[#189] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@adam_mierzwa, post #174

Ale jak się mu noga powinęła o to „polski handlarzyna”.


Ekspertem w języku niemieckim nie jestem, ale "Händler" oznacza handlowiec/handlarz, dealer, prowadzący sklep, więc z tym sarkastycznym "handlarzyną" w tłumaczeniu tego słowa bym nie przesadzał, bo to chyba nadinterpretacja. Każdy sprzedawca czegokolwiek będzie i jest w niemieckim nazywany "Händler" i na amiga-news.de ten zwrot pojawia się wielokrotnie w kontekście innych firm amigowych.

Jak założył w sklepie dział niemiecki i wypuścił pierwszą książkę po niemiecku też nie napisali.


Chyba napisali.
5
[#190] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@adam_mierzwa, post #174

A jak się okaże, że leży pod respiratorem, bo jest chory i wejdzie tu po wyjściu ze szpitala, to p.. wszystkim na pewno. Książki w większości były jego autorstwa, więc PDFy to nie taka głupia sprawa, choć wolę papier.
"Poczekamy, zobaczymy, coś być musi do cholery za zakrętem." pomysł
[#191] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@KM_Ender, post #190

Jak leży chory to ma inne priorytety niż wyłączanie stron i profili w sieci.
6
[#192] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@mailman, post #189

W rzeczy samej, a ino juści, tak ci ono jest jak piszesz, po nazwisku nie szukałem, racja. Przyznaję tez, że zauważyłem, że oprócz Polaków nie lubią też Belgów ;)

Jestem ciekaw, czy w tym wątku, skoro żyje, a "z kącikiem uwielbienia" nie ma od dawna nic wspólnego, dałoby się wypracować jakieś cywilizowane zasady współpracy. Wiem, że propozycje typu "50 zł za krótki artykuł, 100 zł za długi" były przyjęte "bez entuzjazmu". Mnie się wydaje, że sprawiedliwsze są "kilobajty". Nie pamiętam jak było z papierowym PPA, był kiedyś temat wierszówek. Pamiętam też, że Zalepa niespecjalnie kwapił się do fizycznych egzemplarzy autorskich, bo przy licznej redakcji i niskim nakładzie, plus koszt wysyłki, to był istotny uszczerbek na kieszeni dla niego. Jak ty to widzisz? Bo jest okazja publicznie ustalić jakiś standard współpracy.
[#193] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@adam_mierzwa, post #192

W papierowym PPA wierszówki były wypłacane od strony.
[#194] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@mailman, post #193

Strona już ruszyła - niestety została mocno zubożona w stosunku do oryginalnego retroguide czy bitronic.

Na stronie jest mocno zubożony sklepik z e-bookami. Nie ma możliwości zamówienia książek w formie drukowanej. Jest też fragment książki Amiga OS 3.1 i MorphOS.

W nagłówku strony wspomniane jest, że Adam Zalepa zajmuje się retro-komputerami od 25 lat, a pierwsze książki publikował w 1998 roku. Strona ma na celu zachować pamięć o retro-komputerach.

No cóż, wygląda na to, że Pan Adam Zalepa wycofał się niemal zupełnie. Na stronie nie ma żadnego adresu e-mail. Nie ma wzmianki o powodach tego wycofania się.

Ja tylko mogę żałować, że tak długo zwlekałem z publikacją finalnej wersji gry Magazyn. Niestety ta zwłoka powodowana była moją przewlekłą chorobą, na którą nie mam żadnego wpływu.

Chciałem opublikować grę za pośrednictwem Pana Adama Zalepy. Mogę zdradzić, że to Adam Zalepa złożył mi kilka lat temu propozycję takiego wydawnictwa. W tym czasie wysyłałem różne wersje gry, które udało mi się opracować.

Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze namiary na Pana Zalepę, proszę mi udostępnić. Póki co spróbuję skontaktować się z nim za pośrednictwem ostatniego adresu e-mail. Nie lubię zostawiać rzeczy niezałatwionych.

Dodam jeszcze, że mam niemal wszystkie publikowane książki w formie papierowej.

Prace nad grą Magazyn idą mi coraz lepiej bo jest spory postęp w leczeniu.

Na szczęście we wstępie na stronie jest napisane:

"Adam Zalepa współpracował z wieloma wydawcami, a aktualnie samodzielnie pracuje nad kolejnymi projektami związanymi z szeroko pojętą tematyką retro computingu. Celem tych działań jest propagowanie wiedzy o Amidze i innych komputerach retro, aby temat ten nie uległ zapomnieniu. W związku z tym strona Retro Guide będzie na bieżąco uzupełniana o nowe informacje."

Więc to na pewno nie jest koniec działalności Pana Zalepy.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 22:32:54 przez Hexmage960
[#195] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Hexmage960, post #194

Strona zawiera tylko dzieła Zalepy i żadnych namiarów kto prowadzi stronę, poza numerem konta przy zamówieniu z losowym pinem. Wygląda, że to wysyłka PDF na mejla. Żaden prawdziwy sklep ani żaden blog. Fajnie że coś już jest, ale czekam na ciąg dalszy.
1
[#196] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@adam_mierzwa, post #195

Tak, na start trochę mało informacji. I nie wiadomo w jakim tempie będą się pojawiać. Ale przynajmniej coś jest.

To, że strona będzie rozwijana - i szczególnie że Pan Zalepa pracuje nad nowymi projektami retro - podnosi na duchu.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 22:54:54 przez Hexmage960
[#197] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Hexmage960, post #196

Faktycznie strona sie pojawila ale informacji na stronie malutko.
Trudno powiedziec co dalej z tego wyniknie... no to znowu amigowcow czeka czekanie
[#198] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Hexmage960, post #194

Żenada, zero tłumaczenia co z zamówieniami, nic...
4
[#199] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@twardy, post #198

Co prawda 8.XI jest jutro, ale mi to wygląda na koniec Bitronica jakiego znaliśmy i koniec papierowych wydań w ogóle. Nic mnie nie napawa optymizmem na tej stronie. To, że sprzedaż pojawiła się przed wyjaśnieniami, jest słabe.
3
[#200] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@twardy, post #198

Tak, to prawda. Ja tak się akurat złożyło nie miałem zaległych zamówień, ale są osoby co miały.

Strona i obsługa wydawnictwa zostały zdegradowane do minimum. Nie ma koszyka ani logowania.

Nie wygląda na to, by funkcjonalność miała zostać przywrócona. Teraz stroną zajmuje się pewnie jakiś webmaster, a Adam Zalepa przygotowuje samodzielnie te nowe projekty.

Ja pisałem zaledwie kilka artykułów do Amigazynu, choć moje nazwisko pojawiało się w każdym numerze jako stały współpracownik. Było jednak sporo stałych współpracowników, którzy pisali artykuły na bieżąco - i raczej byli rozliczani - nie słyszałem skarg.

Rzeczywiście wygląda to na koniec fizycznych wydań książek oraz nowych numerów pism Amigazyn, czy RetroKomp (choć mogę się mylić co do książek, bo ebook, PDF jest w nawiasie).

Ja będę śledził stronę żeby dowiedzieć się nad czym pracuje Adam Zalepa.

Co do zaległych płatności - nie mam pojęcia, ale może te sprawy załatwi w inny sposób - nie na stronie internetowej.

Mam nadzieję, że Juen, Koyot1222 i koledzy otrzymają należną im rekompensatę właściwymi kanałami.

Mnie najbardziej martwi brak danych kontaktowych. Obecna forma strony i dystrybucji jest trochę dziwna.

Nie spodziewam się rychłej rozbudowy strony, ale liczę na nowe informacje o tych wspomnianych projektach.

Mam szacunek do dotychczasowej pracy Pana Zalepy tak samo jak Juena czy Koyota1222.

Skoro Pan Adam Zalepa wybrał takie rozwiązanie - miał ku temu jakieś własne powody. Moja wiedza kończy się tutaj na tym, że potrzebował więcej czasu na samodzielne projekty retro. Tylko czemu potrzebował nie zajmować się już Twitterem, Facebookiem, a nawet wydawnictwem A2/Bitronic.pl?

Tak jak pisałem, mnie to szczególnie martwi w kontekście wydań gier. Bitronic.pl był taką piękną i profesjonalną stroną.
[#201] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Hexmage960, post #200

"- miał ku temu jakieś własne powody"

Jakby Adam Zalepa chcial uciec z milionem euro, to pewnie juz by go nie bylo w Polsce.
Mnie to jednak wyglada na spektakularne bankructwo. Akurat w swiatku amigowym, to nic nowego, pytanie kto zawinil i dlaczego.

Czyli reasumujac... szanse na splate zaleglosci w stosunku do Juena/Koyota sa minimalne...
[#202] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@selur, post #201

A tak z innej beczki - ma ktoś ten ebook p. Zalepy o programowaniu w asemblerze? Jeśli tak, to jak wrażenia? Wart jest tych 15 zł?
[#203] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@mastaszek, post #202

Mam tę książkę. Jeżeli chcesz nauczyć się liczenia w systemie dwójkowym i szesnastkowym, poznać instrukcje asemblera to ta książka jest dla Ciebie.

Jest przeznaczona dla osób, które zaczynają zabawę w programowanie na Amidze i zawiera niezbędne podstawy. Jest rozdział "Pierwszy program" i dużo przykładów.

Jest też opis wykorzystania wybranych funkcji bibliotecznych Amigi. Oraz nauka samego Asm-One.

Nie ma natomiast w książce przykładów programowania pod rejestry za wyjątkiem obsługi myszy i joysticka. Jest tylko dodatek z listą rejestrów.

Z tego co wiem, najbardziej w nauce programowania liczy się nauka samej organizacji pracy. Zalepa w swej książce uczy samodzielnego i twórczego myślenia, które jest do tego bardzo potrzebne.

Sam poleciłbym Ci jednak naukę np. języka Amiga E, którego kompilator śmiga na Amidze 500. Jest to dużo więcej frajdy i wygody, aniżeli goły asembler, a programy tak samo efektywne.

Pełną wersję kompilatora Amiga E pobierzesz z Aminetu: http://aminet.net/package/dev/e/ec33a

Cała dystrybucja jest tutaj: http://aminet.net/package/dev/e/amigae33a

Instalacja E jest prosta - wystarczy zrobić przypisanie EMODULES: i dodać PATH do kompilatora (katalog BIN).

Jeśli chodzi o mnie, to koduję w C + asembler, wykorzystując kompilator DICE oraz asembler PhxAss.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 06:54:50 przez Hexmage960
1
[#204] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@adam_mierzwa, post #199

Zgadzam się, uruchomienie sprzedaży w takiej formie bez rozliczenia się z poprzedniej działalności i słowa wyjaśnienia jest słabe... Naprawdę nie rozumiem takiego postępowania, bo wygląda to na typową ucieczkę od zobowiązań. Co z takimi osobami jak ja i inni, którzy kupowali masę rzeczy w bitronic i zostali z niezrealizowanymi zamówieniami? Nie dostaniemy nawet słowa wyjaśnienia? Przecież można to było załatwić bardziej profesjonalnie. Pomijam fakt, że przez zniknięcie strony z dnia na dzień i bez ostrzeżenia zniknęły mi wszystkie cyfrowe rzeczy, które miałem na koncie w sklepie - oczywiście można je było ściągnąć wcześniej, i sporą część ściągnąłem ale części nie, a z tego co widzę w historii konta miałem 32 zamówienia z bitronic i każde na minimum 2 różne rzeczy.

Co z osobami, takimi jak juen i inni, którzy dostarczali swoje rzeczy do sklepu i też zostali olani? Oczywiście można postąpić tak jak niektórzy piszą i zacząć rozwiązywać te sprawę w odpowiednich instytucjach, ale wtedy dla autora tego zamieszania będzie to znacznie gorsze.

Ten pseudosklep, który teraz powstał wygeneruje kolejne napięcia. Nie ma danych kontaktowych, nie wiadomo kto jest właścicielem sklepu. Pomijając, że jest to niezgodne z polskim prawem, to komunikacja ze sprzedającym jest możliwa jedynie przez odpowiedni tytuł przelewu... Więc przy pierwszym błędzie z wysyłką (a błędy są nieuniknione) osoba nie będzie w stanie skontaktować się z właścicielem i będzie kolejne zamieszanie...
5
[#205] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@selur, post #201

Mnie to jednak wyglada na spektakularne bankructwo


Spoko, ale chyba, należało by poinformować osoby, które opłaciły zamówienia, że zbankrutowałem i nic nie dostaniecie. A nie jak gdyby nigdy nic, zakładać koleją stronę jak mniemam do "okradania?" kolejnych ludzi?

Jak czytam te posty broniące AZ to mi się nóż w kieszeni otwiera, bo wygląda na to, że gościu okradł sporo ludzi, a wy tu pitolicie, jaki to fajny koleś bo wydawał książki i gazety dla Amigi.
7
[#206] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Hexmage960, post #203

Dziękuję Robert OK
[#207] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@mastaszek, post #202

A tak z innej beczki - ma ktoś ten ebook p. Zalepy o programowaniu w asemblerze? Jeśli tak, to jak wrażenia? Wart jest tych 15 zł?


Ja mam w papierze. Nie warto.
2
[#208] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@Hexmage960, post #203

Mam tę książkę. Jeżeli chcesz nauczyć się liczenia w systemie dwójkowym i szesnastkowym, poznać instrukcje asemblera to ta książka jest dla Ciebie.


W tej książce nie nauczysz się liczenia w systemie dwójkowym i szestnastkowym, gdyż w książce jest poświęcone nie całe 4 strony (Na szestnastkowy to jest 1,5 strony, o zgrozo tam jest chyba z 10 zdań na ten temat, na dwójkowy są dwie strony). Instrukcji asemblera też poznasz mało, to jest niepoważne (i to jest bardzo delikatnie powiedziane).


Jest przeznaczona dla osób, które zaczynają zabawę w programowanie na Amidze i zawiera niezbędne podstawy. Jest rozdział "Pierwszy program" i dużo przykładów.

To nie prawda, że jest przeznaczona dla osób, które zaczynają zabawę w programowanie. Dowód jak z książki taka osoba się dowie jak dodawać dwie liczby dwójkowe.


Jest też opis wykorzystania wybranych funkcji bibliotecznych Amigi.


Po prostu bomba (sarkazm). Nie znając nawet połowy rozkazów poznamy opis wykorzystania wybranych funkcji bibliotecznych Amigi. I ja się pytam, gdzie w książce jest wyjaśniony rozkaz jsr offset(a6) ?


Oraz nauka samego Asm-One


Brutalnie powiem, że autor to sobie wypisuje, bardzo podstawowe rzeczy o Asm-One, nie ma tam nic o deasemblacji, podglądzie pamięci. Ja odniosłem wrażenie że autor nie ma pojęcia o Asm-One'a. Wypisuje jakieś rzeczy typu 'Może to wyglądać tak' ( to akurat w rozdziale 'Przeszukiwanie programu' ) ale już nie wyjaśnia dlaczego może tak wyglądać i czy może wyglądać inaczej. O co tu chodzi ???


Nie ma natomiast w książce przykładów programowania pod rejestry za wyjątkiem obsługi myszy i joysticka. Jest tylko dodatek z listą rejestrów.

Po co początkującemu lista rejestrów, ma się nauczyć sam i sobie to tego wracać, czy to nieudolna próba zwiększenia ilości stron w książce. Bo od razu rzuca się w oczy rozmiar czcionki, interlinia, akapity jednozdaniowe.
Przykłady są błędne, ja rozumiem, że może wkraść się chochlik drukarski, ale tam to jest przegięcie. Weźmy ten joystick. Tam są bzdury popisane, typu jak wychylisz w górę to otrzymasz wartość $ff00 a przykładowy program nie ma wyjścia, jest nieskończona pętla. I co taki biedny początkujący ma sobie myśleć o tym.


Z tego co wiem, najbardziej w nauce programowania liczy się nauka samej organizacji pracy.

Czy możesz podać źródło tej wiedzy ?


Zalepa w swej książce uczy samodzielnego i twórczego myślenia, które jest do tego bardzo potrzebne.

W jaki sposób ? Ja czytałem tą książkę 4 razy i poza frustracją nie odnajduję nic co ma uczyć samodzielnego i twórczego myślenia, bo według mnie to nie jest książka o uczeniu samodzielnym i twórczym, to ma być pozycja o nauce asemblera od podstaw.

Nosiłem się z zamiarem napisania recenzji tej książki, ale szkoda czasu. Ilość błędów i nieznajomość tematu jest porażająca.
3
[#209] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@asman, post #208

To nie prawda, że jest przeznaczona dla osób, które zaczynają zabawę w programowanie.

Według mnie jest przeznaczona dla absolutnych nowicjuszy, jak wszystkie 4 książki tej serii.

Autor wyjaśnia rzeczy od samych podstaw, jak człowiekowi który nie miał styczności z programowaniem.

Czy możesz podać źródło tej wiedzy ?

To już są moje własne doświadczenia, bo sam miałem problemy z organizacją.

Ilość błędów i nieznajomość tematu jest porażająca.

W porządku. Ja akurat poleciłbym tę książkę ale tylko osobie, która nie zna się w ogóle na programowaniu i chce wejść w ten temat. Inne osoby faktycznie mogą odbierać w taki sposób tę książkę.

Ja mam następujące książki o asemblerze:
"Asembler dla początkujących" Adama Doligalskiego
"Asm-One" Adama Doligalskiego
"Rodzina MC680x0" Wojciecha Czyża

Mogę te tytuły polecić.

Książka Zalepy ma zdecydowanie inne podejście, które jednak ma pewne zalety - szczególnie przedstawienie dość złożonej sprawy kodowania w prosty sposób.

Ma też wady o których wspominasz i tu się w kilku miejscach zgadzam.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 09:30:52 przez Hexmage960
[#210] Re: Kącik uwielbienia A2 :-)

@asman, post #208

no to super... a ja sie ludzilem, ze jak bede mial w koncu motywacje, to chwyce za te ksiazke o asemblerze i w trzy dni naucze sie podstaw 68k.

smuteczek
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem