[#441]
Re: 68030 50mhz to wydajnościowy odpowiednik 386dx 40mhz?
@ligant,
post #1
Hej
Do procesora 68040 włącznie przy takim samym taktowaniu, procesory Motorola były lepsze niż PC-towe,
z tym, że dopiero 68040 miał wbudowany koprocesor matematyczny.
68060 był słabszy od pentium w operacjach zmiennoprzecinkowych z tego co pamiętam, a z opinii ekspertów miał też za mało cash przez co nie wykorzystywał swego potencjału
Porównanie doom z Amigi klasycznej z doom na PC jest bez sensu, gdyż procesor na Amidzie musiał wykonywać o wiele więcej zadań związanych z grafiką 3d (przeliczeń), co powodowało, że te gry na Amidze chodziły słabo. Tak samo przesyłanie danych - z uwagi na konieczność przesłania znacznie większej ilości danych w systemie grafiki Amigi w grach 3d ciężko było uzyskać dobrą wydajność Amiga nie rozwijała się (mówimy tu o mainstream, oczywiście pojawiały się różne ciekawe rozwiązania, jednak dość drogie), podczas gdy pecet rozwijał się niesamowicie (procesor, karty graficzne).
Myślę, że gdyby nieco poprawiono Agę, dodano elementy obsługi 3d i grafikę planarną to wypuszczony komputer z 68040 mógłby podjąć konkurencję z playstation, a już z pewnością przebiłby peceta z 486. Piszę tu o komputerze popularnym (czyli coś na kształt a1200 tyle, że z 68040). Wadą 68040 była wysoka cena, ale być może przy masowej produkcji byłoby taniej (może wersja 16 mhz?). Poza tym nie należy zapominać o tym, że Amiga miała świetny system i dużą bazę oprogramowania. Dopóki nie wyszedł windows 3.1 to pc praktycznie opierał się na dos, a co za tym idzie programy użytkowe były nieco "toporne", mało wygodne.
Commodore poza wieloma fatalnymi posunięciami, marketingiem, brakiem współpracy z deweloperami, marnowaniem kasy na nieudane lub niewprowadzone w życie projekty itd itp., dodatkowo nie umiał wyczuć rynku i zbyt kurczowo trzymał się przestarzałych lub też szybko starzejących się rozwiązań - skutkiem tego gry były dostosowywane do najsłabszych maszyn (goła A1200, a czasem wręcz do A500), podczas gdy na PC wymagania rosły - a za tym idzie produkcje były coraz fajniejsze i rozbudowane, nie mówiąc o 3d.
Dodam, że jeśli chodzi o Motorolę to przez pewien czas na serii 68000 były oparte również workstation - samo to świadczy o klasie procesora. PC - tylko IBM i klony, seria Motoroli - Amiga, Atari, Mac, Next (Jobsa tego od Maców) i pewnie inne.