[#331] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #328

To że "filmiki chodzą, muzyczka gra" jest argumentem za użytecznością linuksa w roli desktopa w domu, a nie informatyzacji jakiejkolwiek firmy. Od tego zaczął się ten wątek.
Czy w ogóle miałeś styczność z jakąś desktopową dystrybucją Linuksa na czasie (czyli nie starszą niż, powiedzmy 2 lata)? Jeśli nie, to na jakiej podstawie próbujesz zabierać głos w tej dyskusji?
[#332] Re: wydajność procesorów

@wali7, post #331

Owszem, Ubuntu 11.04 Pl.
I tam muzyczka grała ale filmiki chodziły średnio, szczególnie ciężko bywało z napisami mającymi polskie znaki.
Zresztą to że chodziła większość formatów to zasługa gości z Ubuntu.pl którzy tworzą polską wersję ze skryptem który automatyzuje procesy jakich nie przeskoczyłoby pewnie z 80% typowych userów. (na przykład instalacja "zamkniętych" kodeków, dodawanie repozytoriów itp).
Firefox był starszy niż wersja na Windows, na przykład zakładki miał jeszcze po środku a windowsowa wersja już z boku.
Karta graficzna (Rad 9700) nie była obsługiwana i o "compiz" i innych rzeczach na Open GL można było zapomnieć.
Skype nie wykrywał żadnego z dwóch wbudowanych mikrofonów.
LibreOffice otwierał dokumenty Worda, ale w niektórych formatowanie szlag trafiał, a w innych była całkowita "kaszana".
Jak komputer przeszedł w stan uśpienia to ciemna mogiła bo niestety Ubuntu nie potrafił go wybudzić i była zwiecha więc lapka musiałem wyłączać czego nie lubię, to tyle o "kamiennej" stabilności pingwina.
Tyle "atrakcji" pamiętam.
[#333] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #332

Jeśli nie udało się Tobie zainstalować Linuksa trzeba było poprosić jakiegoś znajomego informatyka, albo kolegów na grupie linuksowej a nie wylewać żal do całego świata.
Masę ludzi nie potrafi poprawnie zainstalować Windows i nie robią z tego afery tylko proszą kogoś bardziej kumatego i po sprawie. Czy nie może też tak być w przypadku Linuksa? Dlaczego własny brak wiedzy od razu wiązać z jakością tego czy innego systemu.

Reasumując, wypowiadasz się o Linuksie z pozycji eksperta a nie potrafisz go nawet prawidłowo zainstalować.
.
[#334] Re: wydajność procesorów

@rePeter, post #333

A czego nie potrafiłem zainstalować?
Sterowników do grafy nie było bo za stara, stery do dźwięku były ale mikrofonów nie potrafił obsłużyć.
Ciekawe że zainstalowany na tym samym lapie XP żadnych problemów nie miał i wszystko działało.
A na forum próbowałem i niestety żaden "ekspert" nie potrafił rozwiązać problemu. :)
[#335] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #334

Pozostaje więc znajomy lub płatny informatyk. Też zawodowo czasem instaluję Windowsy, żadna praca nie hańbi ;)

Albo po prostu pozostań przy Windows...
ale mógłbyś przynajmniej nie robić za eksperta od Linuksa.
.
[#336] Re: wydajność procesorów

@rePeter, post #335

A gdzie się za niego podałem ?
Po prostu Linuks jest tu nazywany lepszym od Windows dla zwykłego usera, a ja zwyczajnie pokazuję że tak nie jest.
Mnie zwyczajnie nie bawi grzebanie w jakichś ustawieniach, instalowanie cudów na kiju żeby mikrofon zadziałał, on ma działać i tyle.
A jak system tego nie oferuje "out of the box" to jest do dupy i tyle, i nikt mnie nie przekona że jest inaczej.
[#337] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #325

przejście jakiejś dużej firmy/instytucji na inny system to miliony problemów i kupa kasy.


I oczywiście nie da się tego zrobić stopniowo zastępując wstępnie pojedyńcze stanowiska aby okreslić rozmiar problemów z tym związanych i w razie czego się wycofać, podając konkretne argumenty "przeciw" ?
[#338] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #336

Mnie zwyczajnie nie bawi grzebanie w jakichś ustawieniach, instalowanie cudów na kiju żeby mikrofon zadziałał, on ma działać i tyle.


A jak system tego nie oferuje "out of the box" to jest do dupy i tyle


Sprawdzałeś w preferencjach dźwięku? Bo jeśli nie, to nie wiesz co system oferuje :)

A na forum próbowałem i niestety żaden "ekspert" nie potrafił rozwiązać problemu.


Możesz dać namiar na posty w których pytałeś? Na pewno musiałeś się zarejestrować żeby zadać pytania...
[#339] Re: wydajność procesorów

@kjb666, post #337

Cała ta dyskusja przypomina mi czasy kiedy próbowano udowadniać na siłę że Amiga OS jest najlepszy na świecie absolutnie do wszystkiego (a nie był niestety).
Szczytem było pisanie przez niejakiego Pampucha (po publikacji w MA screenów z LV w wersji na Win) że prowadzący kurs posiada jednocześnie dwie wersje LV, i na Amidze modeluje a na Win liczy, bo jest ciut szybciej (było kilkakrotnie szybciej, no ale to też można uznać za "ciut", ekonomiczną opłacalność takiego rozwiązania łaskawie przemilczę).
Oczywiście w taki idiotyzm wierzyłby tylko kompletny naiwniak ale...
Linux jest fajny, ok, każdy zostaje przy swoim zdaniu i tyle.
Dobrej nocy życzę ;)
[#340] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #336

Piszesz takie farmazony że się nie dobrze robi. Od zarania czasów pamiętam jak Windows po instalacji zostawiał kilka spraw nie "załatwionych" i trzeba było ręcznie instalować. Zwłaszcza na laptopach, czasami 6-8 sterów brakowało. Owszem jak wyszedł np. Windows XP to na starym rzępie on wszystko wyczaił i poinstalował, ale jak ktoś miał nówki podzespoły to ni w to ni w tamto...A poza tym sterowniki od MS były toporne i wolne, czasami 200 % komp chodził wolniej. Dopiero instalacja prawdziwych sterów dawała kopa. Nie rób z Windowsa takiego samozadowolonego programu...

[#341] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #336

Po prostu Linuks jest tu nazywany lepszym od Windows dla zwykłego usera, a ja zwyczajnie pokazuję że tak nie jest.


problem z Radeonami od 9500 do X2100 jest trabiony w 1000 miejscach w sieci... odpowiedz masz nawet tutaj http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx

co ciekawe problem z tym byl takze na W7 (pelnego wsparcia nie ma)..., ale Ty twierdzisz, ze na Windows jest okej, bo raczyles sprawdzic na starym wXP ... Podpowiem Ci, ze ta karta w Ubuntu wspierana jest bodaj do wersji 8.04 tej dystrybucji, na tyle na ile zerknalem i co to ma wspolnego z samym linux'em ?, na windows jest masa problemow z niedzialajacymi czy brakujacymi sterownikiami np: GMA3600 nie dziala pod wxp = brak sterow (ultrabooki z n2800), x600 w wielu laptopach nie dziala pod w7/8 = calkowity brak sterow, tylko vesa... to takie z ktorymi ja sie spotkalem i robienie z tego zarzutu pod adresem win bylby kretynizm...

Dales plamy . Lamer jestes pelna geba

A teraz zob. to https://www.youtube.com/watch?v=vXwGMf141VQ . Jak myslisz, pod W7 daloby rade ?
[#342] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #332

Może to Ubuntu jest jakieś kiepawe? Albo może coś coś sknociłeś? Kolejno:
- muzyczka gra. Super, znaczy karta dźwiękowa ma sterowniki w instalce systemowej. Pod Win często nie jest tak różowo.
- filmiki i napisy. Nie używam napisów, ale pod MPlayerem powinny chodzić tak samo jak i chodzą pod Morphosem. Oczywiście należy zadbać o czcionki zgodne ze standardem ISO a nie Microsoftu. Z ciekawości obadam sprawę.
- repozytoria. Hmmm, czy "zwykły" użytkownik nie potrafi kliknąć na ikonce "Repozytoria oprogramowania"? Potem wybrać "dodaj repozytorium", kliknąć na kilku repozytoriach społeczności (a jak naprawdę nie wie, nie zna Dobrego Wujka Google, to klika na wszystkie, najwyżej dłużej poczeka :) ) i wybrać OK. Zaiste czarna magia.
- "zamknięte kodeki". Jak już "zwykły user" namachał się myszką i ma wybrane repozytoria (jak mu się powiodło, to wybrał też Packmana, gdzie one są), wybiera z menu "Instalacja oprogramowania" i wpisuje pierwsze słowo, które przychodzi do głowy: "codecs". I wyskakuje kilka propozycji, a wśród nich jest coś takiego: "Xine plugins for watching DVDs, DivX and more". Przyznaję, w języku obcym jest. Ale chyba "zwykły użytkownik", co tam, szaman myszki i klawiatury (bo przecież dodał te straszne repozytoria) domyśli się. Jeśli jednak nie, to zaiste "nowa matura" poczyniła straszliwe spustoszenia.
- Radeon 9700. Sprawdziłem - jest obsługiwany (jest na liście obsługiwanych przez OpenSuse). Ale gdyby nawet, to (skoro muszę używać muzealnego sprzętu) to kupuję za 20 zł (albo znajduję na śmietniku) np. NVidia 440. Wiem z doświadczenia że działa. Z 3D. Compiz Fusion jest zintegrowany z systemem i jest od razu. Też działa.
- Skype i dwa mikrofony. Na dolnej belce (przynajmniej tak jest w KDE) jest ikonka Mikser (taki głośniczek, podobny do tego z Win). Klikam, wybieram Ustawienia audio (mogę też do tego samego dostać się inaczej np. przez Ustawienia Systemu) a tam w zakładce "Ustawienia urządzenia dźwiękowego" (są aż trzy zakładki, można się pogubić) jest "urządzenie odtwarzające" i "urządzenie nagrywające". Wybieram to drugie, a na liście pod tym są trzy tajemnicze opcje: "wewnętrzny mikrofon", "mikrofon analogowy" i "mikrofon stacji dokującej". Hmmmm..... długa chwila namysłu i szaman klawiatury powinien zgadnąć co wybrać. I można gadać przez Skype.
- Formatowanie w Wordzie. Jak się zapisze coś Libre Office, to czasami Word kaszani formatowanie. Czy to wina Worda, czy też Libre Office? Na pewno w obydwu wypadkach LibreOffice
- wybudzanie ze stanu uśpienia. "A u mnie działa." tm. I na wszystkich kilkunastu pecetach (stacjonarnych i laptopach, starych i nowych) na których instalowałem OpenSuse także.
Może wybrałeś złą dystrybucję? Ja wybrałem proste OpenSuse, gdyż nie lubię przedzierać się przez rozbudowane skrypty instalacyjne i przeszukiwać fora w necie. Nie udaję linuksowego geeka. Po prostu używam najprostszego i najstabilniejszego systemu dla domowego PC.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 22:57:26 przez wali7
[#343] Re: wydajność procesorów

@gx, post #341

[#344] Re: wydajność procesorów

@wali7, post #342

A oto jak Microsoft manipuluje: link
Według władz Monachium migracja na Linuksa i OpenOffice kosztowała 23mln i przyniosła 10 mln EU oszczędności.
Natomiast według obliczeń Microsoftu migracja przyniosła 60 mln strat. Microsoft nie chce podać szczegółów wyliczeń ;)

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 00:21:24 przez rePeter
[#345] Re: wydajność procesorów

@wali7, post #342

A co sądzisz o MINT dla netbooka Acer eMachines (atom N450, 1 GB ram, Intel GMA300?) Mam w tej chwili oryginalnego XP i zastanawiam się co by za linucha wgrac żeby to szybciej chodziło. Czytałem, że Mint to krewny Debiana i Ubuntu, tyle, że ma w sobie nie tylko wolnoźródłowe stery, ale też i te zamknięte. Na mandrivie uruchamialem niektóre programy z XP ("wspomagacze" do języka ojczystego - fajne ćwiczenia), mam nadzieję, że od 2009 r. WINE poszedł do przodu i gorzej nie będzie.
[#346] Re: wydajność procesorów

@kjb666, post #320

Tak, i program nauczania w szkołach też nie jest układany przez MS, ale mimo to są używane drogie MSOffice zamiast darmowych OpenOffice. A jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Wyskoczyłeś z tym zdaniem kompletnie z kosmosu. Ja pytam dlaczego to, że toole których używam (nie napisane przez MS) oraz arkusze z design sheetami nie działają na Linuxowych przeglądarkach i arkuszach ma być typowym przykładem monopolu MS i w jaki sposób ta sytuacja jest ich winą, a Ty mi o szkołach...

Jakimś cudem np. poczta polska używa windowsa, lotusa i innego drogiego softu, zamiast darmowego linuxa, To jest też ciekawe

Znasz darmowe oprogramowanie odpowiadające Lotus Notes/Domino? Bo mi tylko duet Outlook + SharePoint do głowy przychodzi. Pytam poważnie, bo zawsze się chętnie czegos nauczę.
[#347] Re: wydajność procesorów

@kjb666, post #337

I oczywiście nie da się tego zrobić stopniowo zastępując wstępnie pojedyńcze stanowiska aby okreslić rozmiar problemów z tym związanych i w razie czego się wycofać, podając konkretne argumenty "przeciw" ?

Ciekaw jestem jak stopniowo miałoby wyglądać przejście z domeny i AD na Sambę (abstrachując od tego jak Samba się na PDC/BDC nadaje).
[#348] Re: wydajność procesorów

@marcolini, post #68

Interesujace. Przeciez 99% vfx (wlacznie z wychwalana przez Ciebie Weta) i animacji ma (prawie:D) caluski pipeline pod linuxem. Jedyne studia, ktore uzywaja Windows jako glownego OS to Pixomondo, Scanline, Blur, From i zdaje sie Platige Image (chociaz w tym ostatnim to zgaduje). Cala rezta to Linux za wyjadkiem ZBrush (czesto zastapiony Mudboxem, ktory jest na linuxa) i Photoshop (choc i ten juz glownie odszedl do lamusa, osobiscie juz ze 2 miesiace nie odpalalem), do ktorych albo stoi obok Mac albo chwilo odpala sie Windows.
[#349] Re: wydajność procesorów

@GumBoy, post #346

Ja pytam dlaczego to, że toole których używam (nie napisane przez MS) oraz arkusze z design sheetami nie działają na Linuxowych przeglądarkach i arkuszach ma być typowym przykładem monopolu MS


Oczywiscie. MS w ogole nie macza swoich brudnych lap swoimi guwno wartymi rozwiazaniami. A sprawa ZUSu i Platnika, pamietasz moze, przypomina Ci cos ta stara jak swiat taktyka duzych korporacji stosowana do dzisiaj w takich bananowych republikach jak Polska i to za aprobata takich specow jak Ty ?. Nie bede tego opisywal, bo to historia stara, dobrze opisana, pokazuje tylko mechanizm wzajemnych uprzejmosci jakie sobie firmy i urzednicy w tym kraju sprzedaja... Nie dosc, ze ktos wzial kilkaset mln zl za "informatyzacje" ZUSu to jeszcze zrobil niedzwiedzia przysluge MS uniezalezniajac panstwowa instytucje oraz osoby prywatne ktore obligatoryjnie zostaly zmuszone do kupienia jasno okreslonych produktow MS.

Nie wierze w cuda w Polsce, tutaj brudna lapa myje inna brudna lape, a wszystko co dzieje sie na styku biznes <> panstwo jest od dawna jednym wielkim szwindlem.

---
Inna sprawa, ktos chwali sie jak to jemu szkola/y zawdzieczaja pracownie informatyczne ufundowane przez Microsoft, dzieki czemu zaoszczedzono iles tam mln. , po prostu bic brawo, zaoszczedzono to istota tej sprawy , ale moze zaoszczedzmy jeszcze wiecej, przeciez ktos moze ufundowac podreczniki od razu z programem nauczania, tez mozna zaoszczedzic, czemu nie ?...
[#350] Re: wydajność procesorów

@gx, post #349

Widzę, że prośby nie pomogą. Możesz zrobić następne nacięcie na karabinie, gdzie znaczysz osoby mające na Ciebie ignore. Uparcie próbujesz ze mną dyskutować, kiedy wyraźnie dałem Ci do zrozumienia (a nawet napisałem wprost) że:

- Nie mam na to ochoty
- Nie nadaję na Twoim paśmie
[#351] Re: wydajność procesorów

@karol, post #348

karol OK

alez My to wiemy ;), to samo mozna powiedziec o CADCAMCAE (systemu obliczeniowe to juz praktycznie calkowicie na linuxach, jeszcze czasami zdarzaja sie tylko stanowiska robocze, choc do takiego Abaqusa to tylko linux...), epoka lupanego autokadyzmu juz dawno odeszla w przeszlosc, ale tutaj czesto wiele spraw stoi jak stala 15 lat temu...
[#352] Re: wydajność procesorów

@GumBoy, post #350

jestes na forum publicznym, nie mozesz wybierac sobie kogo chcesz lub nie chcesz zeby odpowiadal, mozesz oczywiscie sobie ignorowac i mi nie odpowiadac , ale to nie znaczy, ze ja musze ignorowac Twoja gupote i niewiedze ...!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:35:02 przez gx
[#353] Re: wydajność procesorów

@gx, post #352

mozesz oczywiscie sobie ignorowac i mi nie odpowiadac

Musisz wziąć pod uwagę, że GumBoy związał swoje zawodowe życie (od czasu jak postanowił zrobić karierę w IT) z Windowsem i technologiami Microsoftu. Dla niego hipotetyczna klęska Windowsa oznacza wyrzucenie do kosza paru lat nauki i perspektywę zwolnienia albo konieczność uczenia się nowych rzeczy o ile jego macierzysta firma okaże się wystarczająco elastyczna. Ewentualnie powrót do tego, czym się zajmował wcześniej. Będzie więc tego Windowsa bronił rękami i nogami, zwłaszcza że horyzont jego wiedzy informatycznej kończy się mniej więcej na tym, co zaprojektował Microsoft, plus dodatkowy obszar na gry na PC i PlayStation widziane okiem użytkownika...

Inna sprawa że siła bezwładu w dużych firmach jest ogromna, poniekąd napędzana złotą zasadą informatyki "jak działa, to nie ruszać". Jak firma 20 lat jedzie na Windowsie to koszty migracji są jednak spore. Nie zawsze oszczędności na licencjach są w stanie to zrównoważyć. Koszty chaosu organizacyjnego, jaki każda migracja siłą rzeczy generuje, są nie do pominięcia.
[#354] Re: wydajność procesorów

@gy, post #353

Kiedy dolaczy do dyskusji Gz ? Do kosza
[#355] Re: wydajność procesorów

@Aniol, post #354

Kiedy dolaczy do dyskusji Gz?

Musiałbyś go zapytać.

Do kosza

Tak, to bardzo popularna metoda radzenia sobie z opiniami nieprzystającymi do własnej wersji rzeczywistości.
[#356] Re: wydajność procesorów

@Ender, post #345

A co sądzisz o MINT dla netbooka Acer eMachines (atom N450, 1 GB ram, Intel GMA300

Mam podobnego ASUS EEE PC 901, 2GB RAM, SSD, też na jakimś nędznym Atomie, cudów nie ma ale do netu się nadaje, Atomy to procesorowe ślimaki. Używam Fedorę, ale to nie jest tak ważne jak dobór managera Xów. Na takim sprzęcie trzymaj się z daleka od KDE i GNOME, polecam XFCE, ewentualnie LXD, w zależności co Ci bardziej przypadnie do gustu.
Linuksa możesz spróbować bez instalacji, z CD lub USB obrazy, a jeśli się spodoba, jednym kliknięciem zainstalować.
.
[#357] Re: wydajność procesorów

@gy, post #353

Zadziwiające jest jak bardzo wydaje Ci się że wiesz cokolwiek o mnie i moich pracodawcach.
[#358] Re: wydajność procesorów

@GumBoy, post #357

Zadziwiające jest jak bardzo wydaje Ci się że wiesz cokolwiek o mnie i moich pracodawcach.
Zabrzmiało jakbyś w kontrwywiadzie pracował. Wyluzuj. Internet zawiera ogromną ilość danych. Fakt, że w mętnej wodzie przychodzi często łowić, ale zawsze coś tam się do sieci złapie.
[#359] Re: wydajność procesorów

@gy, post #358

Fakt, że w mętnej wodzie przychodzi często łowić

Po czym wyłowić kupę i mówić że to ryba...
[#360] Re: wydajność procesorów

@rePeter, post #356

Muszę pobrać wersję na USB/SD. Używałem Fedory na PM wersja 12, ostatnia dla PPC G4. Według mnie podobna do Mandrivy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem