Wątek zamknięty
[#811] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...
[#812] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...
[#813] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...
[#814] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...
[#815] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...
[#816] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...
[#817] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...
[#818] Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...

@carrion, post #811

Masz rację. Ręce opadają. Obrzucają się błotem i g....., aż chlapie na boki.

Ludzie, nie wiem o co to bicie piany. Realia są, jakie są. Temat wałkowany setki razy i zawsze to samo.

1. Jak biorę ACS'a z lat 99-01 i patrzę na ogłoszenia, to też mi żal, że te czasy już minęły. Masa amigowego sprzętu była do wzięcia w śmiesznie niskich cenach. Pewnie kilka lat później również. Ale wszystko się zmienia i te czasy prędko nie wrócą.

2. Moim zdaniem najważniejszą rzeczą nie jest kto, za ile ktoś sprzedaje swój sprzęt - bo jeżeli chce może to próbować sprzedawać za milion - inna kwestia czy znajdzie chętnego. Najważniejsze jest to, aby kupujący używał swojego IQ do oceny, czy dana oferta jest właśnie dla niego i czy nie jest podejrzana. Trzeba się nauczyć oddzielać ziarno od plew.

3. Jak widzę ofertę typu "nie wiem czy działa", "10 lat temu działa, teraz też powinna, ale mieszkam w lepiance i nie mam jak sprawdzić", "dostałem od dziadka, ale się nie znam" itp. to wiem, że na 99% ten sprzęt nie działa i sobie odpuszczam.

4. Jak jest porządny opis, zdjęcia, jakiś film plus sprzedający rozsądnie odpowiada na pytania, to wówczas można rozważać możliwość zakupu, o ile cena jest dla nas atrakcyjna.

5. Nie widzę niczego dziwnego w tym, że każdy kto sprzedaję chciałby mieć jakiś profit lub stracić jak najmniej, jeżeli kiedyś tam słono zapłacić za sprzęt, który sprzedaje. I jeżeli sprzedaje sprzęt zgodny z opisem i zdjęciami, to kupujący widzi i wie co mu ktoś oferuje, ma wszelkie dane, aby podjąć rozsądną decyzję. Jeżeli brak opisu / zdjęć lub budzi on nasze podejrzenia patrz pkt.3.

6. Piętnowani powinni być ludzie, którzy nagminnie skupują z Allegro sprzęt wiedząc, że jest trefny, uszkodzony, a nawet i sprawny i próbują go potem odsprzedać z zyskiem wciskając kit "o nieznajomości tematu" lub "wyprzedaży kolekcji". I na takich osobników powinniśmy uważać i być może powinno się o nich jakoś poinformować użytkowników PPA, aby ludzie, którzy korzystają z tego portalu dwa razy się zastanowili, zanim zrobią interes z kimś takim.

7. Ceny kreuje popyt i podaż. Jeżeli ludzie zaprzestaną kupowania byle czego za duże pieniądze, to sprzedający obniżą ceny - aby się pozbyć "towaru". Ale jeżeli chętni będą się cały czas znajdować, to sytuacja będzie trwała. I na to niewiele się poradzi, choćby i nie wiem jak złorzeczyć i bić pianę. Naturalny stan rzeczy, że kupujący chce jak najmniej wydać (kupić korzystnie cenowo z jego punktu widzenia), a sprzedający jak najwięcej zyskać. Jeżeli znajdzie się ktoś, kto zacznie produkować nowy sprzęt do Amigi, to ceny używanego, który będzie trudniej sprzedać, spadną (jak w przypadku ACA1230).

8. W mojej opinii tam gdzie sprzęt budzi subiektywne uczucia, nie ma mowy o obiektywnej cenie liczonej wg jakiegoś schematu. Nie da się np. przeliczyć wartości sentymentalnej.

9. Dawno temu, kiedy podzespoły amigowe były produkowane w sporej ilości i były w miarę dostępne, ich ceny również były wysokie i na wypasiony sprzęt niewielu było stać. Ja w 1996 roku kupiłem słabiutkiego, używanego M-Tek'a 030/28 8MB za 5 mln zł - znajomy za Apollo 1240/40 i 16 MB RAM nieco później wydał jakieś 16 mln (1600 zł) - to była dopiero kasa. Myślę, że trzeba również pamiętać o tym, że dzisiejsze 1000 zł. ma mniejszą siłę nabywczą niż 1000 zł. 15 lat temu (inflacja). Dlatego obecne ceny nie są równe tym sprzed 15 lat - choć cyferkowo się zgadzają. Zatem pisanie, że np. ktoś chce za używaną kartę tyle co za nową (dajmy 700 złotych za Blizzarda 1230/50 z 32MB RAM) jest chybione, bo chociażby wg cennika Elboxu znalezionego w ACS z 08/1996 ta karta kosztowała 1000 zł.

Dlatego kupując gdziekolwiek amigowy sprzęt kierujcie się bardziej rozumem a mniej sercem - to wówczas znacznie mniej będzie w Was żalu.
[#819] Re: Ceny na eBay'u ciąg dalszy...

@selur, post #817

Chciałem poprzenosić do Rzeźni, ale w sumie to ten wątek już i tak wystarczająco zszedł z tematu, żeby go ze spokojem sumienia zamknąć. Dobranoc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem