zamieścił: mailman, nadesłał: Amiga Future
Ukazał się 175. numer magazynu Amiga Future. Przeczytać w nim można między innymi recenzje gier "Aminer", "Speed Haste", "Burger Time", "Black Magic", "Rocket Attack" oraz porównanie amigowej i planszowej wersji gry "Ramses". Ponadto recenzja aktualizacji AmigaOS 3.2.3 oraz nowej mechanicznej klawiatury dla A1200. Dodatkowo artykuł o konfiguracji Samby, kącik Trevora Dickinsona, wywiad z Timem Wright, druga część wywiadu z Jonem Bohmerem - autorem programu Scala, artykuł na temat firmy Cinemaware. Spis treści numeru dostępny jest tutaj. Czasopismo jest drukowane w pełnym kolorze w wersji niemieckiej oraz angielskiej i możliwe jest do nabycia m. in. u wydawcy.
zamieścił: mailman
Lite XLGeorge Sokianos przygotował dla systemów AmigaOS 4.1 oraz MorphOS aktualizację portu deweloperskiego edytora tekstu Lite XL. Jest to narzędzie przeniesione z Linuksa, napisane w Lua, z funkcją podświetlania składni. Nowa wersja została skompilowana w oparciu o najnowsze źródła w wersji 2.1.8 po raz pierwszy z wykorzystaniem SDL 3. Autor wprowadził również zastrzeżenie, że spowodowało to wyraźne spowolnienie działania programu i zalecany jest wyłącznie dla szybkich komputerów. Archiwum do pobrania z repozytorium GIT autora (oraz z OS4 Depot.
zamieścił: mailman
Chris Young przygotował aktualizację programu Avalanche do wersji 2.5. Jest to graficzna nakładka na bibliotekę XAD (wraz z XFD i XVS), która umożliwia przegląd i ekstrakcję plików z różnego rodzaju archiwów. Avalanche do działania wykorzystuje ReAction i przeznaczone jest dla AmigaOS 3.2 oraz AmigaOS 4.x. W nowej wersji autor wprowadził usprawnienia w zakresie modyfikacji zawartości archiwów, dodał możliwość blokowania działania funkcji "drag and drop", wprowadził poprawne rozszerzenie pliku archiwum w sytuacji, gdy nie zostało podane. Archiwum można pobrać z GitHuba oraz z Aminetu.
zamieścił: mailman
Amiga ForeverFirma Cloanto przygotowała nową edycję pakietu Amiga Forever. Wprowadzone zmiany i usprawnienia między innymi obejmują:
  • dodanie obsługi drukarek wirtualnych,
  • dodanie obsługi ekranów dotykowych oraz urządzeń przenośnych,
  • nowy sposób integracji z Ghostscriptem,
  • dodanie obsługi klawiatury wirtualnej,
  • pełna kompatybilność i obsługa specyficznych elementów Windows 11 oraz Windows 10 25H2,

zamieścił: mailman
Toni Wilen przygotował nową wersję emulatora WinUAE oznaczoną numerem 6.0.0. Wśród wielu zmian, główną jest całkowite przepisanie elementów odpowiedzialnych za emulację chipsetów. Wprowadzono również szereg zmian w działaniu trybu "Fastest possible/JIT". Szczegóły dotyczące wszystkich poprawek, usprawnień oraz nowości znaleźć można w dokumentacji oraz na stronie programu.
zamieścił: mailman
Dla systemów AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x udostępniono nową wersję biblioteki AmiSSL (do pobrania również z Aminetu). Główną zmianą jest kompilacja w oparciu o OpenSSL 3.5.1 datowane na 1 lipca 2025, które eliminuje błąd CVE-2025-4575. Dodatkowo zaktualizowano certyfikaty według stanu na dzień 20 maja 2025.
 głosów: 8  tagi: AmiSSL, AmigaOS 3, AmigaOS 4
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Wydany został 67. numer packa Speed legendarnej grupy Nah-Kolor. Miesiąc temu został reaktywowany po 19 latach od ukazania się ostatniego numeru i wydawać się mogło, że to wyłącznie jednorazowy zryw, tymczasem lipcowa odsłona może sugerować powrót do cykliczności. Najnowsze wydanie zawiera produkcje z ostatnich czterech tygodni z party Posadas, Nova oraz @Party.
zamieścił: mailman
W niedzielę zakończyło się trzydniowe hiszpańskie scenowe party Posadas. Słynie ono głównie z mieszania demosceny z prezentacją nowych gier. W tym roku nie było inaczej. Na party odbyły się prezentacje zapowiadające 9 nowych gier w ramach Homebrew Games Compo. Ponadto wśród wielu różnych kategorii reprezentowanych zazwyczaj przez jedną pracę, najwiekszą liczbę produkcji zebrano w ramach OCS Cracktro Compo, Tracker Music Compo oraz Wild Compo. Pełna lista produkcji oraz wyników dostępna w serwisie Demozoo.
 głosów: 7  tagi: Posadas, party, scena
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
KrogharrDebiutująca kilka dni temu gra Krogharr wkrótce będzie również dostępna w pudełkowej wersji w dwóch wariantach: dyskietkowej oraz CD32. Zawartość, poza fizycznym nośnikiem, ma być identyczna, a w jej skład wchodzą karta SD z wersją cyfrową oraz materiałami dodatkowymi, drukowana niemiecko-angielska instrukcja, plakat formatu A2, naklejka, gadżet w postaci miniaturowej beczki z piwem. Każdy wariant ma kosztować 39 euro plus koszty wysyłki. Wysyłka planowana jest na sierpień 2025 i można składać zamówienia w przedsprzedaży. Gra do działania wymaga Amigi z 512 kB pamięci Chip oraz co najmniej 512 kB dodatkowej pamięci.
zamieścił: mailman
Dostępny jest 38. numer magazynu Amiga Addict. Tematem przewodnim numeru jest historia firmy HiSoft System - brytyjskiego przedsiębiorstwa, które zasłynęło zestawami dla programistów w postaci tytułów takich jak Devpac, HiSoft BASIC, Highspeed Pascal i HiSoft C++, produkcją amigowego sprzętu (napędy CD-ROM Squirrel, dekodery MPEG, interfejsy SCSI), jak również było wydawcą programów takich jak Cinema 4D, iBrowse czy Promidi. Ponadto w numerze recenzja programu GoVD, recenzje gier "Exile", "Bump 'n' Burn (CD32)", artykuł o grach z serii "The Bard's Tale" oraz "Ultima", historia kryjąca się za portem gry "SiN" oraz innymi portami gier dla Amigi NG, artykuł o nigdy niewydanej grze "Dennis And Gnasher", wywiad z byłymi redaktorami magazynu Amiga Shopper. Nie zabrakło również miejsca dla stałych rubryk, a na dołączanych wirtualnym dysku nabywcy otrzymują grę "Top Hat Willy". Magazyn można nabyć na stronie wydawcy.
zamieścił: mailman
Dostępny jest do nabycia dwudziesty drugi numer dwumiesięcznika ZZap! Amiga. Wewnątrz znaleźć można recenzje gier "Dungeonette", "Tiny Pixel Adventure", "Pjusk", "Burger Time", "Sky Shapers", "Simon The Sorcerer" (tytuł otrzymał pieczątkę Sizzlera) oraz "International 3D Tennis" w rubryce "ZZap! Amiga Files". Ponadto recenzja książki "Retro Gaming Library Amiga Edition", czwarta część recenzji produkcji grupy Anarchy (wraz z wrażeniami na ich temat innych scenowców), wywiad z Chrisem White (autor portu "OutRun", nad którym trwają prace). Dodatkowo stałe rubryki, czyli kolekcje scenowych grafik (wśród nich "The Dark is Rising" Slayera), obrazków z oryginalnych pudełek z gier. W numerze znalazła się również kolejna część artykułu dotyczącego silnika Scorpion. Magazyn składa się z 60. kolorowych stron i dostępny w cenie 4,99 funta (+ VAT).
zamieścił: mailman
KrogharrZostała wydana gra Krogharr, nad którą prace trwały już ponad 3 lata, a premiera była wielokrotnie przekładana. Stylem rozgrywki gra przypomina polskiego "Domana", więc należy do gatunku chodzonych bijatyk. Gra do działania wymaga Amigi z 512 kB pamięci Chip oraz co najmniej 512 kB dodatkowej pamięci. Jest dystrybuowana w wersji cyfrowej i można ja nabyć za kwotę 12 dolarów (+ VAT).
zamieścił: mailman
Firma 7-BIT udostępniła w ostatnim czasie szereg aktualizacji oprogramowania dla interfejsu Ryś BlueLink. Najnowsza wersja o numerze 0.52 oferuje (obok już obsługiwanych bezprzewodowych kontrolerów XBoxOne, PS4, PS3 oraz JoyCon) także między innymi obsługę kontrolerów PS5, Nintendo Wii czy całej gamy produktów 8BitDo. Dodatkowo urządzenie poszerzyło swoich odbiorców i oprócz Amigi można je wykorzystać w Atari (8-bit oraz ST), jak i C64.
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit in a Box to nowa propozycja Jana Zahurancika. Tym razem nie oferuje on samego pakietu oprogramowania, lecz gotowy, w pełni skonfigurowany, włożony do obudowy, mini-komputer działający na bazie Raspberry Pi 5 z zainstalowanym AmiKit, który jest uruchamiany od razu po włączeniu urządzenia. Podczas zakupu otrzymujemy gotowy do działania sprzęt z zasilaczem. Niezbędne jest jednak zorganizowanie we własnym zakresie myszy oraz klawiatury (obie działające przez USB). Należy również posiadać oryginalną wersję AmigaOS 3.1 (pliki systemowe oraz pliki ROM), która przy pierwszym uruchomieniu zostanie zainstalowana z wcześniejszej przygotowanego pendrive'a (obsługiwany jest również system AmigaOS 3.2, lecz niezależnie zawsze najpierw niezbędna jest wersja 3.1). Zestaw kosztuje około 240 euro. Więcej informacji oraz filmy demonstracyjny dostępne na stronie projektu.
zamieścił: mailman
Marcus "ALB42" Sackrow ponad dwa lata temu zainicjował własny projekt swojej quasi przeglądarki internetowej znanej pod nazwą AmiFox. Zasada działania polega na przekazaniu adresu strony internetowej do serwera proxy, który przy wykorzystaniu oprogramowania WRP (Web Rendering Proxy), zwrotnie prześle wyrenderowany w postaci obrazka widok witryny wraz z jej "mapą obiektów". Po stronie Amigi użytkownik, wchodząc w interakcję z obszarami obrazka (na przykład klikając w odnośnik czy też wprowadzając z klawiatury treść), wymusza przez program wysłanie informacji do serwera w celu przekazania kolejnego obrazka jako efekt wykonanej akcji. Program kompilowany dla AmigaOS oraz AROS-a doczekał się wersji 0.6, lecz od ponad roku nie jest już rozwijany i autor zdecydował na udostępnienie jego kodu źródłowego na GitHub.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

BOOM!PARTY 2025 (C64 &... (71) »
RetroArch AmigaOS (33) »
Chukstick - mój analog... (35) »
Kurs asemblera dla poc... (18) 
Raytracing i Amiga (1088) »
CDTV gumki do pilota.... (7) 
Samorozpakowujące się ... (2) 
W jaką amigową grę gra... (2524) »
A600 RGB2HDMI obraz ka... (9) 
Nowe gry (1476) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem