zamieścił: mailman
W sobotę i niedzielę odbył się pokaz AmigaOne i Pegasosa II w niemieckiej miejscowości Bremen. Na Computer&Video-Borse, imprezie zorganizowanej przez U.D.N. (dawny Amiga Club Bremen), przy współudziale sklepu Vesalia, zademonstrowano betę systemu MorphOS 1.5 z obsługą sterowników 3D dla kart Radeon serii 7000. Dodatkowo odbyła się prezentacja AmigaOne z AmigaOS4, a także krótka konferencja, której gośćmi byli Hans i Thomas Frieden. Pierwsze zdjęcia z imprezy można pooglądać tutaj.
Jak poinformował serwis Amiga-News.de, Hans i Thomas Frieden mieli powiedzieć co następuje:
- wersja Prerelease za około 14 dni ma trafić do wszystkich użytkowników AmigaOne
- aktualnie istnieje błąd w interakcji między USB a IDE, nad którego usunięciem trwają prace
- natywna wersja Picasso96 została zespolona z całym systemem. Nadal jednak pracuje jako 68k. Na przykładzie dema Freespace zaprezentowano również gotową wersję Warp3D.
- stos USB jest aktywny i działa. Obsługiwane są mysze i klawiatury. Joysticki również powinny działać. Nadal brak obsługi MassStorage-class dla kart pamięci.
- dźwięk zintegrowany na płycie AmigaOne nie działa z powodu błędu sprzętowego. Aktualnie oznacza to, że trzeba korzystać z zewnętrznych, dodatkowych kart dźwiękowych. Ten błąd nie występuje w przypadku MicroA1. Trwają prace nad obsługą karty SoundBlaster128.
- Bluetooth, SCSI i inne są planowane w kolejnych wersjach
- emulator 68k działa obecnie jako interpreter. Petunia działa, lecz automatyczne jej wykorzystanie musi został sprzęgnięte z OS4.

Ostateczna data wydania systemu nie została podana.
zamieścił: mailman
Dobrze znany amigowym scenowcom (i nie tylko) muzyk Dr. Awesome/Crusaders wydał kolejną w swoim dorobku płytę CD z 14 nowymi utworami. Album nosi tytuł "Statement". Zawiera 10 utworów instrumentalnych i 4 utwory "z wokalem". Dr. Awesome zasłynął głównie tworząc podkłady muzyczne do pierwszych numerów Eurochart, czy też scenowe produkcje takie jak Audio-X czy Bass-o-matic. Pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem, Bjorn Lynne, stworzył między innymi muzykę do gier Worms oraz Worms DC. Więcej informacji na temat zawartości krążka jak i sposobu jego zamawiania (album można nabyć w formie fizycznej (na płycie) lub pobrać z sieci) tutaj.
zamieścił: grxmrx
Tim Ocock wypuścił nową wersję amigowego portu języka programowania Python. Wersję alpha oznaczoną numerkiem 2.3.3 można pobrać ze strony projektu.

Python jest wysokopoziomowym, zorientowanym obiektowo, skryptowym językiem programowania rozwijanym na zasadach open source.
zamieścił: grxmrx
Osiołek ;)Jest już dostępna kolejna wersja portu (na MorphOS-a) multiplatformowego programu do obsługi sieci p2p - MLdonkey 2.5-16.
Pełna lista zmian i poprawek jest zawarta w pliku ChangeLog (110 kB) wewnątrz archiwum.
zamieścił: grxmrx
IOSpirit zawiesza rozwój swoich programów (fxPAINT, fxSCAN, VHI Studio, IOUSB i VHI-drivers). Nie zawieszają działalności i nadal będą sprzedawać zarówno swoje produkty (wymienione wyżej) jak i produkty firm trzecich (Ibrowse). Będą one dostępne pod nowym adresem w sieci. Felix Schwarz oczekuje na nowe propozycje współpracy w ramach dystrybucji innych programow.
List otwarty odnośnie tej decyzji skierowany do środowiska amigowego jest dostępny tutaj.
zamieścił: mailman
Od pewnego czasu, pod tym adresem można znaleźć instrukcję dotyczącą instalacji systemu MorphOS na Pegasosie z pustym dyskiem twardym. Przewodnik jest już przetłumaczony na kilka języków: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, szwedzki i turecki. Od dzisiaj dostępny jest również w języku polskim.
zamieścił: mailman
Wiadomość nadesłał: Andrzej Drozd

Pojawiło się kilka nowych wersji różnych programów. Na stronie domowej programu Evenmore mamy nową wersję tej przeglądarki plików róznych formatów. Numer wersji pozostał bez zmian. Na Aminet została wrzucona konkurencyjna do SWFPLayer przeglądarka plików swf - FlashPlayer 1.0. Natomiast na stronie domowej Alfonso Ranieri - kolejna wersja rxMUI (40.8).
zamieścił: grxmrx
Wprowadzona jakiś czas temu możliwość rejestrowania domen zawierających znaki diaktryczne spowodowała, że niektóre adresy internetowe mogą być nieosiągalne dla Amigi. Żadna z przeglądarek internetowych czy program do obsługi poczty elektronicznej dostępne na Amigę nie radzą sobie z tym wynalazkiem i gdy chyba wszyscy już machnęli ręką na problem ukazała się łatka, dzięki której można wejść lub uzyskać alternatywny adres domeny zawierającej w adresie znaki diaktyczne (np. www.żółw.pl).
Archiwum z IDNPatch 0.1 można pobrać stąd.
zamieścił: 
Bill Buck, szef Genesi po wygranym procesie z Amiga Inc. postanowił pójść za ciosem i złożył w sądzie oświadczenie wsparte dowodami. Następnie Richard Hughes, prawnik Genesi złożył propozycję zmiany wyroku. W oświadczeniu Billa Bucka czytamy:

DEKLARACJA

Ja, Bill Buck, pełnoletni zamieszkały w Paryżu, Francja, oświadczam co następuje:

1) W momencie zawarcia umowy o oprogramowanie (OEM Software Agreement), zwanej dalej "Umową" i później, byłem dyrektorem Thendic Electronics Components (dalej "Thendic").

2) Umowa stanowi, że system operacyjny Amiga DE powinien być w szerokim znaczeniu tego słowa zintegrowany z produktami Thendica, łącznie z wszelkimi "rozszerzeniami", "aktualizacjami", "zmianami" i "ulepszeniami". (patrz UMOWA, punkt 3.1). Odnoszę się do prób zminimalizowania funkcjonalności systemu operacyjnego Amiga DE czynionych przez Amiga Inc. oraz odbiegania od warunków i ducha Umowy.

3) Kiedy strony zawierały Umowę Amiga DE miał być jedynym systemem operacyjnym Amigi i systemem na przyszłość. Poprzedni system operacyjny, AmigaOS 3.9 został uznany za przestarzały, dalszy rozwój tego systemu został uzależniony od dobrej sprzedaży OS 3.9, co nie nastąpiło. Jako dowód 1 załączam dokładną kopię dokumentu Amiga Executive Update z 22 listopada 2000. Sprzedaż OS 3.9 okazała się kompletną klapą.

4) Wkrótce po zawarciu Umowy Amiga przestała określać system Amiga DE "systemem operacyjnym", a zaczęła używać określenia "content-environment". Thendic zakontraktował system operacyjny a nie "content-envirionmemt". Następnie Amiga ogłosiła nowy system operacyjny, OS 4.0 i jego kolejne wersje. OS 4.0 miał zawierać w sobie wiele funkcji systemu Amiga DE.

5) Kiedy rozpoczęto wykonywanie Umowy, Amiga DE miał być szeroko pojętym systemem operacyjnym, który miał być rozbudowywany przez obie strony w czasie jego integracji z produktami Thendica takimi jak Pegasos (patrz UMOWA p. 5. paragraf 4.3.2 ("Thendic zgada się, że prawa do reklamy i dystrybucji przyznane mu na system AmigaDE są uwarunkowane zobowiązaniem się Thendica do dodania wartości do systemu AmigaDE..."). Thendic był przygotowany na pracę i pracował nad produktami mającymu używać AmigaDE tylko po to, aby spotykać się z ciągłą odmową integracji systemu ze strony Amiga Inc.

6) Fleecy Moss jest w Amiga Inc. CTO (dyrektorem technicznym). Jako dowód 2 załączam pełną i dokładną kopię e-maila napisanego przez Fleecy Mossa w zeszłym tygodniu. Wydaje się, że Amiga próbuje w dalszym ciągu ograniczyć funkcjonalność systemu operacyjnego Amiga DE, aby uniemożliwić lub utrudnić skuteczną jego integrację z produktami Thendica.

7) Jako dowód 3 dołączam dokładną kopię fragmentu strony internetowej Amigi zamieszczonego na niej 12 kwietnia 2001 (potwierdzającą intergację AmigaDE z systemem AmigaOS 4 i 4.2).

8) Jako dowód 4 załączam pełną i dokładną kopię części tekstu promocyjnego umieszczonego na stronie internetowej Amiga Inc. 1 lipca 2002 (potwierdzającą integrację systemu Amiga DE z Amiga OS 5.0 i przyszłymi wersjami).

9) Ironicznie mimo ciągłych wysiłków podejmowanych przez Amiga Inc. aby zminimalizować system AmigaDE, Amiga zdecydowała o pełnej integracji swojego systemu z Amiga OS (patrz dowody 3 i 4). Thendic stoi na stanowisku, że system Amiga OS jest częścią składową Amiga DE i/lub jest "unowocześnieniem", "rozszerzeniem", "ulepszeniem", "zmianą" lub "aktualizacją" wskutek rzeczywistej lub planowanej integracji Amiga DE z Amiga OS.

10) Wierzę, że proponowane zmiany w wyroku sądu lepiej odzwierciedlą wymagania umowy zawartej przez strony, ograniczając w ten sposób mające miejsce próby zaciemniania sprawy.

Przysięgam pod odpowiedzialnością karną zgodnie z prawem stanu Waszyngton, że powyższe jest prawdą zgodnie z moim przekonaniem i stanem wiedzy.

1 marca 2004

(-) Bill Buck

W propozycji zmiany wyroku natomiast najbardziej interesujący wydaje się fragment: oskarżony powinien w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia wyroku udzielić oskarżającemu praw i umożliwić wejście w posiadanie wszelkiej "dokumentacji", "kodów źródłowych", "kodów wynikowych", "prac pochodnych", "rozszerzeń" włączając w to "ulepszenia", "aktualizacje" i "unowocześnienia" od 10 listopada 2000 do dziś i w przyszłości, razem z wszystkimi systemami operacyjnymi i innym oprogramowaniem zintegrowanym, bądź związanym z Amiga DE, aby umożliwić ich integrację z Pegasosem i przyszłymi produktami Thendica.
zamieścił: grxmrx
Wszystkich użytkowników systemu MorphOS niewątpliwie ucieszy fakt pojawienia się nowej wersji ich ulubionego systemu. Wersja oznaczona numerkiem 1.4.2 wnosi głównie poprawki uporczywych błędów z wersji 1.4.

Główne zmiany to:
- usunięcie problemu z blokującym się portem IDE,
- usunięcie problemu z odczytem/zapisem stanu zegara czasu rzeczywistego na Pegasosie 2,
- poprawienie dokładność zegara systemowego na Pegaosie 2,
- naprawioniono problem z fragmentacją pamięci związany z obsługą flagi MEMF_REVERSE.
zamieścił: mailman
Gerd Frank podjął decyzję o napisaniu od samego początku programu OctaMED SoundStudio V2. Ma to być natywna wersja pisana wyłącznie pod AmigaOS4. Autor nie przewiduje wersji dla MorphOS-a z powodu nieposiadania Pegasosa.
zamieścił: mcbarlo
W dziale Programy znalazła się kolejna wersja przeglądarki obrazków MiniShowPicture.
Archiwum dostępne jest tutaj.

Lista zmian:

- zapis ustawień skrótów klawiaturowych
- dodano "instrukcję obsługi" w formacie amiga guide
- dodano zapamiętywanie ostaniej pozycji "kursora"
- dodano polski catalog
- poprawiono trochę błędow

zamieścił: mailman
Jak informuje Amiga-News.de, na łamach marcowego numeru amerykańskiego magazynu PC Magazine, John C. Dvorak popełnił artykuł poświęcony systemowi MorphOS. Kilka dni temu, Dvorak gościł również w amerykańskiej telewizji TechTV, gdzie w programie Screen Savers poruszył temat MorphOS-a (krótki filmik do pobrania stąd (MOV, rozmiar ~ 2.5 MB)). Zarówno w programie jak i w artykule, Dvorak wyraża się pozytywnie na temat tego systemu.
zamieścił: mailman
Nadesłał: Jarek 'Ajuś' Balcer

Począwszy od dzisiaj dla tych osób, które kochają cyferki, tabele i statystyki lub które interesuje problematyka, będę przedstawiał miesięczne zestawienia RC5 Team Amiga. Startujemy z danymi za luty.
W drugim miesiącu 2004 roku członkowie naszego zespołu przeliczyli 573 214 bloków, co daje średnie tempo 19 766 bloków dziennie, a biorąc pod uwagę średnią liczbę członków Teamu (479 w lutym), 41,27 bloku na osobę na dzień. Jeżeli utrzymamy w dalszym ciągu ten sam poziom, to w połowie marca powinniśmy wskoczyć na 17 pozycję, przeganiając "Team EvangeLista (Macs Rule!)". Maksimum nadsyłanych kluczy przypadło na 16., a minimum na 7. dzień miesiąca, co można zobaczyć na wykresie - tutaj. Ciekawostką jest fakt, że najwięcej bloków przysyłamy z reguły w niedzielę i poniedziałek, najmniej natomiast w sobotę.

Oczywiście zapraszam wszystkich do dołączenia się do projektu, jak i dopisania się do rankingu PPA RC5/OGR, który w przyszłości zostanie uwzględniony w zestawieniu (własny wykresik i tabela dziennego przerobu). Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat samego RC5, zapraszam do przeczytania stosownego artykułu.
zamieścił: mailman
Jak informuje MorphOS-News, Vesalia od 28 lutego ponowiła wysyłkę płyt Pegasos II.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Cebit 1994 - Amiga (22) 
Quite OK Audio (81) »
Płyta do Amigi 500+ z ... (14) 
Jump! (Amiga Yoomp) (2078) »
Monitor 1084s trafopow... (9) 
HDMI Switch - automaty... (36) »
BOOM!PARTY 2025 (C64 &... (54) »
Ktokolwiek widział - "... (148) »
W jaką amigową grę gra... (2504) »
O co chciałbyś/chciała... (51) »
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Obudowa Efiki - kg83

dodane przez: kguranowski

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem