zamieścił: mailman
Dla systemów AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4.x udostępniono nową wersję biblioteki AmiSSL. Utrzymuje ona kompatybilność z linią OpenSSL 1.1.x, oferując wiele poprawek bezpieczeństwa związanych z nową metodą szyfrowania wymaganą przez najnowsze protokoły oparte na SSL. Powinna działać również na systemach MorphOS oraz AROS pomimo braku natywnej dla nich wersji. W wersji 4.3 zaktualizowano między innymi rdzeń biblioteki do najnowszej odsłony OpenSSL 1.1.1a datowanej na 20 listopada 2018 roku, który obsługuje protokoły TLS 1.2 i TLS 1.3. Więcej informacji znaleźć można w dokumentacji.
zamieścił: mailman
Andy Broad wydał nową wersję programu graficznego SketchBlock Pro. Jego podstawową cechą jest obsługa tabletów graficznych oraz możliwość tworzenia obrazów technice HDRI (High Dynamic Range Imaging). Program można nabyć w AMIStore za 15 funtów. Aktualni użytkownicy oraz użytkownicy wersji Lite aktualizację mogą pobrać za darmo.
zamieścił: mailman, nadesłał: smith
Projekt o roboczej nazwie api2 powstał, aby ułatwić rozwiązanie największej bolączki, na którą cierpią wszystkie amigowe systemy, czyli braku nowego oprogramowania. W sytuacji niedużej ilość programistów, z których zdecydowana większość tworzy programy tylko po godzinach, dobrze jest dać im możliwość wykorzystania jak najlepiej czasu którym dysponują. Z drugiej strony, aby zachęcić nowych ludzi, spoza środowiska, do tworzenia aplikacji na naszą platformę istotne jest, aby dostarczyć im porównywalne możliwości do tych jakie mają na innych platformach. Api2 ma właśnie to robić. Udostępniać zbiór komponentów do tworzenia aplikacji. Dostarczając gotowe elementy obsługujące stałe funkcje wykorzystywane w programach, zarówno graficzne (okna, panele, przyciski, itd) jak i niegraficzne (kolekcje, dokumenty, obsługę systemu plików, itd) pozwoli skupić się na funkcjonalności tworzonego programu.

Projekt api2 ma na celu dostarczenie frameworku i narzędzi ułatwiających szybkie tworzenie aplikacji bez zagłębiania się w szczegóły niezwiązane z główną ich funkcjonalnością. Nie jest to port z innej platformy, jest napisany od podstaw i rozwija już wcześniej istniejące w amigowych systemach rozwiązanie, czyli BOOPSI. Jest jednak wygodniejszy w użyciu i szybszy w działaniu. Nie wymaga ręcznego generowania identyfikatorów metod i atrybutów, zgłasza błędy kompilacji, gdy wywołamy metodę z parametrami niepasujących typów i nie wymaga pisania dispatchera. Ponadto dzięki wyjątkom nie trzeba sprawdzać każdego wywołania pod kątem poprawności wykonania, a brak arytmetyki wskaźników pozwala, nawet początkującym programistom, na sprawne tworzenie kodu. Ma także zapewniać kompatybilność na poziomie źródeł między wszystkimi amigowymi systemami. Na stronie http://api2.trifle.eu znajdują się bardziej szczegółowe informacje i przykładowe programy pokazujące zasady tworzenia klas, obiektów i korzystania z nich. Projekt api2 jest w bardzo wstępnej fazie, posada jak na razie niewiele komponentów, w zasadzie nie nadaje się jeszcze do wykorzystania i na obecnym etapie należy go traktować jako demo.

Aby przełamać amigową tradycję ostatnich lat, a więc szybko rozwijać projekt api2 i wydawać nowe wersje w czasie mierzonym w miesiącach, a nie latach, nie można pracować nad nim po godzinach. Musi być to pełen etat, który można uzyskać wyłącznie przez finansowanie. Dlatego też została rozpoczęta zbiórka na platformie Patreon.

Więcej informacji na temat projektu i przykłady użycia już istniejących elementów znajdują się na stronie http://api2.trifle.eu.
zamieścił: mailman
W dniach 6 i 7 kwietnia 2019 w Katowicach odbędzie się Syntax ERROR Retro Party. Oprócz wymiany doświadczeń, odwiedzający będą mogli wziąć udział w turnieju gier, a także posłuchać na żywo muzyki "Holewa" (Darksynth / Cyberpunk). Odbędą się również seminaria oraz panele dyskusyjne dotyczące zjawiska "Retro Bubble" oraz emulacji Amigi na Raspberry Pi, a także "dyskoteka" do muzyki utworów znanych z komputerów ośmio- i szesnastobitowych. Party rozpoczyna się w sobotę (6 kwietnia) o godzinie 14:00. Wstęp 5 PLN. Więcej informacji na Facebooku.
zamieścił: mailman
Grupa Amiga Ireland przeprowadziła wywiad z Volkerem Wertichem twórcą gry The Settlers. Rozmowa dotyczy historii powstania gry.
zamieścił: mailman
MarX przygotował recenzję książki Davida Pleasance'a zatytułowaną "Commodore: The Inside Story". Zapraszamy do lektury.
zamieścił: mailman
Firma Airsoft Softwair przygotowała nową wersję programu Hollywood o kodowej nazwie "Supremacy". Duże zmiany nastąpiły w rozwoju programu w wersji dla Androida.
zamieścił: mailman
Andy Broad przygotował dla AmigaOS 3.x oraz AmigaOS 4 aktualizację programu Personal Paint oznaczoną numerem 7.3c. Aktualizacja wprowadzona nowe narzędzie oraz usuwa kilka błędów. Nowa wersja jest dostępna za darmo dla zarejestrowanych posiadaczy wersji 7.3 i można ją pobrać (lub nabyć - dla nowych użytkowników) za pomocą AMIStore.
zamieścił: mailman
Piotr "jubi" Zgodziński przygotował recenzję książki "Commodore: The Final Years" autorstwa Briana Bagnalla. Zapraszamy do lektury.
zamieścił: mailman, nadesłał: A2
Adam Zalepa rozpoczął audycję swojego własnego podcastu pod tytułem Więcej Węgla. W audycji będzie mowa o Amidze, a także innych ciekawych tematach związanych z komputerami retro. Odcinki będą poświęcone konkretnym zagadnieniom, a podcast będzie zawierał nie tylko komentarz autora, lecz także materiał przygotowany wcześniej - związany z tematyką odcinka. Pojawią się goście, niekoniecznie amigowcy.
zamieścił: mailman, nadesłał: Pentanteles
Icaros Desktop w wersji 2.2.6 gotowy do pobrania. Wśród zmian znalazły się między innymi nowa wersja muimaster.library, poprawiony VIM, rejestracja logów, nowy sterownik SVGA dla VMware czy port EasyRPG Playera.
zamieścił: mailman
NovaCoder ponownie sięgnął do źródeł DOSBoxa i skompilował wersję RTG, która posiada obsługę AHI, MIDI, jak również tryb okienkowy i pełnoekranowy. Emuluje wyłącznie procesor 386. Archiwum do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman, nadesłał: adam_mierzwa
Amiga.org.pl PodcastW piątym, specjalnym wydaniu podcastu amiga.org.pl gościem jest "ferin", czyli Radosław Czernik. Jednocześnie jest to relacja ze spotkania Workbench 2019 (galeria jest tutaj). Inne tematy poruszane w audycji to powstawanie AmigaOne X1000 i kolejnych modeli, standardy na linii producent-klient oraz promowanie Amigi NG. Odcinek można pobrać stąd albo odsłuchać na Podstacji, Anchor bądź iTunes.
zamieścił: mailman
W 23. odcinku specjalnego wydania AmiWigilii Krzysztof Radzikowski wspólnie z Adamem Zalepą podsumowują 20-lecie działalności firmy Hyperion Entertainment. Przyglądają się przeszłości firmy i jej dokonaniom, dyskutują o prawdopodobnej jej przyszłości.
zamieścił: mailman
Achim Pankalla przygotował szóstą wersję beta portu arkusza kalkulacyjnego Ignition dla AmigaOS 4. Oprócz poprawek błędów dodana została obsługa rolek myszki, rozszerzona liczba funkcji oraz usprawnienia w zakresie wewnętrznych skryptów ARexxa, modułu CSV.io a także biblioteki gtdrag.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Kalendarium

14.05.2021

Firma Hyperion Entertainment wydała AmigaOS 3.2.

  • Menu PPA.pl

  • Forum

OS4.1 FE - aktualizacj...
TF536 i pełne 68030 (23) 
Stacja 5.25 i Amiga (27) 
Monitor 1084s trafopow... (26) 
Ktokolwiek widział - "... (150) »
Nowy sprzęt spod znaku... (39) »
AmiCube (3) 
CellBasics - arkusz ka... (7) 
ShapeShifter + 060 (44) »
VS Code i amigowe wtyc... (6) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem