zamieścił: grxmrx
Dragon, do ekranów ;)Zupełnie niespodziewanie pojawił się Dragon. Dzieło programistów z grupy #amigazeux umożliwia to co było możliwe jeszcze na układach specjalizowanych Amigi klasycznej (i niektórych wersjach CyberGraphX) - ściąganie ekranu przy użyciu górnego paska i podgląd ekranu znajdującego się "pod spodem". Program wymaga do działania systemu graficznego CyberGraphX.
Archiwum można pobrać stąd. Dla niedowiarków został przygotowany również film.
zamieścił: mailman
Davy Wentzler na portalu AmigaWorld.net zaprezentował krótkie podsumowanie obsługiwanych przez system AmigaOS 4.0, działających z AmigaOne kart dźwiękowych.

Karty dźwiękowe - podsumowanie

Jesteś trochę zakłopotany i nie masz pewności, które układy specjalizowane i które karty dźwiękowe działają z AmigaOne? Zamieszczę, krótkie podsumowanie każdego z układów/kart i wymienię ich ewentualne problemy jakie nadal sprawiają (pod AmigaOS 4.0 - przyp. tłum.).

- Creative SoundBlaster 128 (znana także jako SB AudioPCI97, SB PCI, SB Vibra, SB128 and SB64(V)). Te karty wykorzystują układy Ensoniq ES1370/1371/1373, Creative CT5880 lub Ectiva 1938. Wszystkie są obsługiwane przez sterownik AHI Rossa Vumbaca SB128. Tanie karty, dźwięk który generują jest znośny, w zależności od rodzaju użytego kodeka.
Problemy: układy są dosyć wolne i zgłaszano już nieraz problemy.

- Terratec 512i i dużo innych starych kart wykorzystuje dobry układ ForteMedia FM-801 z kodekiem AC97. Tanie karty, prawdopodobnie już niedostępne w sprzedaży, obsługiwane (przez AmigaOS 4.0 - przyp. tłum.) wyjście digital. Trochę lepsze niż SB128.
Problemy: szkoda, że już ich nie produkują!

- Sweex 4.1, Sweex 5.1, Hercules Muse, wbudowany w MicroA1 układ dźwiękowy, Terratec Aureon 5.1 Fun i Aureon 5.1 PCI - wszystkie używają układu CMI8738. Układ ten jest jednocześnie kontrolerem dźwięku jak i kodekiem. Bardzo tanie karty. Jeżeli nie chcesz wydać dużo na kartę dźwiękową i głównie słuchasz MP3, nie ociągaj się i kup kartę Sweex. Chcesz dodatkowo wyjście/wejście digital? Kup Aureona 5.1 PCI. Układ CMI potrafi wiernie odtworzyć dźwięk 44.1kHz, w przeciwieństwie do SB Live lub Audigy, które zawsze konwertują do 48kHz!
Problemy: wejście/wyjście digital jeszcze nie jest obsługiwane (przez AmigaOS 4.0 - przyp. tłum.)

- Creative SoundBlaster Live! i Audigy 2. Tak popularne, a tyle z nimi kłopotu. Nie istnieje ogólnodostępna dokumentacja układów emu10k1 i emu10k2, których używają te karty. Układy zawsze konwertują dźwięk do 48kHz. Creative posiada wiele różnych modeli i jak na razie obsługiwane są te, których ID układu oznaczone jest jako 0x0002 i 0x0004 - tak więc, dopóki nie kupisz, nie będziesz wiedział. SB Live! 24-bit może nie działać. Audigy LS wykorzystuje całkiem inny układ i nie działa (z AmigaOS 4.0 - przyp. tłum.). Audigy2 nie posiada obsługi miksera, ponieważ działa on całkiem inaczej. Długo nad tym siedziałem, lecz bez efektów. Karty z układem emu10kx zdają się być jedynymi kartami, które sprawiają, że A1 wiesza się podczas wysokiej aktywności sieciowej. Na ten moment nie ma na to rozwiązania, o ile kiedykolwiek będzie. Będziemy wiedzieć o wiele więcej czym jest to powodowane gdy i jeśli pojawi się nowy sprzęt (w sensie następca istniejących AmigaOne - przyp. tłum.). Jeżeli Ty lub dystrybutor zamierzacie zbudować pełny komputer A1 i rozważacie skorzystanie z SB Live!, proszę o korzystanie z innych kart dźwiękowych, jak np. Aureon 5.1 PCI.

Nowa generacja kart ze stajni Creative wykorzystuje układy X-FI. Posiadają one większą moc niż seria emu10kx. Firma chwali się, że ta moc będzie wykorzystana do jeszcze lepszej konwersji dźwięku do 48 kHz! Chłopcy i dziewczęta, przestańcie kupować karty firmy Creative. One nie są dobre.
Problemy: no tak!

A teraz, dobre karty!
Poniżej przedstawione karty oparte są o układ Envy24HT. Odmienne kodeki użyte zostały na tych kartach, lecz są one o wiele lepsze niż w kartach wspomnianych wcześniej. Karty są jednak przez to droższe:

- Terratec Aureon 5.1 Sky (nieprodukowane) i 7.1 Space. Doskonałe karty z wyjściem/wejściem digital. Wykorzystują kodec Wolfson WM8770.
RMAA (RightMark Audio Analyzer - przyp. tłum.): http://www.sergei.pp.fi/aureon.htm
Informacja o produkcie: http://sounden.terratec.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=149
Problemy: nie udało mi się jeszcze zmusić do działania wejścia digital, może później. Ponadto wejścia CD i AUX są trudne do skonfigurowania/oprogramowania, a w efekcie nie są w pełni obsługiwane.

- Terratec Phase28. Na wpół profesjonalna karta z ćwierćcalowymi, zbalansowanymi wtyczkami, współosiowym wyjściem/wejściem digital i MIDI. Wykorzystuje kodek WM8770. Doskonała dla muzyków! Osobiście posiadam działającą Phase88, lecz to na potrzeby eXtream!
RMAA (RightMark Audio Analyzer - przyp. tłum.): http://blokoss.perso.cegetel.net/enceintes.htm
Informacje o produkcie: http://audioen.terratec.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=7
Problemy: brak!

- M-Audio Revolution 7.1. Podobna do Aureon 7.1, doskonała karta. Wykorzystuje kodek AKM. Widziałem wyniki RMAA, które były dobre, lecz Aureon 7.1 ma trochę lepsze. Revolution 5.1 powinna również działać, lecz nie była testowana.
Informacje o produkcie: http://www.m-audio.com/products/en_us/Revolution71-main.html
Problemy: brak!

- ESI Juli@: wejście/wyjście Stereo ze zbalansowanymi i niezbalansowanymi wtyczkami, wejściem/wyjściem digital i MIDI. Doskonała karta stereofoniczna. Wykorzystuje kodek AKM.
Informacje o produkcie: http://www.esi-pro.com/viewProduct.php?pid=43&page=1
Problemy: monitoring analogowy nie działa, wkrótce ten problem zostanie rozwiązany.

Firmy, które oferują pomoc i wsparcie to Terratex i ESI/Egosys. M-Audio i Creative nadal nie udzielają informacji.

eXtream Audio obecnie posiada uproszczone sterowniki i minimalną obsługę Envy24HT i CMI8738, lecz wszystkie powyższe karty powinny być obsługiwane w dniu premiery (eXtream Audio - przyp. tłum.).

Mam nadzieję, że to pomoże!

Davy Wentzler
zamieścił: mailman
Thomas Rapp przygotował nową wersję rozwijanego przez siebie przezroczystego zegara/kalendarza LimpidClock a wraz z nią, uruchomił stronę programu. Archiwum z najnowszą wersją, które, tak jak poprzednio, zawiera wersję dla AmigaOS 3.x i AmigaOS 4.0, można pobrać stąd lub z OS4 Depot.
zamieścił: grxmrx
Quake IIIGdy kilka dni temu ukazały się dwa filmy o dyskusyjnej jakości ukazujące Quake III w działaniu na MorphOS-ie można było mieć poważne wątpliwości (tym bardziej, że źródła gry nie były jeszcze dostępne publicznie) czy ta gra już działa na jednym z klonów AmigaOS. Okazało się, że nie był to Quake III tylko niezależny engine, który potrafi obsługiwać mapy m.in. z Quake III.
Minęło pare dni, kody źródłowe Quake III są już dostępne na stronie firmy id Software i jak poinformowano w serwisie ANN po 5 godzinach od uwolnienia źródeł Mark "bigfoot" Olsen wykonał port Quake III Arena dla MorphOS-a.
Niestety nie podano choćby odnośnika do pliku wykonywalnego, a nawet gdyby to i tak żaden normalny użytkownik systemu MorphOS nie mógłby pograć ponieważ sterowniki 3D, na których chodzi gra są dostępne tylko dla wybranych.
Obrazki: 1, 2, 3, 4, 5, 6
zamieścił: mailman
KubikaKubika to nowy, multiplatformowy magazyn scenowy przygotowywany przez grupę Iris. Magazyn dostępny jest na sieci i znajdziemy w nim artykuły związane ze sceną (i nie tylko) Amigi, C64 i PC. Zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zamieszczone artykuły.
zamieścił: mailman
Przybyło trochę nowości na OS4 Depot.
  • New Themes 1.4 - w archiwum nowa skórka - Deluxe Silver,
  • ReAction examples - nowa wersja zbioru programów prezentujących możliwości ReAction wraz z kodami źródłowymi gotowymi do skompilowania,
  • Flite 1.2 - narzędzie do służące do zamiany tekstu na dźwięk,
  • Perl 5.8.5 - drugie wydanie natywnej wersji języka Perl wraz ze źródłami,

zamieścił: grxmrx
Jest już dostępna wersja 1.4.5 natywnego na MorphOS-a kompilatora języka E. Z informacji dostępnych na stronie programu jak i w archiwum tym razem mamy do czynienia tylko z aktualizacją wnoszącą poprawki, zawierająca jedynie główny plik wykonywalny.
Nowością jest brak potrzeby rejestracji - jest to pełna wersja kompilatora.

O ECX informowaliśmy tutaj.
zamieścił: mailman
MakeHTMLMap to narzędzie pozwalające bez większych problemów tworzyć strony internetowe (HTML/JavaScript) będące galeriami obrazków lub nawet oparte na PHP oferty handlowe i katalogi produktów (np. do własnych sklepów internetowych) wraz z opisami produktów i ceną. MakeHTMLMap wykorzystuje wcześniej przygotowane elementy graficzne, a do jego obsługi nie jest wymagana praktycznie żadna znajomość HTML, JavaScript czy PHP. Program można pobrać z Aminetu. Posiada status shareware a koszt rejestracji wynosi 10 euro.
zamieścił: 
Bounty to zyskująca ostatnio popularność forma finansowania prac nad szczególnie oczekiwanymi przez użytkowników programami. Jednym z dwóch rozpoczętych bounty dla MorphOS-a jest projekt MorphUp. Celem projektu jest stworzenie systemu zarządzania pakietami oprogramowania i automatycznej aktualizacji systemu i aplikacji. Rupert Hausberger, który podjął się wykonania projektu (znamy go między innymi z takich programów jak SimpleCam, BullDog czy CanonToolBox), wziął się ostro do roboty. Na zrzutach ekranu ([1], [2], [3], [4]) możemy obejrzeć pierwszy element systemu - generator pakietów oprogramowania. Można też zapoznać się z raportem z postępu prac. Projekt zebrał na razie 164 dolary ale na pewno zasługuje na więcej.
zamieścił: mailman
Na portalu Amiga.org możemy przeczytać recenzję najnowszego produktu dostępnego w firmie Elbox Computer - wieży D-Box.
zamieścił: mailman
RockBEAT to program autorstwa Jamesa Carolla. Jest to narzędzie przeznaczone dla muzyków, które umożliwia tworzenie ścieżek perkusji do swoich własnych utworów i kompozycji. Program umożliwia pracę na kilku ścieżkach, w różnym metrum. Poszczególne ścieżki można zapisywać jako pliki WAV. Jak wygląda program, możemy zobaczyć na tym obrazku. Wersję demonstracyjną dla AmigaOS 4.0, ograniczoną do 10 minut możemy pobrać stąd. Rejestracja kosztuje 15 dolarów. RockBEAT bierze udział w konkursie DevContest.
zamieścił: mailman
Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu prac nad sterownikiem NIC zapewniającym obsługę kart sieciowych opartych o układy nForce, nForce2, nForce3 i nForce4. Jak czytamy, dostępna jest już zapowiadana binarka, a autor szuka osób chętnych do testowania.
zamieścił: mailman
Z uwagi na to, że pakiet GoldED stał się bardziej pakietem deweloperskim niż edytorem tekstu, Dietmar Eilert planuje zmianę jego nazwy. Na jaką? O tym może zdecydować każdy z nas. Na stronie pakietu możemy oddać swój głos na kilka z wielu propozycji. Jeżeli żadna nam się nie podoba, możemy także zaproponować własną. Warto zauważyć, że zmiana dotyczy wyłącznie nazwy pakietu. Edytor nadal będzie nazywał się GoldED.

zamieścił: mailman
Już wkrótce będzie można spodziewać się nowej, prawdopodobnie już ostatniej, serii kontolera USB Subway. Jest to odpowiedź na liczne prośby kierowane do firmy E3B - producenta kontrolera. Produkcja już rozpoczęła się i niebawem pierwsze egzemplarze trafią do dystrybutorów.
Dla przypomnienia, kontroler Subway to karta montowana na port zegara, umożliwiająca korzystanie z urządzeń USB nawet w Amigach, które nie są wyposażone w sloty PCI czy Zorro.
zamieścił: SirLEO
Mamy 5 lat! Zapewne nikt nie zwrócił na to uwagi, ale dziś jest rocznica powstania naszego portalu. Pięć lat temu rozpocząłem prowadzenie serwisu, który miał wtedy kilka stron i kopiowane newsy. Był kolejną prywatną stronką o Amidze, z której się wielu naśmiewało. To, co udało mi się osiągnąc w ciągu tych lat, zawdzięczam kilku osobom z obecnej redakcji, a kilku innych już odeszło. Ale to głównie dzięki Wam, czytelnikom, powstał tak duży portal. Wy byliście naszą motywacją i wspieraliście też swoją pracą oraz krytyką.
Wiele wspólnie przeżyliśmy i mam nadzieję, źe razem spędzimy następne pięć lat, a może i kolejne.
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

Cebit 1994 - Amiga (31) »
Polskie Gry (31) »
Amiga i rynek w Gdańsk... (4) 
VS Code i amigowe wtyc... (4) 
Monitor 1084s trafopow... (17) 
Farmiga : Work in prog... (586) »
Płyta do Amigi 500+ z ... (21) 
FreeDOS na PC-Task (29) 
Quite OK Audio (96) »
Astro Blox Revisited i... (4) 
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Biurko I w budowie.

dodane przez: Dorian3d

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem